Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec kostrzewy warmet SDS ceramik


a-w

Rekomendowane odpowiedzi

Alarm przegrzanie kotła swiadczy własnie o tym ze została przekroczona temperatura alarmowa kotła gdyby kocioł wygasł z braku opału to by pisało brak opału.Przyczyna przegrzania kotła moze byc jak pisałem wyłaczenie pomp przez sterownik po osiagnieciu temperatury w mieszkzniu , nieszczelnosc klapki dmuchawy(podczas postoju dmuchawy klapka ma byc zamknieta a w czasie pracy siła powietrza powinna ja otwierac sprawdz czy dmuchawa napewno jest prawidłowo zamocowana) Czy kocioł osiaga zadana temperature i dmuchawa sie wyłącza ?jesli nie to zmniejsz temperature zadana kotła i wtedy sprawdz czy sie wyłaczy . Pompa Cwu powinna pracowac tylko wtedy jak w zasobniku Cwu temperatura wody spadnie ponizej zadanej minus histereze. A wygieta klapke narazie zostaw.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź właśnie zszedłem do kotłowni i musiałem powtórnie dołożyć 15 kg węgla,cholera mnie już bierze chyba te ustawienia nie sa zbyt dobre dla mnie

Xawer jak piec osiąga zadana temp a w moim przypadku tj 60 stopni to dmuchawa się wyłącza

faktem jest że w tej dolnej bliżej czopucha komorze nazbierało sie troszkę sadzy, oczyściłem przy okazji wymiennik przyjrzałem się mu uważnie i nie jest czarny jest raczej brązowy,podchodzi kolorem pod węgiel brunatny.

ta klapka mnie martwi dla mnie wygląda jakby była celowo wygięta w pałąk na tych dłuższych bokach nie z góry na dół a z lewej na prawą, bardzo symetrycznie, ma kolor jaśniejszy niż wymiennik. może to wygięcie jest powodem mych problemów, ciekawy jestem jak jest u was czy macie tą klapkę idealnie prostą w płaszczyźnie.bez wygięcia.

Xawer jak mówiłem dociążyłem klapkę trzecią nakrętka-ile nakrętek wy macie?ja miałem dotychczas tylko dwie może dmuchawa się wyłączała ale łapał powietrze przez klapkę dmuchawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba jestem na dobrej drodze do rozwiązania problemu zszedłem do kotłowni piec wygaszony odkręciłem wymiennik ,wyciągnąłem cegły szamotowe , podświetając od góry zauważyłem że są specjalne uchwyty na te cegły i co się okazuje pierwsza cegła różni się od pozostałych grubością oraz wielkościa jest krótsza i grubsza pozostałe dwie są takie same ale również maja uchwyty w piecu na mocowanie. Moje cegły nie lezały w swoich miejscach pierwsza ta która powinna byc gruba u mnie była normalna jak pozostałe oparta była tylko o uchwyty do mocowania, druga stała na pierwszej dopiero trzecia leżała w swoim miejscu. Tym samym za tymi pierwszymi dwoma była wolna przestrzen i może to było przyczyna gorącego czopucha, a tym samym ciepło szło w komin , jak narazie czopuca idzie dotknąć, ustawiłwem dmuchawe max 25 min 15 i nic nie trzeszczy woda w piecu sie nie gotuje , wcześniej takie ustawienia dmuchawy były niemożliwe, piec :D chyba by wybuchł

W każdym razie dzięki za pomoc,może i ja spędzę wekend bez myślenia o Kostrzewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu jestem w czarnej d... zaczął wzrastać mi powtórnie tlenek węgla, odkręciłem czopuch było tam troszkę sadzy, nie tyle aby zakłócić przepływ-przeczyściłem. Teraz sytuacja się powtarza znowu temp na czopuchu bardzo wysoka, nie idzie dotknąc nie mówiąc już o trzymaniu ręki przez 3 sekundy. Podejrzewam że ta odrobina sadzy zmniejszała przepływ powietrza i wymiennik zdążał odbierać ciepło,cała energia szła na piec, teraz idzie w komin.

