Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Do Oceny, Pompa Kotłowa, Ochrona Powrotu


Staszek007
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez odpowietrznik,

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Wello napisał:

Dlaczego pompa CO Ci się wyłącza? Powinna pracować cały czas.

Może źle napisałem - oczywiście w trakcie pracy kotła pompa CO pracuje cały czas powyżej progu załączenia. Jednak w momencie rozpalania kotła ustawiłem pompę krótkiego obiegu ciut wcześniej, aby dogrzała powrót. 

W innym wątku doradzono mi, że montaż zaworu zwrotnego na powrocie z zaworu 4d (miejsce X) to zły pomysł. Natomiast tu w poście #26 ten zawór jak okazuje się jest zamontowany. Tyle że na powrocie z zaworu 3d. To jak to w końcu jest? Za 4d nie można? Schemat mojej instalacji poniżej. 

IMG_20201217_183623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

Po co ci tam zaw zwrotny - jak kierunek narzuca sam zaw 4-D

A ZZ dodatkowo zaburza przepływ grawitacyjny przez 4-D

W momencie, gdy kocioł dogrzewa powrót to pompa kotłowa ściąga ciepło z instalacji. Również w momencie, gdy kocioł przejdzie w stan czuwania to pompa ta nadal pracuje do momentu obniżenia temperatury CO poniżej progu jej załączenia czym również wyciąga ciepło z instalacji. Jest to bez sensu, taki babol sterownika kotła. W tej chwili koszt montażu sprzęgła jest bardzo duży i zwyczajnie już chyba nieopłacalny. 

Ten powrót z 4d nie jest chyba taki całkiem grawitacyjny, skoro zależy od ustawienia zaworu 4d i pracy pompy CO. Nie mam racji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 4-D tworzy dwa obiegi - kotłowy, w twoim przypadku grawitacyjny i CO, obsługiwany przez pompę.

Temp powrotu na zaw 4-D zależy od tego ile wody jest mieszane z zasilania kotła i powrotu z instalacji- co przeważa wygrywa.

Tak jak masz obecnie - czyli pompa między zasilaniem a powrotem - tzw przewałowa pracuje tylko w układzie zasilanie - powrót kotła, ona nic nie ściąga z instalacji.

Taka pompa powinna mieć na obiegu zaw regulacyjny przepływu, inaczej nigdy zaw 4-D nie będzie pracował prawidłowo, ponadto sam zaw 4-D musi mieć rozmiar 5/4" lub więcej + odpowiednie rury i wtedy masz pracę grawitacyjną  zaw 4-D 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam tylko, że zawór 4D i pompa przewałowa to nie do końca dobry pomysł. Z 3D owszem, ale przy 4D, pompa powinna pracować  jako kotłowa na powrocie z zaworu 4D.

Czyli albo w miejscu czerwonej strzałki montujemy 3D, albo przenosimy zaznaczony zespół pompowy w miejsce wskazane przez zielona strzałkę.

image.png.29b0c0dc79a3d4f7915c6b659b8820ab.png

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest na rurach 1".

Zrobiłem doświadczenie. Wyłączyłem pompy. Zmierzyłem temp rury na wyjściu z kotła oraz na rozdzielaczu zaraz za zaworem 4d, termoparą. Po czym uruchomiłem tylko pompę kotłową - temperatura tuż przed zaworem 4d momentalnie spadła z 43 do 39 stopni. To znaczy że pompa kotłowa miesza w dwóch obiegach? I stąd mój wymysł zaworu ZZ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak  dasz 4D na 100 % otwarcie, unikniesz tego efektu. Stąd pompa kotłowa powinna być na powrocie z 4D, a nie za kotłem. 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, magil napisał:

Natomiast tu w poście #26 ten zawór jak okazuje się jest zamontowany. Tyle że na powrocie z zaworu 3d. To jak to w końcu jest? Za 4d nie można? Schemat mojej instalacji poniżej

Ten układ różni się od Twojego. Zawór zwrotny we wskazanym miejscu przy zaworze 3d z postu #26 ma za zadanie wymusić pobieranie do podmieszania zimnej wody z powrotu CO zamiast z powrotu kotła

W Twoimi układzie pompa powinna być na powrocie z zaworu 4d tak jak wskazał @gmaj22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuje za zainteresowanie tematem. Ja jednak jestem uparty i mimo braków wiedzy w zakresie ciepłownictwa, staram się wyciągnąć swoją instalację na prostą. 

Pompa na powrocie z 4d się nie sprawdziła. Musi działać cały czas w momencie, gdy pracuje pompa CO, ponieważ przy wyłączonej pompie nie działa grawitacja - za mały przepływ. 

Pompa na krótkim obiegu sprawdza się lepiej, mimo większej straty energii na dogrzanie powrotu kotła. Problem leży w sterowniku APC3, który nie pozwala na wyłączenie pompy w momencie wygaszenia kotła - energia jest tracona na dogrzewanie powrotu, gdy kocioł tak naprawdę nie pracuje. Zrobiłem doświadczenie, aby to udowodnić. 

Temperatura na 4d stała 39 st C. Pompa CO pracuje cały czas. Nastawy kotła bez zmian. W momencie wygaszenia kotła wyciągnąłem wtyczkę zasilającą pompę kotłową. W efekcie czas czuwania kotła (spadek temperatury o zadaną histerezę) wydłużył się dwukrotnie!

Zakładając dwa, trzy uruchomienia kotła na dobę mniej - to już jest namacalna oszczędność.

Teraz muszę znaleźć sposób na automatyczną deaktywację pompy kotłowej po wygaszeniu kotła. Pewnie zrobię to przez dodatkowy przekaźnik, muszę tylko znaleźć odpowiedni sygnał w sterowniku. 

IMG_20201219_162305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.