Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kociol Jednofunkcyjny Do Domu Jednorodzinnego


Piotrekdt

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęgło stosujemy gdy pompa w kotle nie wydala,pompy montowane w kotłach nie mają  dużej wydajności zazwyczaj do 1000l/h U ciebie licząc przepływ powiedzmy  średnio w każdej pętli 1,5l/min wychodzi już 1260l/h

Sądzę że zasobnik 100l jest za mały dla 4osób.Gdy będzie większy potrzebny jest mocniejszy kocioł(tzn.o większej mocy na potrzeby CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zasilanie i powrót CO - rury pex 32x3 ?

Pętle mam tak policzone żeby wychodziło po 80-85mb rury 16x2 na pętle.

 

Możesz jeszcze coś  napisać na temat kotłów, moc do 18KW będzie ok czy szukać czegoś większego ze względu na zasobnik z modulacją od 4-5kW do 20-25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do każdego z rozdzielaczy podjedziesz 26 to będzie wystarczająco. Do sprzęgła też 26 wystarczy. Tylko kocioł ma umieć obsłużyć sprzęgło. Ja mam bardzo dobre doświadczenia z Junkersem Smartem ZSB 24-5C. Vaillanta też łatwo rozbudujesz o sprzęgło. Pozostałe 2 nie wiem.

Co do zasobnika, to faktycznie trochę mały.

Mocy kotła nie zwiększaj, albo inaczej pilnuj żeby startował od 2-3 kW (to się przekłada na pracę bez taktowania), a na maksimum może mieć i 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzymy cenę sprzęgła, drugiej pompy, dodatkowego sterownika  strat to może się okazać że ten Exclusive wcale nie będzie taki drogi.

A w codziennej pracy będzie dużo sprawniejszy niż kotły o mocach 12-14kW, czy to co rzekomo " przepłacimy" zwróci się dość szybko.

 

A do takiej mocy to można bez problemu podłączyć zasobnik 200l co jest prawidłową wielkością przy 4 osobach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor czy twoim zdaniem instalacja która chcę wykonać ma prawo działać prawidłowo bez sprzęgła i dodatkowej pompy ?

 

Wykonaniem zgodnie z założeniami czyli 8 pętli parter 6 poddasze każda po 80-85m. Wyregulowanie temp. w pomieszczeniach przepływem na rotametrach. Zasilanie i powrót do rozdzielaczy osobno pex 26x3. W domu ma być stała temp. bez regulacji dzień noc.

 

Zdaje sobie sprawę ze kotły mają różne pompy i nie każda może pracować w takim układzie, producenci podają na stronach informacje o pompie kotłowej dużej wydajności HEP mi nic to nie mówi.

 

Z doświadczenia pewnie możesz polecić konkretny kocioł pod taki układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym polecać moc to min 20kW np to co podał kolega w poście #30  + zasobnik 200l.

A jak miałbym dla siebie kupować to brałbym zwykłego Termeta  Silvera albo Golda 25kW lub Immergasa 26kW.

 

Zaraz pewnie na mnie naskoczycie, że to za dużo, ale to mój wybór i taki kocioł będzie dobrze pracował w takiej instalacji na pogodówce bez żadnych sprzęgieł i innych bajerów.

Moc minimalna kotła  jest jednią z ostatnich rzeczy na którą się patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za podpowiedzi :) 

Tak na marginesie Termeta brałem pod uwagę na samym początku, natomiast środowisko instalatorów w moim rejonie preferuje głownie marki na V...

 

Jeszcze jedno w instalacji gazowej z układem zamkniętym powinny być 2 naczynia przeponowe - jedno na zasilaniu zimnej wody przed zasobnikiem, drugie na zasilaniu CO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie na ZW to oczywiste i nie zależne od rodzaju kotła , natomiast naczynie na instalacji CO jest teoretycznie w kotle, ale często jest za małe i  wtedy daje się dodatkowe - to trzeba policzyć i określić wielkość dodatkowego naczynia na obiegu grzania CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne :)

Jeszcze jedno pytanie o zasobnik i grzanie w nim wody. Najbardziej popularnym zbiornik wśród użytkowników 4 osobowej rodzinie to 150L.

W poście #35 wspomniałeś o zasobniku 200L, zastanawiam się nad tym czy montując większy zasobnik w momencie korzystania z ciepłej wody temp. spada w nim wolniej a kocioł ma dłuższy czas na dogrzanie do temp zadanej. Idąc tym tokiem rozumowania kocioł może dogrzewać wodę mniejszą mocą grzewczą co przekłada się na mniejsze zużycie gazu.

Proszę mnie poprawić jeżeli źle to rozumiem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak warto rozważyć Termeta pod warunkiem że masz w pobliżu serwis.Nie spodziewałem się że te kociołki mają wbudowaną tak "potężną" pompę,w tej sytuacji obyłoby się bez sprzęgła.A co do zasobnika  mniejszego niż proponowany 200l to dźwigniesz trochę temp.w zasobniku 150l i będziesz miał "większy zapas" wody)

post-32948-0-73482900-1518435699_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie  jest  potrzebny ???   Czy mam rozumieć  że  jeśli montuje podłogówke w  całym domu  2 rozdzielacze  z  sprzęgłem i  2  zestawami  mieszającymi  nie jest  mi potrzebny  car  przy  piecu  imergasa ?     To  czym  będe  sterował i utrzymywał  zadaną temperature w  pomieszczeniu.

 

Oraz  pytani e czy  piece  Imergas  vitrixx  umią  obsługiwać   sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega, który pytał o kocioł ma tylko 1 obieg - podłogówkę, więc po co mu taki gadżet?

 

Z tego co wiem Imergasy nie mają czujnika sprzęgła,, co nie znaczy że nie będą pracowały ze sprzęgłem.

Imergas ma własne sprzęgło - rozdzielacze z do kilku obiegów  - ale b.drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wykonasz zasilanie i powrót do każdego z rozdzielaczy niezależnymi PEX-ami 26 wprost do kotła ,to będzie OK, jak wspólnym Pex-em to musi być o 1 rozmiar większy np 33 - inaczej pompa w kotle nie wyrobi i będzie niedogrzane piętro

Sambor, ale te pexy muszą się gdzieś rozdzielać i łączyć. Więc na jakimś odcinku od pieca musi być to 33. Chyba, że piec ma podwójne wyjścia na CO, ale to chyba nie każdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.