Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Paliwo Do Kotła Ds Mpm - Wydzielone Z Tematu "kocioł Ds Mpm"


maronka

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon w pełni,można zapomnieć o dawnych cenach,nawet po sezonie jakoś nie mam nadziei że coś znacznie stanieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z węglem niestety jest tak że nie stanieje bo taka jest ogólnie polityka by przestawiać się na gaz i prąd i przez to mniej smrodzić ,z drewnem jest trochę inaczej bo nie jest paliwem kopalnym i po ostatnich wichurach jest nadmiar na kilka lat  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim rejonie co prawda nie było większych zniszczeń w lasach,jednak mogłem wybierać w ilościach mp sosny,brzozy i olchy.Sosna zdecydowanie najlepiej się spala nawet bez wyjmowania blachy zmniejszającej.Drobno połupane kawałki szczelnie wypełniają komorę,nie ma większych luk w zasypie i wtedy bezdymnie wszystko się wypala.Jedyny warunek to drobne kawałki,gdy dawałem większe to chwilami widać było niewielki dymek z komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA czekam na "marketowe promocje". Jeśli zostanie im opał po zimie, będą wyprzedawać ze sporymi rabatami z racji braku miejsca.  W zeszłym roku workowany orzech, kupowałem po 550zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze zapas kamiennego na 2 lata i w tym roku raczej nie będę kupował.Poczekam na rozwój sytuacji z naszym węglem i pewnie przejdę na czeski groszek i drewno.Zimy teraz to nie zimy i nie wiadomo czym opalać bo wszystko zbyt kaloryczne.W takiej sytuacji bufory powinny robić robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miał ktoś przyjemność palić tym węglem ?

 

https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/orzech-drobny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę węglem z Energo-Bielsk drugi rok, przepaliłem niemało.

Tylko sort ekogroszkowy i luzem kupowany.

Bardzo przyzwoity opał.

Paliłem i w DSie i w retorciaku.

Kolega tym sortem, linkowanym przez Ciebie, zasypuje Dakona Dora 24 i jest bardzo kontenty. A zeszłym roku na polskim, chciał kociołek wyciąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w markecie Brico orzecha drobnego na próbe ,ale widziałem wczesniej rozwalone worki wiec wiedziałem ze to czeski bo jego kolor czekolady nie da sie pomylic z naszym kamiennym czarnym,tylko cena 1016zł za tone to przegiecie jak za czeski który mozna kupic za 600-800zł tona .

Kupione 4 worki po 25kg ,po rozpakowaniu lekko sie nalało wody z kazdego ,w środku mokro i pierwsze wrażenie ze normalny czarny kamienny ale wyglada jakby go obtoczyli w mokrym miale dla koloru ,jak schabowy w panierce 

post-65608-0-53346900-1517825021_thumb.jpg

post-65608-0-07552900-1517825032_thumb.jpg

post-65608-0-48620600-1517825058_thumb.jpg

 

Pali sie ok ,widac ze moc mała jak typowy czeski ok 19-20MJ ,nie zwiesza sie ,sam opada ,zero dziobania ,ogień w palniku cały czas ,wymiennik czysty ,popiołu mało ,słowem gdyby nie mała moc to idealne paliwo do MPMa 

 

po wypaleniu niecałych 2 worków przez wekend pt-pon popiołu mało i tak wyglada :

 

post-65608-0-30713700-1517825096_thumb.jpg

 

A teraz małe porównanie z kamiennym mocnym jaki mam u nas na składzie jako Mysłowice Wesoła , chodzi o kolor po wysuszeniu wyraźnie widac że wpada w brąz i da sie praktycznie w palcach rozłupac kazda bryłke na pół 

czeski :

post-65608-0-19525400-1517825124_thumb.jpg

post-65608-0-78807000-1517825143_thumb.jpg

na zblizeniu widać resztki "panierki" miału....

na górze czeski ,na dole kamienny PL -widać kolor 

post-65608-0-39888400-1517825239_thumb.jpg

i nasz kamienny 

post-65608-0-03278400-1517825278_thumb.jpg

słowem jakby go nie nazwali nie da sie pomylic z naszym kamiennym-to zaleta choc kombinuja i najczęściej na mokro sprzedaja jako nasz kamienny ,"panierke" miału zebrałem,przepłókałem i czysty czarny miał czyli niezła panierka podnosząca cene kilkaset zł .

Morał z tego taki że kupowac na próbe ,ja wiedziałem co kupowałem na próbe bo w okolicy mam tylko czeski drobny groszek  a chciałem spróbowac orzecha czeskiego ,i płacic jak za czeski od 500zł tona wzwyz  ,nie dac sie nabrac na podróby ;-)

 

Dodam ze mozna kupić juz od ok 400zł tona -warto negocjować ,ale czytac opisy bo to cena za tone przy kupnie całej ciężarówki-tzw wanny co ma ok 24tony ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazję puścić w komin 2t workowanego orzecha z kopalni Bobrek. Palił się bardzo fajnie i szybko temperatura spalin dolatywała na 180'C (na przymkniętym czopuchu - bo inaczej 230..250'C nie było problemem). Ilość popiołu była akceptowalna, trochę spieczonych grudek w popiele. Ogólnie było ok.

