Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Lepsze Do Uszczelniania Gwintów?


Grochu

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawijamy oczywiście zgodnie z kierunkiem ale ja polecam nić, jest czysto i szczelnie.

Pozdrawiam

 

Pakuły nawijamy na gwint przeciwnie do kierunku wkręcania, tak by w trakcie skręcania pakuły się dociskały, a nie odwijały. Po nawinięciu smarujemy pastą i nie żałujemy jej. Przy kształtkach mosiężnych, gdy gwint na nich jest gładki, warto przejechać kilka razy brzeszczotem po gwincie, by pakuły się trzymały. Ja też polecam nić, ale dentystyczną, uszczelnia tak samo jak teflon, a i jeszcze zęby można oczyścić :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Przy wykonywaniu instalacji C.O. itp. zawsze używam taśmy teflonowej.. praktycznie nigdy nie otrzymałem informacji, żeby założona przeze mnie taśma PTFE *** , była nieszczelna. Dodatkowo wygląda to bardziej estetycznie w porównaniu do pakuły z pastą. 

Edytowane przez Ryszard
Komercyjna oferta usunięta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu klient zlecił mi modernizację kotłowni. Miał dwa warunki aby działało poprawnie i aby nie było widać tych "sznurków". Połączeń kilkadziesiąt i obcinanie nici lub konopi zajmie trochę czasu. Szukałem rozwiązania po forach, YouTube i tak natknąłem się na uszczelnienie za pomocą kleju anaerobowego. Byłem sceptyczny do tego rozwiązania  lecz postanowiłem spróbować. Jestem zachwycony jak szybko i czysto wykonałem wszystkie połączenia bez jakiegokolwiek wycieku. Wczoraj podczas serwisu kotła klient mówił, że co dwa miesiące musi dopuszczać wody do kotła z powodu wycieku zawór-grzejnik łazienkowy. Podobno było trzech majstrów i doszczelniali połączenie. Rozkręciłem zawór pod grzejnikiem i sprawdziłem gwint w kolektorze grzejnika. Gwint w grzejniku miał ostre krawędzie bez fazowania i każda próba nici czy teflon kończyła się ścinaniem uszczelnienia. Dodatkowo na połączeniu śrubunku "grzybek bez oringu) była delikatna rysa. Uszczelniłem oba połączenia za pomocą kleju anaerobowego plus aktywator aby przyspieszyć proces wiązania. Po 3 minutach próba grzania do 75'C i wystudzenie do 25'C żadnego wycieku. Wiem, że niektórzy napiszą klej jest drogi  konopie są tańsze zgadzam się lecz czas połączenia jest wielokrotnie szybszy i estetyka większa. 

778604700_Klejanaerobowy.jpg.aac50101ae9e06ba971ef553f2735cb3.jpg

Przed uczelnieniem grzejnika.

2074760528_Klejanaerobowyzawor.jpg.3dd8a6153537e302147d4eecc206a15a.jpg

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie uszczelnienie idzie później rozkręcić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś podać konkretnie jakie kleju używałeś, bo mam problem z dwoma złączami. 

Z góry wielkie dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

loctite 577, loxeal 58-11, wiko 05k77 tego używam. Do każdego z nich jest odpowiedni aktywator jeśli chcesz przyspieszyć wiązanie. Dokładnie wyczyścić gwinty ja używam ipa alkohol izopropylowy dać kilka sekund na odparowanie potem pasek żywicy na drugi gwint jak chcesz przyspieszyć proces wiązania to na drugi gwint wew psikasz aktywator kilka sekund na odparowanie skręcasz wycierasz nadmiar żywicy i za ok 120-180 sek masz szczelne połączenie. Zobacz i będziesz zaskoczony FILM YT  

1498819037_Klejanaerobowy3szt.thumb.jpg.6aeab40c565737b4f0122fc0da00fe33.jpg

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, wygląda to naprawdę ciekawie, może to wreszcie koniec babrania się z pakułami i pastami... 

Zamówiłem na próbę zestaw Loxeal'a, sam jestem ciekaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powiem tak: ja pierdziu ;)

Nie wiem, po co i dlaczego dotychczas bawiłem się jakimiś pakułami i teflonami.

Czysto, szybko, bezproblemowo, POLECAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można stosować Locktite 577 w instalacji wodnej? Przecież na tym jest napisane jak byk, że nie nadaje się do kontaktu z żywnością. Ja na tym składałem silnik motocyklowy (gwinty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HarryH napisał:

Można stosować Locktite 577 w instalacji wodnej? Przecież na tym jest napisane jak byk, że nie nadaje się do kontaktu z żywnością. Ja na tym składałem silnik motocyklowy (gwinty).

Nie wiem, ja stosowałem Loxeal'a i to nie do pitnej a do wyjścia instalacji nawadniającej gdzie miałem od franca zaworków, nypli, kolanek, itd.

Przy okazji sprawdziłem, że połączenie metalowego trójnika z plastikowym gwintem końcówki zaciskowej do ogrodowych rur też tym bez problemu daje radę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to się nie utwardza na plastiku, musi być metal-metal. Tak działaja wszystkie kleje anaerobowe. 

Trzeba uważać, bo teraz coraz więcej elementów w motocyklach jest karbonowych i ogólnie z tworzyw sztucznych, nawet w silnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 30.06.2020 o 21:26, Kordjano napisał:

A czy takie uszczelnienie idzie później rozkręcić ?

 

W dniu 30.06.2020 o 21:30, vps1 napisał:

Oczywiście bez problemu. 

Chciałbym zapytać czy po rozkręceniu łatwo oczyścić złączkę pod ponowne zakręcenie? Czy da się wykonać jakieś korekty np. po kilku godzinach obrócić zawór na gwincie o pół obrotu bo rączka koliduje z czymś tam? Wychodzą mi dosyć kosmiczne konstrukcje (okropna ciasnota) i potrafię trzy razy rozebrać część połączeń (pakuły) aby spasować/ułożyć elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.