Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzony Bojler/podłogówka/grzejniki?


onatoona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

opiszę swój problem. Mianowicie, w lato robiliśmy mały remont - dwa grzejniki na górze zdjęte, po malowaniu założone. Do tego założona grzałka do bojlera (łopatoligicznie - zaślepka wyjęta, grzałka włożona i dokręcona). Problemów nie było do momentu pierwszego uruchomienia pieca po sezonie letnim.

 

Początkowo grzejniki na dolnej kondygnacji zrobiły się gorące, podłogówka ani drgnęła - przynajmniej nie było czuć. Na górnym piętrze masakra - nie grzało nic - odpowietrzanie, dolewanie wody do naczynia na strychu nic nie dało. 

 

Na piecu 80, grzejniki na górze zimne, na dole letnie. Dodatkowo w kotłowni słychać ostre przelewanie się wody w bojlerze. Hydraulik zapowiedział, że będzie dopiero w przyszly poniedziałek, a ja chciałabym jednak choć lekko napalić. 

 

Prosiałbym o porady w jaki sposób mogę taką instalacje odpowietrzyć. Kilka zdjęć instalacji w załączniku (rozdzielacz do podłogówki z dołu).

post-73308-0-96050900-1505733732_thumb.jpg

post-73308-0-78528700-1505733742_thumb.jpg

post-73308-0-04992500-1505733754_thumb.jpg

post-73308-0-17888300-1505733766_thumb.jpg

post-73308-0-06908000-1505733774_thumb.jpg

post-73308-0-35362600-1505733784_thumb.jpg

post-73308-0-03011000-1505733793_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób bardziej ogólne (panoramiczne) zdjęcia kotłowni, bo z tych ciężko coś rozczytać. Wszystko zapowietrzone i wymaga ogarnięcia, ale najpierw zdałoby się dojść do ładu z tym jak to jest podłączone, bo nic nie widać :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw niech ktos podpowie kolezance jak to odpowietrzyc, bo poki co pol kotlowni kwalifikuje sie do wyciecia z uwagi na zle materialy (stal weglowa nie nadaje sie do ukladu otwartego), nie wspominajac o zaworze roznicowym na wyjsciu z kotla :-).

 

Jesli to faktycznie uklad otwarty to napusc do ukladu (tylko powoli) wody, az zacznie sie przelewac zbiornikiem wyrownawczym. Potem odpowietrzaj grzejniki od najdalszego. W miedzy czasie kontroluj cisnienie i regularnie dopuszczaj wody, co by nie zbic wskazowki na manometrze do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ otwarty - nie do końca rozumiem ten termin. Na górze mam naczynie wzbiorcze, chyba tak to się nazywa, z tego co pamiętam to hydraulik (bardziej jak widać pseudohydraulik) mówił, że jeśli będę zdejmowała grzejnik to później należy odkręcić zawór przy bojlerze i dopuszczać do niego wody, żeby ta doleciała do grzejników. 

 

Odpowietrzanie grzejników - też chciałabym to zrobić dobrze. Czy robię to na wyłączonej pompie i czy mogę to robić na zimnej wodzie (kiedy nie jest napalone)? Odpowietrzam w ten sposób, że normalnie takim ptaszkiem z tyłu u góry przy grzejniku odkręcam dzyndzelek i zlatuje mi woda? I jeszcze jedno - czy podczas odpowietrzania ma się nalewać woda do zbiorniczka wyrównawczego?

 

Mam zacząć od grzejnika najdalej oddalonego - ale od naczynia wzbiorczego czy od pieca/bojlera?

 

I czy może mieć jakieś znaczenie w zapowietrzeniu układu to, że robiłam tę nieszczęsną grzałkę w bojlerze? 

Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi i działam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odpowietrzeniu powinnaś uzupełnić zład wody w instalacji.W kotłowni powinna być rura przelewowa od naczynia którą jak sama nazwa wskazuje przeleje się woda gdy instalacja jest już napełniona.

Czy rura za pompą (wyjście na instalację) jest gorąca?

I odkręć sobie ten czarny kapturek na odpowietrzniku automatycznym nad bojlerem powiedzmy o 1 obrót (załącznik)

post-32948-0-15172800-1505806590_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolałam wody, aż słychać w rurze kanalizacyjnej ze sie przelewa.

 

Rura za pompą w momencie palenia jest gorąca - gorące wczoraj wieczorem były też grzejniki i podłogówka na gole (aczkolwiek ta nie tak bardzo jak do tej pory). Ogólnie cały rozdzielacz dolny jest gorący/ przy odpowietrzniku nad bojlerem tez calosc gorąca - dochodzę jednak do rozdzielacza na górze i zimny jak lód...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jak odpowietrzyć jedną nitkę podłogówki a na pewno to zrobię :) Aczkolwiek tak jak piszę, wydaje mi się, że już nie jest z nią źle, aczkolwiek pewnie gdzieś jeszcze pęcherze są.

Podłogówka potrzebuje czasu aby się nagrzać więc moze póki co poczekaj chyba że w ogóle nie grzeje

Za pierwszym razem musiałaś dać za duży "ogień na tłoki";)z tym dopełnianiem instalcji.Należy dopełniac małym strumieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wnioskuję, że instalacja pracuje w układzie zamkniętym. W jaki sposób instalacja została napełniona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żebym ja to wiedziała...

 

Ponieważ lubię kombinować napiszę co zrobiłam.

 

Gruby zawór nad bojlerem zakręciłam, do tego na pietrze w rozdzielaczu zaczęłam delikatnie odkręcać (!) odpowietrzniki - po chwili zaczęła lecieć ciepła woda, aktualnie grzejniki zrobiły się ciepłe. 

 

No ale dalej szumi woda w bojlerze. Ktoś coś jeszcze podpowie? Boje się, że jak odkręce ten zawór nad bojlerem to bedzie to samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.