Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Kotla Skzp-02 - Aplikacja Mobilna, Konwertery


wojszym2244
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o aplikacji mobilnej dla SKZP autorstwa @wojszym2244.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, carlo napisał(a):

A działa na aplikacji Timela?

Na aplikacji timela nie dziala (uruchomionej na androidzie) a na iphonie czyli osxie wogoel aplikacja sie resetuje za kazdym razem kiedy podepne ja jakiegokolwiek serwera czy to tego rekomendowanego przez timela czy tego jaki mamy dostepny dzieki uprzejmosci wojtyszym2244

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem większość tematu i choć nie mam SKZP i jestem amatorem to staram się ogarnąć mojego timela w automatyce domowej - przynajmniej w zakresie odczytu

Mam pytania (bo nie wiedziałem skzp-ów na żywo):

1. wszystkie modele mają wyjście sterowania rs232 ? czy są jeszcze jakieś inne ? 

2. co ma w sobie takiego konwerter timela rs232-Ethernet że tylko z nim działa serwer - on nie jest "przeźroczysty" ?

3. czy wszystkie skzp mają wyjście na panel dotykowy po rs485 na kablu RJ11 (telefoniczny) i czy ta transmisja też jest szyfrowana tokenem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wszystkie mają rs232 i rs485 (oba naraz)

2. Serwer działa z jakimkolwiek konwerterem tak samo. Różnica jest w działaniu sterownika na dane do zapisu.

3. Wszystkie mają rs485 ale niekoniecznie na RJ11. Stasze modele miały złącza AB. Transmisja nie jest szyfrowana ani na rs232 ani na rs485. Token służy do sprawdzenia przy zapisie czy konwerter jest od Timela. Dane lecą w formacie JSON. W starszych softach dane na rs485 leciały binarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info

czyli:

1. jasne

2. ograniczeniem nie jest hardware ale token ? a tokena dostajesz jak kupisz konwerter u timela, tzn jak już masz token to pójdzie na dowolnym konwerterze rs232-ETH/wifi ??

3. co to za złącze AB ? kostka zaciskowa śrubowa ? z tym JSON to prawie, prawie - mój ma np nadmiarowy nawias :-), w Home Assistant i tak sensor typu TCP nie parsuje JSON'a tylko trzeba ciąć na tekst co skutkuje losową kolejką odczytu i na pewno wolniejszym odświeżaniem wartości niż z JSON. Czyli transmisja lokalna panel - sterownik na rs485 jest otwarta ? można by np sterownik softwerowy albo HMI zapiąć do tego JSON'a i sterować zasadniczym sterownikiem ?

u mnie oba seriale (ttl i rs485) podsłuchuje serial snifferem po RX - nie porywam się na nadawanie, odbiór na razie wystarcza. 

ilość danych wysyłanych do serwera jest uboższa niż do panelu więc słucham w celach poznawczych obu, np. temp też różnią się jakimiś setnymi 🙂

ale nie rozgryzłem jak w transmisji do panelu jest podawana informacja o stanie np pompy obiegowej - gdzie stan prezentowany jest np przez pulsującą ikonę - jak to wygląda w JSON skzp ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Można tak powiedzieć. Token jest wyliczany przez Timela dla każdej transmisji.

3. AB zaciski tak jak piszesz. Transmisja po rs485 nie jest szyfrowana co nie znaczy, że da się coś zapisać. Tokeny wylicza np. panel pokojowy.

Pompy obiegowe są zawarte w polu DevStatus,

np MOD01502101100.

  • MOD-modulacja
  • 015-procent modulacji
  • 021-procent dmuchawy
  • 0 Podajnik
  • 1 CO1 
  • 1 CO2 
  • 0 CWU 
  • 0 CWR
  •  CO3 jeśli jest

Nie mam pełnej dokumentacji więc mogą być błędy, zwłaszcza jeśli chodzi o skzp-05

Edytowane przez wojszym2244
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DevStatus to też mam ale w transmisji do serwera, transmisja do panelu wygląda zdecydowanie mniej przyjaźnie co do opisu danych. Temperatury (sekcja <99>) rozgryzłem porównując z panelem i aplikacją ale statusów nie rozgryzłem

