Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymienniki, Pompy, Zawory 4d = Wielka Kiszka I Strata Kasy


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

tradycyjną dobrze działającą instalacje chciałby każdy mój znajomy co się teraz buduje. Młodym dobrze myślącym ludziom zależy na ekonomicznym podejściu do sprawy tylko co z tego JAK PRAWIE KAŻDY INSTALATOR podkreślam "prawie" to partacz do potęgi, który nie potrafi zrobić porządnie działajcej instalacji jeżeli nie skorzysta z 3 pomp i innych pierdół. Jak napisał Pan AUTOMATYK prawda jest taka że zbudować instalacje nawet żle, która będzie działać na pompach to żaden problem, ponieważ pompa jest pompą i nawet zdupiony obieg dobrze pocianie kosztem oczywiście niższej żywotnośći.

 

W dzisiejszych czasach sztuką jest zrobić taką instalacje która "zje" jak najmniej prądu a przy okazji będzie mało obsługowa. Prawda jest taka, że w Polsce brak jest fachowców dobrej klasy, a producenci pomp, wymienników, itp tylko zacieszają ręcę bo interes kwitnie. Teraz co drugi się nazywa Pan fachowiec. To trochu przypomina brańże programistyczną a więc moją dziedzinę. Teraz każdy się nazywa programistą bo języki programowania są tak uproszczone że złożenie programu do kupy zajmuje niewiele (fakt że program będzie zajmować 20 razy więcej miejsca i potrzebował super komputera) ja jednak preferuje pisanie z głową aby program mógł działać na starszych komputerach i nie zajmował niepotrzebnych gigabajtów danych. Jednak osób z takim podejściem jest mało: a producenci sprzętu tj procesorów pamięci itp tylko zacierają ręcę jak widzą w jakim kierunku idzie brańża IT. BRAWO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię układy grawitacyjne. Ale nie czesto trafia mi się klient na taki układ. Szczegolnie lubie układy mieszane czyli normalny układ pompowy z zaworem mieszajacym i sterowaniem pogodowym + mozliwości normalnej pracy w układzie grawitacyjnym czyli możliwość wyboru. Taki układ jest w pełni sprawny i ma jedna zalete w przypadku zaniku energi układ dalej pracuje. I jest w pełni bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tradycyjną dobrze działającą instalacje chciałby każdy mój znajomy co się teraz buduje. Młodym dobrze myślącym ludziom zależy na ekonomicznym podejściu do sprawy tylko co z tego JAK PRAWIE KAŻDY INSTALATOR podkreślam "prawie" to partacz do potęgi, który nie potrafi zrobić porządnie działajcej instalacji jeżeli nie skorzysta z 3 pomp i innych pierdół. Jak napisał Pan AUTOMATYK prawda jest taka że zbudować instalacje nawet żle, która będzie działać na pompach to żaden problem, ponieważ pompa jest pompą i nawet zdupiony obieg dobrze pocianie kosztem oczywiście niższej żywotnośći.

 

W dzisiejszych czasach sztuką jest zrobić taką instalacje która "zje" jak najmniej prądu a przy okazji będzie mało obsługowa. Prawda jest taka, że w Polsce brak jest fachowców dobrej klasy, a producenci pomp, wymienników, itp tylko zacieszają ręcę bo interes kwitnie. Teraz co drugi się nazywa Pan fachowiec. To trochu przypomina brańże programistyczną a więc moją dziedzinę. Teraz każdy się nazywa programistą bo języki programowania są tak uproszczone że złożenie programu do kupy zajmuje niewiele (fakt że program będzie zajmować 20 razy więcej miejsca i potrzebował super komputera) ja jednak preferuje pisanie z głową aby program mógł działać na starszych komputerach i nie zajmował niepotrzebnych gigabajtów danych. Jednak osób z takim podejściem jest mało: a producenci sprzętu tj procesorów pamięci itp tylko zacierają ręcę jak widzą w jakim kierunku idzie brańża IT. BRAWO !

