Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Znalazlem na olx ofertę kotłów firmy Mocek z polecanym również na tym forum palnikiem "batory". Nie mogę znaleźć jednak żadnych opinii o ich kotłach. Proszę o jakieś informacje czy warto się nad nimi zastanawiać. Może ktoś taki użytkuje i podzieli się uwagami. 

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Nie patrz na firmę - gang pleszewski.
Wszystkie firmy z allegro (łącznie chyba z niektórymi modelami Witkowskiego) pracują na jednym przekroju kotła KWM SGR.

Na 30 podanych firm pewnie to robią w 3-4 miejscach na jednym przekroju kotła.

Patrz kto co ma w ofercie - jaki palnik, czy moc palnika odpowiednia do kotła i jaki sterownik. Lub zamawiaj bez sterownika.

Na serwis bym nie liczył - dlatego lepiej poskładać to z fajnych gratów. 

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Ja na te kotły nie narzekam.Zamontowaliśmy ich kilka sztuk i pracują b.dobrze.Obecnie ta firma pracuje nad nową konstrukcją i z tego co wiem ma już 2 moce w 5 klasie.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Mogę potwierdzić co pisałem poprzednio.Nowy model Moc-Eko 20-25 i 30 kW w ecodesign. Prosta konstrukcja oparta na wymienniku poziomym-półkowym.Zastosowano katalizator , który oddziela część popielnika z komorą spalania od wyższej części wymiennika.

  • 9 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam. Odświeżamy temat. Czy posiada ktoś kocioł Mocek najlepiej 5 klasy? Zastanawiam się nad kupnem tego kotła i proszę o opinie. Czytałem dobre opinie o palniku Batory, który wykorzystany jest w Mocku. Nie mogę jednak znaleźć żadnych opini na temat Mocka. Chętnie poznam też opinie użytkowników tego kotła na temat sterownika brager 760. 

Opublikowano (edytowane)

Bardo fajne kotły. W standardzie są z Batorym. Sterownik do wyboru jednak ja preferuję jeden.

Edytowane przez grzeli
Opublikowano

Właśnie o palniku Batory słyszałem wiele dobrego. Natomiast nic na temat tych sterowników. Widziałem że sterowników maja kilka. Który Pan preferuje i jakie on ma zalety, że warto się na niego zdecydować?

Opublikowano

Mocka mam w piwnici,klasa 3.Na 5tej regulacja zawiasów drzwi,katalyzator-deflektor,brak rusztu awarijnego,w przeciwnym razie wygląda to tak samo.Kociolek dobry.Batory tež masa želiwa.Sterownik titanik zmienilem na skzp 02 i jestem zadowolny.

Opublikowano

@Grzeli - Ok. Zadzwonie jutro.

@Bercus - Możesz powiedzieć o co chodzi z tą regulacją zawiasów drzwi na 5- klasie? Co masz konkretnie na myśli. Wiem, że w 5klasie jest katalizator ale nie wiem czy są z nim jakieś problemy. Generalnie ma powodować lepszą sprawność kotła. Dość ciekawe rozwiązanie w porównaniu do konkurecji gdzie zazwyczaj stosowane są płyty szamotowe. Co lepsze, może forumowicze się wypowiedzą. Też zastanawiam się czy nie kupić bez sterownika i włożyć do niego skzp 02 bo na temat bragera (czy to 740 czy 760) nie ma na razie opini.

Opublikowano

Witaj Grzegorzu.
Kiedyś dyskutowaliśmy o tym na innym forum, by nie wciskać kitu o katalizatorach w kotłach małej mocy.
ZawiJan to potwierdził, a Ty dalej to samo.

W dniu 17.04.2018 o 09:29, grzeli napisał:

,,,, Nowy model Moc-Eko 20-25 i 30 kW w ecodesign. Prosta konstrukcja oparta na wymienniku poziomym-półkowym.Zastosowano katalizator , który oddziela część popielnika z komorą spalania od wyższej części wymiennika.

