Skocz do zawartości
IGNOROWANY

- Proszę O Pomoc


tytusmm

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

planuję wymienić obecnie używany kocioł (nadszedł jego kres) na coś lepszego w związku z tym proszę Szanownych Forumowiczów o pomoc :)

 

Obecny kocioł: Vamomet Pleszew 40kw (podajnik tłokowy)

Powierzchnia do ogrzania: 400m2

Budynek: pustak ceramiczny + styropian 5cm(w środku) + cegła

Spalanie w ostatnim sezonie: 7t miału (ok 28MJ)

 

Główny wyznacznik dla nowego kotła to racjonalna cena i możliwość spalania miału oraz eko-groszku. Moc oczekiwana kotła to 30-40kW.

Możecie wskazać kierunek poszukiwań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor, zaraz tu kogoś sprowadzisz i się zacznie od nowa :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kogo ja sprowadziłem?

Mógłbym polecić marką i wielkością, ale lepiej jak poleci ten kto palił w takim domu danym kotłem

Miałem na myśli że znowu może się rozpętać burza w szklance wody kto zawinił u @bietki a ....kolega chce tylko wybrać kocioł :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poznam nawet czysto teoretyczne propozycje :)

 

Nie chcę na kocioł wydać majątku lecz jednocześnie oczekiwałbym od kotła przyzwoitej efektywności.

Wstępnie myślałem o kotle retortowym...lecz ciężko znaleźć model który pracuje na miale.

Zrób rzetelne obliczenia na cieplowlasciwe.pl i wklej linka. Koledzy na pewno coś doradzą. Przydałby się też jakiś opis instalacji.

Jeśli pamiętasz ile opału i jakiego szło w największe mrozy (Tzew, Twew) to też może być pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając że spaliłeś 7 ton powiedzmy przez 180 dni to średnio wychodzi około 38kg/dobę a to jakieś 10KW mocy średniej

maksymalnie będzie to zapewne w okolicy 25-30KW- to tak na oko licząc

szukałbym zatem kotła o mocy nominalnej 30KW nie więcej.

jeśli wiesz ile spaliłeś na dobę maksymalnie i jakie wtedy w przybliżeniu były temperatury będzie można określić potrzeby nieco dokładniej

a najlepiej zrobi to audytor. Wydasz 400zł i będziesz wiedział dokładnie jakiej mocy kotła Ci potrzeba

400m2 nie zawsze oznacza takie same potrzeby domu. wszystko zależy od kształtu domu materiałów, ilości przeszkleń, temperatur i jeszcze paru innych zmiennych które nie pozwalają na komfort porównania 2 takich samych powierzchni bez obaw o dość dużą pomyłkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...lecz ciężko znaleźć model który pracuje na miale.

Wcale nie ciężko. W każdym palniku możesz wspolspalac miał z groszkiem. Do spalania samego miału szukaj kotłów z podajnikiem: Batory, Azpp firmy gregor, bądź nowy ardeo iron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób rzetelne obliczenia na cieplowlasciwe.pl i wklej linka. Koledzy na pewno coś doradzą. Przydałby się też jakiś opis instalacji.

Jeśli pamiętasz ile opału i jakiego szło w największe mrozy (Tzew, Twew) to też może być pomocne.

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2n0h

 

Kształt domu jest mocno nieregularny. Na piętrze większość większość pomieszczeń posiada "skosy" (gipskarton + izolacja watą). Na prostych sufitach jest gipskarton+styropian(15-20cm). Niestety pewne szkody w izolacji (wata) poczyniła kuna.

Ok 30% parteru jest podpiwniczone (garaż nieogrzewany).

Cześć pomieszczeń jest normalnie wyłączona z użytku (ustawiam minimalny przepływ/temperaturę na grzejniki w tych pomieszczeniach by tylko był ruch wody) - zwykle są uruchamiane na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc.

 

Instalacja klasyczna: grzejniki żeliwne z termoregulatorami; ogrzewanie wody użytkowej ciągłe; brak zaworu mieszającego; temperatura na kotle jaką zwykle utrzymywałem to ok 50 stopni (w największe mrozu podnosiłem do ok 55).

Dom posiada również cyrkulację ciepłej wody użytkowej (przyjmijmy pracę ok 12 godz/dobę w zimę).

 

Dokładnego zużycia nie pamiętam. Średnio szło na dobę ok 3 typowe węglarki miału. Gdy mróz był duży (minus 20 - 27) myślę że można by liczyć nawet i cztery/pięć węglarek miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocno nieregularnych kształtach to OZC raczej konieczne.

