Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Do Oceny, Pompa Kotłowa, Ochrona Powrotu


Staszek007
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez odpowietrznik,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum,

 

Chciałbym zapytać o ocenę instalacji którą chcę zmodernizować u mnie. Mam piec z dwoma niezależnymi zasilaniami i jednym powrotem. Stworzyłem dwa układy jeden tzw. CO oraz drugi tzw CWU. W układzie chce zamontować pompę kotłową tak aby zachować ruch wody w kotle oraz dogrzewać / chronić powrót pieca. Pytanie czy ten schemat jest prawidłowy? Zależy mi na tym żeby regulować temp na zasilaniu CWU (bojlera) oraz aby praca pompy kotłowej nie dogrzewała mi bojlera tylko sam powrót kotła. Zastanawiam się gdzie zastosować zawory zwrotne tak żeby praca pompy kotłowej nie wpływała na pracę zaworu 4D (jest na nim siłownik) / zaworu 3D oraz jak połączyć te 3 powroty w jeden.

 

Wiem, że trochę to zagmatwałem ale proszę was o ocenę oraz radę czy taki układ będzie pracował prawidłowo.

post-72217-0-44484900-1485973374_thumb.jpg

Edytowane przez Staszek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ten 3D na podgrzewacz CWU?wystarczy sama pompa na zasobnik z zaworem zwrotnym.Za wszystkimi pompami zawory zwrotne.A gdzie jest rura wzbiorcza do naczynia?Jezeli już ta Twoja pompa kotłowa musi być to na powrocie pomiedzy 4D a kotłem

post-32948-0-03771200-1485975808_thumb.jpg

post-32948-0-42142400-1485976443_thumb.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że ten 3D będzie "ochraniał" powrót przed chłodniejszą wodą z bolera w momencie kiedy wystartuje pompa CWU. Pewnie wydłuży to czas nagrzewania bojlera ale jak na razie to pomysł i dlatego pytam Was doświadczonych o opinie.

 

Czyli ten zawór 3D to zbędny będzie?

Rura do naczynia wyrównawczego wygląda tak:

post-72217-0-69185500-1485975778_thumb.jpg

 

A czy takie rozwiązanie jak piszesz w momencie dużego otwarcia zaworu 4D nie spowoduje wręcz przeciwnego efektu czyli chłodzenia pieca zimną wodą z powrotu grzejnikowego?

Edytowane przez Staszek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być rura i tak do naczynia,bez znaczenia czy odchodzi od zasilania CWU czy CO byleby była o rozmiarze 1" lub Cu 28 bez zadnych zaworów na niej.O ile zrobisz krótki obieg kotłowy na średnicach takich jak wyjscia z kotła i zastosujesz zaw.4D też o tym rozmiarze jest szansa że zadziała grawitacja w obiegu kotłowym i pompa będzie zbyteczna.

Zaw.3D na CWU zbędny

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam zawór 4D 5/4 i takie jest zasilanie oraz powrót do piec. Grawitacja działa tam ale z 60 stopni na piecu mam 42 na powrocie zatem trochę to kuleje. Dlatego chciałem zastosować pompę kotłową i dogrzać powrót.

Edytowane przez Staszek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zastosować pompe to tylko tak jak mówiłem na powrocie pomiedzy 4D a wejściem do kotła(tylko powrót od CWU musi być wpięty do kotła  jako pierwszy-przy samym kotle) i dobrze by było aby Twój sterownik obsługiwał ten rodzaj pompy.Może gdybyś dźwignął temp.na zasilaniu na 65st to byś osiągnął te minimum 50st na powrocie do kotła

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem jeśli pompa kotłowa ma być tak jak pisze Odpowietrznik to jak prawidłowo wpiąć te 2 powroty w jeden?

Mój pomysł wygląda tak:

post-72217-0-11578100-1485981739_thumb.jpg

 

Pozycja tego trójnika u mnie w piecu jest dokładnie taka jak na zdjęciu.

Edytowane przez Staszek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle śrubunek potem trójnik od trójnika w bok do zasobnika a na przedłuzeniu trójnika do 4D

A jeśli będzie zrobione na odwrót, czyli na przedłużeniu trójnika dam CWU, a z boku powrót z 4D - jaka to będzie różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Nie wiem teraz jest sens przeróbki jak poszedłeś już w koszty.Dołożenie pompy na powrocie o ile Twój sterownik ją obsługuje sprawi że instalacja będzie działała poprawnie.A jesli koniecznie chcesz przeróbek to schemat nr.1 zawory termostatyczne na grzejnikach koniecznie.Przy schemacie nr.2 można sterowac ogrzewaniem grzejnikowym pogodowo dzieki zastosowaniu zaw.3D z siłownikiem +czujnik zew.pogod. o ile sterownik kotła ma opcję pogodówki

post-32948-0-18901200-1486021642_thumb.jpg

post-32948-0-39687700-1486021655_thumb.jpg

post-32948-0-69189200-1486021866_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, czy mógłbyś odnieść się do postu #14, czy kolejność wpięcia pompy kotłowej i CWU ma znaczenie wg Ciebie? Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a w przypadku gdy mamy pompę na powrocie z 4D? Wówczas ma znaczenie kolejność? W poście nr #9 kolega Odpowietrznik zamieścił schemat.

 

Pytam, bo będę instalował pompę kotłową na powrocie zaw. 4D bo trochę łatwiej jest mi zrobić jak w załączonym schemacie niż jak jest w poście #9

post-70817-0-78694500-1486036764_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie idzie o tą niższą temp grzania - często przy kotle na pellet lub buforze

podajemy wprost na instalację wodę o temp 80- 90C, to stanowczo za dużo, po pierwsze rosną straty ciepła przez izolację po drugie nie wszystkie rury takie temp wytrzymują.

Wystarczy 3-D regulowany ręcznie lub termostatyczny nastawiony na temp np 60C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

A najlepiej klasyczny 3D 1" sterowany siłownikiem z regulatora pogodowego. Regulator pogodowy dopasuje nam zapotrzebowanie na ciepło z jednoczesnym zabezpieczeniem komfortu cieplnego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gdyby jednak się okazało, że jakieś z tych pomieszczeń potrzebuje mniej ciepła to zawór termostatyczny swoje zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.