Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Oceny


sati

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli na bojler w kotłowni, na grzejnikach termostaty to można zastosować najprostszy układ pod słońcem, bez zawór mieszających i innych bajerów.

 

post-41218-0-52960000-1486475474_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli CWU musi być koniecznie na oddzielnej pompie to, np. taki.

 

post-41218-0-20246900-1486475955_thumb.jpg

 

W sterowniku pompę CWU ustawić dodatkowo jako ochronę powrotu, bez zbędnych zaworów 3,4-drożnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli CWU musi być koniecznie na oddzielnej pompie to, np. taki.

 

attachicon.gifschemat-Układ2_01.jpg

 

W sterowniku pompę CWU ustawić dodatkowo jako ochronę powrotu, bez zbędnych zaworów 3,4-drożnych.

Dobre właśnie zapytałem czy tak moze być..... pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak racja zawory zwrotne za pompami - oczywiście ....

 

Taki jeszcze pytenie-wniosek laika..... czyli pompa która nie pracuje nie zatrzyma obiegu wody? inna pompa przepchnie przez nią ciecz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory zwrotne mają być bezpośrednio za pompami !

 

Uzasadnij proszę.

W tak prostej instalacji wystarczy jeden i to najlepiej w miejscu gdzie jest wrysowany.

A zawór kulkowy za pompą zawsze może się przydać.

 

 

Taki jeszcze pytenie-wniosek laika..... czyli pompa która nie pracuje nie zatrzyma obiegu wody? inna pompa przepchnie przez nią ciecz?

 

Na schemacie nie masz przecież pomp podłączonych szeregowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawory zwrotne mają zapobiec obiegowi wstecznemu gdy jeden jest włączony a drugi wyłączony. Jeden zawór załatwi to połowicznie i do tego jeszcze zainstalować go chcesz na powrocie obiegu CO. Powodzenia życzę przy napełnianiu obiegu wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim układzie raczej ciężko będzie pompie CO wymusić bieg wsteczny na pompie CWU. Ale spoko, rozumiem, czasem lepiej dmuchać na zimne. Niemniej jednak z zaworu za pompą CWU bym nie rezygnował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Woda jest leniwa czyli płynie tam gdzie ma lżej. Wężownica zbiornika CWU ze względu na swój przekrój dużych oporów nie stawia i jestem przekonany, że działająca pompa CO skutecznie by "wyciągnęła" ciepło ze zbiornika CWU zamiast z kotła. Z tego powodu zawory zwrotne są potrzebne za pompami na obu obiegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... działająca pompa CO skutecznie by "wyciągnęła" ciepło ze zbiornika CWU zamiast z kotła ...

 

Możliwe, aczkolwiek wg mnie mało prawdopodobne.

Zatem finalnie schemat powinien wyglądać jak poniżej.

 

post-41218-0-33797600-1486534238_thumb.jpg

 

Pompa CWU pracująca dodatkowo jako ochrona powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym dać tylko zawór zwrotny za pompą CWU......  bęzie ok ? 

 

Jeśli masz dodatkowo po drodze na grzejniki np. rozdzielacz gdzie mógłbyś w razie czego kryzować przepływ, to zawór kulkowy za pompą CO zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, myślałem że pytasz o kulkowy.

W obwodzie CO musi być koniecznie zawór zwrotny. Bez zaworu przy załączonej pompie CWU, i wyłączonej CO (w okresie letnim), może nabijać w powrót grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax,

czy mógłbyś wyrazić opinie dla poniższej sytuacji?

 

Czy przy takim podłączeniu jak poniżej można uznać że kocioł jest należycie chroniony przed napływem wody wracającej z układu?

 

1) Kocioł wyposażony w dwa niezależne króćce na zasilaniu i dwa na powrocie (obw. grzejników podłączony do pierwszej pary króćców, obw. CWU do drugiej pary)

2) Wskazania temp. wracających wg. https://esterownik.pl/device/11373

- temp. powrotu z obw. grzejników to "eCoal/Temperatura powrotu"

- temp. powrotu z obw. CWU to "eCoal/Temperatura za zaworem"

 

Przy niewielkim przepływie w obw. grzejnikowym temp. na powrocie spadam nawet do 30deg.

Temp. na powrocie z CWU praktycznie na stałym poziomie, ok. 3deg poniżej zadanej na kotle.

 

post-41218-0-03689300-1486538856_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, myślałem że pytasz o kulkowy.