<99>{
   "dane":{
      "cwu":{
         "D001":3970
         "D002":3700
      }"co1":{
         "C006":30000,
         "C007":0,
         "C008":3291
         "C009":2450
         "C010":61
         "C046":222
         "C047":317
         "C048":3228
         "C049":30000
      }
   }
}<3>{
   "dane":{
      "dataCzas":{
         "T001":779207,
         "T002":200217,
         "T003":310320223
      }"alarmy":{
         "A011":0000000000U,
         "O000":0
      }"co1":{
         "C001":0,
         "C002":false,
         "C003":true,
         "P017":"false",
         "P015":true,
         "P016":true,
         "P018":1,
         "P019":1769,
         "P003":14436587,
         "C051":0
      }"internet":{
         "I001":true,
         "I002":1,
         "I003":0
      }
   }
}<3>{
   "dane":{
      "dataCzas":{
         "T001":779207,
         "T002":200217,
         "T003":310320223
      }"alarmy":{
         "A011":0000000000U,
         "O000":0
      }"co1":{
         "C001":0,
         "C002":false,
         "C003":true,
         "P017":false,
         "P015":true,
         "P016":true,
         "P018":1,
         "P019":1769,
         "P003":14436587,
         "C051":0
      }"internet":{
         "I001":"true",
         "I002":1,
         "I003":0
      }
   }
}

Edytowane przez abaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem kiedyś obsługę po porcie rs485 ale to było do starych wersji gdzie transmisja była binarnie. Po zmianie na JSON już nie pisałem bo jak pamiętam to chyba doszedł token. Pozatym komunikacja jest dość skomplikowana bo część danych sterownik wysyła tylko w odpowiedzi na specjalne polecenia, które można wysłać tylko w określonym przedziale czasowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 21.12.2023 o 16:06, Krzysztofcwik napisał(a):

Wyłącz zasilanie modułu internetowego odczekaj chwilkę i podłącz ponownie. Powinno zaskoczyć
 

Zrobiłem. Nic nie dało. Zresetowałem router też nic. Cały czas wisi na tej samej dacie i godzinie. Juz myślałem że coś może w sterowniku w zakładce internet się powaliło ale nikt tam nie grzebał 

Screenshot_20231221-215354_SKZP Viewer.jpg

received_1364084544470249.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byc moze odpowiedz juz gdzies sie znajduje. Zaczolem czytac watek ale nie sposob przeczytac wszystkich stron. Posiadam konwerter HF2211S. Posiada on 4 wyjscia zaciskowe +Vcc    -GND   A    B.

W sterowniku SKZP02 jest z tylu zielona kostka z 4 wyjaciami   B    A    CO1    CO2.

Czy mze mi ktos pomoc w podlczeniu tego ustrojstwa tak abym mogl miec parametry kotla na smartfonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2023 o 22:00, MarepP napisał(a):

Zrobiłem. Nic nie dało. Zresetowałem router też nic. Cały czas wisi na tej samej dacie i godzinie. Juz myślałem że coś może w sterowniku w zakładce internet się powaliło ale nikt tam nie grzebał 

Screenshot_20231221-215354_SKZP Viewer.jpg

received_1364084544470249.jpeg

Zmień port na inny niż 8800 daj jakiś od 8801-2-3-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój pierwszy post tak więc, przepraszam z góry jeśli łamię jakąś netykietę.
Przeczytałem pierwsze i ostatnie 10 stron tego wątku zanim napisałem.

Witajcie, od wczoraj używam SKZP-02 i rozkminiłem moduł timela (300zł z olx), tak więc pragnę przełożyć swoje #HowTo #Instrukcja gdyż niestety, ale pierwszy post nie jest zaktualizowany.. a stopka u wojszym2244 też nie jest dokumentacją/statusem.

Instrukcja:


Na SKZP-02 konfiguruje MENU > Internet wprowadzając
*) ID - 10 znaków z tyłu modułu internetowego Timel
*) wymyślam sobie PIN i go wprowadzam
*) używam IP, port Timel-a: 46.41.138.24 port 88
guzik Zapisu programuje moduł internetowy co potwierdza komunikację rs232, w ~15sek nazwa SERWER robi się zielona - czyli do Timel-a jestem podłączony. Mogę nawet przetestować oficjalną aplikację.

