tata1 Opublikowano 6 Lutego 2009 #1 Opublikowano 6 Lutego 2009 Witam Przeszukałem nasze forum, interesowała mnie zasada działania i schematy zaworów 3d i 4d. Jako elementy instalacji to znalazłem, ale zawsze to były propozycje podłączenia do konkretnej instalacji. Brakuje jednak na forum podstawowych informacji o tych elementach, dlatego proponuje ten temat. Proponuje by do niego dołączać tylko wartościowe informacje. Proponuje by moderator przykleił ten temat do pierwszych tematów. Proszę by nie zamieszczać tutaj opinii typu dać, czy nie dać tego zaworu - dać to oczywiste. Ludzie mają problemy, czy 3d dać na zasilaniu, czy na powrocie, czy może jednak zastosować 4d. Okazuje się że 3d można również dać na powrocie. Zalety regulacji jakościowej (zawór 3 drogowy zamontowany na zasilaniu): - dokładna regulacja nadążna temperatury wody zasilającej w funkcji temperatury zewn. - stała temperatura wody zasilającej niezależnie od zmian temperatury wody z kotła, - niskie temperatury zasilania przy małym obciążeniu, - prawidłowe wykorzystanie zaworów termostatycznych, - zmniejszenie przesyłowych strat ciepła w instalacji. - stały przepływ w obiegu grzewczym, - równomierne obciążenie grzejników. Wady Brak ochrony koła przed korozją - na powrocie wraca woda o niższej temp. Zalety regulacji ilościowej (zawór 3drogowy zamontowany na powrocie): - zmniejszenie korozji kotła przez dolne ograniczenie temperatury kotła, - wyrównywanie wahań temperatury kotła. Zawory mieszające czterodrogowe Oprócz podstawowej funkcji polegającej na mieszaniu czynnika grzewczego zasilającego instalację, zapewniają również ochronę kotła przed korozją ! Łączą zalety obydwóch w/w podłączeń 3d (na zasilaniu i na powrocie) Liczę że fachowcy zamieszczą jakieś schematy i przekroje tych zaworów i budowę, oraz sposoby ich sterowania za pomocą siłownika. Bo jak się zachowa piec, przydławiony 3d, gdy zagotuje sie woda w nim? Podobnie w 4d, gdy ustawimy niską temperaturę na instalację CO, a dojdzie do zagotowania pieca. Czy sterownik otworzy awaryjnie pełny obieg na dom, by ochłodzić piec, czy będzie bronił nastawy temp na dom, a piec będzie się gotował? Oczekuję odpowiedzi na te i inne pytania, bo nie wszyscy są fachowcami, by nie domyślać się problemów, które ktoś już rozwiązał. Oto schematy ze strony Honeywell: 1 Cytuj
SanitSystem Opublikowano 6 Lutego 2009 #2 Opublikowano 6 Lutego 2009 Brawo !!!! Temat bardzo ważny. Co do gotowania kotła to sterowniki mieszaczy wyposażone sa w funkcję przegrzania kotla. I w przypadku gotowania wody w kotle sterownik daje sygnał do otwarcia zaworu ale tylko do wcześniej zaprogramowanej wartości ( temperatura maxymalna w obiegu c.o. np na podłogówce jest to temp 50 st) Czyli mieszacz nam sie otworzy ale bedzie sie starał utrzymać temperaturę 50 st w obiegu c.o.. Temperatura alarmowa kotła jest w takim przypadku najczęściej programowana na 90 st. Do sterowania mieszaczami najczęściej stosuje sie sterowniki pogodowe. Cytuj
leinad Opublikowano 6 Lutego 2009 #3 Opublikowano 6 Lutego 2009 Równiez uwazam że do dobr pomysł na osobny wąntek Proszę moją wypowiedż potraktować z przymróżeniem oka. Moim zdaniem obydwa zawory są do siebie bardzo podobne podstawowa róznica to że jakby wyjąć jeden trójnik z 4d t dać go kawałek dalej to mamy 3d. I z tego faktu wynikają nieco odmienne zalety i wady obu zaworów (głównie w przepływach), które spełniają w sumie tę sama rolę. Cytuj
