Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kociol Jednofunkcyjny Do Domu Jednorodzinnego


Piotrekdt

Rekomendowane odpowiedzi

CAR sporo kosztuje a do podłogówki nie jest potrzebny

Ale się przydaje, bo:

- masz korektę temperatury wewnętrznej jeśli, źle dobierzesz krzywą grzewczą

- masz harmonogramy

To jeszcze podpowiedzieć na jakich trojnikach, bo jak na takich, to będzie kapota.

Normalnie to zrobi na trójnikach 32 i będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Imergasy nie mają czujnika sprzęgła,, co nie znaczy że nie będą pracowały ze sprzęgłem.

Imergas ma własne sprzęgło - rozdzielacze z do kilku obiegów  - ale b.drogie.

No ja  mam mieć  2  rozdzielacze  góra i dół   a  przed  rozdzielaczami  ma być  zamontowane  sprzęgło.

Ja  zastanawiam si enad  piecem  Imergasa  vitrixx   ,  vaillant 146 5/5  lub  Beretta mynute green

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrobił fragment instalacji od kotła do trójników mosiężnych (powrót,zasilanie) z miedzi.Założę się że wyjdzie nawet taniej.

Zresztą do rozdzielaczy też bym zrobił miedzią)

Trójnik zaprasowywany PEX fi 32x2szt(jeszcze redukcyjny 32x26x26)  to porażka cenowa+2szt złączki przy kotle aby przejść z gwintu na PEXA a po drugie te przewężenia kształtek PEX...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory liczy się na każdy metr instalacji, nie tylko na kształtkę.

@odpowietrznik

Cenowo pex 32 nie wychodzi najlepiej, to fakt. My najczęściej wychodzimy z każdego rozdzielacza osobno do kotłowni i dopiero tam się dołączamy (najczęściej faktycznie miedzą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kotłowni mam 2 możliwości:

1- wyjście i powrót do kotła zrobić rurą Cu28 potem trójnik i redukcja na pex 26 do zasilania i powrotu rozdzielaczy.

 

2- wyjście i powrót do kotła oraz zasilanie i powrót rozdzielacza na parterze Cu28, potem trójnik i przejście na pex 26 do rozdzielacza na poddaszu.

 

Rozdzielacz parteru mam w kotłowni, między kotłem a rozdzielaczem będzie ok 2m rury Cu28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już bym wolał Immergasa, też ma mocną pompę, a do tego w miarę fajny sterownik CAR.

jako posiadacz Immergasa i Car v2 napisałbym wiele o tym sterowniku ale na pewno nie, że jest fajny.

Piec jest bez zarzutu (choć mam tani model Victrix TT 12 ERP), ale sterownik jest mocno przekombinowany i nieprzemyślany, brakuje w nim takich podstawowych (dla mnie) funkcji jak wietrzenie czy ręcznego wymuszenie nagrzania samego zasobnika cwu (jednorazowo, bez zmiany programów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 13.02.2018 o 08:33, odpowietrznik napisał:

Jest jeszcze jedna opcja od razu pod kotłem-zawory odcinające za nimi trójniki mosiężne i od nich PEX-y fi 26 do poszczególnych rozdzielaczy. Unikniemy w ten sposób wspólnego odcinka rury PEX 32.

Panowie gryzie mnie jeden temat, odpowietrznik podał mi gotowy sposób podłączenia pieca do rozdzielaczy. Moja instalacja aktualnie jest przygotowana jak na schemacie, mam wątpliwości czy trójnik który jest po drodze nie zmniejszy za bardzo średnicy rury na zasilaniu i powrocie rozdzielacza R2 z poddasza. Mogę to jeszcze poprawić na tym etapie, wstawiając pex 26 bez wstawek.

Założenia instalacji: piec kondensacyjny (Termet Gold PLUS 20kW), CO - 100% podłogówka, wykonana (1006 mb pex 16, 14 pęli średnio po 72mb na pętle) zasilanie całego obiegu CO z pompy kotłowej.

 

Kotłownia_CO_v4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

Mam wątpliwości czy pompa z kotła pociągnie tą podłogówkę

Sambor w Termecie pompa może mieć problem ze względu na ilość pętli ogrzewania czy średnice rur zasilających rozdzielacze (pex26) ?

Stosując na zasilanie rury o większej średnicy np pex32 można coś poprawić w tym układzie, czy pompa jest policzona na mniejszą  instalację ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaki kociołek kondensat jednofunkcyjny z zasobnikiem? Termet czy Immegas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same grzejniki podobno przewymiarowane - poprzednie sezony zasilanie na grzejniki nie przekraczało 40C (najczęściej ok 30C)- grzanie ciągłe węglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taką inst to nie ma różnicy w marce, szukaj promocji, tylko musisz zamknąć instalację  - te kotły wymagają inst zamkniętej.

Natomiast w inst otwartej może pracować kocioł Niedźwiedź prod Saunier Duval.

Zasobnik wg potrzeb mieszkańców. i wg mocy kotła - kocioł jak grzeje CW to nie grzeje CO, czyli dom wtedy stygnie, przerwa zalecana przez producentów to ok 1/2h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.