Skocz do zawartości

9ą9

Forumowicz
  • Postów

    70
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez 9ą9

  1. Witam. Chciałbym nawiązać kontakt z użytkownikami kotłów Ekoefekt lub Carborobot. Pozdrawiam.
  2. Witam. Upłynęło sporo czasu i wiele się zmieniło w temacie Karbopal. Aktualnie jest suszony Karbopal PLUS. Czy ktoś tym pali w kotle podajnikowym ? A może jest Ktoś ze Sztokerem 25KW i spala ten Karbopal PLUS ?
  3. Witam. Jak widać nikt tu nie zagląda, lub nie kwapi się z podaniem informacji. Tez byłbym zainteresowany. Pozdrawiam.
  4. Witam. Mam pytanie do Kol. "Vlad24". Widziałem w poprzednich postach, że masz podłączony ciepłomierz APATOR LQM-II-K 1,5 m3/h. Jaki jest orientacyjny przepływ wody w centralnym ogrzewaniu przy 1-rodzinnym budynku. Czy ten ciepłomierz daje mozliwość odczytania wielkości przepływu, czy tylko wskaże ilośc ciepła.. Jest możliwośc zerowania wskazań tego ciepłomierza ? Pozdrawiam.
  5. Witam. Jeżeli dobrze liczę, to Twoje wyliczenia są komopletnie błędne. Nieraz lubię na szybko w pamięci (zakładam nawet 50% błąd, ale eliminuję pomyłki) przeliczyć. Tak i tym razem. Średnica 160mm, przyjmuję przekrój kwadratowy i wyliczam w pamięci: 15x15=225 dodaje 2 zera mam 22500. Jak może być u Ciebie dla 160 minus 2x4mm pole=72 583 ? W/g ogólnodostępnych tablic, mamy: dla fi=66 mm, pole=3 421 mm2 dla fi=43 mm, pole=1 452 mm2 różnica = 1969 mm2 dla fi=160mm i odjąć 2x4=8 to nam daje fi=152 mm, pole=18 145 mm2 Proszę ustosunkuj sie do tego, bo może ja popełniam błąd, lub źle zrozumiałem co Ty obliczałeś. Pozdrawiam. PS > przy ilości płomienic szt.4 wyliczenia słuszne dla tych 66 i 43. Ale dla czopucha ? Dla podanej przez Ciebie 72 583 mm2 powierzchni prześwitu czopucha, średnica czopucha musiałaby być fi=304mm. No ale idąc moim tokiem obliczeń i zakładając 4 płomienice, to pole przekroju zmniejszyło się o 57 %, inaczej mówiąc, zamiast 100% jest 43%. Dobrze rozumuje ??? Napisałeś: "Reasumując, zakładając te turborurki zmniejszyłeś prześwit czopucha do 65,1%." a mnie wychodzi nie 65,1% a 43%. No chyba że miałeś w myśli napisać nie "do" ale "o". Wtedy by się z jako-takim przybliżeniem zgadzało matematycznie.
  6. Witam. Absolutnie się nie zgodzę, że kotły dolnego spalania wystartowały jakieś 15 lat temu. Na jakiej podstawie takie twierdzenie ??? W latach juz 70-tych ubiegłego wieku produkowane były w Polsce Wytrzymywały ponad 20 lat. Znam taką konstrukcję (produkcja Spółdzielni... ). Wielkośc pow. grzewczej 2m2. Konstrukcja skręcana z 2-ch członów. Typowo górnego spalania (bez żadnych klapek). Wymiennik typu "S" i do czopucha. Żadnych sznurów uszczelniających drzwiczki ( nie dymiło się ze szczelin). Ruszt wodny. No ale cóż, zmiany nastały. Pozdrawiam.