tata1 Opublikowano 6 Lutego 2009 Autor #4 Opublikowano 6 Lutego 2009 zamieszczam poniżej szkic zaworu 3d i 4d w różnych pozycjach. Opracowałem na podstawie własnego poszukiwania tematu na różnych WWW, proszę o poprawę fachowców, jak coś źle. Oczywiście w szkicu chodzi o zasadę działania, a nie budowę Cytuj
SanitSystem Opublikowano 6 Lutego 2009 #5 Opublikowano 6 Lutego 2009 No bardzo ładnie. Łatwiej bedzie tłumaczyć. Cytuj
Marek Opublikowano 6 Lutego 2009 #6 Opublikowano 6 Lutego 2009 Przeszukałem nasze forum, interesowała mnie zasada działania i schematy zaworów 3d i 4d. Brakuje jednak na forum podstawowych informacji o tych elementach takie inf są w duzych ilosciach w necie i nie mam sensu powielac tego co juz jest do wyszukania np. google.pl kopiując opisy i schematy mozna narazic sie na naruszenie praw autorskich Ludzie mają problemy, czy 3d dać na zasilaniu, czy na powrocie, czy może jednak zastosować 4d.Okazuje się że 3d można również dać na powrocie. w działaniu to bez znaczenia , a o regulacji jakosciowej czy ilosciowej nie decyduje zawór lecz pompa gdzie jest umiejscowiona patrz na zamieszczony schemat Cytuj
compan Opublikowano 6 Lutego 2009 #7 Opublikowano 6 Lutego 2009 No bardzo ładnie. Łatwiej bedzie tłumaczyć. Ponieważ sam jestem zainteresowany przydatnością zaworu 4D, to chciałbym zapytać jak dobrać odpowiedni zawór do instalacji. Gdzieś na tym forum przeczytałem opinię, że średnica zaworu powinna być równa średnicy przyłączy kotła. U mnie wyjścia i wejścia z kotła mają po 2". Czy zawór 4D też powinien być taki. Pytam tym bardziej, gdyż przeglądając oferty zaworów 4d różnych firm widzę, że oferowane są głównie te o mniejszej średnicy. pozdrawiam Cytuj
Neo Opublikowano 6 Lutego 2009 #8 Opublikowano 6 Lutego 2009 2' stosuje się bardzo rzadko. Kosztują ponad 400 zł więc zazwyczaj maksimum jakie widuję to 6/4'. Ważne, żeby nie przewężać bez umiaru. Pozdrawiam. Cytuj
leinad Opublikowano 7 Lutego 2009 #9 Opublikowano 7 Lutego 2009 Dla ścisłości nie pompa decyduje o regulacji jakościowej (temperatura wody) ani bezpośrednio zaden zawór - zaworem mozna regulować tylko przepływy (regulacja ilościowa wody). Aby mieć regulację jakościową trzeba kontrolować temp. wody (czujnik temp.) i tak sterować przepływami aby uzyskac zadaną temp. (sterownik zaworu) lub przykręcić źródło. Jeśli chodzi o montarz z mojego doświadczenia wynika że: - jeśli mały obieg jest krótki można pominąć dodatkową pompę (najlepiej stosować zintegrowane zawory 3d, 4d razem z pompą - jesli mały obieg jest długi lub zawór jest wysoko ,różnica wysokości powrót i zasilanie > 1,5 m (duży opór grawitacyjny) trzeba zastosowac pompę na małym i dużym obiegu i najlepiej zwiększyć średnicę zaworu - jeśli mały obieg jest blisko pieca to praktycznie nie można powiedzieć czy zawór jest na zasilaniu czy powrocie najwyżej może być na ssaniu lub tłoczeniu pompy wtedy panuje w nim nadciśnienie lub podciśnienie ma to wpływ na zaciąganie powietrza przez nieszczelne dławnice. - jeśli damy zawór wysoko i zagotujemy wodę sterownik jeśli nie ma zabezpieczenia zamknie zawór i tym samym odetnie napływ wody do pieca = woda sie szybko wygotuje (szczegolnie istotne przy instalacjach jedno kondygnacyjnych, powstanie syfon). - lepiej nie montować zaworu rączka do dołu może zalać sterownik - w instrukcjach podają aby stosować syfon na powrocie jednak ja nigdy nie zauważyłem przepływu zwrotnego (chyba tylko przy dużych średnicach) - lepiej stosować korpusy mosiężne mniejsze ryzyko zapieczenia zaworu Troche bez ładu i składu mam jednak nadzieję że komuś się ta paplanina przyda jak coś mi sie jeszcze przypomni dam znać Cytuj
