Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Z 100% Podłogówki, Nie Grzeje Piętro


amsnake

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jak wsadzę za sprzęgłem, na zasilaniu pompę z autoadapt to będzie to poprawnie pracować? A dokladniej - czy będzie ona w stanie wykorzystac zalety tej samoregulacji biorąc też pod uwagę, ze wydajność pompy w piecu jest zdecydowanie mniejsza?

Planuje włożyć pompę grundfos alpha2 25/60 z autoadapt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz siłowników na pętlach rozdzielaczy to nie warto Alphy z Autoadaptem, weź bez - będzie tańsza.

 

Mam, ale wątpliwości wynikają raczej z tego, ze w obiegu jest (będzie) też sprzęgło i po drugiej stronie pompa o mniejszej wydajności. Zastanawiam się, czy w takim układzie tryb 'autoadapt' nie pogubi się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pompę (grundfos z autoadapt) i sprzęgło. Pytanie mam jeszcze odnośnie konfiguracji sterownika po wpięciu wszystkiego. Czy muszę podawać temperaturę ze sprzęgła do kotła (w sprzęgle jest miejsce na czujnik)?

W tej chwili działa wszystko tylko i wyłącznie na podstawie czujnika pogodowego (docelowo czujnik pogodowy + pokojowy) i tak ustawiana jest temperatura zasilania. Czy tak może/powinno pozostać (oczywiście może być potrzeba korekty krzywej) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą grzewczą trzeba tak ustawić aby w pomieszczeniach była zalecana temp , ew korekta przepływami w pętlach.

 

W tym już jestem mistrzem :D

Ogromne dzięki za porady - podzielę się rezultatami, jak już wszystko zepniemy i uruchomimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem po pierwszych poprawkach. Instalator obejrzał, potestował i zasugerował dokładnie to samo rozwiązanie co Wy :) Tak też zrobił - wsadziliśmy sprzęgło (40kW, 2.5 m3/h max ), pompę 25/60 na zasilaniu za sprzęgłem i jest zdecydowanie lepiej ... ale jeszcze nie idealnie :)

- pompa chodzi na 3 biegu, wg wskazania pompuje 1,1 m3/h

- każdy rozdzielacz z osobna pracuje ok, wcześniej włączona sama góra chodziła zdecydowanie gorzej niż dół, wiec większa pompa była niezbędna

- oba rozdzielacze razem pracują nieźle, dół grzeje dokładnie tak jak powinien, ale góra jest odrobinę zimniejsza

- aby osiągnąć zadaną temp. na górze podłoga musi być odrobinę cieplejsza niż na dole

Póki co walczę rotametrami - rozkręciłem górę, zakręciłem wszystkie na dole i po kolei symbolicznie je odkręcam i po 24 h badam temp. danego pomieszczenia i podłogi. Cos mi się jednak wydaje, ze po uruchomieniu całego dołu i tak góra osłabnie. Planujemy jeszcze poprawienie średnicy rur jeśli nie uda się ustawić tego przepływami.

 

I jest tak:

- chce uniknąć kucia posadzki, wiec rury PP25 do rozdzielaczy musza zostać, tym bardziej, ze każdy z osobna działa ok.

- schemat pierwszy to stan na teraz

- schemat drugi to najprostsza poprawka, zaślepiam rury idące w posadzkę pod kotłem, trójnik wsadzam w miejscu, gdzie rury idą do rozdzielacza na góre, między sprzęgłem a pompą i pompą a trójnikiem wsadzam rury CU28, jednak jakoś nie mam 100% pewności, ze to zadziała, a nie chce podchodzić do tematu więcej niz raz jeszcze :)

- schemat trzeci to rozszerzenie poprzedniego, ale dodaje druga pompę - jest drozej, ale mam 100% pewności, ze to zadziała (teraz każdy rozdzielacz z osobna działa idealnie). Pompki puszczam sobie na I lub II bieg (taki grundfos alpha bierze na drugim biegu 15W)

 

Co byście wybrali i dlaczego? :)

Czy dwie pompy za sprzęgłem, jak w trzecim przypadku to trzeba jakoś "specjalnie" podłączać?

 

 

 

kotlownia.png

 

wariant%2525201.png

 

wariant%2525202.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

2 schemat jest ok ale zamiast rury Cu28 dałbym 32. Wąskie gardło , które jest w posadce byłoby ominięte. Gdyby po tej przeróbce okazało się, że jednak przepływy są marne to zamiast 2 pomp wstaw jedną większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki rzut na kotłownie .... proste rozwiązanie, ale ... kurcze ... ten kawałek między sprzęgłem a pompą jest CU22 - wiec i tak to trzeba zdemontować i poprawić...

A przy okazji - PP32 czu CU28? Widze często, ze proponujecie albo jedna albo druga rure - co lepiej wybrac?  Czy jeśli zastosuje przed trójnikiem a za sprzęgłem zbyt gruba rurę (np 35) to będzie to miało jakieś negatywne konsekwencje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec walki :)

Jednak nie musiałem robić przeróbek w temacie grubości rur - czyli mam PP25 od sprzęgła do trójnika i PP25 do obu rozdzielaczy . Udało mi się całość pięknie wyregulować rotametrami. Podejście było takie:

- zakręciłem cały dół

- podniosłem krzywą

- ustawiłem rotametrami górę tak, aby temperatura powietrza w każdym pokoju była taka sama i aby w łazience było odrobinę cieplej

- po kolei odkręcałem minimalnie kolejne sekcje na dole pilnując temperatur podłogi i powietrza na dole (jedna sekcja na dzień).

- teraz pozostaje tylko korekcja krzywej

 

Dużym utrudnieniem są rotametry, które są prawie zero-jedynkowe. Cały zakres regulacji maja w mniej niż 1/8 obrotu od całkowitego zamknięcia, a do tego ledwo co pokazują :)

 

Dla świętego spokoju zrobię jeszcze przeróbkę tych rur między sprzęgłem i trójnikiem bo przepływu starcza na styk, i wymienię rotametry na coś porządniejszego :)

Dzięki za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.