Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logika Działania Automatyki Buderusa


DJ82

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając jeszcze do mnożnika w obiegu zdefiniowanym jako podłogowy, to Buderus (ten z DE) potwierdził, że jest różnica w RC310 między krzywą zoptymalizowaną (mnożnik=1), a krzywą uproszczoną (mnożnik=3). Podobno jest to zamierzone. Dodatkowo, ilość startów palnika, uważana za górną granicę normy to 6 (wyłączając grzanie cwu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

2964.jpeg.09d39d423e84fb53effad674965d2cb9.jpeg

Cytat

Usterki przemijające (klasa usterki B)
Usterki przemijające prowadzą do ograniczonego czasowo wyłączenia
instalacji ogrzewczej. Instalacja ogrzewcza uruchamia się ponownie
samoczynnie, gdy tylko przestanie usterka przemijająca ustanie.
 

 

 

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Na poczatku dzięki @gbbsoft za świetną instrukcje. Dość szybko zrozumiałem jak działa pięc dzięki temu wątkowi i Twoich instrukcji.

Przy temperaturach do 10 stopni piec chodzi cały czas na mocy 12-15%.

punkt początkowy 25

końcowy 50

wpływ pomieszczenia 5

w domu tylko grzejniki, pustak i ocieplenie scian 10cm, ocieplenia dachu brak.

1. Mam problem gdy wieczorem szybko spada temperatura. Np z 10 na 3 stopnie. Wtedy piec przegrzewa o prawie 1 stopień. Po jakichś 3 godzinach sytuacja się stabilizuje. 

 

2 jeśli piec chodzi na min czyli 2.9kw przez cały czas to zuzycie min to: 2.9kw*24h /11kw = 6,3 M3. Dobrze liczę? I przy pracy pieca w ten sposób mniej nie będzie na dzień?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz włączone "Tłumienie"?
Jaki typ budynku masz ustawiony?

Ps. Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że mogłem pomóc.

Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

a zdradź jakie masz doświadczenie z ustawianiem mocy pompy. ja jadę na predefiniowanym P1 ale zachowanie pompy jest conajmniej nie do zweryfikowania i nie zrozumiałe dla mnie (pompa od momentu startu palnika do grzania jedzie na 96-100%) po zmianie na sterowanie moca i powrót do P1 jak widzisz zeszła do 41%

image.png.f7f61f5ac93287012214d7bd217c516c.png

dodatkowo zastanawiam się nad jedna trochę prozaiczna sprawą ale moja logika tego nie ogarnia 🙂

po krótce jak poniżej setpoint zasilania 33, temp zmierzona 35,6. kaloryfery otwarte - odbierają ciepło. temp pomieszczenia nie osiągnięta a temp zmierzona ciągle rośnie. o co tu chodzi?

image.png.e30c9364da1f463e05ba8698f0382ae2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Masz sprzęgło?

ad2. Masz coś takiego: /heatSources/returnTemperature ? Temperatura powrotu?

Temperatura pieca może rosnąc, bo jednocześnie są dwie rzeczy: piec działa na minimalnej mocy i temperatura powrotu rośnie, więc piec nie ma co zrobić, nie zejdzie niżej z mocą. A temperatura powrotu rośnie, bo albo kaloryfery za mało energii odbierają albo masz źle skryzowany układ i przez jeden kaloryfer za bardzo przelatuje ciepła woda do pieca.

Poobserwuj w dłuższym czasie o pokaż wykres... 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Brak sprzęgła bo prosty układ. 11 grzejników. Z czego 7 chodzi na full. 4 jadą na termostatach.

Ad. 2 Junkers smart niestety nie posiada czujnika temp powrotu. Nad czym ubolewam bo właśnie to dałoby jakieś większe zrozumienie. Działanie kaloryferow wydaje się poprawne. Góra ciepła w dotyku dół zdecydowanie chłodniejszy. 

Co do kryzowania niestety nigdy nie było to ustawiane a teraz robię to na czuja. Szukałem kogoś kto moja instalacje z kalibrować ale nikt takimi rzeczami się nie zajmuje 🤦‍♂️ ale z tego co piszesz moje myślenie o tym chyba jest błędne, czyli im większy przepływ przez instalacje to lepiej. 

W pokoju gdzie mierze temperaturę kaloryfer ma największy przepływ ustawiony (6) reszta na tym samym rozdzielaczu ma polowe. 

 

Teraz np temp w pomieszczeniu niby osiągnięta wg sterownika a pompa co jakiś czas załącza się na 96%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Skąd pochodzi ten screen i żródło danych?

Z mojej instalacji pobieram jedyne dane poprzez aplikacje "MyDevice" a tutaj widzę szanse na lepsze poznanie i śledzenie algorytmu działania systemu buderusa.

Z góry dzięki za odpowiedź.

