Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem do nich rzeby określić w końcu jaki mam sterownik. Z wyglądu wygląda on jak igneo wall. Nie ma dokładnie tego Core D na ich stronie dostałem ta instrukcje od dostawcy ale tam jest zmiana dawki. Poza tym nie jestem pewien czy zmiana tej mocy w sterowniku realnie zmniejszy mi zużycie peletu na razie sprawdzam, zobaczymy. Moc min i moc max oraz typ modulacji mam tak samo nie mam podawania:)

 

Mam tak nastawy palnika:

 

Podaj paliwo

Praca palnika

Typ paliwa

Dmuchawa na drewnie

Przerw. pr. rusztu

Pow min

pow max

Moc min

Moc max

Okres czyszczenia

 

Nastawy serwisowe palnika mam tak:

 

Moc palnika

Typ modulacji

Próg foto

Test zapalarki

Test podajnika palnik

Test podajnika zasobnik

Test dmuchawa

Ilośc paliwa test

Wartoś opałowa paliwa

Sterowanie Lambda

Telm min

Tlen max

Dawka startowa

Moc dmuchawy rozpal.

test rusztu

Czas otwarcia rusztu

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie jestem pewien czy zmiana tej mocy w sterowniku realnie zmniejszy mi zużycie peletu

 

Na to pytanie ci nikt nie odpowie. Musisz trafić metodą prób i błędów: nie za duża i nie za mała moc.

Z resztą już wczoraj ci pisałem o tym:

 

Jak podnosisz czas podawania, czyli moc palnika, to więcej pali w ciągu godziny. Tylko, że też przy większej mocy, potrzebuje mniej czasu, aby ogrzać kocioł. Tak więc większa moc nie oznacza większego spalania dobowego. Czasem wręcz odwrotnie, bo jak dasz za małą moc, to kocioł będzie się męczył, pelet spali, a domu nie wygrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest ok. Trzyma temperaturę zadaną, w domu jest temperatura poprawna. Zobaczymy ile spali:) Poczekam jeszcze co napisze estyma bo jestem ciekaw o co chodzi z tym softem nietypowym. Dzięki za pomoc kolego:) Może ktoś jeszcze się wypowie w temacie i trafi się ktoś z podobnym modelem sterownika.

 

W stanie palnika pokazuje mi w górnym lewym rogu przy 4Kw czas podawania palnika 1,9.

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stanie palnika pokazuje mi w górnym lewym rogu przy 4Kw czas podawania palnika 1,9.

 

A jaką masz wpisaną kaloryczność peletu do sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniłeś już  sprawnosc 92%? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ty sprawności kotła nie uwzględniaj. Sterownik sam to robi. Z resztą 4,6 to kaloryczność peletu. Nie ma związku ze sprawnością kotła.

Szczerze to dziwnie policzył że mu wyszło podawanie 1,9 sekundy.

Moc 4 kW, wydajność 12 kg/h i kaloryczność 4,6 kWh/kg?

Masz podawanie też co 20 sekund?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn? Spisałem z opakowania;) myślisz o 4,6x 0,92? Myśle ze taka dokładność jest zbędna producent podaje >4,6 wiec można przyjąć 4,6

Nie...5 x 0.92 = 4,6

Sądziłem, że Lava ma 18 MJ/kg, a to jest własnie 5 kW/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ty sprawności kotła nie uwzględniaj. Sterownik sam to robi. Z resztą 4,6 to kaloryczność peletu. Nie ma związku ze sprawnością kotła.

Szczerze to dziwnie policzył że mu wyszło podawanie 1,9 sekundy.

Moc 4 kW, wydajność 12 kg/h i kaloryczność 4,6 kWh/kg?

Masz podawanie też co 20 sekund?

 

Czasu podawania nie ustawiam. Też go jakoś dobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu podawania nie ustawiam. Też go jakoś dobiera.

Przecież o tym piszę od kilkunastu postów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sterownik ma inną filozofię podawania. Igneo Slim robi tak, że sypie co 20 sekund. Ale to nie norma. Dlatego pytam czy twój też sypie co 20 sekund.

