Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Podlogowa Z Zaworem Dbv


michu2482

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowczów,

 

Bardzo prosze o ocene schematu instalacji,

Jest to instalacja w układzie zamknietym, wymogiem producenta kotła było zamontowanie zaworu DBV oraz oczywiscie zaworu bezpieczaństwa.

 

Prosze o informacje czy konsola z naczyniem przeponowym i zaworem bez. jest dobrze wpieta w układ. oraz czy jest potrzeba montażu dodatkowego zaworu bezpieczeństwa na powrocie.

Jeżeli chodzi o CWU to oczywiscie tez bedzie.

post-5349-0-40028800-1481969243_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe na powrocie, zawór bezpieczeństwa na zasilaniu. Źle wpięta podłogówka. Kocioł na Pellet i zawór 4d- nie idź tą drogą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz,

jednak odpowiedz jest troszke enigmatyczna.

 


"Źle wpięta podłogówka.", nie za bardzo rozumiem w czym jest błąd, chcialem wykonać dwa obwody, podlogówka i grzejniki

"Kocioł na Pellet i zawór 4d- nie idź tą drogą" , czy zamiast 4d  mam zastosowac 3d, a moze wcale, sprecyzuj prosze Twoja wypowiedz.

 

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uprzesz się na zawór 4d to podłogówka powinna być wpięta za zaworem równolegle z pompą CO. Zawór 3d do ochrony powrotu to dużo lepsze rozwiązanie niż 4d. Wypowiedź enigmatyczna bo ten temat tłucze się i przewija na forum non stop - przejrzyj, poczytaj o problemach z zaworem 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnikow mam 5 na poddaszu plus drabinka, ok 80m2 poddasza, oraz na parterze pod podlogowki mam 43m2 i dodatkowo w salonie, wiatrolapie mam grzejnik na okres wiosenny,drabinka w lazience, no i garaz grzejnik.

 

Teraz to ja juz nic nie wiem, moze zapropinujesz mi odpowiedni schemat instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg schematu wyżej chcesz prowadzić podłogę stałotemperaturowo, czyli niezależnie od pogody tak samo ciepła podłoga.

 

Jest jeszcze opcja sterowania pogodowego, gdzie temperatura podłogi zależy od temperatury zewnętrznej i jest ewentualnie korygowana w zależności od temperatury w domu. Taka automatyzacja jednak kosztuje, bo wymaga rozszerzenia sterownika o moduł wykonawczy.

 

Analogicznie można potraktować grzejniki.

 

Musisz się określić czego chcesz od układu w praktyce i do tego dobierze się urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mam dokupiony odpowiedni moduł do sterowania firmy kostrzewa.

"Moduł 0: - pełne sterowanie 3 obiegami grzewczymi wraz z pompą obiegową i mieszaczem"

http://kostrzewakoszalin.pl/download.php?att=28

Mam dwa czujniki pokojowe gora i dol oraz czujnik zewnetrzny.

Chcialbym skonstruowac instalacje zeby w pelni mozliwosci tego modułu wykorzystac,

Wstepnie myslalem zeby zastosowac zawor 3d z silownikiem na podlogowke oraz 4D rowniez z silownikiem na grzejniki.

Jednak ostatnio natkalem sie na zawor 3d z termostatem i pomyslalem po co przeplacac jak ten tez doskonale sie nadaje i spelni swoja role. Swoja droga to przedstawiciel Afriso, polecal mi tego typu zawor, jednak na moje pytanie dlaczego zawor 3d ATM a nie zwykly 3d +silownik, to nie za bardzo umial odpowiednio przedstawic wad i zalet obydwu rozwiazan.

 

Faktycznie zaswieciles mi zarowke , jak mam tak rozbudowane sterowanie to najlepiej je odpowiednio wyposazyc i odpowiednio to wykorzystac.

 

Bardzo Cie prosze o propozycje schematu z uwzglednieniem tego typu sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zawór DBV-1 to za mało. Do kompletu musi być regulator ciśnienia i robią się koszta porównywalne z wężownicą schładzającą, która jest dla okładu o wiele bezpieczniejsza i bezpośrednio w niego nie ingeruje.

Ile grzejników i ile podłogi?

Sama wężownica to za mało)musi być do niej zawór jednofunkcyjny DBV w sumie to też tanio nie wychodzi

U siebie mam dwufukcyjny Syr 5067 no ale to droga zabawka ponad 900(z zintegrowanym reduktorem ciśnienia wody)Zapewne najtaniej ale najgorzej z wymienionych wychodzi dwufukcyjny Regulusa lekko ponad 300 no i nie wiem czy mozna do niego zamontowac zwykły reduktor ciśnienia wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama wężownica to za mało)musi być do niej zawór jednofunkcyjny DBV w sumie to też tanio nie wychodzi

 

Każda wężownica ma ten zawór w zestawie. Koszt ok. 600 zł (wężownica 32kW, zawór JBV lub STS, ocieplenie). Najbardziej "kompatybilna" wg mnie jest taka: http://allegro.pl/wezownica-schladzajaca-straznik-do-32kw-ocieplona-i6647007287.html#thumb/3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za schemacik, bardzo ciekawy.

Czyli na podlogowke i grzejniki zawory 3D plus silowniki i odpowiednie sterowanie.

Zrezygnuje chyba jednak z zabezpieczenia powrotu, przy zastosowaniu zaworow 3d na obwodach, nie bedzie raczej zimnego powrotu.

No i naczynie przeponowe CO na powrocie, ... ale czy nie powinno byc zamontowane do dolu ?

Przemysle jeszcze co zastosowac, DBV czy wezownice.

Tak wlasciwie jezeli chodzi regulator cisnienia to i tam mialem go zastosowacna zalilaniu wody, no chyba ze w tym wypadku musial by byc dodatkowy zaraz przed zaworem dbv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie przecież regulator ciśnienia to teraz standard w instalacji za wodomierzem i tak kupisz więc potem wpinasz tylko wężownice schładzającą na kocioł i problem z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzilem ze naczynie CO ma byz zamontowane do dołu, tym bardziej ze jak zakupisz konsole z cala grupa zanezpieczajaca to tam naczynie jest wkrecane od dolu.

Jezeli chodzi o wielkosc naczynia to 30 l to czyba troche za wielkie, zakladajac ze na podlogowke i doprowadzenie do grzenikow poszlo 650 mb rury fi16 tj. 72 l plus pojemnosc pieca ok 50, poj. Grzejnikow ok 45 no i ewentualnie jakies 20 l na rozdzielacze i przylacza pieca, czyli 187 x 0.04 = 7,5 litra naczynie. Wiec z zapasem wystarczy naczynie 12l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.