Witam ,oczywiście że tradycyjną dobrze działającą instalację chciałby twój znajomy bo jest twoim znajomym i może nie widział dobrze działającej nowoczesnej kotłowni do ktorej przychodzisz dwa razy w tygodniu nie mówiąc już o gazowej do której nie wchodzisz wogóle ,niektórzy cenią sobie komfort i wolą wykorzystać czas w inny sposób niż pilnować pieca cały dzień,niestety kolego szkłem .......nie wytrzesz za komfort trzeba płacić ., a czy ekonomiczne jest spędzanie godziny dziennie w kotłowni .pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze troche zbaczamy z tematu zautomatyzowanie kotłowni nie swiadczy o tym czy ma byctam wymiennik dodatkowe pompy i wogóle ,układ naprawde prosty i prosty do zautomatyzowania nawet przez pogodówke nie potrzebuje jakis wielkich nakładów zeby to skutecznie realizowac

 

druga sprawa komfort dazymy do komfortu i ok ale po co dazymy do tego zeby nasz kociołek spalal o 1metr gazu mniej ,poco walczymy i wtawiamy retordy zeby spalic 100kg mniej na miesiac ale nikt nie patrzy na zuzycie energi elektrycznej która ma isc do konca roku jeszcze o kilkadziesiąt procent wiec nalezy robic nasze układy z głowa i bez dodatkowych elementów które moga okazac sie zbedne do poprawnej pracy układu

 

jestem ciekaw czy ktos sie zastanawia na rachunkami za prad ile kto płaci zakładając ze normalne zuzycie na gospodarstwo domowe to 6-8kW/24h,ciekawe ile ludzi bez oszczedzania miesci sie w takiej sredniej bo ja spokojnie ale to temat na załozenie kolejnego wątku, mysle oczywicie o roznicach miedzy domami z prostymi instalacjami i retordami z pełna automatyką i innymi pier......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,zawsze możemy rozpatrywać też czy się opłaca świecić żarówkę np. 100w gdy się idzie do kotlowni i spędza się tam dłuższą chwilkę ,czy tez chodzić za dnia jak jest widno o ile sie ma okno w kotłowni bo mogło być nie ekonomicznie żeby go tam wstawiać. pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozemy zamontowac 20 wat odpowiednik energooszczedny hihi

i liczyłem raczej na konstruktywną odpowiedz w tym zakresie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie kolega z poznańskiego a taki centuś jak by z Krakowa ,no dobra a teraz poważnie czy jesteś w stanie wykonać instalacje tak jak piszesz najprostszą może grawitacyjną , oszczędną : domek 140m/2 bez piwnicy ,chciałbym tam mieć zasobnik ciepłej wody ,oraz 50 m/2 podłogówki ,no i żeby było zgodnie z przepisami instalacja z miedzi uklad zamknięty ,a kociol w układzie otwartym , może jeszcze kominek z płaszczem wodnym ,albo nie kominka nie ale solary ,ile będzie pomp i czy wymiennik bedzie , zawór może 3 d lub 4 ,???a jeszcze zapomniałem domek jest parterowy i daleko łazienka od kotłowni , jak to będzie działało bez tej WIELKIEJ KISZKI to NOBEL .Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie kolega z poznańskiego a taki centuś jak by z Krakowa ,no dobra a teraz poważnie czy jesteś w stanie wykonać instalacje tak jak piszesz najprostszą może grawitacyjną , oszczędną : domek 140m/2 bez piwnicy ,chciałbym tam mieć zasobnik ciepłej wody ,oraz 50 m/2 podłogówki ,no i żeby było zgodnie z przepisami instalacja z miedzi uklad zamknięty ,a kociol w układzie otwartym , może jeszcze kominek z płaszczem wodnym ,albo nie kominka nie ale solary ,ile będzie pomp i czy wymiennik bedzie , zawór może 3 d lub 4 ,???a jeszcze zapomniałem domek jest parterowy i daleko łazienka od kotłowni , jak to będzie działało bez tej WIELKIEJ KISZKI to NOBEL .Pozdrawiam Tomek

