Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Czterodrogowy A Pompa Kotłowa


stolarz32

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.08.2017 o 15:01, Hihot27 napisał:

jest prostszy w obsludze, a spelnia te same funkcje co zawor 4d.

Lepiej zmień hydraulika na takiego który będzie wiedział czym on się różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, romano78 napisał:

To co w końcu jest lepsze czterodrozny czy dwa trojdrogowe przy czterodrogowym raczej i tak trzeba dwie pompy 

Ja parę smieciuchow zamontowalem i  były to instalacjie z buforami na powroty dawałem trojdrogowe termostatyczne i pompa na wyjściu z bufora też termostatyczny i pompa, działa to bez zazuty już parę lat pompy przy buforze zalaczane przez termostat pokojowy.

Teraz mam u znajomego który zmienił niedawno kocioł zagwostke tak na szybko sam sobie dorobił jakiś baypas bo mu się lało z pieca działa to niby na grawitacji. 

Ale chciałby to mieć bardziej sterowalne termostatyczny z pompą na powrocie załatwił by sprawę powrotu ale chyba dalej nie mamy sterowania temperaturą wychodzącą na grzejniki powiedzmy że będzie chciał na grzejniki puścić 45stopni.to mógłby na kotle zadać 45 ale kocioł już pracuje poniżej zalecanej.

Przy dwóch trojdrogowych z pompa już jest taka możliwość piec sobie obraca wode na krótkim obiegu np.60stopni

A drugi trojdrogowy z pompą puszcza na grzejniki ile mu ustawimy np 45stopni

Przy czterodrogowym już takiego komfortu już nie ma chyba że się mylę bo nigdy czterodrogowego nie montowalem. 

 

Już nie raz było pisane że zaw.4D nie pogodzi dwóch funkcji tzn zapewni wymaganą temp.powrotu do kotła a zarazem będzie można ustawić pożądaną  temp.na instalację.Czyli rybki albo akwarium

Edytowane przez Grundfos
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grundfos napisał:

Już nie raz było pisane że zaw.4D nie pogodzi dwóch funkcji tzn zapewni wymaganą temp.powrotu do kotła a zarazem będzie można ustawić pożądaną  temp.na instalację.Czyli rybki albo akwarium

Czyli na powrót termostatyczny i pompa

A na grzejniki trojdrozny z słownikiem i pompa to najlepsze rozwiązanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Grundfos napisał:

Już nie raz było pisane że zaw.4D nie pogodzi dwóch funkcji tzn zapewni wymaganą temp.powrotu do kotła a zarazem będzie można ustawić pożądaną  temp.na instalację.Czyli rybki albo akwarium

Więc moja instalacja , zaprzecza Twojej teorii , bo mam 4d bez pompy na powrocie z 4d do kotła i mam rybki i akwarium ?

Warunkiem jest wysoka temperatura na kotle ,   u mnie przy 60-65* ( pogodówka) na kotle , i 30* za zaworem ( podłogówka) wypada  przy otwartych wszystkich pętlach powrót w okolicach 45-50* , zawór otwarty max 36* 

Przy grzejnikach sytuacja powinna wygladac lepiej bo mamy cieplejszą wodę powracającą z instalacji ,

W każdym razie jak ktoś instaluje 4D to  na powrocie najlepiej zaistalować jakąś mała pompę , nawet taka do cyrkulacji 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grundfos napisał:

Już nie raz było pisane że zaw.4D nie pogodzi dwóch funkcji tzn zapewni wymaganą temp.powrotu do kotła a zarazem będzie można ustawić pożądaną  temp.na instalację.Czyli rybki albo akwarium

Niestety jesteś w błędzie, przy montażu na powrocie pompy pozwala na sterowanie temperaturą na instalację oraz zapewnia odpowiednio wysoki powrót, rozwiązanie dość proste i tak samo skuteczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kolei z 4D manualnym problem taki, że przy ustawieniu na polowę ostatni grzejnik nie grzeje. Pompa tylko na zasilaniu przed zaworem i obwód otwarty, przy ustawieniu poniżej 5 w 10 stopniowej skali odcina wszystkie grzejniki. Jak się lekko poza 5tkę ustawi wtedy grzeją wszystkie grzejniki. Na 5tce ten ostatni grzejnik jest zwykle zimny, chyba że nagle temperatura skoczy np o 10° to wtedy grzeją wszystkie, ale zwykle nie da rady na 5 bo ten ostatni jest zimny. Macie jakiś pomysł? I druga kwestia, czy to normalne że poniżej 5 cała ciepła woda wraca do kotła.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Darekgra napisał:

Niestety jesteś w błędzie, przy montażu na powrocie pompy pozwala na sterowanie temperaturą na instalację oraz zapewnia odpowiednio wysoki powrót, rozwiązanie dość proste i tak samo skuteczne.

 

Oczywiście w pewnych zakresach, ale wystarcza.

Kolego @vlad1431nie podałeś jaki jest rozmiar tego zaw 4-D i jak duża jest instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w pewnych zakresach, ale wystarcza.
Kolego [mention=76827]vlad1431[/mention]nie podałeś jaki jest rozmiar tego zaw 4-D i jak duża jest instalacja
Zawór 1 calowy i 7 grzejników na jednym poziomie, 4 grzejniki po około 160cm i 3 po około 120cm. Kocioł oczywiście za duży 18Kw, bo miało być grzane jeszcze 100m poddasza, ale już się nie doczeka. I caly problem polega na tym chyba, że zakres na którym chodzi to 45-55°C.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, vlad1431 napisał:

Pompa tylko na zasilaniu przed zaworem

@sambor z poprzednich wypowiedzi @vlad1431 można wnioskować że pompa jest pomiędzy kotłem a zaworem 4d. Jeśli tak jest, to jest to niepoprawny montaż instalacji, przy pompie przed zaworem nigdy dobrze działać to nie będzie. Instalacja bezwzględnie do przerobienia.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję Panowie za odpowiedź. Tu miałem wątpliwości, bo jakby były dwie pompy, czyli jedna na powrocie a druga za zaworem to pewnie dużo lepiej by to działało. Tylko że 15 lat temu mało kto się znał na tym z hydraulików. Tylko że zasilanie CW mam z kolei przed zaworem, a kolejny specjalista zamontował CW na 15mm rurkach miedzianych i dziwiłem się że woda po jednej kąpieli jest chłodna. Z kolei zastanowiło mnie to że 1' to za mały, zawór, bo za zaworem już mam rurki 25mm. Ale pewnie na 5/4' byłaby tak czy tak różnica, zwłaszcza że z tego Defro 18kw zasilanie jest chyba 6/4'.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie jak się na ten schemat popatrzy, to rzeczywiście to jest raczej przyczyna, bo pompa wymusza obieg u mnie przed zaworem i wiadoma sprawa że woda sobie łatwiej wraca do kotła niż zasila grzejniki, przynajmniej tak na chłopski rozum. Dziękuję.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

Tak powinno być 

304872980_zaw4-Djedenobieg(2).jpg.48b38c311a5e2fd3c6b9284776dc1e3d.jpg

 

Pompa na zasilaniu z kotła , przed zaworem 4-D nic nie daje

Schemat prawidłowy też uważam że muszą być dwie pompy kotłową zawsze wystarczy 40-stka ale jeśli chodzi o podłogowa to nie tylko znaczenie ma długość pętli ale i ilość co z tego że będą miały ok.60-70m jak będzie ich np.17 i pompa 40-stka będzie za mała 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.