 

To, że producent kotła pisze nieprawdę, nie upoważnia Cię do powielania i utwierdzania tej nieprawdy w celu reklamy kotła.

,,,, Palenisko kotła zostało oddzielone od części konwekcyjnej(wymiennika) żeliwną płytą na której umiejscowiony został żeliwny katalizator spalin, oczyszczone spaliny zostają skierowane do części konwekcyjnej kotła wyłącznie przez katalizator w związku z czym proces spalania przebiega w ściśle określonych warunkach. ,,,,
źródło: http://www.kotly-mocek.pl/pl/p/KOCIOL-C.O.-Z-PODAJNIKIEM-BATORYMOC-EKO-6-20-kW-5-klasaEcodesigne-/84


Z biegiem czasu, nieprawda powtarzana po wielokroć staje się prawdą.

56 minut temu, bercus napisał:

Mocka mam w piwnici,klasa 3.Na 5tej regulacja zawiasów drzwi,katalyzator-deflektor, ,,,,

 

Opublikowano (edytowane)

Witaj Andrzeju.

A skąd wiesz , że ZawiJan się nie pomylił? Dlaczego dziś prawie wszyscy ładują ceramikę do kotłów skoro to niby samo zło?

Edytowane przez grzeli
Opublikowano (edytowane)

To nie katalizator jak w samochode,to tylko stalowo-želiwna rura z czapka zamiast deflektora,bezproblemova czesč kotla.I drzwie daja sie sterowač na stronie zawiasow i na stronie klamki.Jeśli uszczelka zostanie ściśnięta.

Kupil bym bez sterownika,to tylko strata peniedzy.

To Andrzej:

Formalnie jest to katalizator,poniewaž pomaga dopalaniu gazow. :-) To prawda...i nic z tym nie zrobisz.U mnia zamiast deflektora garnek.Ojoj,tež jest to katalyzator :-) :-)

Edytowane przez bercus
Opublikowano
14 minut temu, grzeli napisał:

,,,, A skąd wiesz , że ZawiJan się nie pomylił? ,,,,,

Jak napiszę, że ZawiJan się nigdy nie mylił, to napiszę nieprawdę.

Ja po prostu mu zawierzyłem.
Jestem technikiem, więc dla mnie ten przekaz, który usiłował NAM ZawiJan wyłożyć (przetłumaczyć z języka nauki na język popularnonaukowy) był dla mnie zrozumiały, ale jednocześnie jego wywody zachęcały do głębszego zapoznawania z trudnymi zagadnieniami.


 

34 minuty temu, grzeli napisał:

,,,, Dlaczego dziś prawie wszyscy ładują ceramikę do kotłów skoro to niby samo zło?

Nie wiem.
Mogę się jedynie domyślać, że jest to związane z bardzo krótkim badaniem atestacyjnym kotła.
No bo czym się różni okładzina ceramiczna na wewnętrznej części wymiennika kotła (komory spalania), od warstwy pyłu osadzonej na tejże części wymiennika ?.

Opublikowano

Każdy wierzy w co chce.

Pył na wymienniku raczej nie dopali większości części lotnych.

Opublikowano

Pył na wymienniku jest tylko izolatorem. Szamot czy żeliwo także magazynem energii cieplnej. W czasie pracy z większą mocą się nagrzewa a gdy moc spada oddaje to ciepło i nawet słabszy płomień z palnika ma lepsze warunki do dopalania. Nie trwa to w nieskończoność ale zawsze lepiej niż wcale. Wystarczy zobaczyć jak wygląda spalanie np. mokrego drewna w dobrym kaflaku a jak w kotle wodnym. Na poczatku jest podobnie kiepsko ale jak ceramika się nagrzeje spalanie w kaflaku staje się dużo lepsze niż w kotle z płaszczem wodnym. Sama warstwa sadzy, czy pyłu aż tyle nie daje . Nie podnosi tak bardzo temperatury paleniska.

Opublikowano (edytowane)
23 minuty temu, SONY23 napisał:

Pył na wymienniku jest tylko izolatorem. ,,,,

Tak to prawda.