  7. 9ą9

    Zawór 4 Drogowy

    Witam. Ze zdjęcia instalacji widzę (nie wykluczam omyłki), że zawór 4-drogowy to 32. Obwód kotłowy (no trudno powiedzieć, czy nie udało by sie zmniejszyć ilośc kolanek) jest wykonany przekrojem 32, a dalej instalacja miedź 28mm. Bardzo dobrze. Tylko filtr obróciłbym o 90 stopni, do dołu. I teraz zależnie jaka to instalacja: starego typu z dużą ilością wody w zładzie - nie ma sensu stosować sterowania elektrycznego zaworem 4-drogowym. Wystarczy ustawić ręcznie i zapewniam, że to bardzo stabilnie pracuje. Ale gdy instalacja jest nowoczesna z mała ilościa wody w zładzie, można zastosować elektryczną regulację. Pozdrawiam.
  8. Znalazłem na stronie http://piece.bazarek.pl/opis/2280395/palnik-apps-r-na-mial-groszek-owies-pellet-zrebki-moc-max25kw.html gdzie jest i adres i cena palnika Ma ktoś taki palnik, proszę o opinie. pozdrawiam.
  9. Dla uzupełnienia załączam zdjęcie tego palnika, który znalazłem na stronie http://www.kotly-witkowski.pl/galeria#palnik-rynnowy
  10. Witam. "Pieklorz - Napisano 03 lipiec 2011 - 17:27" wspomniał o dostępnym palniku. Co sądzisz o nim i gdzie ten palnik można kupić ? Pozdrawiam. PS > ostatnio znalazłem na stronie http://www.kotly-witkowski.pl/palniki podobny palnik
  11. Witam. A co się dzieje z palnikiem (rynna)o którym pisał Kol. Pieklorz https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9738-kociol-master-m/ Poza tym, że spalał węgiel brunatny, pellet, miał węglowy to miał doprowadzone powietrze wtórne u góry (przez takie zgrubienia po bokach) - wyglądał bardzo obiecująco. Znalazłem na stronie http://www.kotly-witkowski.pl/palniki podobny palnik rynnowy (nieco zmieniony, ale wygląda na masywny odlew żeliwny). Czy ktos może się wypowiedzieć w tym temacie / Pozdrawiam.
  12. Witam. Kotły niech nas grzeją, a nam wypada świętować. Wszystkim życzę miłego spotkania przy stole Wigilijnym, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, Pomyślnego Nowego Roku, a przede wszystkim ZDROWIA. Mirek.
  13. Witam. Kotły niech grzeją, a nam wypada świętować. Wszystkim życzę miłego spotkania przy stole Wigilijnym, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, Pomyślnego Nowego Roku, a przede wszystkim zdrowia. Mirek.
  14. Witam. Mam zapytanie do "kaczy". Twój czas spalania załadunku w kotle niesamowicie długi. Może coś podpowiesz?... Ponadto piszesz o "huraganowym wiaterku"... Daje się zauważyć pewną tendencję do spokojnego spalania, do takiego ustabilizowania się procesu spalania, aby dmuchawa pracowała ciągle przy jakichś tam bardzo małych obrotach. Tylko nie mozna tego uogólnić na wszystkie kotły (przynajmniej tak nieraz myślałem...). No i widzę, że wpadłeś na ten pomysł z "huraganowym wiaterkiem". Czy ceranika jest przy tym nagrzewa się do wyższej temperatury? Myślę, że tutaj coś jest pozytywnego. Jak możesz napisz co nieco. Pozdrawiam.
  15. Witam. Jest to palnik Master-M, chyba się nie mylę. Minęło ponad pół roku, pewnie sprawdziłes też latem do grzania cwu...Czy mógłbyś ocenić ten palnik, podać trochę szczegółów z jego pracy. Paliłeś tylko miałem, czy może czeskmi Eko-groszekiem brunatnym też ? Bo na próbę miałeś ze sobą te paliwa. Jeszcze drugie pytanie związane z Twoja wypowiedzią "W Sosnowcu ma też odbyć się pokazówka z jeszcze innym palnikiem w "super kotle" jak piszą na stronach IChPW ? zobaczymy". O jaki to palnik chodziło? Pozdrawiam.