Zadzwoniłem do serwisanta ma być jutro-tak mówił ,na pewno się odezwę opowiem ciąg dalszy. Mam nadzieję że znajdzie przyczynę. Aha strasznie się zdziwił że rączka od ruchomych rusztów się ułamała-mówił że jestem jedynym w Polsce któremu się to przydarzyło- :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie jestes jedynym mnie tez sie urwała i jeszcze o kilku takich przypadkach czytałem na forach.Ruchomy ruszt w tym kotle jest zle opracowany o wiele lepsze rozwiazanie jast np.w kotłach SAS. Natomiast inne Twoje problemy troche mnie dziwia ja np.takich nie mam spoko trzymam reke na czopuchu a jak jest z czadem to tak naprawde nigdy nie sprawdzałem.Spalanie tez jak dla mnie mam ok. 3,5 t wegla od 1 wrzesnia Co +Cwu do konca tygodnia mi wystarczy dom ok 180m bez ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam powtórnie, przepraszam że się nie odzywałem ale nie było o czym pisać, właśnie jestem po wizycie serwisanta z Kostrzewy ( wcześniej był serwisant z gorzowa ale nie dał rady.)Więc Serwisant z Kostrzewy naprawił dźwignię od ruchomych rusztów (przyspawał ją), natomiast zdziwił się temp na czopuchu-mówił że nie spotkał się jeszcze z tak wysoką. Niestety będzie potrzebował porady projektantów aby znaleźć przyczynę. Miałem źle zamontowany czujnik temp.był w otworze niżej., to niestety też nie było przyczyną wysokiej temp. na czopuchu.Podejrzewa również że przyczyną może być cegła szamotowa znajdująca się na samym dole, a właściwie jej ustawienie.

Na pewno się odezwę jak znajdzie przyczynę , jeszcze daję szansę Kostrzewie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich użytkowników sds-a , mam pytanie odnośnie pieca sds ceramik 14kw ile do niego wchodzi kilogramów jednorazowo węgla orzech? i ile wytrzymuje po pełnym załadunku ten piec godzin, bo już sam nie wiem co kupić , byłem zdecydowany na ten piec ale on chyba nie wyrobi sie w spalaniu max 1 tony węgla miesiecznie (120m2 nieocieplony dom plus 140L bojler) Proszę o odpowiedź bo mój obecny zębiec puszcza mnie z torbami pali 20kg na 6 godz.orzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile do niego wchodzi kilogramów jednorazowo węgla orzech?

i ile wytrzymuje po pełnym załadunku ten piec godzin,

ale on chyba nie wyrobi sie w spalaniu max 1 tony węgla miesięcznie.

Witam, jednorazowo do kotła wchodzi ok. 25 kilogramów węgla orzech, na jednym załadunku trzyma od ok. 16 godz. (poniżej -10 st. C) do 4 dni (latem CWU), takie czasy osiągnąłem na swoim kociołku.

Max zużycie to 36kg węgla na dobę, największe zużycie styczeń i grudzień 2010 po około 900 kg, także z toną węgla powinien sobie w miesiąc poradzić (36 kg*30 dni=1080kg).

Dom 140 m2 + 140l bojler (CWU dla 2 osóB). Kocioł niestety trochę przerobiony.

To są "osiągnięcia" mojego kociołka w takich, a nie innych warunkach, u Ciebie może być zupełnie inaczej (może lepiej, może gorzej).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec stary jak świat, chyba jego czas już przeminął

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8965-prosba-o-ocene-opinie/

No fakt widać na nim ząb czasu albo "brak zębów" w palenisku chyba faktycznie najlepsze lata ma już za sobą i podejżewam że chyba jednak trzeba będzie piec wymienić bo z tego co widać w palenisku to pewnie nie raz zagotował wode .