Otwieram https://wojszym2244.usermd.net/ i loguje się podając ID + PIN - te same dane które są na sterowniku wpisałem, następuje połączenie choć SKZP jest podpięty do oficjalnego serwera!

Dopiero teraz po zalogowaniu widzę na zbiorniku CWU porty 8800-8804 i ilość osób podłączonych do nich, nie zalogowany użytkownik portów tych nie widzi. Klikam ikonę zębatki/ustawienia i nadaje Nick którego teraz mogę z PINem używać zamiast ID+PIN.

Czytam instrukcję (ikona 'żółta karteczka') i dowiaduję się by nie używać pierwszych 2ch portów 8800,8801 tak więc w sterowniku zmieniam sam IP na  91.185.185.41 a port na jeden z 8802-8804. Po naciśnięciu zapisu nie oczekuje na zielony napis Serwer lub zieloną ikonę - to normalne, czasem się pojawia, czasami nie ale komunikacja jest poprawna a to sprawdzamy przez stronę www.

Na stronie https://wojszym2244.usermd.net loguje się Nick + PIN, a jeśli nie działa to czekam przez noc by nastąpiło odblokowanie nocne. Ja czekałem 4 godziny zanim zadziałało.

Aplikacja mobilna https://wojszym2244.usermd.net/pliki/ też działa super za pomocą NICK + PIN.
Aplikacja Timel-a ma u mnie podany IP 91.185.185.41 port 8800 ID i PIN - działa.

Mam nadzieję że komuś pomogłem, o ile trafi na ten post.

DZIĘKUJE Z MIEJCA AUTOROM STRONY I APLIKACJI !.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, z którego złącza można skorzystać jeśli chodzi o rs-232? 

Chodzi o skzp-05, ale wpisałem tutaj ze względu na dyskusję o SKZP, a też widziałem, że ktoś pytał o HA

 

Nie potrzebuję dostępu z internetu, wystarczy podgląd lokalnie z Home Assistant. Na początku chciałbym sprawdzić, co sterownik wypluwa i później go tam podpiąć.

Mam już też inne rzeczy spięte z HA, a chciałbym dopiąć jeszcze podgląd parametrów pieca.

 

Czy można wykorzystać złącze DB9 do programowania, czy jest ono nieaktywne w normalnym trybie i lepiej wziąć sygnał tx do odczytu z pinów, gdzie wpina się moduł ethernet? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, rozumiem potrzebę integracji z HomeAssistant ale zamiast wyważać już otwarte drzwi, to łatwiej było by stworzyć dodatek który zbierał by wszystkie dane ze strony wojszym-a, łatwiej z kodu html/php... wyciągać już rozkodowane dane.
Ja chętnie wpłacił bym tysiaka dla Wojszym2244 lub twórcy 'SKZP Viewer' by dorobili api, bądź opcję wysyłki danych na wskazany mqtt - to było by najbardziej rewelacyjne rozwiązanie. Podobnie jak mamy OneMeter itp. projekty.

Tak wiem i rozumiem integracje lokalną ale to nie jest otwarty protokół...

Wysłałem maila do Timel-a ale dostałem odpowiedź że HA nie jest wspierany - nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SiB z api mam takie same zdanie.

W Timel o wsparcie HA czy nawet lokalnego serwera pytałem już przy zakupie SKZP ponad 2 lata temu i była taka sama odpowiedź, że oprócz ich serwera i modułu eth, własne rozwiązania "nie będą" działać nawet jeśli chodziło tylko o podgląd. Jak widać, trochę się pomylili, że są bardzo sprytne osoby. :P

Czytałem wcześniej, że właśnie kolega Wojszym miał kawałek stringa z skzp05 bodajże, ale to była dosłownie jedna linijka.

Akurat mam tylko teraz pod ręką konwertery podłączane pod USB i na tą chwilę 'dla samego siebie' chciałem zobaczyć, co sterownik podaje po UART, czyli rs-232 i spróbować mimo wszystko swoich sił. 