1 godzinę temu, vincents napisał:

a zdradź jakie masz doświadczenie z ustawianiem mocy pompy. ja jadę na predefiniowanym P1 ale zachowanie pompy jest conajmniej nie do zweryfikowania i nie zrozumiałe dla mnie (pompa od momentu startu palnika do grzania jedzie na 96-100%) po zmianie na sterowanie moca i powrót do P1 jak widzisz zeszła do 41%

image.png.f7f61f5ac93287012214d7bd217c516c.png

dodatkowo zastanawiam się nad jedna trochę prozaiczna sprawą ale moja logika tego nie ogarnia 🙂

po krótce jak poniżej setpoint zasilania 33, temp zmierzona 35,6. kaloryfery otwarte - odbierają ciepło. temp pomieszczenia nie osiągnięta a temp zmierzona ciągle rośnie. o co tu chodzi?

image.png.e30c9364da1f463e05ba8698f0382ae2.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gbbsoft napisał:

czytałem wszystkie twoje cenne analizy, najgorsze jest to że nie wiem jakie mam zawory 😞

kaloryfery brugmana, zawory ??? 

przestał grzać, wydajnośc pompy odrazu spadła

co zauważyłem pompa załącza sie średnio co 5min na 5 min z dużą wydajnością, co powoduje wychładzanie wody w układzie - bo kocioł sie wyłączył

image.thumb.png.7d954c2ebe2d7a52d20a1c547224a081.png 

 

 

Edytowane przez vincents
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gbsoft 2.3b zmienić z 10 na 30 min ? 2.1a jest sens zmniejszać z 24kW?większość kocioł pracuje na minimalnej mocy .
Ochrona przed zamarzaniem jak masz ustawiona?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211109/31750b11f482b357ecb9724fc0d40a3b.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211109/f115b03face2bc26fa2b1fb93b989c74.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211109/f49236db45fc077f39b74a44c6989f64.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gbbsoft

Masz jakiś pomysł na to dlaczego kocioł grzeje? W teorii kocioł w obniżeniu temp ustawiona na 20, zmieniłem nawet na 19. Dalej pracuje. 

Wyłączyłem ochronę przed zamarzaniem bo myślałem że to ma wpływ bo ustawione na 5st wg temp zew i pomieszczenia. 

Nic to nie dało. Gdzie tu ta logika Bosch termotechnica? 😉

PXL_20211110_080624094_copy_1536x864.jpg

PXL_20211110_080615138_copy_1536x864.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Buderus jest nastawiony na ciągłe grzanie.

Wyłączy się dopiero wtedy gdy spełnione są wszystkie następujące warunki:

- grzeje na mocy minimalnej

- 'Temp. Rzeczywista kotła' jest większa o co najmniej 7stC (parametr 'Int.temp. (blok.cyklu)') niż 'Temperatura zadana kotła'

 

Samo zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu nie musi spowodować wyłączenia pieca. Powinien on zwolnić i poczekać co się będzie działo. 

 

PS. Podejrzewam, że są jeszcze inne warunki na wyłączenie, ale nikt nich na razie nie podał.

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gbbsoft napisał:

Piec Buderus jest nastawiony na ciągłe grzanie.

Wyłączy się dopiero wtedy gdy spełnione są wszystkie następujące warunki:

- grzeje na mocy minimalnej

- 'Temp. Rzeczywista kotła' jest większa o co najmniej 7stC (parametr 'Int.temp. (blok.cyklu)') niż 'Temperatura zadana kotła'

 

Samo zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu nie musi spowodować wyłączenia pieca. Powinien on zwolnić i poczekać co się będzie działo. 

 

PS. Podejrzewam, że są jeszcze inne warunki na wyłączenie, ale nikt nich na razie nie podał.

to jaki cel jest podawania harmonogramu grzania skoro to nie jest brane pod uwagę w trybie ograniczonym? chyba to zagwozdka nie tylko moja

wiem że on wtedy działa wg temperatury obniżenia (nocnej) a ona definiuje się tak jak podałeś

Cytat

"Tryb obniżenia"="Tryb ograniczony"

To nic innego jak "działaj normalnie". Czyli staraj się tak grzać, aby w pomieszczeniu, w którym mierzy się temperaturę, była "temperatura obniżenia".

Pytałeś "jaka temperatura jest utrzymywana"? Ano "temperatura obniżenia" (którą ja nazwałem temperaturą w nocy).

porównując do tego, to skoro temperaturą obniżenia jest temp 19/20st a osiągnięta jest 21,7 (21,5) to nie powinien w moim odczuciu grzać - a raczej wchodzić jak w tryb "Próg temp. w pomiesz" lub cos podobnego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki parametr w RC300, ktory sugeruje ze możesz podłączyć RC200 lub RC100 do tego samego obwodu i system weźmie nizsza temperaturę z RC300 i rc200/rc100


Wysłane przy użyciu Tapatalka


 

SmartSelect_20211110-151441_OneDrive.jpg

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki opis:

RC100 można używać jako modułu zdalnego sterowania dla nadrzędnego modułu obsługowego. Np. jeden moduł RC310 może regulować 4 obiegi grzewcze, z których każdy posiada jeden moduł RC100

tzn że musiałbym mieć więcej niż 1 obieg grzewczy? Bo mam tylko 1 na cały dom.. Czy jakbym dał ten rc100 na parter (gdzie z reguły jest zimniej) to on by wtedy sygnalizował do centrali rc310 że kocioł na dalej grzać, mimo że na rc310 temperatura pomieszczenia byłaby już osiągnięta?

Wiem że to rc310 powinien być w najchłodniejszym pomieszczeniu, no cóż, nie jest i nie będzie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.