Teraz mam węgiel z "Marcela".. ale to tylko z nazwy. Szybko się rozpala, temp. max.160..170'C przy w pełni otwartym czopuchu. Duże bryły spieków w popiele (którego też jest dużo i bardzo drobnego) zostaje. Oszukaństwo na maksa.. i to za grubą kasę. Na pewno nie jest to typ 33..

Tak to niestety jest. Jak mi się nie uda zdobyć znowu tego Bobrka to może coś przez neta zamówię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość brodekb

Niedawno pisałem tutaj o czeskim orzechu z Brico z firmy Dragon ,zdj worka wywołało lekki szok u niektórych i u mnie tez ,lekko ciekło z worka ,odsypałem małe wiaderko na próbe do wyschnięcia na miesiąc 

Próbka małe wiaderko stało na kotle  7,9kg z 29stycznia do 4marca zmalała do 6,8kg co daje 16% wilgoci ,a wprost w tonie wegla jest 160litrów wody gdze przy cenie 1016zł tona płaci sie ok 160zł za wode ......

post-65608-0-70531800-1520155901_thumb.jpg

droga ta woda ...

Dla ciekawości czeski orzech jest w Bartexe co wiedzą juz forumowicze ,jest suchy i ok 

https://www.bartex-wegiel.pl/produkt/wegiel-czeski-orzech/

jak kto chce to moze kupic na worki zrobic próbe ,dzwoniłem do Bartexu i  ich węgiel czeski jest do kupienia w marketach OBI  w cenie 19zł worek co daje 760zł za tone ,to 15zł wiecej niz w Bartexe a wiec nie jest źle :

https://www.obi.pl/paliwa/wegiel-brunatny-orzech-20-23-mj-25-kg/p/6319784

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne oszustwa na tym węglu. U mnie w mieście na składzie kupując węgiel w workach 50 kilowych otrzymujemy 45kg...

Zima powoli już się konczy i trzeba pomyśleć coś o opale na następna zimę a tu mnie zastanawia jak ma się drewno ( dębowe/bukowe ) w stosunku do węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też walczę z myślami czy nie pójść w drewno. Niby trzeba liczyć 3,5-4mp/tonę węgla. Pytanie w jakiej cenie masz drewno i czy masz czas biegać do kotła co 3 godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też walczę z myślami czy nie pójść w drewno. Niby trzeba liczyć 3,5-4mp/tonę węgla.

To chyba optymistyczne przeliczenia,chyba,ze jakis jesion czy akacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałeś, że masz bufor. W takim razie myślę, że nie jest to zły pomysł, choć drewno drogie jak u mnie... 13 worków po 50kg to licz ze trzeba 2,5mp drewna. 

 

@Panstan - a jaki wg Ciebie przelicznik? Cieplowlasciwie stosuje nawet 3mp/tonę. Przykład dla mojego domu:

W ciągu sezonu grzewczego
~6,8t węgla kamiennego, lub
~20mp drewna, lub
~3 362m3 gazu ziemnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panstan - a jaki wg Ciebie przelicznik? Cieplowlasciwie stosuje nawet 3mp/tonę. Przykład dla mojego domu:

W ciągu sezonu grzewczego

~6,8t węgla kamiennego, lub

~20mp drewna, lub

~3 362m3 gazu ziemnego

dlatego napisałem,że pewnie chodzi ci o bardziej gęste drewno jak jesion czy tym bardziej akacja. W poprzednim sezonie zużyłem 10 mp w tym głównie olchy plus trochę akacji i jesionu(wiadomo,ciężar własciwy/gęstość olchy mniejsza od innych) plus 2.5 t węgla. Gdybym przeliczył to wg ciepłowłasciwe za nic by mi się tony nie zgadzały w porównaniu do palenia samym węglem. Musisz wziąc lekka poprawke na plus. wg szacunkowych obliczen oceniłbym 10mp = 1.5 t wegla,ale to moje odczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstego drewna typu grab ,akacja,buk,dąb można liczyć plus minus 4m/p nie sześcienne, na 1 tonę dobrego wegla,a sosnę nawet 6m/p na 1 tonę wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000 to już jakiś kosmiczny węgiel. Po 920 mam Wesoła, ruski po 780. Porównując drewno i ruska już taka różnica nie wychodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale duża część PL ma dostęp do tańszego węgla np u mnie w Opolskim teraz orzech z Rydułtów mam po 730 tona natomiast taki pomieszany po 680 tona w dodatku to jest pow 30MJ i tego żadne drewno nie zastąpi w żaden sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. A przy drewnie trzeba się narobić jak osiol i zamrozić kasę na 2 lata (suszenie). Do tego bieganie do kotła co 3 godziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.