 

jesli sprawa faktycznie poszłaby o zakład i Nobla to bym to zrobił

a tak idac na skruty jak wiekszosc instalatorow topewnie pompa -wymiennik-pompa-pompa ,zasobnik pompa ,cyrulacja cwu pompa ,no i jeszcze jedna zeby było ładnie w kotłowni

no niestety tego typu domki to juz maja to do siebie sa drogie i w budowie i eksploatacji niestey liczac prporcjonalnie do budynków pietrowych ale cieszy mnie to ze projektanci zwracają juz jak kiedys na to uwage i kotlownia przewaznie mawejscie z zewnatrz i zawsze jest zagłebiona wzgledem pomieszczen mieszkalnych

a jesli juz nie da sie inaczej i nalezy traktowac instalacje jak zło konieczne (czyli wszystko na jednym powziomie) to wiadomo ze musi tych pare pomp byc

czyli zawór 3d i pompa na CO,pompa ładujaca zasobnik ,pompa podłogówki ,i jako opcja cyrkulacja

no ładnie to wyglada w kotłowni ale pozniej musi kosztowac

no jeszcze ładniej jest jak trzeba zamontowac z jakis wzgledów wymiennik płytowy i zawór 3d/4d bo gwarancja na kocioł wtedy po po przeliczeniu kosztów namawiam klienta na instalacje gazowa z kociołkiem zeliwnym bo wychodzi juz taniej z zamego załozenia i koszty eksploatacji podobne na dzien dzisiejszy a komfort nie porównywalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię układy grawitacyjne. Ale nie czesto trafia mi się klient na taki układ. Szczegolnie lubie układy mieszane czyli normalny układ pompowy z zaworem mieszajacym i sterowaniem pogodowym + mozliwości normalnej pracy w układzie grawitacyjnym czyli możliwość wyboru. Taki układ jest w pełni sprawny i ma jedna zalete w przypadku zaniku energi układ dalej pracuje. I jest w pełni bezpieczny.

 

A czy grawitacja nie jest zakłócona jeśli zawór 4d jest zamontowany nad kotłem (ok 1.5m od posadzki) a powrót jest pociągnięty przy posadzce i trzeba go przy kotle podnieść do zaworu i dalej za nim dać go z powrotem na dół do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł w piwnicy, z piwnicą licząc to 3 poziomy grzania (prawie 200m2). Powroty łączą się w piwnicy przy posadzce, a zasilania grzejników piwnicy rozprowdzone sa ze spadkiem przy suficie i dalej w piony (5); grzejniki piwnicy żeliwne powieszone pod sufitem. Zastanawiam się czy nie rozdzielić powrotu piwnicy od parteru i piętra - wtedy ich powrót mogę śmiało poprowadzić ze spadkiem w piwnicy do zaworu 4d; tylko co z piwnicą? Jakby nie przejście między pomieszczeniami piwnicy to powrót tych grzejników bez problemu mógłbym podłączyć z zachowaniem spadku do zaworu 4d....ale te drzwi. W tej chwili zasilanie i powrót są zrobione na 2 1/2''. 4d wymaga gwarancja kotła.... i jak tu zachować grawitacyjny charakter instalacji w razie zaniku prądu?

Pomożecie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli zawór 4d zastosujesz min 2 " to spokojnie mozesz go zastosowac zaraz nad kotłem i bedzie wszytko grzalo tylko jak bedziesz go zakrecał albo sterował pogodówka to dolne grzejniki niestety grzac nie beda wtedy jak cos to na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,oczywiście że tradycyjną dobrze działającą instalację chciałby twój znajomy bo jest twoim znajomym i może nie widział dobrze działającej nowoczesnej kotłowni do ktorej przychodzisz dwa razy w tygodniu nie mówiąc już o gazowej do której nie wchodzisz wogóle ,niektórzy cenią sobie komfort i wolą wykorzystać czas w inny sposób niż pilnować pieca cały dzień,niestety kolego szkłem .......nie wytrzesz za komfort trzeba płacić ., a czy ekonomiczne jest spędzanie godziny dziennie w kotłowni .pozdrawiam Tomek

 