Dorażnie zmniejsz moc dmuchawy i skontroluj temperaturę czopucha {ciepły -dobrze , gorący -źle} ale jeśli nie będzie grzał wody to znaczy że ma już w sobie tyle kamienia kotłowego że wymiennik nie odbiera ciepła . Możesz jeszcze spróbować palenia od góry ale jeśli zakamieniał to nie licz na ciepło z tego pieca

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisałeś kand to jeśli piec na 25kg węgla trzyma od około 16h to dawałoby to 1125kg miesięcznie, piec musiałby wytrzymywać min. 18h wtedy koszt spalania miesięcznego mieściłby się w 1 tonie (~990kg).

Do mac65

Mnie zagotowanie wody nigdy się nie zdarzyło, ale przypuszczam że ojcu pewnie się to kilka razy woda zagotowała niestety. Tak czy inaczej kociołek pójdzie z racji ekonomiki na recykling :D po sezonie grzewczym. Dmuchawa juz jest przysłonięta , bardziej raczej jej nie zasłonię bo by chodziła prawie cały czas aby nagrzac do zadanej temperatury, a na piecu mam ustawiona 42c jak przyjdą zawory na grzejniki to podwyższę do 50-55 zobaczę wtedy jakie będą wyniki palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są na forum inni użytkownicy tego kociołka o kubaturze 14kw i mogą się wypowiedzieć o jego stało palności na jednym zasypie do pełna.

Gdyby kociołek wytrzymywał na jednym zasypie bez żadnych czarów za każdym razem min te 16 godz to byłbym na niego jednak zdecydowany, tylko potrzeba mi więcej opinii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

raczej nikt jednoznacznie nie odpowie na to pytanie bo to że u kogoś spala np.30 kg na dobe nie koniecznie musi tak spalać u wszystkich.

Ja mam ceramika 25,5 dom 180 m i zasobnik Cwu 220l zasyp wystarcza na cała dobe nawet przy -15-20 st. .

Na stronie Kostrzewy sa podane wymiary kotłów to mozna zabaczyć różnice w wielkości.

Szukaj jeszcze opini na forum kostrzewy. Pamieraj że sterownik tego kotła pozwala na ustawienie min. temperatury 60st dlatego konieczny jest zawór 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiecane zdjecia kotłowni jak na razie spalanie 50kg/na dobe

Kotłownia widok ogólnypost-25329-0-01305100-1298833645_thumb.jpg post-25329-0-99953100-1298834522_thumb.jpg

kotłownia zawór 4Dpost-25329-0-42458300-1298833458_thumb.jpg

kotłownia wymiennikpost-25329-0-18700900-1298833878_thumb.jpg

post-25329-0-19976000-1298834098_thumb.jpg

ogrzewanie podłogowepost-25329-0-17614100-1298834324_thumb.jpg

 

Aha jeszcze jedno jak wy to robicie że zasyp węglem latem starcza wam na tak długo? nie zagrzewa się przecież sa przedmuchy a jeżeli woda się nagrzeje do temp zadanej to co z nadmiarem ciepła ? to tylko węgiel spala się cały czas a do spalania potrzebny jest tlen dostarczany cały czas, szczerze ja bałbym sie zasypać cały węglem ,latem na sama ciepłą wodę.

Edytowane przez maciej40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spalanie wydaje mi sie jest spore .Na fotce widze zawór 4d otwarty na max czy żeby było ciepło w domu tak musi być? Ja obecnie mam otwarty na ok.4-5 (skala zaworu)czyli u Ciebie 6 -5 bo widze ze zawór jest odwrotnie i w domu mam 21 st.