W obwodzie CO musi być koniecznie zawór zwrotny. Bez zaworu przy załączonej pompie CWU, i wyłączonej CO (w okresie letnim), może nabijać w powrót grzejników.

Tak ale chodzi mi o to aby dać tylko za pompą cwu.....

 

Więc jeśli będzie chodzić tylko pompa c.o. to nie ma prbelmu bo na c.w.u. jest zawór zwrotny,

 

Jesli będzie chodzić pompa c.w.u. to żeczywiśie może cofać w powrót c.o. .... ale mogę dać dodatkowy zawór kulowy na powrocie z grzejników i zamknąć go jak nie będe grzał latem grzejników ....

 

 A jak chodzą dwie pompy to też nie ma żadnego problemu.

 

 

Dobrze rozumuje... ?

 

(Pewnie ktoś zapyta poco kombinuje i dlazego poprostu nie dam dwóch zaworów zwrotnych za pompami, ale własnie o to chozi że nie mogę i nie chcę... tak jak by kto pytał.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumujesz.

 

... ale mogę dać dodatkowy zawór kulowy na powrocie z grzejników i zamknąć go jak nie będe grzał latem grzejników ....

 
Jeśli koniecznie ma być jeden ZZ, to wg mnie już lepiej zostawić w obw. grzejnikowym.
Niektóre sterowniki mają funkcję auto-lato (po przekroczeniu zadanej temp. zew. wyłączają obiegi CO), przydatne bo termostaty nie zawsze ładnie wszystko pozamykają.
Nie będziesz musiał latać do kotłowni przymykać zawory.
 
PS.

Skoro już planujesz przymykać ręcznie to może warto zastanowić się nad instalacją na jednej pompie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zagwozdka, byłem u szwagra żeby zobaczyć co on a tam ma.... bo mówił że mu słabo grzeje od kiedy podłączył poddasze i założył pompy. przedtem grzało jak szalone......

 

 

Wiem że naczynie przelewowe źle podłączone ale żeby to przerobić to całą instalacje należało by przebudować..... to tej pory było dobrze i ma tak zostać.  - więc szukamy rozwiązania tak by nie trzeba przebudowywać nic poza kotłownia.

 

 

Sprawa wygląda tak.

 

Kocioł miałowiec.

 

 

Pali sie dobrze i szybko, ale grzejniki zimne te na parterze przez pół godzinny od rozpalenia a te na poddaszu przez dwie godziny.

 

 

mimo że na piecu już po pół godzinie 70 - 80 st.

 

 

jak już zacznie wszędzie grzać,,,, czasem jest tak że np. nie grzeje jedna strona na parterze, i nie zawsze ta sama - loteria....

 

 

Wszystkie grzejniki ciepłe do połowy po całym dniu te na parterze dojdą do całości te na poddaszu prócz łazienkowego prawie nigdy się całe nie rozgrzeją.

 

 

a co najciekawsze to to że przez cały dzień (pełen zasyp) temperatura na powrocie nie przekroczy 30 st.

 

 

Jakieś pomysły macie?????

 

 

Wszystko odpowietrzone bo odpowietrzał cały tydzień i nigdzie powietrza nie ma.....  

 

 

a c.w.u. pracuje bez zarzutów....\\

 

 

 

w załączeniu szkic....

 

 

To co ja zauważyłem nie wiem czy może mieć to wpływ to pompa na c.o. produkcji IBO 25/40  nie wiem czy to nie jest za słabe urządzenie .....

 

najdziwniejsze jest dla mnie to że pompa c.o. pracując cały dzień dochodzi na powrocie 30st. max.....  

 

Może jest słaba i nie daje rady przepchnąć przez zawór zwroty (zawory założone prawidłowo strzalka w kierunku przepływu wody)

post-68196-0-08748100-1486556025_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jeżeli tak jak na schemacie to prawidłowo jest podłączone.

Jeżeli wcześniej na grawitacji działało to teraz prawdopodobnie instalacja wymaga regulacji hydraulicznej. Pompa 25/40 w zupełności wystarczy. Powrót zimny bo niby skąd - nie ma narzędzia do ochrony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradze ale tam wszystko jest nowe zawory, pompy, filtry ale może coś tam wleciało podczas przebudowy.....

To nie ważne że nowe.Nawet nową instalację powinno się przepłukać przed uruchomieniem.Mnie zlekceważenie tej czynności kosztowało później 400zł)Teraz wszystkie "niegrzania" instalacji zaczynam od sprawdzenia filtra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.