  16. Witam. Dziękuję za wyrażenie swoich opini oraz podanie kilku szczegółów palenia w kotle. Cały ten mętlik w głowie przez te reklamy i marketing. Tylko jak juz kupisz to zostajesz sam... dobrze że można skorzystać z Forum. Często się słyczy: kocioł niedowymiarowany, przewymiarowany... rzecz normalna w/g mnie, że nie zawsze da się określić jaką moc będziemy potrzebowali w praktyce. Tylko to juz... nasze zmartwienie. Może doczekamy sie w końcu czegos takiego, że będzie można niewielkim kosztem zmienić kocioł na większy czy mniejszy. ot takie ludzkie potraktowanie klienta. Ale się rozpędziłem... Pozdrawiam.
  17. Witam. Dziękuję za konkrety jakie podał "Xawer". Racje ma też "przemyslaw2ar" (tylko gdyby ten właściwy opał był w rozsądnej cenie). Ponad 20 lat paliłem w kotle dolnego spalania (produkcja Spóldzielni Pracy) i muszę powiedzieć, że byłem zadowolony. A te kombinacje z klapkami, szparami to zaczęły się jak właściwego opału nie było. I nie zapomnę, jak przy dobrym węglu, nie dającym wiele popiołu, pięknie i bezproblemowo paliło się bez wygaszania kotła. I pomyśleć, że dzisiaj w XXI wieku może się dziać to co można przeczytać na Forach o ogrzewaniu, kotłach...A miało byc tak pięknie ! Jak się ma cena oleju opałowego do przeciętnego wynagrodzenia... Powiem TAK: skoro się tak pięknie i dużo mówi o ekologii, to gazem powinno byc najtaniej, a jak ktoś chce węglem, prosze bardzo tylko wyjdzie drożej. A zamiast o tych kotłach i kombinacjach oglądalibysmy zdjęcia z wycieczek. Mam rację ? Pozdrawiam
  18. Witam. Bo w tym Warmet to w sumie są 2 klapki. 1-sza oddzielająca komorę zasypową i 2-ga wyłączająca z pracy 2 ostatnie kanały wymiennika. Jak obie otworzymy to można rozpocząć rozpalanie albo uzupełniać opał bez zadymienia kotłowni. Ale UWAGA żeby nie zapalić sadzy w kominie: nie można dłużej palic przy otwartych obu. Praktycznie ta od strony czopucha musi być zamknięta, aby te 2 kanały wymiennika były czynne (spaliny ida do dołu potem do góry i do czopucha. A ta klapka od strony komory zasypowej to może być i otwarta (górne spalanie, ALE jak coś się będzie palić przy rusztach to jednocześnie będzie i dolne spalanie z wykorzystaniem 1-go kanału spalinowego z szamotami) i zamknięta (spalanie tylko dolne - no chyba że ta klapka nie zamknie szczelnie...) z wykorzystaniem 3-ch kanałów (czyli całej powierzchni wymiany). Reasumując: w tym kotle klapka od strony czopucha musi być zamknięta jak kocioł pracuje (bo inaczej ogień może sięgnąć komina...). A ta klapka od strony komory zasypowej to już w/g uznania. Pytanie: a jak doprowadzimy powietrze przez drzwiczki zasypowe (kto ma otwór na palnik to można go wykorzystać) z dyszą skierowana na środek komory (na Forum były te rozwiązania podawane) to mając otwartą klapkę tą przy komorze zasypowej, otrzymamy piękny kociołek do spalania od góry w/g pomysłu Last Rico (patrz w Forum). Jest ktoś kto to sprawdził ? Pozdrawiam.
  19. Witam. Coś nikt się nie wypowiada... Przy spalaniu dolnym mamy 3 kanały (w 1-szym są szamoty). Gdy przestawimy na górne spalanie, mamy 2 kanały (wcale nie tak mało, jeżeli chodzi o wymianę - porównując do innych kotłów). Dobrze rozumuje ? Narazie osobiście nie sprawdziłem, bo kocioł nadal nie podłączony i już pewnie przed Świętami nie będę się do wymiany kotła zabierał (skoro "stary" jakby mniej "brał wody"... ). Pozdrawiam.
