Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu Prostej Instalacji Co I Cwu Oraz Umiejscowienie Naczynia Przeponowego


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

zmieniam źródło ogrzewania wody w istniejącym starym budynku - z pieca węglowego na kocioł gazowy z zasobnikiem - zestaw Viessmann Vitodent 100-W 26kW z zasobnikiem 100L.

Dotychczasowa instalacja CO była grawitacyjna otwarta - teraz będzie oczywiście z obiegiem zamkniętym.

 

Pytanie czy taki schemat jak załączam jest prawidłowy oraz czy umiejscowienie naczynia przeponowego jest prawidłowe tj. na zimnej wodzie CWU tuż przy zasobniku wody? Czy na obiegu CO nie powinno być naczynia przeponowego?

Czy poza naniesionymi zaworami odcinającymi należałoby nanieść jeszcze jakieś elementy do schematu?

 

Podłączenie zamierzam wykonać z rur polipropylenowych wzmacnianych AL (ponoć dużo tańsze od miedzi). Nie wiem tylko jaka średnica rur powinna być do samego przyłącza - różnie instalatorzy mi mówią i czy jeszcze gdzieś jakieś zawory powinny być (nie mam projektu samej kotłowni więc nie wiem jak dokładnie to powinno być więc nie wiem co powinienem wyegzekwować od instalatora).

 

post-69901-0-97381100-1478162539_thumb.jpg

Edytowane przez viper111
Opublikowano (edytowane)

Podłączenie samego kotła powinno być z miedzi a naczynie daje się tylko 1 albo na grzaniu CW albo na CO

Natomiast jest potrzebne naczynie zabezpieczające zasobnik CW, dla zasobnika 100l ok 8-10l podłączone do zasobnika przez wlotem zimnej wody , dodatkowo na wlocie zaw bezp i zaw zwrotny

Edytowane przez sambor
Opublikowano

To już lepiej, tylko na zimnej wodzie zamiast filtra potrzeba zaw zwrotny.

Naczynie jest w kotle, ale  przy starej inst i grzejnikach żeliwnych może być za małe i wtedy trzeba dać drugie , najlepiej za kotłem na zasilaniu instalacji

Opublikowano (edytowane)

Z tymi miedzianymi ciekawa sprawa - dwóch wykonawców mówi że nie ma znaczenia i PP z AL też jest ok...

A jaka powinna być średnica rur bo tu też widzę, że są rozbieżności?

post-69901-0-07558300-1478170116_thumb.jpg

Edytowane przez viper111
Opublikowano (edytowane)

Pewnie chodzi Ci o kocioł Vitodens bo kotła "Vitodent" raczej nie znajdziesz na pewno a Vitopend też już wyszedł z programu produkcji

Co do rur to podłączenia na  kotle mają średnicę 20 (miedziana 22) co nie oznacza że za kotłem też musi być 20. Średnice rurociągów powinien dobrać instalator ( jak nie ma projektu) uwzględniając specyfikę i wielkość instalacji). Poza zaworami powinien być również filtr. o zabezpieczeniu podgrzewacza pisał Sambor  dodać mogę że jeżeli trzeba to zastosuj również reduktor , do 100l podgrzewacza nie potrzeba kotła o mocy 26 kW, wystarczy 19 kW i jak te 19 wystarczy na CO to kup taki właśnie. do podłaczenia podgrzewacza kupić gotowy zestaw przyłączeniowy.   Moc w kotłach kondensacyjnych jest podana dla parametrów pracy 50/30.  Pamiętaj o odpowiednim systemie odprowadzania spalin i podłączeniu neutralizatora kondensatu Jak instalacja grzejnikowa j z jednym obiegiem grzewczym to proponuję kupić kocioł w wersji ze sterowaniem stałotemperaturowym 

Edytowane przez mak
Opublikowano

Jeżeli będzie potrzebne dodatkowe naczynie (raczej mało prawdopodobne by było potrzebne) to montujemy je na powrocie 

Opublikowano

Zawory zwrotne z instalacjach z wiszącym kotłem gazowym są zbędne. Filtr na podgrzewacz cwu również

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Czy ostatecznie ktoś mi napisałby co z moim schematem, czy dodatkowe naczynie przeponowe na CO powinno być na zasilaniu (czerwone) czy na powrocie (niebieskie)?

Wykonawca namawia mnie na PP wzmacniany AL, nie chce mu się robić w miedzi i celowo zawyża koszty materiałów miedzianych.  
Zastanawiam się w tej sytuacji czy zastosowanie rur PEX 20 lub PEX 25 mm na złączach skręcanych (nie zaciskanych) zdałoby egzamin? Czy jeśli PEX to tylko zaciskane?

Załączam ostatecznie zmodyfikowany schemat. Zgodnie z uwagam, zawory zwrotne na obiegu CO i CWU z wiszącymi kotłami są zbędne. Tak samo nie ma sensu filtra na obiegu CWU bowiem jest juz filtr na zasilaniu do zasobnika.
Podsumowując, każdy obieg ma zawór odcinający (zawór kulowy), filtr jest na zasileniu do zasobnika oraz na zasilaniu (powrocie) CO. Na powrocie CO jest również dodatkowy zbiornik przeponowy z uwagi na wielkość układu. Tak samo jest zbiornik przeponowy na zasilaniu zasobnika. Grupa bezpieczeństwa (zawór zwrotny oraz zawór bezpieczeństwa) jest na zasilaniu zasobnika.

 

p.s. rury CO dochodzące do kotłowni są stalowe 5/4 cala. Pytanie na jaki rozmiar powinno przejść CO do kotła? Jakie podłączenie CO ma Vitodens?

post-69901-0-45496800-1480191244_thumb.jpg

Edytowane przez viper111
Opublikowano

Tak w kotle są firmowe złącza miedziane 22 mm. Pytanie czy skoro wyjście/wejście CO w kotle jest na 22 mm a ja mam CO w tym miejscu na 5/4 cala to czy jest sens ciągnąc dodatkowe 1,5 metra między instalacją CO a kotłem w średnicy 5/4 cala czy od razu z rur CO 5/4 cala przejśc na 22 mm jak w kotle?

 

Czy jest zasadne dawać naczynie przeponowe PRZEPŁYWOWE na zasilaniu wodą zbiornika CWU? Podobno polskie przepisy tego nie wymagają. Dodam, że zasilanie wodą CWU jest z wodociągu gminnego więc ciśnienie ustalone jest wg wodociągu.

Opublikowano

Naczynie nie jest obowiązkowe, natomiast jest obowiązkowy zaw bezpieczeństwa 6bar.

A jak zawór zacznie ci puszczać to szybko zamontujesz naczynie.

Rury daj stopniowane z 22 kotła przejdź Cu28  do rur 5/4 - instalacja będzie pracować lepiej i ciszej.

Opublikowano (edytowane)

Zdecydowanie przekonywujące z tym puszczającym zaworem :)

 

A czy naczynie dla CWU musi być przepływowe? Generalnie wszędzie sprzedają  nie przepływowe? I ile BAR powinno mieć naczynie ? Widzę, że sa 6, 8, 10 bar...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.