tata1 Opublikowano 7 Lutego 2009 Autor #10 Opublikowano 7 Lutego 2009 Interesuje mnie jeszcze prędkość przepływu. 3d na zasilaniu działa na zasadzie dławienia pieca. Czyli obieg CO ma prędkość przepływu zadaną przez pompę, a piec jest dławiony (oczywiście w odpowiedniej pozycji, bo w skrajnych może być inaczej). Jak natomiats sprawa wygląda pzy zaworach 4d? Jeżeli ustawimy na 50 i więcej procent to następuje wtedy mieszanie. Ale jaka jest prędkość przepływu w obiegu kotłowym, czy tak sama jak w obiegu CO? Czy może mniejsza, bo obieg kotłowy nie ma przecież pompy, ale w pewnym stopniu (zależnym od 4d) działa na niego pompa CO Cytuj
mezik0 Opublikowano 7 Lutego 2009 #11 Opublikowano 7 Lutego 2009 tylko w mniejszym stopniu zmniejszy się przepływ wody w kotle zawór montuje się w zależności od mocy kotła i układu wymuszony czy grawitacyjny tak do 20kw zawór25 ,25kw zawór 25i zalecany 32 powyżej 30kw 40i 50 Cytuj
szarobury Opublikowano 20 Marca 2009 #12 Opublikowano 20 Marca 2009 witam mam małe pytanie, posiadam piec firmy KRZACZEK SKD-18 dom nieocieplony (okna nowe plastiki) o powierzchni 140m. wiem juz ze popełniłem błąd gdyz tak jak sporo innych osób paliłem w kotle troche za mało (45-50),czy do poprawnego działania instalacji wystarczy mi sam zawór 4d czy musze jeszcze dokupic siłownik,sterownik i prgramator pokojowy. z góry dziekuje wszystkim za odpowiedz Cytuj
neokowal1 Opublikowano 20 Marca 2009 #13 Opublikowano 20 Marca 2009 Wystarczy sam zawór 4d. Wtedy ręcznie ustawiasz pożądaną temp. na grzejnikach mniejszą niż na kotle. Cytuj
Goofi Opublikowano 23 Marca 2009 #14 Opublikowano 23 Marca 2009 Prezentacja pokazujaca zasade dzialania zaworu 4D :huh: http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html Cytuj
martii Opublikowano 20 Stycznia 2010 #15 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Z tym 3d to trochę lipa.Mam go na zasilaniu i coraz bardziej się obawiam o temp.powrotu.Gdy ustawiam jakieś 45 st na nim ,bo tyle jest na grzejniki wystarczająco to wraca do kotla jakieś 40.A to za mało.A przecież nie będę sauny robił z domu.Jak na razie kociol mam nowy i w wyczystce nie zauważam smoły ale to trochę niepokoi. Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 21 Stycznia 2010 #16 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Trójdrożny dba o instalacje , natomiast dla kotła jest potrzebny dodatkowy obieg - kotłowy, opisany przeze mnie niejednokrotnie w innych postach tego forum. Cytuj
martii Opublikowano 21 Stycznia 2010 #17 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Tak wiem,pisałeś już wcześniej no i muszę pomyśleć coś w tym kierunku,bo choć stal kotłowa jest dosć wytrzymała to i tak rdza ją zeżre po paru latkach.pozdr. Cytuj
Dale Opublikowano 18 Marca 2010 #18 Opublikowano 18 Marca 2010 Żeby nie robić nowego tematu mam takie pytanka z czystej ciekawości 1. Słyszałem że zawory 4D o dużym przekroju mogą działać na grawitacji (bez żadnych pomp, ani na obiegu kotłowym, ani C.O) czy to prawda? 2. Czy obieg grawitacyjny (bez pompy) ustaje natychmiast po odłączeniu źródła ciepła (np. wygaszenie palników w piecu gazowym) czy dopiero kiedy temperatura spadnie wystarczająco nisko? Cytuj
Mancio Opublikowano 18 Marca 2010 #19 Opublikowano 18 Marca 2010 Ja sprawdziłem u siebie obieg grawitacyjny przy zaworze 4D 1,5'', działa ok ale zawór musi być otwarty przynajmniej w 50%, różnica jest taka , że przy grawitacji mam chłodne kaloryfery poniżej poziomu zaworu 4D i chłodny kaloryfer w łazience na 2 piętrze bo fachowcy podłączyli go na cienkich rurkach a reszta to stara instalacja z grubymi rurami , oprócz tego przy grawitacji ustawiałem temp na kaloryferach ok 10C wyżej niż przy pompie ze względu na rozkład temp. i przepływy, aby uzyskać ten sam efekt. Obieg grawitacyjny powinien pracować intensywniej wraz ze wzrostem temperatury czynnika. Cytuj
