Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Pelletowy Grawitacyjny Własnej Roboty


Cypisek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym przedstawić wynalazek mojego ojca. Palnik na pellet własnej roboty podpięty pod piec MPM ds 8-10kw. Ogrzewa dom o powierzchni 160 m2. Załączonych 7 grzejników konwektorowych + 2 drabinkowe + bojler 120 litrów. W sypialniach pozakręcane i kuchni. Temperatura na kotle 65 stopni. W mieszkaniach 21-23 stopnie. By zwiększyć moc palnika w przewodzie nawiewnym, przejście z fi 150 na fi 100 zamontowany jest wiatraczek z komputera o średnicy 80mm. Wystarczy końcówkę włożyć tak jak pokazane na filmiku (link pod tekstem) w otwór prostokątny tam gdzie jest koszyczek na pellet. Pomaga gdy ktoś ma słaby ciąg w kominie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziomek tak palil , niestety do takiego rozwiazania potrzebny jest swietny pellet zeby nie robil zgorzeli

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wcześniej nie wiedzieliśmy i kupiliśmy pellet Rega za 440 zł i trzeba wybierać spiek co około 9 godzin. Przy pellecie za 780 zł tego problemu nie ma. Sprawdzimy też pellet pośredni za 550zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawany jest grawitacyjnie, sam sobie dozuje w zależności od mocy palnika. Czyli spalony pellet zamienia się w popiół i wydmuchiwany jest ciągiem do popielnika, następnie zastąpiony jest nowym ze zbiornika od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik wzorowany jest na tym palniku poniżej. Jedyna istotna różnica to możliwość pracy na nadmuchu. W Rosyjskim nie ma tej możliwości. Są też inne wymiary.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moc natomiast można regulować za pomocą szufladek (załącznik) u mnie dodatkowo za pomocą nadmuchu. Na tym Słowackim reguluje moc poprzez przystawienie ilości spadanego pellet. Różnica jest taka, że palnik można podpiąć do każdego pieca zasypowego. Rozpalanie najlepiej wykonać poprzez pistolet gazowy podłączony do małej butli. Rozpalanie trwa 20 sekund. Mniej kłopotliwe.

page-34.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak próbowałem, ale jest za duże spalanie pelletu. Wychodzi wtedy  3kg na godzinę przy 65 stopniach na piecu. Oczywiście dodałem pewnien koszyczek na wysokości palnika i przystawiłem wloty by nie porywało pelletu do palnika ceramicznego. Bez tego koszyczka pellet przelatywałby też przez ruszta. Jutro załączę zdjęcie tegoż koszyczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszanie nie występuje mimo pelletu 8mm marnej jakości. Na początku wieszał się trochę, gdyż szyjka pod zasobnikiem była za wąska, ale zostało przerobione i po problemie.Obecnie muszę wypalić około 2 ton pellet Rega za 440zł i chodzić wybierać spiek co około 9-11 godzin. Zjawisko owe nie występuje na lepszym pellecie.

Temperatura na tym marnym pellecie utrzymuje się między 60-68 stopni. Gdy załączę wiatraczek z komputera dodatkowo wzrasta do 10 stopni.

Teraz spalanie mam 3kg na 2 i pół godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez koszyczka nie próbowałem obawiając się że pellet przeleci przez ruszyła, a ciąg będzie go porywał do palnika i go zatka. Palił tyle gdyż drzwiczki od popielnika były trochę uchylone. Inaczej pellet ledwo osiągał 58 stopni na piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaglądałem do pieca. Była tylko 1 próba. Zasypanie pieca po drzwiczki i zapalenie pelletu. Ale znalazłem kiedyś filmik na YouTube jak gościu pali pelletem w MPM ds z tym, że miał górny zasyp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda koszyczek, który był wkładany w środkowe drzwiczki. Problemem dużego spalania myślę było m.inn.  to, że koszyczek był za duży i pellet spalał się w dużych ilościach jednocześnie. A pellet podawany powinien być w małych ilościach. Myślałem rozwiązać ten problem zmniejszając koszyczek i ilość otworów w nim, oraz zakupić podajnik ślimakowy i podawać pellet poprzez drzwiczki zasypowe wiercąc w nim otwór. Wtedy pellet podawany byłby małymi ilościami i być może to działałoby, ale odpuściłem.

post-70564-0-02975500-1515442801_thumb.jpg

post-70564-0-08487800-1515442821_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Cypisek poczytaj to https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18093-mini-palnik-na-pellet-kominek-kocio%C5%82/

Tam jest rozwiązanie tego problemu.

A cały ruszt powinien być ok 10x8cm - tak mam w swoim palniku 20kW.

Twój palnik - kosz jest dużo za duży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że (był) za duży dlatego już nie używam go i leży w garażu. Użyłem go 1 raz. Obecnie używam koszyczka nie wkładanego do pieca nad ruszta, tylko małego koszyczka wkładanego pod gardziel zbiornika zasypowego przed drzwiczkami o wymiarach nawet chyba troszkę mniejszych niż podałeś. Taki koszyczek widać na pierwszym filmiku z tym, że filmowany jest z bliska i może wyglądać na duży, w drugim koszyczku jest w tamtym momencie palone.

 

Co do obawy o cofkę i zapłon zbiornika zasypowego jest to niemożliwe, pod warunkiem, że zbiornik i wieko jest szczelnie zamykane. A pellet bez dostępu tlenu się nie będzie palił. Poza tym ciąg jest w stronę pieca(komina), a nawet gdy jest tak jak pisałem wsteczny ciąg to jakim cudem zapali się w zbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.