co ty gadasz z bzdury ? przestań ludziom oczy mydlić. Moji rodzice mają naprostrzą instalacje opartą na grawitacji do tego ogrzewanie podłogowe, i prosty piec bez sterownika. Ojciec idzie z rana do kotłowni naładuje od pełna i idzie na drugi dzień. Malo tego dzieki doskonałej wentylacji kotłowni nic nie smierdzi i człowiek wychodzi i nie smierdzi dymem. Nie rozumiem o jakim komforcie mówisz ? to że mi coś będize automatycznie sterować podłogą ? i obniżać temperature ? a co człowiek jest upośledzony ruchowo że nie może sobie wstać z kanapy i zmiejszyć temperature ? o takiej wygodzie mówisz ?. Ja mam nowoczesną kotłownie i żałuje że wydałem kilkanaście tysięc więcej. Co z tego że mam wygode jak rachunki za prąd mam około 100zł wyższe c omiesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie chcę się tu z tobą przegadywać bo nie oto chodzi na tym forum ,ale chciałbym widzieć tą podłogówkę na grawitację raczej bez pompy i jkiegoś choćby zaworu termostatycznego i całej tej 'kiszki'to prawidłowo nie będzie działać a poza tym nie wszyscy ludzie na tym forum mają piwnicę , lub obniżoną kotłownie a ty całą sprawe sprowadzasz do sytuacji twoich rodziców ,ja piszę ogólnie nawet uwzględniajac tych upośledzonych i leniwych ,ale powiem Ci że Ja myśląc o swoich rodzicach w dalszej perspektywie czasu to namówiłem ich na zmianę instalacji na troche zautomatyzowaną żeby im było na starość lżej , oczywiście twoja odpowiedź będzie że lżej ale drożej może na lekarstwa mniej wydadzą bo będą odpoczywać ,ale jak się chce oszczędzać to można nawet po chrust do lasu chodzić.A tak na marginesie to jak miałeś problem z podłogówką to nie uważałeś że bzdury ci piszę..Pozdrawiam Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie to jak miałeś problem z podłogówką to nie uważałeś że bzdury ci piszę..Pozdrawiam Tomek.

 

dokładnie jak mówisz - pisałeś kompletne bzdury. Dopiero dzięki interwencji Automatyka udało się rozwiązać problem. Automatyk w trybie expresowym rozwiązał mój problem patrząc na zdjęcia które były zamieszczone na forum.

 

Dlatego teraz widać, kto na forum tak naprawdę powinienen zawierać głos i się wypowiadać w temacie a kto od kogo rady przyjmować.

 

Teraz moja podłogówka działa znakomicie i niestety "Wasze" rady nie miały nic wspólnego z zaistniałym problemem.

 

 

Nie rozumiem po co zawierasz głos w sprawach o których nie masz pojęcia a jeśli już masz to twoja wiedza jest na poziomie podręcznika czyli czysta teoria. Przypominasz mi takiego Tomusia z liceum, co na każde pytanie umiał znależć odpowiedź fakt: że 90% pieprz... kompletne bzdury ale ważne że coś się odpowie. Tomek to Ty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tomekb, a czasami zadziwiające jest to, jak krótką pamięć posiadają ludzie :D.

Stare domy, te ich piwnice są super do instalacji grawitacyjnej, ale obecnie nie buduje się piwnic!!! Przynajmniej nie w zachodniej Polsce, tutaj są one niezmierną rzadkością. Zazwyczaj spotykam się z malutkimi kotłowniami na piece gazowe, gdzie największym problemem jest takie ustawienie Linga by się zmieścił, oraz by się zmieścił zasobnik CWU, naczynie przelewowe oraz oczywiście pralka, umywalka, a najlepiej jeszcze wanna i prysznic dla psa (o małym składzie na węgiel nie wspominam) a wszystko to na 4m2. Oczywiście wszystko na jednym poziomie, podłogówka na całym parterze i połowie góry (ja zajmuję się w 80% montażem kotłowni, a nie instalacjami w domu) i powiedz mi, tak szczerze Panie MałyMiki, jak ma to zadziałać dobrze bez tej "wielkiej kichy" ???? Bo ja doprawdy nie wiem... MOże mnie oświecisz, może dasz jakiś pomysł bo, jak to pięknie ująłeś, pisać głupoty to każdy potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz gość poprostu ma czas latac do kotłowni i pilnować tego wszystkiego. A ja na złość zmieniam układ ze starego dobrego i naprawde sprawnego układu grawitacyjnego na te wszystkie bajery z pogodówka włącznie, bo mam już dosć biegania do kotłowni zasypywania kotła itd. Zrobie sobie taki układ jak robie u klientów i mam spokój. A z ciekawości zapytam paru moich klientów czy woleliby kocioł zasypowy i układ grawitacyjny czy tak jak maja teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie czytając marketingowe wywody mają za duże wymagania od instalowanych elementów.