Co innego podawanie 1,9 sekundy jeśli sypie co 20 sekund, a co innego jeśli sypie co 30 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałeś, że masz moc ustawioną 4 kW, a teraz, że 10 kW. Dlatego mi to nie wychodziło.
Teraz pasuje. Przy okazji wychodzi, że sterownik uwzględnia sprawność twojego kotła na około 96% (niedokładnie, bo podawanie jest zaokrąglone do 1 miejsca po przecinku):

Moc [kW] = Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Podawanie [%] * Sprawność [%]
Sprawność [%] = Moc [kW] / (Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Podawanie [%])
Sprawność [%] = (0,24 * 10 kW) / (12 kg/h * 4,6 kWh/kg * (0,9 sek)/(20 sek))
Sprawność [%] = 96,62%

 


 

Moc 24% przy ustawionych 10Kw to daje 2,2kw

 

Na moje oko 24% z 10 to 2,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...kotłownia to nie apteka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czasem monopolowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałeś, że masz moc ustawioną 4 kW, a teraz, że 10 kW. Dlatego mi to nie wychodziło.

Teraz pasuje. Przy okazji wychodzi, że sterownik uwzględnia sprawność twojego kotła na około 96% (niedokładnie, bo podawanie jest zaokrąglone do 1 miejsca po przecinku):

 

Moc [kW] = Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Podawanie [%] * Sprawność [%]

Sprawność [%] = Moc [kW] / (Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Podawanie [%])

Sprawność [%] = (0,24 * 10 kW) / (12 kg/h * 4,6 kWh/kg * (0,9 sek)/(20 sek))

Sprawność [%] = 96,62%

 

 

 

Na moje oko 24% z 10 to 2,4.

 

Pisałem, ze moc jest ustawiona na 10KW ale kocioł działa w modulacji, 10kw to moc maksymalna. Moduluje do minimalnej mocy 2KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Dzisiaj otrzymałem odpowiedź od estymy. Mój sterownik ma soft, który sam wylicza maksymalną dawkę na podstawie wpisanej mocy nominalnej palnika. Dlatego nie mam pozycji w sofcie maksymalna dawka. Tak naprawdę jedyny czym mogę sterować to powietrze max i minimalne. Proszę teraz Was o podpowiedź jak najlepiej ustawić powietrze max i minimalne. Mogę wezwać serwisanta z sonda i sprawdzi mi spaliny ale nie mam przekonania czy to będzie miało realny wpływ na spalanie i właściwe spalanie. Na pewno jest jakiś sposób organoleptyczny:) Płomień ustawiłem tak jak pisaliście aby był jak najbardziej jednolity ale czy on jest żółty, myślę, że bardziej żółto- pomarańczowy. Pelet lava spala się na brązowy pył, natomiast dzisiaj zmieniłem opał na miejscowego dostawcę i ten pył jest bardziej czarny z białymi fragmentami jakby ze spalonego papieru. To jest poprawny kolor pyłu? Na ściankach kotła osadza się ciemno grafitowy osad. 

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Dzisiaj otrzymałem odpowiedź od estymy. Mój sterownik ma soft, który sam wylicza maksymalną dawkę na podstawie wpisanej mocy nominalnej palnika. Dlatego nie mam pozycji w sofcie maksymalna dawka.

No to odpisali ci to samo, co ja kilka dni temu.

 

Tak naprawdę jedyny czym mogę sterować to powietrze max i minimalne.

Nieprawda. Ustawiając moc, ustawiasz podawanie. Serio dalej tego nie rozumiesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, ale ja już ustaliłem, ze moc mam ustawioną na 10KW bo to wystarcza i tego nie RUSZAM. Wiem, że mocą steruję dawka ale to jest w tym sterowniku realizowane poza użytkownikiem. Ustawiasz moc i koniec dawka sama się ustawia wraz z modulacją.  W związku z tym pozostaje mi powietrze. Nie Ty powiedziałeś a ja napisałem w odpowiedzi na Twoje, stwierdzenie, że mam maksymalną dawkę ustawić pomimo tego, że pisałem, ze takiej opcji nie mam. Sterownik jest wbudowany w palnik dlatego estyma do tego palnika już dopasowała nastawy na sztywno. A jeszcze ciekawostka, że normalne sterowniki igneo tez mają moc nominalną ale ona nic w pracy sterownika nie zmienia tylko może wpływać na dane wyświetlane. 

 

Czekam na wypowiedzi innych użytkowników w kwestii odpowiedniego ustawienia powietrza oraz koloru popiołu bo o to pytałem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozumiesz ale ok.

Niech inni odpowiedzą na temat powietrza, o czym też już tu pisaliśmy.

Pozdro i nie nerwuj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.