Na lato najlepsza jest zrebka lub drzewo ale weglem tez sie da.Ja dawałem przedmuchy co 20 min 40 sek zasypywałem połowe kotła tpk.60 st temp. Cwu 50 st i sie paliło jak dmuchawa sie wyłączy a kocioł jest szczelny to wegiel sie nie pali a przedmuchy podtrzymuja żar.Trzeba pamietac o częściowym otwarciu zaworu 4d bo gdyby nastapiło przekroczenie temperatury alarmowej kotła to właczy się pompa Co pchnie wode na kaloryfery i ostudzi kocioł.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam może mi ktoś powiedzieć czym się różni Warmet SDS od Warmet 200? I czy SDS występuje o mocy ok. 25kW bo nie mogę takiego znaleźć..

Spotkałem się gdzieś z ofertą nadstawki do SDS powiększającej komorę załadowczą ale nie pamiętam czy był to wyrób producenta kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Warmeta można zamówić z miarkownikiem ciągu bez sterownika i dmuchawy? Z postów na tym forum widze że niektórzy wywalają sterownik i zakładają miarkownik... Czyżby to było lepsze rozwiązanie? Napaliłem się na ten kocioł tylko przeglądając to forum widze, że jest dużo problemów z ustawieniami. I jeszcze jedno pytanie czy do tego pieca konieczny jest wkład kominowy. Mój stary komin ma ok. 50 lat (tak mi się wydaje) i nie wiem czy podoła nowemu kotłowi. Dotychczas paliłem w trzydziestoletnim piecu i okropnie się z niego kopciło, dosypywanie węgla to tragedia dym jak nie wiem, dodam, że nie zawsze się tak działo. NO i podstawowa sprawa, że tenm komin nie był czyszczony przynajmniej 15 lat o ile wogóle kiedyś był. Jak myśłicie gdyby go porządnie wyczyścić dał by jeszcze rade? Miałem zamiar przy zmianie pieca założyć od razu wkład komin. ale jak czytam, że ludziom po 4-5 latach komin pada to już sam nie wiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z tego co wiem to kiedyś warmety miały klapkę w drzwiach popielnika do miarkownika ciągu obecnie robią bez klapki tylko z dmuchawą.Osobiście mam komin z początku lat 70 bez wkładu i wszystko jest ok. ciąg jest mocny i nic sie nie dzieje ( dwa sezony z warmetem 200).Dymienie podczas załadunku problem trochę złożony bo są dwie klapki i trzeba je otwierac podczas dokładania tylko ta od dolno-górnego palenia często zarasta sadza i wilgotnym kondensatem od strony komory załadowczej co skutecznie potrafi ja unieruchomić i wtedy jest problem z dymieniem podczas dokładania Ja pale bez wygaszania i dokładam na żar jak węgiel jest odgazowany to nie dymi mimo zamkniętych klapek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też komin zwykły, murowany, ponad 100letni i jest ok , co prawda jakieś 2-3 metry końcowe są zawsze mokre ale chyba nic na to już nie poradzę :mellow: , kocioł mało chodzi, temperatura spalin wysoka ale cykle pracy krótkie i komin na końcowym odcinku po prostu nie wygrzany - a dodatkowo 15m długości robi swoje.

 

...swego czasu i tam był wygrzany - kocioł ustawiony na pracę ciągłą - palenie ciągłe z małą dawką powietrza - ale u mnie to się nie sprawdza - duże spalanie

- w moim przypadku najlepiej kociołek pracuje na pełnej mocy i tak jest ustawiony - maksymalna moc bez dławienia powietrza - dochodzi do temperatury w około 5 minut i potem sobie czeka z minimalnym dostępem powietrza - w moim przypadku takie spalanie jest najbardziej optymalne i najlepsze dla kieszeni B) - pełna moc i długie przestoje

 

...kiedyś, przynajmniej jak ja zamawiałem to była opcja dokupienia drzwiczek z klapką - i takie mam, nie wiem jak teraz ale może jakbyś zagadał to zamontują drzwiczki z klapką ;) , bo co z kociołkiem jak automatyka zdechnie a klapek niet - palenia też niet :( .