Jeśli się nie uda, cóż mówi się trudno i trzeba będzie kupić konwerter, żeby się spiąć ze stroną i do nikogo nie będę miał żalu, bo i tak cały zespół pracujący przy viewer'ze odwalił bardzo fajną i ciężką pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2024 o 00:10, SiB napisał(a):

Hej, rozumiem potrzebę integracji z HomeAssistant ale zamiast wyważać już otwarte drzwi, to łatwiej było by stworzyć dodatek który zbierał by wszystkie dane ze strony wojszym-a, łatwiej z kodu html/php... wyciągać już rozkodowane dane.
Ja chętnie wpłacił bym tysiaka dla Wojszym2244 lub twórcy 'SKZP Viewer' by dorobili api, bądź opcję wysyłki danych na wskazany mqtt - to było by najbardziej rewelacyjne rozwiązanie. Podobnie jak mamy OneMeter itp. projekty.

Tak wiem i rozumiem integracje lokalną ale to nie jest otwarty protokół...

Wysłałem maila do Timel-a ale dostałem odpowiedź że HA nie jest wspierany - nic więcej.

Obecnie pobieranie danych z pieca do HA mam rozwiązane poprzez kawałek programu w Pythonie, który scrapuje stronę wojszyma. Jest to tymczasowe rozwiązanie, bo jestem obecnie na etapie pisania programu, który pobiera dane bezpośrednio z pieca i poprzez MQTT wrzuca je do HA. Na razie opracowuję bazę programu i komunikację jednostronną, a ostatecznie chciałbym ogarnąć możliwość sterownia z poziomu HA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2024 o 16:14, keczejo napisał(a):

Obecnie pobieranie danych z pieca do HA mam rozwiązane poprzez kawałek programu w Pythonie, który scrapuje stronę wojszyma. Jest to tymczasowe rozwiązanie, bo jestem obecnie na etapie pisania programu, który pobiera dane bezpośrednio z pieca i poprzez MQTT wrzuca je do HA. Na razie opracowuję bazę programu i komunikację jednostronną, a ostatecznie chciałbym ogarnąć możliwość sterownia z poziomu HA. 

Mnie udało się podłączyć do skzp 05 w gniazdo, gdzie oryginalnie jest montowany moduł eth-02c. (Złącze 12-pinowe obok gniazda db9 przeznaczonego do podłączenia programatora)

Dane lecą ciągiem jak woda z kranu, jeśli ktoś będzie chciał mogę udostępnić zrzut z terminala. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Mam sterownik SKZP-02 .Chcę spróbować połączenia przez konwerter alternatywny USR-TCP rs232- 302( ten mniejszy z filmu użytkownika Jockey ).Kabel rs232 przerobiłem sam bo 2xmęska wtyczka skrosowana w naturze nie występuje. Zamieniłem piny 2-3 w jednej  wtyczce .Konwerter skonfigurowany według w/w filmu instruktażowego, podłączony kablem do routera. Ustawiony port 8804 w sterowniku wymyślone ID i pin ,serwer 91.185.185.41. Połączyłem laptopa przez wi-fi do routera i widzę konwerter ,mogę zmieniać jego parametry . Niestety na stronę wojszym2244 nie mogę się zalogować. Pierwsza rzecz w sterowniku Timela id wpisuje się dużymi literami czy ma to znaczenie przy wpisywaniu na stronie wojszym ? Czy trzeba odczekać jakiś czas po wpisaniu do sterownika żeby moje iD pojawiło się w bazie strony wojszym ? Czy powinno to działać od razu. Próbowałem na początku przez repeater NETIS E1 taki jak z filmików i wtedy jak wpisywałem w  "remote server addres " wojszym2244.usermd.net. to automatycznie wypełniało pole niżej adresem  91.185.185.41,ale jak podłączyłem bezpośrednio do routera to w tym polu pojawia się adres 184.15.0.32. Tak czy siak zalogować się nie mogę .Coś pewno nie tak robię ale nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić .Wszystko wielokrotnie wyłączałem i włączałem.

