Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektroniczny Miarkownik Ciągu - Rozpoznanie Rynku


majster1

Rekomendowane odpowiedzi

 

Więc według Ciebie płynnie nie oznacza zmiany od 0 do 100%. Interesujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Majster, toś poleciał z tymi punktami regulaminu niczym kuna w rabarbar. A szkoda bo myślałem że faktycznie coś wiesz w temacie, odpiszesz coś w kwestii tlenu w spalinach i potoczy się techniczna dyskusja.

W takim uznaję że nie masz o tym pojęcia, lub masz, ale wolisz coś przemilczeć. Zważaj na to co piszesz bo forum czyta sporo osób i takim sposobem wprowadzasz ich masowo w błąd (poszukaj czy nie ma na to jakiegoś punktu w regulaminie). Osoby te nie mają zielonego pojęcia o tym jak takie dodatki wpłyną na spalanie i ich portfel, a każdy tego typu tekst o kosmicznych bajerach ich tylko nakręca.

Gdybyś wykazał się choć szczyptą pokory, to zapewne bym napisał dlaczego nie wniesie to nic ciekawego, w takim jednak wypadku mogę Cię jedynie zaprosić do lektury odpowiednich materiałów. 

 

Do reszty świata (jak to sam określasz): Zastanówcie się dlaczego producenci kotłów i sterowników są tacy głupi i nie stosują bardzo popularnego elementu jakim jest sonda lambda (chyba tylko jedna firma ma do palników pelletowych). Nie wierzcie także w teksty 

 

 

 

Możliwości jest jeszcze więcej, np sonda lambda, co zlikwiduje dymienie praktycznie do zera.

Bo to jawne wprowadzanie w błąd.

 

A tak jeszcze apropo regulaminu Majster, co ty uprawiasz zakładając ten wątek?. Badasz sobie rynek i sam piszesz że chcesz coś zacząć produkować, co ty jesteś Matka Teresa że będziesz to robić za friko?. Klękajcie narody. :D Wg mnie to leżysz na tych punktach bardziej niż ja.

 

Coś mi się wydaje że zaraz się ten wątek przymknie w magiczny sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majster1

Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że nie czujesz złożoności problemów, na jakie się porywasz. Jednak nie powiem Ci, że niedasię, spływaj kopać rowy. Próbuj! Tak się cywilizacja naprzód posuwa, że przychodzi gość, co nie wie, że się nie da, i mu się udaje.

 

Problem nr 1 to sama natura kotłów zasypowych górnego spalania, których głównych wad nie usunie się przez zmianę algorytmu sterowania. W tych kotłach obniżanie mocy dzieje się kosztem strat na niedopale, bo jedynym sposobem sterowania nią jest zmiana dawki powietrza daleko poniżej ilości wymaganych do jako-tako-całkowitego spalania. Poza tym chcąc jakkolwiek czysto spalać trzeba się nastawiać na cykliczne rozpalanie od góry. Skupianie się na utrzymaniu co do joty temperatury zadanej jest tak głupie jak martwienie się stylem lotu samobójcy skaczącego z wieżowca na beton. Czy będą odchyły 5 stopni czy pół stopnia – nadal sterowanie odbywać się będzie przez planowe niedopalanie paliwa.

 

Problem nr 2 to kwestia zaoferowania dobrego produktu w sensownej cenie. Nie wypowiem się na temat kwestii wykonawczych takiego urządzenia oraz sprzedaży, choć przeczuwam, że to też proste nie jest. Natomiast co do pożądanych cech produktu: plus, że przynajmniej przyszedłeś i zapytałeś, czego by ludzie chcieli, zamiast rzeźbić coś po swojemu. Tylko że tu nie do końca jest dobre miejsce na takie pytania, bo tu są głównie kotłowniane nerdy, którym w większości wystarczy klapka i śrubka :) Rozpoznanie należałoby zrobić wśród świeżaków: ludzi, którzy dopiero co wylądowali we własnych kotłowniach, nigdy wcześniej na poważnie nie mieli styku z węglowym światkiem i jeszcze nie przywykli do jego patologii. Z ich problemów i narzekań można by wywnioskować, co jest potrzebne i za co byliby skłonni zapłacić ludzie nieogarniający kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0-100% oznacza jak dla mnie zakres. A nie płynnie. Możesz rozwinąć swoją myśl?

