stasiu Opublikowano 8 Kwietnia 2016 Autor #76 Opublikowano 8 Kwietnia 2016 (edytowane) no przed pracą raczej nie chciał bym się bawić w rozpalanie kotła , a na pewno nie dwa razy w ciągu doby wrrr , to już bym wolał zostać przy kozie , znaczy musiał bym i tak kupić nową , bo obecna ledwo zipie. Edytowane 8 Kwietnia 2016 przez stasiu Cytuj
wlodek02 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 #77 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 (edytowane) Z małych kotłów jest jeszcze Zębiec SWK 10 kW, Zębiec Wenus 10kW, Defro Delta 8kW, Defro Econo 8kW, Defro Optima Komfort 8kW, OGNIWO S7WC 8kW, Oraz Zębiec KU 6kW - dla autora za mały. Wszystkie kotły na ciągu naturalnym z miarkownikiem Z tego zestawienia najlepiej wypada Defro Econo 8kW z wymiennikiem 1,2m2. Więcej o tych kotłach na stronie producentów lub tu https://www.fuego.pl/kotly-bez-nadmuchu.htm Powierzchnie wymiennika można sobie między bajki włożyć...... Byłem dziś oglądać Defro Optima Komfort 8 KW i co.....i tylko ma 2 półki-spaliny walą prosto w komin....a powierzchnia 1,2m2 (nie wiem jak ją wyliczyli chyba jak ją pomnożyli x2) Dużo lepszym wyborem bd jeśli ktoś się upiera na Defro to model Delta tam spaliny muszą pokonać jak wylecą z paleniska wysokość pieca na dół potem znowu całą wysokość pieca do góry A Setlans Air 9 KW ma 4 półki i większą komorę niż Defro i podają powierzchnię 1,03m2 w co jestem w stanie uwierzyć Edytowane 9 Kwietnia 2016 przez wlodek02 Cytuj
stasiu Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Autor #78 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 (edytowane) tyle że ja mówiłem o Defro optima komfort 10 kw , ale oczywiście że może być tak jak mówisz że sobie "ot tak" napisali , ja się jeszcze posiłkowałem ostatnio znalezioną stronką: http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-gornego-spalania/ jest tam wymieniany jako jeden z lepszych , ale wiadomo że wszystko może być stronnicze , najlepsze są opinie osób które to użytkują . wg fotek to 8kw ma wyglądać tak jak poniżej: Edytowane 9 Kwietnia 2016 przez stasiu Cytuj
Gość Opublikowano 9 Kwietnia 2016 #79 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Jeżeli nadal łudzisz się nadzieją,że 1 zasyp będzie się palił 24h,to boleśnie się rozczarujesz. Chociażby to przereklamowane defro miało nawet 8 półek wymiennika nic nie pomoże. Jak będą mrozy,będziesz musiał rozpalać rano i wieczorem. Cytuj
stasiu Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Autor #80 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 no o mrozach nie ma co pisać bo nie ma ich więcej jak 30 dni w roku , rzadko kiedy mamy w dzień spory minus , ja zazwyczaj rozpoczynam palić w połowie września a kończę w połowie maja , więc zależało by mi na dobrej stałopalności: wrzesień , pażdziernik ,listopad , grudzień , marzec , kwiecień , maj czyli ponad pół roku w miesiące typowo zimowe mogę przełknąć , że nocą mi zgaśnie , na razie mam pracę że na te 5 min mogę wpaść do domu przegarnąć żar do przodu i dożucić opału żeby do północy się paliło Cytuj
Gość Opublikowano 9 Kwietnia 2016 #81 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Stasiu, stajesz sie już nudny. Cytuj
stasiu Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Autor #82 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 a co sądzicie bo bardzo dużym zasypie kotła http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/witkowski-uks-m-uks-n/ ma tam kilka minusów wypisane , wiem że instalator po 20 kwietnia na kupować kocioł to muszę coś ostatecznie wybrać Cytuj
Gość Opublikowano 9 Kwietnia 2016 #83 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Proponowałem Tobie ten kocioł wcześniej,to solidny producent i kociołek ma wszystko co trzeba do prawidłowego spalania. Większy zasyp będzie dla Ciebie dodatkowym atutem,zwróć jeszcze uwagę na taki szczegół jakim są otwory w drzwiczkach nad rusztem. To jest niezbędne i daje dobre efekty jak po pracy dosypiesz opału i palisz dalej metodą boczno-kroczącą. Myślę,że kol. @wojtekkowal to potwierdzi i możesz od Niego wiele na temat tej metody palenia się dowiedzieć. Cytuj
stasiu Opublikowano 9 Kwietnia 2016 Autor #84 Opublikowano 9 Kwietnia 2016 czyli co 1.Witkowski UKS - M 9kw 2. SETLANS 9 kw 3.Defro Optima Komfprt 10 kw brać tego pierwszego ?? Cytuj
