Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu, Kocioł Na Pellet


stefansky5
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez stefansky5,

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na piętrze, przy tej podłogówce 2 głowice, wyglądają jak termostaty od grzejników. Mam nadzieje, że są wpięte na powrocie (zapiankowane w ścianie, kiepski dostęp). 

@sambor

schemat jest ok? Pominąłem zawory odcinające i filtry. Coś powinienem jeszcze rozważyć zanim pokażę schemat instalatorowi? 

 

qw.png

Edytowane przez mobopx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te głowice to właśnie zawory RTL, czyli jest OK.

Nie wiem jak są długie pętle od podłogówki i ile ich jest?

Idzie o dobór zaw 3-D i pompy podłogówki - wg schematu 5

Pompa od grzejników - wg schematu 4 - 25/40, najlepiej z autoadaptem, na grzejnikach głowice termostatyczne.

Pozostałe pompy też 25/40

zaw ochrony powrotu - 8 wg schematu VTC lub odpowiednik z innej firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sambor napisał:

Nie wiem jak są długie pętle od podłogówki i ile ich jest?

mb. pętli nie jestem w stanie policzyć, ale powierzchnia ogrzewana tylko podłogówką to niespełna 60m2, rozdzielona na 5 obiegów (zdjęcie rozdzielni)

Nie wliczam w to wspomnianej podłogówki na piętrze, sterowanej RTLami (tam są 2 obiegi 8 + 5m2)

42 minuty temu, sambor napisał:

zaw ochrony powrotu - 8 wg schematu VTC lub odpowiednik z innej firmy

W innym wątku poruszany był problem odcięcia VTC z powodu zbyt niskiem temp zasilającej sprzęgło. Czy montaż zaw. odcinającego nad VTC (patrząc na schemat) coś pomoże, w razie problemów z uzyskaniem odpowiedniej temp? Padł w tym wątki taki pomysł, ale zgubiłem link... 

Godzinę temu, sambor napisał:

Idzie o dobór zaw 3-D i pompy podłogówki - wg schematu 5

Zawór 3D z siłownikiem? To pieca mogę podpiąć 6 pomp i 2 mieszacze

@sambor dziękuje ?

 

1611661419261.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać że masz podwójną regulację  - mieszacz na pompie + coś na kształt zaworów RTL, natomiast brak podstawowej rzeczy czyli rotametrów.

Ponadto taki rozdzielacz jest zasilany z instalacji grzejników.

Przepatrz tą instalację i sprawdź gdzie idzie rura od tego rozdzielacza?

To ważne , inaczej twój schemat kotłowni jest do bani, a rozdzielacz i tak trzeba przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna kotłownia wygląda tak (mogłeś już widzieć ten dziwny schemat w innym wątku):

1.jpg.153b436cb09f4cff28925a38873218f5.jpg.00f2cc643925a246a2b1e99b2ec40d7e.jpg

W planach jest tak jak w poprzednim poście. Czyli kotłownia do generalnej przebudowy, ale wracając do Twoich pytań.

aktualnie:

- rury idące w sufit zasilają grzejniki + 2x podłoga (RTL) na piętrze.

- rury idące w podłogę zasilają tę rozdzielnię na podłogówkę ze zdjęcia + 3 grzejniki na parterze.

 

Piętra nie mogę zmodernizować, za to w kotłowni mogę praktycznie wszystko, dlatego po nowemu (zgodnie z nowym schematem):

- obieg 1 to grzejniki parter + grzejniki piętro + 2x podłogówka piętro (RTL),

- obieg 2 to tylko podłogówka parter (5 obiegów, 60m2). Mam świadomość, że rozdzielnia podłogówki, którą posiadam, będzie do przeróbki bądź wymiany.

  

Godzinę temu, sambor napisał:

To ważne , inaczej twój schemat kotłowni jest do bani, a rozdzielacz i tak trzeba przerobić.

 

Edytowane przez mobopx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy problem będzie z rozdzieleniem podłogówki od grzejników na parterze, piętro zostanie tak jak jest.

W rozdzielaczu podłogówki wymieniasz cały rozdzielacz na prawidłowy z rotametrami, a np pompę zagospodarujesz wg potrzeb np na obieg CW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sambor napisał:

Największy problem będzie z rozdzieleniem podłogówki od grzejników na parterze, piętro zostanie tak jak jest.

Od rur, które idą w podłogę przy kotle do rozdzielni podłogówki jest max 1,5m, gdzieś tam musi być odejście na te 3 grzejniki. Skucie kilku kafli przy takiej przebudowie nie będzie problemem chyba, że masz na myśli problemy techniczne z samym rozdzieleniem instalacji.

3 godziny temu, sambor napisał:

Idzie o dobór zaw 3-D i pompy podłogówki - wg schematu 5

Jesteś w stanie podać jaki 3D i pompę brać pod uwagę dla podłogówki?

Czy siłownik na 3D będzie dobrym rozwiązaniem, skoro mam możliwość podłączenia sterowania pod piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz rozkuć zasilanie do pierwszego rozdzielacza i gdzieś tam rozdzielić obiegi - obieg grzejników podłączyć pod obieg piętra a podłogówkę pod mieszacz- wszystko wyjdzie po rozkuciu i zmierzeniu średnic rur zasilających, do podłogówki powinna być rura 3/4" czyli np Cu22.

Zawór z siłownikiem jest lepszym rozwiązaniem  dodatkowo powinien mieć Kvs ok 2 -2,5, ew min 1,6.

Jak robisz rurami 3/4" to zaw z takimi samymi przyłączami  + siłownik 120s lub więcej / 230V.

Wtedy kocioł musi mieć czujnik temp zewnętrznej i wg tej temp jest regulowania woda w instalacji mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 9.04.2017 o 23:10, odpowietrznik napisał:

Sor przecież musi być sprzęgło aby oddzielić VTC od zaworów 3D na poszczególne obiegi.Zmęczenie materiału)

Dla siebie bym zrobił jak w załączniku)

post-32948-0-88155200-1491772547_thumb.jpg

Zawór zwrotny zawsze powinien być pomiędzy trójnikiem idącym do 3D a sprzęgłem? Zastanawiam się nad zakupem gotowej grupy pompowej do podłogówki, ale we wszystkich tego typu urządzeniach, Z.Z. wbudowany jest w Z.O przed tym trójnikiem (pomiędzy trójnikiem a podłogówką). Czy taki montaż ZZ zapewni prawidłowy przepływ i zapobiegnie "podbieraniu" wody ze sprzęgła?

 

7963_77303_Grupa_pompowa_PrimoTherm_180-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.