Podałeś zakres mocy paleniska kotła zasypowego (0-100%). Na pytanie o czas zmiany mocy od minimum do maksimum zdefiniowanego przez Ciebie zakresu dostaję odpowiedź, że taka zmiana "nie następowałaby w ogóle, bo moc ma być sterowana płynnie" plus jakiś wyrwana z kontekstu wypowiedź o nastawach. Odpowiedź nie dotyczy pytania, w takiej też konwencji utrzymałem komentarz do niej.

 

Dodam też, że bzdurą jest, że palenisko kotła zasypowego może mieć moc regulowaną w zakresie 0-100%. Wówczas nie borykalibyśmy się z problemem przewymiarowania kotła. Wie o tym każdy świadomy palacz.

 

--> Juzef

Widzę, że nadzieja umiera ostatnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bolecki: Możesz sobie uznawać, bądź nie, co chcesz. To wolny kraj. Ja już na żaden twój tendencyjny post już nie odpowiem, bo szkoda klawiatury oraz czasu forumowiczów i mojego. 

 

@Juzef: Czuję tę złożoność bardziej niż Ci się wydaje. Masz rację. Kocioł to kocioł. Sterownik nie zmieni jego konstrukcji fizycznej. Ale może zmniejszyć skutki odczuwalne dla jego użytkownika niedomagań zarówno z punktu widzenia komfortu obsługi, jak i efektywności spalania.

 

@MIQ: Na prawdę nie rozumiem o co Ci chodzi. Możesz to wyjaśnić tak, żebym zrozumiał? Jedyne z czym mogę się z Tobą zgodzić, to w kwestii przewymiarowania kotła - sterownik nie jest w stanie zrobić nic. 

 

@bolecki: Przyznam, nie wiem jakie masz założenia biznesowe, ale moje tym bardziej nie powinny Cię obchodzić. Daruj sobie.

 

@bolecki: Matkę Teresę to Ty szanuj chłopcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, czy ja gdzieś napisałem że ma spływać do kopania rowów?

Absolutnie do tego nie piłem, tak mi się ułożyło sformułowanie :)

 

zmniejszyć skutki odczuwalne dla jego użytkownika niedomagań zarówno z punktu widzenia komfortu obsługi, jak i efektywności spalania.

Pytanie, czy uda się sensownym nakładem sił i środków osiągnąć na tyle istotne i takiego rodzaju zmniejszenie tych niedomagań, za które ludzie (w sensownej liczbie) byliby skłonni zapłacić (na tyle, aby wyjść na plus).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> majster1

Kupiłem od niego miarkownik ze sterownikiem, ale mi się znudził. Szukam czegoś nowego, a tu nagle taki temat wyskoczył. Trochę technicznego żargonu, PID-y, lambdy... No to zainteresowało mnie, a najbardziej zakres regulacji mocy paleniska :D. Czekam z niecierpliwością na dalsze rewelacje. Pisz śmiało, obiecuję skomentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I naprawdę przepraszam, jeśli kogoś obraziłem zupełnie przypadkiem. Staram się stworzyć urządzenie, które pozwoli setkom tysięcy, jeśli nie milionom Polaków po prostu.. wrzucić opał i niech się hajcuje... jak najtaniej i jak najdłużej! Hej!

 

A tak na serio to widzę że temat się rozrasta i ktoś tu nieźle przespał temat. Czekam na jeszcze więcej propozycji!

 

Kaman!

 

PS. Skłaniam się do opcji OpenAPI dla wszystkich użykowników mojego produktu! Kto jest za?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby jednak w tle mamy działania osławionej, niewidzialnej ręki rynku tzw. atakiem  wyprzedzającym i o zgrozo chodzi o inne cele niż w temacie, kierunek, rozwój, atmosfera  dyskusji nie nastrajają zbyt optymistycznie.