Nie wiem czy nie za mało Ci wyszło ale kto wie.

Skontaktuj sie w sprawie OZC z [email protected] Dabrowa Tarnowska jesli Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 25 KW więcej raczej nie potrzeba do tego palnik ARDEO - tam moc regulowana jest przy pomocy wymiany samej czapki. Weźmiesz palnik 25 kW, jak będzie mało to dokupisz czapkę 32kW za 100 może 200 zł. Musisz tylko się upewnić że Ci większa czapka w kocioł wejdzie... Może AZPP ma podobnie - regulację mocy przy pomocy zmiany paleniska - tego nie wiem.

Wychodzi:

 

http://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p/

Lub możesz szukać wykonawcy który zrobi Ci to na przekroju KWM SGR - czyli każdy pleszewiak.
Tylko wymiennik będzie bardziej do d... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Główny wyznacznik dla nowego kotła to racjonalna cena i możliwość spalania miału oraz eko-groszku."

 

 

25 kW porządny podajnikowy spokojnie powinien tu wystarczyć, zauważ, że cieplowlasciwie poleca jako jego odpowiednik znacznie większy kocioł miałowy [53-62 kW] niż masz.

 

Nie wiem czy Skam-P Plus/Premium będą do zdobycia bo najbliższe terminy na produkcji są na koniec Października a podobno od Października już tylko 5 klasy będzie można produkować.

 

Jeśli tak to potrzebny byłby Skam-PV o odpowiedniej mocy lub jeśli kocioł ma być szybciej to np. Eko Retort Plus 25 kW [palnik Aredo Iron R].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie przy tym, co planuje rząd warto patrzec na klase V-tą

od marca leży do podpisania projekt w którym jest mowa o zakazie produkcji kotłów < Vklasy od października a sprzedaz możliwa ma byc do przyszłego czerwca 2018r

 

W sv-200 spalalismy groszko-miał i uzyskiwaliśmy wyniki emisyjne w klasie V-ej, na samym miale pojęcia nie mam, bo nie próbowałem, spalic się da, ale z jakim efektem, to nie wiem. Tu tez myśli sie i kombinuje, aby ograniczyc złe paliwa, ma to głównie uderzyć w muły oraz floty, ale sa przebąkiwania, aby zrobic to tak, aby kiepskie miały też dla indywidualnych zablokowac. Z miałów z tego co się słyszy mają zostać klasyfikowane, spełniające odpowiednie parametry, pewnie zatem cos koło eko-finsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko Retort Plus 25 kW [palnik Aredo Iron R]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kotłem EREGON firmy MAGAMA TECH (moc 33kW)

http://www.magmatech.pl/energon.html

z palnikem Ardeo + sterownik SPPv2.

 

1) Wypowiedzicie się proszę co sądzicie o tym kotle?

2) Czy wymienniki "pleszewskie" są gorsze (mniej sprawne) od wymienników w kotłach "firmowych". Jeżeli tak, to jak duża jest to różnica i na czym polega?

3) Czy jest różnica w "pleszewiakach" w wydajności wymienników poziomych i pionowych?

4) Czy jest sensowne i realne samodzielnie zainstalować zawirowywacze w wymienniku poziomym?

5) Jaki palnik polecalibyście na palenie samym miałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są konstrukcje gorsze, porównywalne lub lepsze od tego co starasz się kkreślać tzw markowe.

Wiedza danego producenta może się sprowadzać do umiejętności pospawania bryły do kupy lub trafiasz na kogoś z wiedzą.

 

Dużo może powiedzieć też cena jak kocioł ok. 33kW będzie kosztował 6000 pod max 7000 to coś tu śmierdzi i jest nie tak.

 

Masz jednak w tym regionie sporo firm z doświadczeniem i historią często o lata dłuższą jak np. Defro które pewnie wrzucasz do worka tzw markowe, tyle, że wówczas tak dużych różnic w cenie nie będzie.

 

Do miału palnik ardeo iron r i sppv2 będą dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Wypowiedzicie się proszę co sądzicie o tym kotle?

2) Czy wymienniki "pleszewskie" są gorsze (mniej sprawne) od wymienników w kotłach "firmowych". Jeżeli tak, to jak duża jest to różnica i na czym polega?

3) Czy jest różnica w "pleszewiakach" w wydajności wymienników poziomych i pionowych?

4) Czy jest sensowne i realne samodzielnie zainstalować zawirowywacze w wymienniku poziomym?

5) Jaki palnik polecalibyście na palenie samym miałem?

