Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Zabezpieczający Dwufunkcyjny Regulus Dbv-1


tomek66

Rekomendowane odpowiedzi

W  instrukcji tego zaworu nie ma nic o konieczności stosowania reduktora ciśnienia - rzeczy wcale nie takiej taniej.

Jest natomiast obowiązek stosowania zaworu bezpieczeństwa, który zabezpiecza kocioł przed wzrostem ciśnienia

http://www.zen-pol.eu/uploads/files/59e77cb2c46bcfbd952bfb266c527a0f5a60f0bf.pdf

 

Zawór zwrotny musi być, jest on zabezpieczeniem przed dostaniem się wody z kotła do instalacji wody użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej więc dla mnie wygląda to tak, że po zadziałaniu zaworu DBV-1 i jego zamknieciu po spadku temperatury, tak naprawdę nie wiadomo jakie będzie cisnienie. Jeżeli nie damy reduktora to najprawdopodobniej ciśnienie wzrośnie i otworzy się zawór bezpieczeństwa. Z drugiej strony może być tak, że woda zimna "nie zdąży" nadrobić wyrzutu gorącej wody i ciśnienie będize na niższysm poziomie niż było. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zawory nie otwierają się nagle i od razu na całość. Po osiągnięciu progu otwarcia czyli temp 95* dopiero powoli zaczynają się otwierać i zimna woda stopniowo schładza kocioł. To nie jest tak, że jest 95* i od razu idzie na full jak zawór kulowy. Sprawdzałem swój  JBV1 w gotującej się wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam wszystkich.

Odgrzewam kotleta:)

A może by tak zastosować zawór upustowy jednokanałowy do odprowadzania gotującej się wody w kotle centralnego ogrzewania, zaś na zasilaniu wody zimnej do pieca zastosować zawór kierunkowy a za nim reduktor ciśnienia ustawiony na ok 1 - 1.2 bara. W takiej sytuacji zawór kierunkowy zabezpieczy cofnięcie się wody kotłowej do zasilania a reduktor zapewni odpowiednie ciśnienie w układzie nawet po wcześniejszym zamknięciu się zaworu upustowego jednokanałowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast regulusa użyłem zawor syr 3065 oraz syr 2128, ja zrobiłem tak u siebie, ale niech fachowcy forumowi się wypowiedzą, czy podana alternatywę możesz zastosować. Pozdro

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2019 o 15:22, samon napisał:

Witam wszystkich.

Odgrzewam kotleta:)

A może by tak zastosować zawór upustowy jednokanałowy do odprowadzania gotującej się wody w kotle centralnego ogrzewania, zaś na zasilaniu wody zimnej do pieca zastosować zawór kierunkowy a za nim reduktor ciśnienia ustawiony na ok 1 - 1.2 bara. W takiej sytuacji zawór kierunkowy zabezpieczy cofnięcie się wody kotłowej do zasilania a reduktor zapewni odpowiednie ciśnienie w układzie nawet po wcześniejszym zamknięciu się zaworu upustowego jednokanałowego.

Jak dla mnie rozwiazanie wydaje sie nawet lepsze, zawsze stała wartość ciśnienia wody w układzie. 

Wraz z reduktorem i zaw. bezpieczeństwa i kierunkowym lub zaworem napełniającym jak u piterra123,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nie wiem czy moja przygoda z piecem węglowym (HEF) nie będzie dochodziła końca. :(

Mój piecyk (Hef)  pracuje w układzie otwartym razem z piecem gazowym. Na rurach 40 mm szykowanych kiedyś dla instalacji grawitacyjnej.  W ramach remontu domu będę zmieniał rury na 25(32)/20/16 i zmieniał system na układ zamknięty. Chciałem zostawić dwa piece.

1). Zamówić instalację mieszanej (gaz układ zamknięty, palenisko układ otwarty) i  montaż płytowego wymiennika ciepła, lub
2). zamontować bufor ciepła i utworzyć układ zamknięty
3). Zrobić całości w układ zamknięty Wówczas montaż dwudrogowego zaworu schładzającego.

 

Ad.1 mam wadę bo podobno zrobienie układu otwartego ze zbiornikiem wyrównawczym raptem 1 metr nad piecem nie da szansa na właściwą pracę (niski słup wody)

Ad 2. Dla bardzo rzadko używanego piec Hef (dodatek w przypadku awarii, dla frajdy , dla wypalenie desek i gałęzi) tworzenie inwestycji w postaci bufora za 2700, osprzętu za 1300 i robocizny na np. 2000/3000 zł. mija się z celem

Ad.3 Dwudrogowy zawór schładzający - "wrzucający" zimną wodę do pieca w przypadku jej przegrzania... stanowi zagrożenie dla pieca.  HYDRAULIK ODMÓWIŁ MONTAŻU TEGO ZAWODU UZNAJĄC ZE TO JEST NIEBEZPIECZNE ARGUMENTUJĄC JAK POWYŻEJ.....

Nawet jeżeli ma rację to moje palenie w piecu jest incydentalne - pod kontrolą, (dodatek w przypadku awarii gazowego, dla frajdy , dla wypalenie desek i gałęzi).

 

 

Edytowane przez Gepardos
dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.