Sonda Lambda, próbuj, ale dopłata za opcję nieuchronnie radykalnie przekroczy całkowity podstawowy koszt i w zasadzie zniweczy całą ideę taniego produktu. Wiem, że zachęta do obszerniejszego objaśnienia jak chcesz

sterować procesem spalania może wywoływać opór, ale czy PID i Lambda nie są u Ciebie zbyt uniwersalnym antidotum na całe zło.  Nie złośliwie, ale zapytam, czy masz na co dzień kontakt z takim zasypowcem i doświadczasz

sterowanie na jakimś swoim prototypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

a może nie ograniczałbyś się do samego sterownika , może zrobić jakiś kocioł ala stropuva z tym całym dobrodziejstwem sterowania ,  taka konkurencja dla podajnikowca ? a dalej zasypowiec z prawdziwego zdarzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o dyskusje na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin: Dzięki za oczyszczenie tematu.

 

@Duck: Lambda byłaby opcjonalna oczywiście. Co do sterowania procesem spalania - jak już pisałem, można w pewnych granicach. Ograniczeń fizycznych kotła nie obejdziesz elektroniką, ale elektronika z pewnością poprawi automatykę działania, komfort użytkowania i zużycie paliwa. Jeśli ktoś by chciał pogrzebać w konstrukcji swojego kotła - oczywiście wyjdzie mu to dodatkowo na plus.

EDIT: Tak. Mam zasypowca. Górno-dolniaka, gorszej konstrukcji niż to co mam u siebie w domu nie znajdziesz (nazwy producenta nie zdradzę, nie będę robił antyreklamy). Aby nie dymił trzeba do niego często zaglądać, a przy rozpalaniu cały czas pilnować. Myślę, że to nie tylko mój problem i automat sporo by uprościł obsługę takich kotłów.

 

@berthold61: Hehe, nie zamierzam robić własnych kotłów :D Do tego potrzeba niezłego zaplecza technicznego i zasobów ludzkich. Poza tym na rynku są już dobre konstrukcje kotłów, nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Wolę współpracować z firmami kotlarskimi i w razie potrzeby dostosować sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawię tezę, zastosowanie sondy Lambda w sterowaniu pracą węglowego kotła zasypowego tzw. śmieciucha nie ma najmniejszego sensu technicznego i ekonomicznego.

Jakimi argumentami, dowodami Ty przekonywałbyś mnie do zakupu opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem temat fajny rozwojowy jako pogaducha

 

EDIT: Tak. Mam zasypowca. Górno-dolniaka, gorszej konstrukcji niż to co mam u siebie w domu nie znajdziesz (nazwy producenta nie zdradzę, nie będę robił antyreklamy). Aby nie dymił trzeba do niego często zaglądać, a przy rozpalaniu cały czas pilnować. Myślę, że to nie tylko mój problem i automat sporo by uprościł obsługę takich kotłów.

 

Edison czy inny Tesla nie pytał Ludzie kupowali byście żarówkę czy jakiś transformator gdybym przypadkiem ? Zapal ten ogarek na swoim podwórku  jak się sprawdzi zdobędziesz rozgłos a może i profity .Spiesz się rzeczy odchodzą szybciej niż ludzie  Fakt nie było jeszcze netu .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim konstruktor pisze, że sterownik nie poprowadzi sam palnika. Nie chce nawet opisać ogólnych założeń działania swojego sterownika. A mi chodzi o zupełnie inną konstrukcję, całkowicie autonomiczną. Modyfikację parametrów algorytmu przewiduję tylko w ukrytym menu dla świadomych użytkowników, bo wg mnie takie kręcenie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pewną analogią koncepcji, którą zamierzam zastosować, jest mapa wtrysku i kąt wyprzedzenia zapłonu w ECU silników spalinowych.

