Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Atmos Dc 25 S Instalacja


navo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich  użytkowników. Podepnę się pod temat, bo mam taki sam kociołek atmos 25, który pracował 17 lat bez bufora na zaworze 4-dożnym. Załączę schemat mojego połączenia poniżej. Teraz mam nowy kociołek atmosa  i chciałbym zmodernizować instalację i dołożyć bufor na razie jeden 1000 l , laddomat.. Moje pytanie czy mogę wykorzystać instalację istniejącą z zaworem 4-drożnym czy założyć zawór 3-drożny? Mam otwarty system i nie wiem czy go zamykać, naczynie wyrównawcze może mi się nie zmieścić w najwyższym punkcie ze względu na rozmiar po dołożeniu bufora. Czy w układzie zamkniętym będzie działać grawitacyjnie kocioł-bufor. Czy kocioł po wygaśnięciu nie wychładza bufora?  Jakie jest lepsze podłączenie bufora czy atmosowskie czy przez bufor? Z góry dziękuję za pomoc . Pozdrawiam 

Załączone miniatury

 

post-66755-0-51865500-1515059405_thumb.jpg

post-66755-0-14298700-1515059409_thumb.jpg

post-66755-0-74787900-1515059412_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś zastanowić się nad:

 

1. Sensem montażu bufora o pojemności 1000l przy instalacji grzejnikowej- w jakim celu chcesz go zamontować i w ogóle nad filozofią ogrzewania (ciągle, cyklicznie, itd) - Mam bufor 2300 l i 100% podłogówki dom energooszczędny z WM i przy obecnych temperaturach muszę go ładować co drugi dzień. jak temp spadnie poniżej 10stC potrzeba palić codziennie.

2. Przy buforze w instalacji grawitacyjnej dołożenie kolejnych buforów będzie skutkowało mniejszymi kosztami powiększenia/ wymiany naczyń zbiorczych - moim zdaniem połączenie kocioł bufor powinno wykonywać się tylko jako grawitacyjne.

3. Naczynie wzbiorcze pełni funkcję zaworu bezpieczeństwa i generalnie niczego bardziej niezawodnego nie wymyślono

4. Zasilanie instalacji z bufora wydaje mi się bardziej sensowne.

5. Laddomat to m.in. pompa jeżeli go zastosujesz i podłączysz wszystko przez bufor to prawdopodobnie będziesz musiał długo czekać aby grzejniki zaczęły grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
1 godzinę temu, kiminero napisał:

Nawet nie zauważył, że bar od dwóch lat pusty stoi.

Nawet od trzech.... Archeolog miesiąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zamontowaliśmy piec atmos dc25 s. Proszę o informację, czy dobrze myślę miarkownik ciągu ustawiony tak na 83 piec nagrzał się do temperatury 80 stopni. Zmniejszyłam i ustawiłam pokrętło temperatury pomiędzy pierwszą a drugą podziałką wentylator ustawiony w połowie zakresu. Wentylator się wyłączył słychać przepływ wody. Czy tak powinien działać piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.10.2021 o 15:46, MariaL napisał:

Zamontowaliśmy piec atmos dc25 s. Proszę o informację, czy dobrze myślę miarkownik ciągu ustawiony tak na 83 piec nagrzał się do temperatury 80 stopni. Zmniejszyłam i ustawiłam pokrętło temperatury pomiędzy pierwszą a drugą podziałką wentylator ustawiony w połowie zakresu. Wentylator się wyłączył słychać przepływ wody. Czy tak powinien działać piec?

Wg producenta wentylator do 80 st a miarkownik 85,wg mnie nawet miarkownik na 90 ,wentylator na 80 ,wtedy przy 80 wentylator się wyłącza i kocioł pracuje tylko na miarkowniku ,jak dobry jest ciąg to tak może sobie pracować do czasu wypalenia większości opału ale jak słaby ciąg to na tym miarkowniku po jakimś czasie się wystudzi do histerezy dmuchawy ,dmuchawa się załączy i będzie pracować do 80 i tak w kółko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam forumowiczów. U mnie jest taki problem, że z każdym tygodniem pokrętło od włączenia wentylatora działa na niższym poziomie. Aktualnie trzeba bardzo mocno przekręcić poza skalę na minus żeby uruchomić. Boję się że za miesiąc lub dwa wentylatora nie uda się włączyć w ogóle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.