henryk1953 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 #85 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Kolego stasiu ,to czy tobie w tym mieszkaniu przejdzie kocioł zależy od osoby która będzie odbierać w imieniu administracji tą instalację.Zapewniam cię ze to będzie osoba która się zna na przepisach.Żeby zamontować kocioł w pomieszczeniu nie mieszkalnym ,pomieszczenie to musi spełniać odpowiednie warunki ,tak metrażowe ,jak i wetylacyjne oraz nawiewowe.Znasz przepisy w tej materii? -wydaje mi się ze nie .Pisalem ci że naciąganie przepisów w w tym przypadku nie przejdzie,(nie jesteś właścicielem budynku.) co najwyżej przez swoje chciejstwo narazisz się na dodatkowe koszty.To po pierwsze .Po drugie najpierw policz jakiej mocy ma być to urządzenie grzewcze ,aby ogrzało twoje mieszkanie(szczególnie że ty lubisz ciepło) oraz CWU. Zresztą to powinien zrobić projektant,bo ty jak wiesz taki projekt musisz mieć w dokumentacji odbioru Przepisy ograniczają ci moc kotła jaki możesz zamontować w tym pomieszczeniu, natomiast nie ograniczają mocy piecokuchni. Jak widać tobie zależy na dużej stało palności ,te kotły (moce)o których piszesz tej stało palności ci nie zapewnią.Poczytaj o piecokuchniach ,-W twoim przypadku to jedyne rozwiązanie które spełni twoje marzenie o stało palności. Cytuj
stasiu Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Autor #86 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 (edytowane) Henryku , wiem jak ma być (od gościa który mi to przyjdzie odbierać w KZGM-ie) kocioł max 10 kw komin wentylacyjny pod sufitem , nawiew przy podłodze , nie umie teraz znaleźć tego tematu w którym pytałem o piecokuchnie jak jeszcze nie załatwiałem pozwolenia na C.O , i wszyscy mi ja wybijali z głowy , że będę musiał latać co chwila dokładać , a w mrozy będzie problem z osiągnięciem temp na grzejniki , bo ciepło ucieka blachą do góry , że słaba możliwość regulacji procesu spalania przez nieszczelności w fajerkach itp.Instalacje oczywiście będzie robił fachowiec , który mi dostarczy projekt do zatwierdzenia w KZGM-ie. Edytowane 10 Kwietnia 2016 przez stasiu Cytuj
drewniak Opublikowano 10 Kwietnia 2016 #87 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Nigdzie górą ciepło nie ucieknie bo zostaje w domu, chyba że będzie okap od komina do blatu kuchni. Cytuj
stasiu Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Autor #88 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 nooo w kuchni pewnie będzie ukrop :lol: , ale jak w pozostałej części mieszkania , ale bardziej chodziła mi o tak zwane "lewe powietrze" do komory paleniskowej. Cytuj
stasiu Opublikowano 17 Kwietnia 2016 Autor #89 Opublikowano 17 Kwietnia 2016 jutro przychodzi projektant instalacji C.O , zobaczymy co mi powie i doradzi Cytuj
stasiu Opublikowano 1 Maja 2016 Autor #90 Opublikowano 1 Maja 2016 projekt odebrany , zapotrzebowanie na ciepło 7.9 kw , kocioł mam kupić 10 kw (dla CWU musi być zapas). Teraz załatwianie w urzędach papierkowe sprawy Cytuj
stasiu Opublikowano 6 Maja 2016 Autor #91 Opublikowano 6 Maja 2016 no to już wszystko załatwione , był instalator , rozeznał się i zorientuje się w cenach co i jak , postawiłem na Defro Optima Komfort 10kW , moje pytanie czy dla 6 grzejników w mieszkaniu niespełna 80 m2 jest potrzebny zawór czterodrożny , instalator mówi że to zbędne wyrzucanie kasy dla tak małej instalacji , ktoś coś może doradzić ? będę wdzięczny . Cytuj
sambor Opublikowano 6 Maja 2016 #92 Opublikowano 6 Maja 2016 Tu nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Jak masz mieć zaw termostatyczne na grzejnikach i będziesz palił na ponad 60C na kotle to zaw 4-D będzie niepotrzebny Natomiast przy braku zaw termostatycznych i regulacją temp w mieszkaniu za pomocą temp na kotle , zaw 4-D jest niezbędny. Cytuj