Oszczędności jakie mogą przynieść wystąpią przy określonych warunkach ,a nie w każdym przypadku.

Raczej chodzi tu o wygodę na którą nie każdego stać.Więc zanim napalimy się na coś zachwalanego

przez wszystkich na forum trzeba się zastanowić czy w naszym przypadku zastosowanie konkretnego elementu

przyniesie oczekiwane rezultaty.Czasem jest to oszczędność ,a czasem tylko wygoda za którą trzeba płacić.

Sam zainwestowałem w zawór 4d i pompę (klasy A ) by zminimalizować koszty energii elektrycznej.

Lecz nie liczę na ogromne oszczędności podawane przez producenta.Bardziej zależało mi na funkcjonalności

tej pompy.Zawór 4d w moim przypadku ma ochraniać kociołek.Czy to strata kasy czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie to jak miałeś problem z podłogówką to nie uważałeś że bzdury ci piszę..Pozdrawiam Tomek.

 

 

dokładnie jak mówisz - pisałeś kompletne bzdury. Dopiero dzięki interwencji Automatyka udało się rozwiązać problem. Automatyk w trybie expresowym rozwiązał mój problem patrząc na zdjęcia które były zamieszczone na forum.

 

Dlatego teraz widać, kto na forum tak naprawdę powinienen zawierać głos i się wypowiadać w temacie a kto od kogo rady przyjmować.

 

Teraz moja podłogówka działa znakomicie i niestety "Wasze" rady nie miały nic wspólnego z zaistniałym problemem.

 

 

Nie rozumiem po co zawierasz głos w sprawach o których nie masz pojęcia a jeśli już masz to twoja wiedza jest na poziomie podręcznika czyli czysta teoria. Przypominasz mi takiego Tomusia z liceum, co na każde pytanie umiał znależć odpowiedź fakt: że 90% pieprz... kompletne bzdury ale ważne że coś się odpowie. Tomek to Ty ?

Witam, nie każdemu psu burek, nie lubię się sprzeczać ale jak niektórzy zauważyli to znowu minołeś się z prawdom przeczytaj sobie dokładnie swój temat o rozdzielaczu podłogowym którego zasadę działania poznałeś od Tomusia co bzdury pisał i bardzo mu wtedy dziękowałeś ::post 11.cytuję:

 

[Dziękuję za jasne wytłumaczenie sposobu działania mojego rodzielacza. Bardzo dokładnie przeczytalem instrukcje i doszedłem do paru wniosków. Po pierwsze: instalator żle zamontował kapilare zamiast na dolnej belce zamontował ją na górnej - poprawiłem to i dałem ją na dolną belkę. Co do głowicy termostatycznej to odłączyłem ją chwilowo całkowicie w celu sprawdzenia jak będzie się zachowywać temperatra na podłogówce..........

 

Nie rozumię jak ktoś z tak krótką pamięcią programy pisze ,a tak na marginesie to człowiek całe życie się uczy i ty powinieneś się pochwalić jak udało ci sie rozwiązać twój problem za pomocą automatyka ,którego wypowiedzi bardzo mi się podobają ,może ktoś ma podobny problem i przeczyta twój post i ci podziękuje .pozdrawiam TOMUŚ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię jak ktoś z tak krótką pamięcią programy pisze ,a tak na marginesie to człowiek całe życie się uczy i ty powinieneś się pochwalić jak udało ci sie rozwiązać twój problem za pomocą automatyka ,którego wypowiedzi bardzo mi się podobają ,może ktoś ma podobny problem i przeczyta twój post i ci podziękuje .pozdrawiam TOMUŚ

 

Ale MałyMIki nie napisał że jego programy to gry na symbiana, taki nasz forumowy supervisor. Wyluzuj Tomek i nie gadaj z idiotą. Każdy z instalatorów wie że się robi tak jak klient chce, a nie tak jak ojciec MałegoMiki robi lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,masz rację nie ma co gadać bo jemu nie przetłumaczy ,patrząc na jego inne tematy to zawsze kończą się z sprzeczką lub innym zatargiem nie było tematu żeby komuś nie naubliżał ....jak odpowiedź jest nie po jego myśli to odpowiada kolegą że się nie znają ma facet jakieś kompleksy ,jeszcze trochę takich odpowiedzi i zostanie EKSPERTEM.pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.