Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Oceny


sati

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam nadzieję że mogę się tu podpiąć.

 

Jestem na etapie rozbudowy domu o poddasze, cała instalacja zostala już zrobiona poza kotłownia.

 

Aktualnie mam jedną pompę na powircie dla instalacji ogrzewającej parter teraz chcę dołożyć jeszcze pompę do ogrzewania poddasza.  Poniżej zalączam dwa schematy są praktycznie identyczne ale jako że mam niska kotłownie być może będe musiał skorzystac z opcji nr 2 

 

na shcematach nie zaznaczyłem zasilania dla bojlera.... coś poradzicie ?

 

Pozdrawiam 

KOTLOWNIA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za szkic,  mam tylko jeszcze jeden dylemat jak sterować pompą cwu by nie wychładzać jej gdy wygasa kocioł...we wszystkich sterownikach ustawiamy temperaturę np 55st. histeze mamy 5st. jesli koioł pracuje to jest ok a kiedy wygasa np. w nocy i temperatura spada cały czas to pompa caly czas pompuje coraz zimniejszą wodę bo chce podnieść temperaturę... aktualny mój sterownik chodzi aż temperatura sadnie do 36st. lub 30 min i jeśli w tym czsie sie temperatura nie podniesie wyłącza pompę  tylko że w tym czasie ma już też wychłodzony bojler.

 

Nie wiem czy to co pisze jest zrozumiałe ale mam nadzieje że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można edytować juz istniejący post ale mam jeszcze jedną rzecz do rozważenia.

 

Czy na pewno pompa 25/40 wystarczy ? między górą kotła a najwyższym grzejnikiem jest jakieś 4m., czy może dać 25/60 a tą 40-tkę wykorzystałbym na obieg bojlera. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brnąc dalej w temat załączam aktualny pomysł na kotłownie, uwzględniający propozycje "sambor" dodatkowo myślę nad założeniem zaworu trójdrogowego by móc utrzymać wyższą temperature na kotle nie podbijając temperatury w domu.

 

A wszystkim chce kierować za pomocą takiego sterownika: 

 

http://allegro.pl/sterownik-do-pieca-mialowego-iryd-mz-pid-i5576126686.html

 

co sądzicie?

 

KOTŁOWNIA nowa.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zaw 3-D myślisz dobrze, ale źle narysowałeś - myśl dalej, ale prawidłowo

Polecam temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

 

PS

Pompa 25/40 wystarczy na całą inst grzejnikową, wysokość domu nie ma nic do wysokości podnoszenia pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem, ale chciałem dać pompę na zasilaniu, wydaje mi się że na powrocie jest mniej wydajna....ale pewnie tylko mi się wydaje.

 

No ok ale która pompa co czy cwu ? czy obie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawór różnicowy zbędny.

Rura do naczynia otwartego do podłączenia pionowo z kotła (tu gdzie na rysunku jest zawór różnicowy).

Bezpośrednio za pompami zawory zwrotne i dopiero zawory kulowe.

Termometr bezpośrednio na powrocie przy kotle.

Kolejność podłączenia zbiornika CWU: zawór kulowy > filtr > pompa > zawór zwrotny > trójnik z odpowietrznikiem > wężownica zbiornika > zawór kulowy na powrocie za zbiornikiem.

Zawór 4D bezpośrednio na "plecach" kotła z minimalną ilością kolan. Spełniając te warunki i tak nie ma gwarancji, że powrót dogrzany będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kolejność pomyliłem więc to pozamieniam .Tylko jest to schemat który był przedstawiony wcześniej z małymi poprawkami ,obniżyłem zawór 4D żeby powrót nie był do góry tylko na spadzie, a pompa i tak pod taki kawałek do góry. A teraz piszecie że to może słabo działać. I dlaczego powrotu nie zabezpiecze jak pisze kolega Digitrax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam jeszcze raz czy takie rozwiązanie podłączenia może zostać, oczywiście po zamianie zaworów. Czy nie będzie kłopotów z obiegiem grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o schemat z postu 37 jestam zaznaczone na schemacie jaki kocioł zakładam. Dom 180 m na razie ściany nie ocieplone, w zeszłym roku ociepliłem strop między dachem a pomieszczeniami widoczne i odczuwalne efekty tej zimy przykręcałem grzejniki. Bojler 200 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewężeń żadnych nie będzie tylko od zaworu 4d poprzez pompe do zasilania 2 cale. Ale lepiej zawór 4D dać 20 cm powyżej kotła jak napisałeś co w moim przypadku może być trudne z uwagi na wysokość piwnicy. Czy tak jak narysowałem na schemacie zawór 4D będzie poniżej pieca na równi z powrotem żeby był spadek i nie szło nic do góry jak było narysowane na wcześniejszych schenatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.