Dale Opublikowano 18 Marca 2010 #20 Opublikowano 18 Marca 2010 Czyli mogę przyjąć że woda ciągle płynie w obiegu grawitacyjnym jeśli jeszcze jest odpowiednia temperatura a piec jest już wygaszony? 1 Cytuj
PiotrSzy Opublikowano 7 Listopada 2011 #21 Opublikowano 7 Listopada 2011 Temat odkopuję. Pytanie brzmi: Czy przy podłączonym siłowniku do zaworu 3D i czujniku temperatury w domu sterownik kotła będzie dobierać temperaturę zadaną w domu za pomocą regulacji temperatury wyjścia z zaworu 3d, czy na wyjściu tego zaworu można ustawić tylko stałą wartość temperatury? Posiadam kocioł Galmet 16kw z podajnikiem i sterownikiem Expert. Cytuj
alf Opublikowano 7 Listopada 2011 #22 Opublikowano 7 Listopada 2011 (edytowane) http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html Mam podłączony zawór 4d tak jak na tej prezentacji. Jest jeszcze zamontowana pompa ładująca c.w. która pracuje non stop i robi jakby obieg kotłowy. Na powrocie do kotła temperatura praktycznie taka jak na zasilaniu, ok 62-65 st. Podobno takie rozwiązanie jest niekorzystne dla zbiornika i powoduje straty. Na próbę wyłączyłem pompę c.w. i w takim wariancie nie udaję się utrzymać odpowiedniej temperatury powrotu. Nie rozumiem jak ma działać obieg grawitacyjny c.w. wraz z wymuszonym na c.o. zachowując jednocześnie ochronę powrotu. Pozdrawiam Edytowane 7 Listopada 2011 przez alf Cytuj
vernal Opublikowano 7 Listopada 2011 #23 Opublikowano 7 Listopada 2011 Nie rozumiem jak ma działać obieg grawitacyjny c.w. wraz z wymuszonym na c.o. zachowując jednocześnie ochronę powrotu. Witam, Normalnie ma działać. Jak ładuje się cwu, to on dogrzewa powrót. Jeśli pompa cwu się wyłączy, to ma zacząć działać grawitacja małego obwodu kotłowego - sam zawór tego nie załatwi, musi być obwód, w któym grawitacja zadziała (czyli w sumie 3 zakręty, rury 5/4 albo grubsze, długość całkowita 2-3m, zawór 5/4 albo większy). Gdy pompa c.o. chodzi, a zawór nie jest bardzo uchylony (<1/2), to grawitacja dogrzewa powrót, gdy zawór otworzy się bardziej, to grawitacja przestaje działać, ale z c.o. wraca woda o odpowiedniej temperaturze. Nie ma co liczyć, że będzie na powrocie 60C, 40 wystarczy. Cytuj
alf Opublikowano 11 Listopada 2011 #24 Opublikowano 11 Listopada 2011 Nie ma co liczyć, że będzie na powrocie 60C, 40 wystarczy. No a gdzie w tym żelazna zasada ochrony przd niską temperaturą powrotu ? Czy wystarczy utrzymywać na kotle ok. 60 st. i po sprawie ? W takim razie zawór 4d nie spełnia swojej roli. To jest kombinowanie, aby wyeliminować pompę kotłową z czysto ekonomicznych powodów kosztem czegoś, co na tym forum jest świętoscią :blink: Cytuj
vernal Opublikowano 11 Listopada 2011 #25 Opublikowano 11 Listopada 2011 Wyrażasz się nieprecyzyjnie, to mozna podejrzewać, że układ nie jest zbyt precyzyjny. Bo na przykład, co oznacza zdanie "żelazna zasada ochrony przed niską temperaturą powrotu"? Jaka to jest "niska temperatura"? Dlaczego taka a nie inna, od czego zalezy granica "niskości" temperatury. A może to po prostu 60C, 70C albo 52C??? Dla mnie np. 40C to niska temperatura nie jest. Pompy kotłowej nie bronię nikomu zakładać, lepsze to niż przegryziona rura po 3 latach (jak ma 4D i źle wykonaną instalację). Pozdrawiam. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.