Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc W Doborze Kotła Gazowego.


Brezniew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono wiggle.gif

 

Załapałem się na program wymiany kotła na gazowy i potrzebuję porady jaki wybrać.
Po audycie energetycznym dostałem wyliczenia że kocioł gazowy ma mieć moc maksymalną 24kW (czy nie za dużo?). Wylot z kotła musi być przez ścianę.
Mieszkam w dużym starym domu (według projektu ma 255m2 powierzchni użytkowej netto) zbudowanym z podwójnego pustaka, dobrze ocieplonym od poziomu ziemi do góry, ale ze starą instalacją CO i ogrzewaniem grzejnikowym.
Pojemność instalacji CO to jakieś 320 litrów.
Dodatkowo jest zasobnik wody CWU o pojemności 250l ale jest możliwe że w przyszłym roku pojawi się pompa ciepła do podgrzewania CWU.

Jaki byście polecili kocioł albo chociaż jakiej marki? To co udało mi się dowiedzieć do tej pory to najlepiej żeby miał jak najmniejszą możliwą minimalną moc. Instalator, który od zawsze działa u mnie w domu, poleca Vaillanta wiszącego, ale czy vaillant to nie jest cena za samą markę? Głównie chodzi mi o ewentualne naprawy i serwis.

Zależy mi też żeby kocioł współpracował z dobrym sterownikiem pogodowym i pokojowym jednocześnie.

Mieszkam w małopolskim w powiecie myślenickim.
Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem, ze jezeli "komin" przez sciane to przepisy ograniczaja moc max kotla do 20 lub 21kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawości - możesz napisać jakie wyliczenia dostałeś po audycie energetycznym?

Bo ten audyt chyba nie ma na celu wskazania maksymalnej mocy kotła jaki masz założyć, ale raczej jakie dom ma zapotrzebowanie na energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audycie napisane jest tak:

Energia pierwotna w stanie istniejącym 146,6kWh/(m2 rok)

Moc cieplna źródła ciepła w stanie istniejącym 24kW

Projektowana moc nowego źródła ciepła: 24kW

Obliczona energia końcowa 110,2kWh/(m2 rok)

Czy może sobie tak przyjęli że 24kW i cześć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o moc kotła idzie, tylko o to aby tą moc prawidłowo wykorzystać.

 

PS1

Co to znaczy wg ciebie dobrze ocieplony dom?

 

PS2

Ja bym się nie bawił, tylko brał kocioł 25kW i niech serwis ustawi mu moc na 21kW ze wpisem w dokumentację kotła, wtedy zawsze za parę zł możesz tą moc odzyskać, przez ponowne ustawienie

 

PS3

Przy takiej pojemności instalacji potrzebne będzie dodatkowe naczynie przeponowe ok 35l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Cały dom jest ocieplony styropianem 15cm a ściany są z podwójnego pustaka z przerwą pomiędzy nimi.

Dach jeszcze nie ocieplony ale to będzie w przyszłym roku zrobione (wełna lub PUR)

 

Ad2 Mogę kupić kocioł 25kW tylko że one wtedy mają wysoką moc minimalną w granicach 6-8kW i nie wiem czy się tego obawiać że w okresach przejściowych kocioł będzie chodził cyklicznie? 

 

Ad3 to już mam nadzieję że instalator będzie wiedział jak ta instalacja ma wyglądać :) Nie chcę tylko aby polecił mi taki kocioł jak jemu pasuje. Widziałem też że są kotły z czymś w rodzaju "amortyzatora" wodnego (zapomniałem fachowej nazwy) do stosowania w układach z taką dużą ilością wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł może chodzić cyklicznie i to mu nie szkodzi.

Przecież jak będzie zbyt wysoka temp i będzie termostat pokojowy to się kocioł i tak wyłączy

Na grzejnikach muszą być zawory termostatyczne

 

Nowoczesne kotły mają w sobie naczynie przeponowe, ale do małej instalacji,

Dla tak rozległej musi być dodatkowe, montowane na powrocie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy kocioł który będzie chodzil cyklicznie na za dużej mocy, tylko żeby dogrzac, nie zużyje więcej gazu niż taki który będzie chodził na właściwej mocy cały czas? Pytam bo nie wiem jak jest w rzeczywistości.

Grzejniki wszystkie mają termostaty.

Coś byś polecił rozsądnego?

Dziwnie to zabrzmi ale jak gmina da pieniądze to można powiedzieć że cena nie gra roli za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który dokładnie parametr odpowiada za to ograniczenie do 21kW przy wylocie przez ścianę?

Jak ma się porównanie Termeta z wspomnianym przeze mnie Vaillantem? 

Z Termeta w promieniu 20km mam jednego serwisanta a np z wspomnianego Vaillanta kilku. Ma to jakieś znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenie mocy ustawia się na palniku i sprawdza analizatorem spalin,

i potem w  ramach max ustawionej mocy i mocy minimalnej masz modulację którą sobie dodatkowo możesz ustawić.

Jak masz 1 obieg grzewczy CO + CW to marka  ma drugorzędne znaczenie.

Chcesz dobry kocioł to weź Termeta Gold plus lub Vaillanta , a jak droższy to Wolfa.

Jak tańszy to Immergasa lub Beretę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie po długiej przerwie.

Udało się załapać na dofinansowanie i do końca lipca muszę zakupić kocioł.

Przeczytałem cały internet dwa razy i dalej nic nie wiem :/

Ile ludzi tyle opinii. CZy ktoś spotkał się z kotłami Hoval? Pytam bo znajomy jest przedstawicielem w tej firmie i mogę mieć dobrą cenę ale czy kocioł jest dobry?

Polecaliście wyżej Wolfa - jaki model konkretnie?

Dodam że chyba zrezygnuję z wypuszczania spalin przez ścianę i zainstaluję rurę koncentryczną w obecnym kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłbym na Twoim miejscu coś z tego, co Koledzy radzą sprawdziwszy uprzednio jak z serwisem w okolicy, tak abyś miał w miarę sensowny dostęp. I nie piszę o awarii, choć to oczywiste ale o prozaicznym i upierdliwym ale koniecznym przeglądzie gwarancyjnym :)

Z taką pojemnością wodną to chyba dobrze byłoby pójść w kondensat, chociaż nie widzę informacji o grzejnikach...

A i pisałeś coś o pompie do CWU? Rozumiem, że jak dotacja to koszt inwestycyjny nie gra roli ale czy koszt eksploatacyjny będzie niski?

Ja kiedyś sobie próbowałem wyliczyć, czy jest sens kupić marketową pompę i powiesić w łazience, bo mnie serce boli ile po każdej kąpieli wypuszczam ciepłego, wilgotnego powietrza ale jakoś mi się to cenowo nie spinało do grzania gazem ze względu na słaby COP pompy i konieczność wyłożenia za nią kasy.

Ja bym kombinował jakiś solidny kocioł z przewodem koncentrycznym w kominie, do tego porządny zasobnik do CWU, wg zasady "Mniej znaczy więcej" i "Proste jest piękne" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.