23 minuty temu, SONY23 napisał:

,,,, Szamot czy żeliwo także magazynem energii cieplnej. ,,,,

Dla przypomnienia rozmawiamy o kotle z automatycznym podawaniem opalu.
Prawda jest brutalna, w szamocie (odnosząc się do masy) możemy zgromadzić cztery razy mniej ciepła niż w zwykłej wodzie.
Ponadto temperatura okładziny szamotowej w komorze spalania kotła nie jest jednorodna, więc jeżeli tą zdolność magazynowania ciepła podzielimy przez dwa, to raczej nie popełnimy jakiegoś radykalnego błędu (nie wiem nie liczyłem). 

ps.
Pytanie, jak całe ciepło zgromadzone w części okładziny szamotowej ma przeniknąć do wymiennika kotła, skoro okładzina szamotowa jest izolatorem.

Edytowane przez Andrzej_M_
Opublikowano

Ale zadaniem wykładziny szamotowej w kotle nie  jest magazynowanie ciepła do ogrzewania ( oddawania go wodzie w płaszczu i dalej do instalacji), tylko do poprawy warunków samego spalania w kotle. I szczególnie przy mniejszych mocach od nominalnej. Proces spalania ma po prostu lepsze warunki ( wyższa temperatura), na ograniczonej ze względów konstrukcyjnych przestrzeni.  Widać to najlepiej w zasypowcach, ale i w podajnikowych będzie podobnie.

Opublikowano (edytowane)

 W całym bilansie jest to ilość pomijalna ze względu na właśnie 4 razy mniejszą pojemność cieplną szamotu niż wody. Oczywiście część zostanie przekazana wodzie, ale część wyleci kominem. Najważniejsze, że płomień będzie w otoczeniu materiału o temp. 600 czy 800 stopni a nie 150 czy 200.

 Czy widział ktoś w zwykłym kotle z płaszczem sadzę spaloną do koloru białego ? Pewnie nie. A w kaflakach sam taką widziałem. Ścianki nad paleniskiem jak posypane pudrem.

Edytowane przez SONY23
Opublikowano
13 minut temu, SONY23 napisał:

Ale zadaniem wykładziny szamotowej w kotle nie  jest magazynowanie ciepła do ogrzewania ( oddawania go wodzie w płaszczu i dalej do instalacji), tylko do poprawy warunków samego spalania w kotle. ,,,,

 

7 minut temu, grzeli napisał:

Skoro ciepło wchłania to i oddaje moim zdaniem?

Przekazywanie ciepła zawsze następuje z ciała o wyższej temperaturze do ciała o temperaturze niższej.
Ciepło możemy "transponować" za pomocą przewodzenia, konwekcji i promieniowania.

Opiszę w prosty sposób jak ja to rozumuje.
W komorze spalania kotła z automatycznym podajnikiem opału, większość ciepła dostarczana jest do ścianek wymiennika (lub okładziny izolacyjnej) za pośrednictwem promieniowania.
Taka okładzina ciepło promieniowania wchłonie, ale jednocześnie będzie je emitować za pomocą promieniowania rozproszonego (zdecydowanie słabiej, bo temperatura okładziny ceramicznej dużo niższa).

Ciepło z okładziny ceramicznej, będzie także przekazywane za pomocą konwekcji.    
Pytanie zasadnicze, kto te ciepło przekazywane za pomocą konwekcji "zgarnie".
Na obrzeżach komory spalania przeważnie możemy spotkać tylko cząsteczki powietrza.
Cząsteczki powietrza mają tę wadę, że składają się tylko z dwóch atomów.
Owszem one to ciepło wchłoną, ale z przekazaniem ciepła dalej do wymiennika mają już problem.   

Opublikowano (edytowane)

Jednym słowem jeżeli ceramika wchłonie 600 czy też 800 st a spalina na wylocie ma np 140st to energia wchłonięta znika?

Edytowane przez grzeli

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.