Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do Oceny I Doradzenia Co ,cwu


janusz33

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli w obiegu kotłowym ma być laddomat to odbiory na co musisz podłączyć za buforem. Tak jak przedstawiłeś w pierwszej wersji jest źle bo pompa na CO jest połączona szeregowo z pompą laddomatu. Obiegi muszą być rozdzielone sprzęgłem (buforem)

Edit: widzę że wcześniej napisał o tym@Digitrax

@odpoeietrznik podał dobry schemat. Jeśli latem kocioł ma grzać CWU to można równolegle podłączyć wężownicę w obieg kotłowy i za bufor z zaworami odcinającymi to sobie przełączysz zasilanie skąd będzie potrzeba

Takie cuś

attachicon.gifBufor.jpg

Witam.Powrót  w Twoim schemacie nie podoba mi się bo będzie wychładzał kocioł. Cały czas proponujecie rozwiązania przez bufor a ja wolałbym nie . Na miniaturach załączam schemat atmosa i mój i chodzi mi tylko czy ja to dobrze przerobiłem  .

post-77204-0-10933000-1516352918_thumb.gif

post-77204-0-97731000-1516352956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci wychłodzi powrót? W sezonie grzewczym ładujesz CWU z bufora a latem z kotła - laddomat wtedy nie pracuje tylko sama pompa CWU.

Poza tym powtarzam jak masz laddomat to obiegi muszą być rozdzielone sprzęgłem.

A drugą sprawa to chyba nie bardzo wiesz jak zbudowany jest bufor- wnioskuję po rysunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ty zrobiłeś wersję schematu  lato zima, ale latem takie połączenie średnio bezpieczne. Ja wiem jak działa bufor w twoim przypadku jako sprzęgło połączony szeregowo w moim jako zbiornik akumulacyjny połączony równolegle. Ten schemat ładniejszy jest w instrukcji  i zalecanej przez  producenta kotła atmos. Zobacz na schemat i zdjęcia. Ja zastanawiam się nad sprawnością i efektywnością poszczególnych połączeń.

post-77204-0-67933900-1516381941_thumb.gif

post-77204-0-93542400-1516381963_thumb.jpg

post-77204-0-47470800-1516382040_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - trochę źle to naniosłeś na swój rysunek ale nadal jest to błędne podłączenie bo pompy pracują szeregowo. ten schemat atmosa z buforem(jak i pozostałe z ich strony z buforem) mają chyba błąd graficzny z podłączeniem instalacji do bufora. Może się mylę niech się inni wypowiedzą. 

Wg mnie żeby zrobić według Twojego pomysłu nie można zastosować laddomatu czy zaworu 3d do ochrony powrotu tylko samą pompę kotłową i osobn pompę do łdowania bufora.

Coś jak poniżej

post-2974-0-10882200-1516384541_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeczytaj kolego ten wątek oceniał go gmaj22  i dał schemat  atmosa , kolega który założył ten wątek  jest zadowolony. Ja też planuję tak zrobić tak więc kolego janusz ty też nie wahaj się . Żadna dodatkowa pompa do bufora ma działać.Pepiczki też swój rozum mają.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25280-zawór-3d-w-instalacji-z-buforem-problem/page-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 nie jest alfą ani omegą :)  A ten schemat akurat zamieściłem, bo jest zgodny z "lansowanym" przeze mnie poglądem, że jeśli zasilanie bojlera CWU jest z obiegu kotłowego, to powrót z bojlera powinien być PRZED laddomatem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeczytaj kolego ten wątek oceniał go gmaj22  i dał schemat  atmosa , kolega który założył ten wątek  jest zadowolony. Ja też planuję tak zrobić tak więc kolego janusz ty też nie wahaj się . Żadna dodatkowa pompa do bufora ma działać.Pepiczki też swój rozum mają.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25280-zawór-3d-w-instalacji-z-buforem-problem/page-2

No przeczytałem ten wątek wyobraź sobie. Cały problem tkwi w tym że podłączenie powinno być takie jak w schemacie @odpowietrznika w poście #11 w tamtym temacie, co sugerują @Sambor w poście#2 i @Kiminero w poście/ #18. Schemat z postu #11 nie jest tożsamy ze schematem atmosa z postu #12. 

Wpięcie powrotu CWU za laddomat czy zawór 3d w ochronie powrotu też jest błędem bo sprawia że pompa kotłowa pracuje szeregowo z pompą CWU. Dodatkowo co jeśli popmpa CWU się włączy bo będzie zapotrzebowanie a wkładka laddomatu zamknie się od strony instalacji? Pompa CWU będzie mielić w miejscu(prawie bo wkładka nie zamyka się na 100% ale pompa będzie się męczyć

Powtarzam że moim zdaniem to bład graficzny w tych schematach atmosa bo jeśli nie to sugerują one podłączenie szeregowe pomp obiegu kotłowego z pompami na odbiorach.

Jestem ciekaw zdania kolegów n ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laddomat jest zamknięty od strony powrotu bufora ( a więc i powrotu CWU wpiętego przed laddomatem) tylko w pierwszej fazie. Wtedy obieg CWU idzie przez bufor i pompa się nie "zmęczy" :). Załączenie się pompy CWU zbyt wcześnie uniemożliwia temperatura załączenia pompy (musi być niezalezna od temperatury załączenia pompy obiegowej laddomatu). Oczywiście można temu przeciwdziałać bajpasem z zaworem termo ustawionym na temperaturę otwarcia laddomatu. Do letniego ładowania bojlera( bez ładowania bufora)  i tak trzeba w takim przypadku obejść laddomat. 

Ale uwaga @hajtalera słuszna. Jak widać każde podłączenie ma wady jak i zalety. 

 

post-51897-0-20363600-1516470031_thumb.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie schematy fabryczne są przykładowymi układami połączeń- jest na ten temat zawsze uwaga pod schematem w instrukcjach lub na stronach producentów, a wy z uporem maniaka robicie wg nich nie zważając na nic - tak jak za cara - na papierze stało i musi tak być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co car powiedział, to było święte. Jak  budowali linie kolejową, to główny inżynier zapytał: 

-Jaśnie Panie, budujemy jak w Polsze, czy szersze?

- A na *** szersze??!!

 

To mają szersze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000L bufor .. szału nie ma (zwłaszcza jak kolega mówi o dużych odbiorach).

Ja mam obecnie 800L.. i bez szału (kilka godzin pracy c.o. na 40'C + podłogówka na 26'C) - jakieś 6..7h po zakończonym paleniu przy obecnych temperaturach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie schematy fabryczne są przykładowymi układami połączeń- jest na ten temat zawsze uwaga pod schematem w instrukcjach lub na stronach producentów, a wy z uporem maniaka robicie wg nich nie zważając na nic - tak jak za cara - na papierze stało i musi tak być.

Ja  tam nic nie oczytałem na stronie producenta. Idąc tokiem Twojego rozumowania BMW  X6  można byłoby przerobić,  np. założyć gaz , ale po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.