skzp.jpg

skzpx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podłączenie sterownika kotła do strony.
W sterowniku wpisujemy ID otrzymane od Timel'a i nadajemy własny PIN.
Adres serwera Timela 46.41.149.215 i port 88
zamieniamy na 91.185.185.41 i port XXXX i dajemy Zapisz.
W konwerterach innych niż Timel prawdopodobnie moduł zgłosi bład podczas programowania ale powinno działać. Jak nie działa to wyłączyć moduł internetowy z prądu i podłączyć ponownie. Czy działa sprawdzamy na stronie czy możemy się zalogować. Przy logowaniu podajemy swoje ID i nadany PIN.
Aplikacja działa inaczej niż z serwerem Timel'a. Można się połączyć także jak sterownik jest rozłączony. Dlatego należy patrzeć na aktualność danych (data i godzina).

2. Po zalogowaniu w ustawieniach konta proszę wpisać swój Nick. Może to być login z forum. Nick jest używany m.in. do logowania lub do identyfikacji sterownika bez podawania ID nadanego przez Timel. Jeśli chcemy otrzymywać powiadomienia na email to wpisujemy swój email i poziomy rezerwy opału (proponuję 48, 24, 8).

3. W ustawieniach sterownika mamy do dyspozycji 4 sloty do zapamiętywania i wczytywania ustawień. Każdy slot możemy sobie opisać np. "Zima, 10kW, owies" itp.
Po zmianie ustawienia lub wczytaniu zapisanego ustawienia czerwoną kropką zaznaczane są pozycje, które są zmienione względem aktualnych danych w sterowniku.

4. Możemy wybrać, które wykresy będą prezentowane. W tym celu należy kliknąć na wybrany wykres (napis z kolorem linii). Nasz wybór zostaje zapamiętany na serwerze.

5. Przy aktualizacji opisu w slotach pamięci należy najpierw wczytać ustawienie, zmienić opis i ponownie zapisać.
Liczby, które pojawiają się na zbiorniku CWU oznaczają aktualną liczbę połączeń sterownoków do serwera. Aktualizoana jest co 1min. Liczba ta może być zawyżona. Po testach ta informacja będzie zapewne usunięta.
Dane do wykresów są przechowywane 7 dni wstecz.

6. Stan opału wprowadzamy klikając na liczby na dole zbiornika opału. Po wprowadzeniu aktualnego stanu po przekroczeniu poziomów rezerwy określonych w ustawieniach konta wysyłane są powiadomienia na email. Powiadomienia są też wysyłane przy zmianie statusu alarmów. (do tego konieczne jest wprowadzenie email)
W nowszych wersjach sterownika, gdzie jest obsługa zasypu zasobnika, informacja o poziomie opału w zasobniku jest pobierana automatycznie ze sterownika.

7. Zapis ustawień do sterownika jest możliwy tylko dla ID z Timela. Czyli kupione konwertery od Timela.

8. Obsługa zapisu danych do sterownika trwa od 3 do 6 sekund, dlatego po naciśnięciu przycisku wyślij trzeba poczekać na efekty (zgaszenie czerwonych kropek)

9. Naprawiono zapis danych do sterownika. Poprzednio zapisywany był tylko pierwszy parametr.
Zmiana dotyczy tylko konwerterów Timela. W aplikacjach mobilnych też działa zapis. Na sterowniku przy połączeniu powinna zapalić się zielona "kropka".
Edit:Zapis możliwy tylko dla konwerterów timela.

10. Dodano w ustawieniach konta precyzję wyświetlania kilku parametrów na kotle.

11. Dodana obsługa timerów.
Timery działają w standardzie euroster ale będą zapisywane tak jak w Timel,
tzn. wybieramy dzień i do dnia przypisujemy program.
W Timel jest odwrotnie.
Jeśli do danego dnia jest przypisanych kilka programów to będą ustawienia z ostatniego przypisanego programu. Ogólnie lepiej unikać nieznacznej sytuacji gdy w jednym dniu mamy kilka programów.

12. Do logowania do strony można zrobić skróty na pulpicie i w adresie podać wszystkie dane.
logowanie przez ID: http://wojszym2244.usermd.net/index.php?DevId=WOJSZYM224&Pin=1519
logowanie przez Nick: http://wojszym2244.usermd.net/index.php?Nick=WOJSZYM224&Pin=1519

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.