henryk1953 Opublikowano 6 Maja 2016 #93 Opublikowano 6 Maja 2016 (edytowane) no to już wszystko załatwione , był instalator , rozeznał się i zorientuje się w cenach co i jak , postawiłem na Defro Optima Komfort 10kW , moje pytanie czy dla 6 grzejników w mieszkaniu niespełna 80 m2 jest potrzebny zawór czterodrożny , instalator mówi że to zbędne wyrzucanie kasy dla tak małej instalacji , ktoś coś może doradzić ? będę wdzięczny . Z tego co wiem ty nie masz pomieszczenia niemieszkalnego o powierzchni 40m3 ,montując kociołek 10 kW ryzykujesz ze ci tego administracja nie zatwierdzi .Czy warto ryzykować? .CO zrobisz jak będziesz musiał zamontować odpowiedniej wielkości urządzenie grzewcze.Na twoim miejscu poszedłbym do administracji w tej sprawie. Pamiętaj ze to ograniczenie mocy nie dotyczy piecokuchni.z tego co pamiętam ,masz zamiar wydzielić to pomieszczenie montując ścianki.,a to dyskwalifikuje montaż jakiegokolwiek kotła na paliwo stałe .Pamiętaj - kto pyta nie bladzi , a przede wszystkim nie ponosi zbędnych kosztów.Administracja potrafi być upierdliwa. ps. i dlaczego ffeeefro? Edytowane 6 Maja 2016 przez henryk1953 Cytuj
sambor Opublikowano 6 Maja 2016 #94 Opublikowano 6 Maja 2016 Henryku przeczytaj post #90 - ponoć projekt jest zatwierdzony, więc rozumiem, że administracja też to przyklepała. Wg przepisów kuchnia nie jest miejscem stałego pobytu, więc jak ma te 40m3 to można wstawiać do 10kW Cytuj
henryk1953 Opublikowano 6 Maja 2016 #95 Opublikowano 6 Maja 2016 No własnie- poczytaj - pisze wyrażnie ze projekt odebrał - a to nie jest równoznaczne że projekt ktokolwiek z administracji widział i zaopiniował.Dlatego napisałem to co napisałem .Dobrze by było aby osoba ktora będzie odbierała w imieniu administracji ten projekt napisała zalecenia do tego projektu- to nie jest obowiązkowe, ale pozwala uniknąć nieporozumień,-szczególnie chdzi o to czy ma odpowiednią pojemność kuchni aby zamontować kocioł o mocy 10kW .Według mojej wiedzy na temat mieszkania kolegi takiej mocy kotła nie moze zgodnie z przepisami zainstalować.Co zrobi jezeli przy odbiorze taką moc kotła mu zakwestionują? Cytuj
stasiu Opublikowano 6 Maja 2016 Autor #96 Opublikowano 6 Maja 2016 tak pan w administracji miał projekt 4 dni żeby go przeanalizować , walnął pieczątkę z dopiskiem "projekt do realizacji", w projekcie jest napisane kocioł 10 kW wielkość pomieszczenia 32,9 m3 , upierdliwa pani inspektor już tym się nie zajmuje i całe szczęście , tak na grzejniki przewiduje termostaty (na wszystkie) , wykonawca tłumaczył mi że woda do kotła dotrze w max 3 min z powrotem po jego opuszczeniu , chociaż jak mu specijalnie nie ufam co do braku montażu tego zaworu , bo tyle się o nim naczytałem , ale wszyscy co pisali to o domu a nie o mieszkaniu Cytuj
tommy07 Opublikowano 6 Maja 2016 #97 Opublikowano 6 Maja 2016 (edytowane) Czy czasem defro nie wymaga montażu tego zaworu do tego by gwarancja była ważna ??? Dokładnie ten kocioł ma kolega w gierkowskiej kostce 180 m2 , kilkanaście grzejników żeberkowych i baniak 150 litrów a u ciebie tylko 80 do ogrzania żebyś go nie zakisił bo będzie smród i smołowanie, ale to twój wybór. Edytowane 6 Maja 2016 przez tommy07 Cytuj
stasiu Opublikowano 6 Maja 2016 Autor #98 Opublikowano 6 Maja 2016 z tego co czytałem to "zaleca się montaż zaworu mieszającego" Cytuj
henryk1953 Opublikowano 6 Maja 2016 #99 Opublikowano 6 Maja 2016 Kolego - zrozum ,ze zatwierdzenie (zgoda) na wykonanie projektu (ogólna) , a odbiór instalacji to dwie rożne sprawy.Sam wiesz ze do takiego pomieszczenia 32,9m3 przepisy dopuszczają instalację kotła o mocy max 8,225kW Piszesz ze pani inspektor tym się juz nie zajmuje- ale odbiór będzie robiła osoba majaca odpowiednie uprawnienia ,ten co ci "podbił" projekt do realizacji wcale takowych uprawnień nie musi posiadać. To na tobie spoczywa odpowiedzialność za zrobienie tego projektu zgodnie z prawem i przepisami. Pamiętaj też ze będziesz musiał mieć też odbiór kominiarski.A on będzie kierował się przepisami i to on może ci też zakwestionować tą moc tego kotła. Twój sąsiad też miał na pismie zrobienie takiej instalacji , i co ? zrobił to zgodnie z przepisami? -nie Zrobisz jak uważasz ,ja ci tylko zwracam uwagę na problemy jakie możesz mieć przy odbiorze. Tyle i tylko tyle. Jak byś mógł ,to pokaz te projekty, pozwolenia, dokumentację jakie będziesz musiał posiadać.Przyda się to innym kolegą. Na marginesie -stało palność tego kotła będzie w granicach od 4 do max 10 godzin-zależeć to będzie od temperatury na zewnątrz.Oraz od ilości osób korzystających z CWU. Cytuj
tommy07 Opublikowano 6 Maja 2016 #100 Opublikowano 6 Maja 2016 Czyli jasne, zaleca się jest to wymóg gwarancyjny żeby w razie w nie mieć problemów z serwisem. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.