 

Jak widać po tym temacie, społeczność forum jest w stanie stworzyć bardzo wiele ciekawych propozycji, przydatnych z punktu widzenia użytkownika końcowego. Najciekawsze jest to, że nie są jakimś wybitnym majstersztykiem inżynieryjnym i nawet najprostsza implementacja spełni swoje zadanie. Wymagają po prostu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

 

I bardzo proszę jeszcze o jedno - jako doświadczeni palacze wungla, wczujcie się w nowicjusza palenia. I korzystając z wiedzy, którą posiadacie, zróbcie "rachunek sumienia": jakie walory użytkowe można udoskonalić, co można zautomatyzować i usprawnić, aby zaoszczędzić innym doświadczeń metodą prób i błędów. Bo chodzi o przede wszystkim o to, żeby nowicjusz nie musiał spędzić połowy życia w kotłowni, a piec od pierwszych swoich godzin mógł pracować z możliwie największą sprawnością przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa. W sterowniku ustawiam dwie rzeczy:

  • temperaturę jaką chcę mieć w domu
  • temperaturę wody w baniaku CWU

Poza tym przychodzę tylko wybrać popiół, rozpalić i wyczyścić kocioł. Resztą się sterownik zajmuje. Aha, i to sterownik mi wysyła powiadomienie na Facebooku, kiedy trzeba przyjść i rozpalić albo wyszczotować wymiennik oraz mówi, ile mam zasypać, bo wie to lepiej ode mnie. O wszelkich innych problemach nawet nie wiem, bo sterownik je rozwiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik ilości syfu w kotle to bardzo ciekawa opcja. Można by się pokusić także o pomiar grubości sadzy oraz temperatury spalin na wylocie z komina.

 

Co do masy zasypu, to widzę dwie opcje: użycie zwykłej wagi łazienkowej, bądź w wersji pro waga połączona ze sterownikiem i wskazanie kilogramów oraz czy za mało, czy za dużo czy ok. Ale to i tak raczej rozwiązanie dedykowane dla pasjonatów eko-palenia, bo zwykłego użytkownika raczej nie będzie to interesowało. W sensie: zasyp max i niech się jara.

 

Rozważam także uwzględnienie konfiguracji sterownika dla instalacji grawitacyjnej, u mnie grawitacja lepiej śmiga niż z włączoną pompą co. Choćby ze względu na oszczędność na opale - nie muszę grzać piwnicy, bo tam też są grzejniki których aktualnie używać nie potrzebuję (ewentualnie suszenie prania - wtedy załączam pompę). No i zawsze te kilkadziesiąt wat prundu do przodu.

 

PS: Miał być jako edit, a wszedł nowy post. Da się tutaj usuwać swoje posty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem aktualnie na etapie uruchamiania swojej domowej kotłowni. I tak - mam piec zasypowy z mechanicznym miarkownikiem ciągu.

Chętnie bym go wymienił na wersję elektroniczą.. ale takiej "sensownej" nie ma.

Jako iż mam instalację grawitacyjną z buforem ciepła - chcąc - niechcąc musiałem "zrobić" sobie sterownik sam.. - no może nie do końca zrobić - kupiłem gotowy do którego napisałem program. Przydałby mi się jeszcze rzeczony miarkownik w wersji "prostej" - mogę sterować albo wyjściem triakowym albo wprost sygnałem 0..10V (nie wiem dlaczego ta opcja jest jakaś niepopularna...)

A ponieważ mam "swój" sterownik chętnie dołączyłbym się (w taki czy inny sposób) do tematu miarkownika elektronicznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... chętnie dołączyłbym się (w taki czy inny sposób B) do tematu miarkownika elektronicznego...

 

Nie jestem specjalnie zainteresowany kotłami zasypowymi(koniec ich ery jest bliski),ale 1 myśl jaka się nasunęła po przeczytaniu Twojego wpisu jest taka:

"sępy wyczuły padlinę i zlatują się na żer".

Wiesz jak kończą się wszelkiej maści spółki,udziały itd?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.