Choć na upartego to zawsze można wlot powietrza od dmuchawy przerobić na klapkę :P

 

...u mnie środkowa przesłona (górne spalanie) - nigdy w życiu nie używana i zarośnieta na amen - w moim przypadku zbędna i niepotrzebna, tak jak teraz to do podkładania nie otwieram,uchylam zadnych klapek i się nie kopci, w sezonach letnich przy słabszym ciągu uchylam ostatnią klapkę

 

pidy, sridy i inne perdołki - lampki i komputerki, noce i dnie przy ustawieniach - kto to lubi niech się bawi - przecież takie kociołki są super, diody,lampki,komputerki - to ludzie lubią i to kupują...ale najlepszym sterownikiem do spalania jest naturalny ciąg

...jeżeli średnica komina ma minimum fi180 lub mniej ale komin wyższy to powinien wydolić - na stronie firmowej masz sugerowane przekroje zależne od mocy kotła - tak więc możesz to sprawdzić, komin wyszorować i jeżeli przekrój ok to będzie chulać, jeżeli planujesz palić drewnem to musi być sezonowane - jezeli nie chcesz mieć problemów z kominem -optymalne to liściste i suche, po iglastych mogą zacząć się pojawiać kwiatki na kominie i montaż wkładu Cię nie ominie - jeżeli planujesz jarać węglem to murowany komin będzie ok

 

pozdrawiam

Edytowane przez kaczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam. Cegły w Warmet Ceramik.

Będę montował Warmet 200 Ceramik. Czytając FORUM, widzę, że te cegły nie dają spokoju co jakiś tam czas. Otóż sprawa cegieł jest bardzo prosta i wygląda tak:

1) Na rusztach musi być pełnowymiarowa szamotowa 230x112x64. Postawiona na sciance 230x64, czyli na wysokość 112mm. Z tyłu musi dotykać pionowych płaskowników i za tą cegła jest szczelina do płaszcza wodnego 50mm - dla powietrza wtórnego). No i oczywiście solidnie musi leżeć na rusztach (tutaj należy sprawdzić czy 2 krążki wspawane pionowo do ruszt pozwalają, by cegła swobodnie spoczęła na rusztach - zdarza się, że cegła jest grubsza niż szczelina, wtedy zeszlifować cegłę, lub inaczej przespawać te ograniczniki).

UWAGA: W 1-szym kanale dymnym zawiesza się cegły połówkowe, o wymiarach 230x113x32 (nie chodzi tutaj o milimetr czy dwa).

2) I tak najpierw wkłada się jedną i musi spocząć na płaskownikach tak, abyśmy przez otwarte drzwiczki popielnikowe widzieli że jest usytuowana około 15 mm powyżej tej pełnowymiarowej stojącej na rusztach wodnych. I jeszcze ważne, że ta cegła nie dotyka płaszcza wodnego (jest szczelina około 17mm (właśnie za tą cegła powietrze wtórne kieruje się do góry).

3) Wkładamy drugą połówkową (spocznie na 2-ch płaskownikach, około 15mm mad tą 1-szą - tędy wydostaje się powietrze wtórne).

UWAGA: Jest jeszcze miejsce (o ile są wspawane boczne płaskowniki) aby włożyć 3-cią połówkową, ale będzie spoczywać na tej 2-giej. Tak jest w Warmet 200 Ceramik. Ale mamy tez wersję kotła przystosowaną do palnika na pellety. Jest wtedy wykonany otwór kwadratowy w płaszczu wodnym nad drzwiczkami popielnikowymi. No i oczywiście w komorze zasypowej na płaszczu wodnym wiszą 2 połówkowe cegły, na które idzie ogień palnika.

Myślę, że temat cegieł w kotle Warmet 200 Ceramik jest dostatecznie wyjaśniony. Dziwi mnie jednakże fakt, że producent nie zainteresował się i nie wyjaśnił.

Pozdrawiam wszystkich Warmet?czyków !!!

Edytowane przez 9ą9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.