  20. Witam. Teraz to mam zamęt w głowie. Na stronie producenta KOSTRZEWA czytamy na samym początku (cytat.) "Warmet 200 Ceramik to linia wielopaliwowych kotłów na paliwo stałe z załadunkiem ręcznym. Cechą charakterystyczną jest dolne bądź górne spalanie w zależności od spalanego paliwa. Występują w wariantach o mocy nominalnej 18,5 kW oraz 25,5 kW. ". Kto wyjaśni ??? Pozdrawiam.
  21. Witam. Kocioł Warmet ma możliwośc dolnego i górnego palenia. Jak to z tym jest w praktyce. Co się dzieje w 1-szym kanale (z szamotami) przy paleniu górnym, nie obrasta... A drzwiczki zasypowe wytrzymują temperaturę ? Proszę o praktyczną podpowiedź. Pozdrawiam.
  22. Witam. A więc trochę jestem spokojniejszy. Właśnie tak zamierzam palić, tylko nie wiedziałem jak to jest z takim paleniem. Skoro miałem w kotle otwór na palnik, to dorobiłem specjalne drzwiczki z doprowadzeniem powietrza i regulacją od zamkniętej do otwarcia otworu niecałe 15 cm2. Powietrze będzie pompowane przez dmuchawę. Czy ktoś coś takiego "kombinował" ? Pozdrawiam.
  23. Witam. A więc to nieszczęsne zadymianie (powtarza się ten dylemat). Przez drzwiczki ? Można byłoby je uszczelnić. Sprawdzę niedługo u siebie. Komin "ciągnie", to może nie będzie tak źle. Pozdrawiam.
  24. Witam. Muszę przeprosić za niedomówienie. Pisząc że mam inny sterownik, nie miałem na myśli że fabrycznie jest inny. Po prostu osobiście zdecydowałem się na zmianę sterownika. Pozdrawiam. PS > czy palił ktoś w Warmet drewnem wstawianym pionowo do zasypu (mam 50 cm kawałki drewna i nie wiem, czy da radę takim palić, czy trzeba będzie pociąć na krótsze.
  25. Witam. Mój Warmet 200 Ceramik (w zasadzie to "Pellets 100", od Warmet 200 Ceramik różni go to, że ma wycięty otwór przez płaszcz wodny powyżej drzwiczek popielnikowych dla zamontowania palnika) nie ma ruszt ruchomych, ale zdecydowałem sie takie dorobić. Dzięki uprzejmości Forumowicza mogłem wczoraj zobaczyć kilka zdjęć ruszt ruchomych. Sterownik mam inny. Ma możliwość pracy z modulacją wydajności dmuchawy lub modulacją czasową, oraz coś jak PID ale inaczej pomyślane (narazie na próbę pracuje w kotle VIGAS 25KW na zgazowanie drewna i jest lepiej jak na oryginalnym syerowniku. W praktyce więc sprawdzę na której modulacji lepiej pracuje (o czym zresztą piszesz). A z powietrzem pierwotnym i wtórnym... w tym kotle mi coś nie pasuje. Nie wygląda mi na to, że kocioł był projektowany pod kątem doprowadzenie pow. pierwotnego i wtórnego. Raczej skłaniałbym się ku temu, iż w istniejącej konstrukcji "dorobiono spalanie wtórne" i dlatego to wygląda tak jak wygląda. Jeżeli dmuchawa wdmuchuje powietrze do popielnika, to gdzie ma łatwiejszą drogę powietrze: pchać sie przez popiól czy polecieć za ta cegłę i kanałem z szamotami. Z praktyki wiem (miałem do czynienia z kotłami czeskimi i sloweńskimi), że tego powietrza wtórnego wcale aż tak wiele nie potrzeba (większa ilość wychładza niepotrzebnie wymiennik). No cóż, jak podłaczę ten kocioł do instalacji c.o. to wtedy będę się mógł "pobawić".
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.