 

1) Jeśli będzie z palnikem Ardeo + sterownik SPPv2 to już jest dobrze, nie znam powierzchni wymiennika, wysokości na jakiej jest powrót zimnej wody, ceny zestawu - podasz to się wypowiem.

 

2) Pleszew to zagłębie i tam obok dziesiątek małych firemek jest sporo producentów firmowych z 40-letnim doświadczeniem. Zauważ że np. od lat Skam-P jest kotłem, który uzyskał najwyższą sprawność w badaniach - sporo powyżej firm wielkich, znanych i reklamowanych na potęgę.

Niestety często ludziom wydaje się, że te reklamowane szeroko mają wyroby firmowe i najlepsze tymczasem są produkowane od kilku lat masowo i po taniości [tani palnik i sterownik] lub jeśli z lepszych komponentów to kosztują znacznie więcej niż lepsze konstrukcje których producenci nie muszą się szeroko reklamować bo mają bez tego masę klientów choćby z "poczty pantoflowej".

 

3) Pionowy czy poziomy nie wpływa bezpośrednio na wydajność - ważna jest powierzchnia i budowa wymiennika.

 

4) Czasem tak, czasem nie, to zależy od konstrukcji i doboru kotła. Czasem lepiej dobrać kocioł z mniejszym wymiennikiem i móc na mrozy włożyć zawirowywacze a na wiosnę je wyjąć żeby niska temp. spalin nie zniszczyła komina. Włożenie czy wyjęcie zawirowywaczy to kwestia kilkunastu sekund "pracy".

 

5) Do miału Ardeo Iron R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli będzie z palnikem Ardeo + sterownik SPPv2 to już jest dobrze, nie znam powierzchni wymiennika, wysokości na jakiej jest powrót zimnej wody, ceny zestawu - podasz to się wypowiem.

 

Parametry kotła znajdują się na stronie:

http://mgspaw.pl/kopia-tauron-duo-pro.html

 

Jednak będę celował w moc 38kW, zatem powierzchnia kotła 4m2. Na przekroju kotła widać gdzie jest umiejscowiony powót zimnej wody. Grubość blach wymiennika: wewnątrz blacha kotłowa 6mm; na zewnątrz zwykła 4mm. Sterownik SPPv2.

 

Niestety Ardeo Iron jest do mocy 32kW, zatem pozostanie mi Ardeo AZP (38kW) z rusztem obrotowym. Będzie to dobry wybór do miału?

 

Cena zestawu 8k PLN. Warto coś takiego kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspominałem - pół allegro robi na 2 przekrojach pieca - pewnie klepią to 2-3 zakłady przez co cena jest niższa z racji na masówkę. Początkowa cena zawiera oczywiście badziewny palnik i jakiś podstawowy sterownik - najczęściej od jednej firmy co by było taniej (wraz z dmuchawą). Jeżeli uda nam się znaleźć jakiegoś Pana jak powyżej który pomęczy się i zrobi nam konfiguracje zaczyna się:

 

+400 za palnik

+200 za sterownik
+200 za konfiguracje czopucha

+200 za ruszt żeliwny itd itd...

Swoją drogą te rozpiski mocy itp. są o kant d*** rozbić - Wpisana moc 32 i 38 mają tą samą pow. wymiennika - u innego producenta ten sam przekrój, te same rozmiary mają co innego - często moce są jedne i te same ale za to zmieniają moc palnika itp...

Ja dalej nie wiem po co te 38kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikujcie proszę czy słuszne są poniższe wyliczenia dotyczące poprzedniego sezonu grzewczego.

 

Zużycie paliwa na 24h przy temperaturze na zewnątrz -24 noc i -14 dzień to ok 114kg.

Użyte paliwo to miał o kaloryczności teoretycznie 27MJ, co daje 7,5kWh/kg.

 

Zatem

114kg * 7,5kWh / 24h = 35,6kW 

 

Pytanie:

 

Moc podawana jako parametr kotła to rzeczywista moc jaką dany model jest wstanie pozyskać z opału z uwzględnieniem sprawności kotła? (a może sprawność w ogóle nie ma tu znaczenia?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wziąłeś te 114kg?

Liczyłeś co do kg? :)

 

Moim zdaniem to moc netto czyli w instalację, inaczej nie miałoby to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę nie do końca takie wyniki

kolega zapomniał uwzględnić sprawność spalania

jesli wynosiła ona powiedzmy 70% to przy tej ilości zużytego na dobę opału wyjdzie nie 35,6KW a 24,94KW 

a to jest spora różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.