Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Nowa Pompa Alpha2


PrOgram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem ze świeżo założoną pompa alpha2 25-60 3-34w wcześniej był halm solar 2.5-7 i chodził na 3 biegu (2 nie wystarczał) postanowiłem go wymienić z racji glosnej pracy i poboru energii.

Problem polega na tym ,ze po zainstalowaniu pompy naturalnie odpowietrzenie i ustawienie funkcji auto-adapt wskoczylo na 33w i tak jest od 2 dni wydajnosc 3,4 m3/h w grzejnikach wieczorem słuchać szum przepływ wody, góra jest ciepła dół natomiast zimny nie wiem w czym problem z tą pompą do tego jej praca jest głośna przy tym poborze mocy i rozchodzi sie po instalacji wgl.nawet na 1 biegu słychac od niej takie popiskiwanie . Pompa jest na zasilaniu CO gdzie razem jest podłaczone zejscie na cwu bojler , poki co ogrzewane grzejniki z termostatami , podłogówki wyłączone. Ktoś powie w czym leży problem tej pompy znajomy pożyczył na moment ups 25-40 i wszystkie porblemy zniknęły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta pompa zdecydowanie dłużej dostosowywała się do instalacji (chodziła na maksymalny pobór mocy). Dokładnie nie pamiętam ale koło tygodnia. Potem zeszła na 15W (maksymalnie ma 45W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie hałasuje. Przejrzyj temat: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5003-pompa-grundfos-alpha2-25-60/- tam jest 9 stron o tej pompie. W tym poście jest napisane, że zaleca się pozostawienie pompy z autoadaptem przez tydzień. Kilka postów dalej inny użytkownik pompy pisze, że ustawiła mu się po tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskra 35kw rury miedź wszystko średnicę standardowe raczej ok ,ale nawet jak mam przyjrecone termostaty to nie powinna z maks wydajnością 3,4m3/h pracować zobscyzny może po tygodniu się cos zmieni.Czytałem, że zejście cwu na zasilaniu może powodować mały obieg i zaleca się tam zastosować zawór termostatyczny aby był opór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta pompa zdecydowanie dłużej dostosowywała się do instalacji (chodziła na maksymalny pobór mocy).

 

Pompa dostosowywuje się błyskawicznie. Aby to sprawdzić wystarczy zamknąć zawór przed lub za pompą.

 

Spadek mocy jest związany z zamykaniem się zaworów termostatycznych w miarę jak dom się nagrzewa. Stosowanie tej pompy bez zaworów termostatycznych nie ma większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pompę wymieniałem w środku sezonu grzewczego (dom był nagrzany). Z 45W do 15W zeszła po jakimś czasie i nie było to związane z zaworami. Oczywiście obecnie jak najbardziej bardzo szybko reaguje na zamknięcie zaworów.

 

Cytat z instrukcji pompy:

Funkcja AUTOADAPT dostosowuje parametry pracy pompy do aktualnego zapotrzebowania instalacji grzewczej. Parametry pracy pompy dostosowują się powoli i dlatego zaleca się pozostawianie pompy z załączoną funkcją AUTOADAPT co najmniej na tydzień przed dokonywaniem zmian nastaw pompy 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat jest chyba z instrukcji, ale zawiera w sobie błędy.

 

Jak pompa jest w AUTOADAPT to jakie nastawy na pompie można jeszcze zmieniać aby ją dostosować do instalacji?

Jak parametry pompy dostosowują się powoli to dlaczego po zamknięciu zaworu przed lub za pompą dostosowują się błyskawicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiera błędy czy nie - u mnie i jeszcze kilku kolegów z forum pompa w trybie autoadapt pracowała na pełnej mocy przez kilka dni po czym ją obniżyła. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo że podobnie będzie u autora tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tysiące lat Słońce krążyło wokół Ziemi. Też od razu nie dano wiary że jest inaczej.

 

Przyczyny, że w AUTOADAPT pompa "dostosowuje się" przez tydzień należy szukać w instalacji.

Wieczorem lub jutro napiszę jak to jest w mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki przepływ jest cały czas bez różnicy czy zawory zamknięte czy otwarte ,zakręciłem bojler (zawory motylkowe) powrot i zasilanie i nic to nie dalo nie mam już pojęcia co jest grane

 

Tak na szybko wygląd instalacji piec 2(letni) zawór zakrecony na niego pompa reaguje:

 

http://zapodaj.net/d6685dbc57953.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa reaguje na zakręcenie grzejników? i podłogówki?

Może w instalacji jest jakiś mostek pomiędzy zasilaniem i powrotem którym woda wraca po za grzejnikami.

Jak wspomnialem nie reaguje

Po zamknięciu wszystkiego powinna zareagować czyli w AUTOADAPT pobór mocy powinien wynosić 5-7W.

 

 

 

Wieczorem lub jutro napiszę jak to jest w mojej instalacji.

Pompa Alpha 2 25-40.

1. AUTADAPT 9W. Szumu płynącej wody nie słychać.

2. Otwieram trzy grzejniki z "*" na "3". Trzy grzejniki to u mnie 1/3 wszyskich grzejników ilościowo lub około 45 % w objętości wody we wszystkich grzejnikach. Temperatura w pomieszczeniu w którym jest termometr 19,6 stopnia.

3. Pobór mocy wzrasta do 13W w ciągu około 3,5 minuty. Nie słychać szumu płynącej wody.

4. Po około 40 minutach pobór mocy spada do około 12 W.

5. Po kolejnych około 3,5 godzinach pobór spada do 7W, czyli można uznać że pomieszczenia w których otworzyłem grzejniki zostały nagrzane. Temperatura w pomieszczeniu 21,3 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem pompę alpha2, podłączyłem do instalacji w trakcie sezonu grzewczego. Przez (jak znalazłem w archiwum forum) około 4 dni chodziła na max po czym moc spadła do 15W. Nie bardzo rozumiem gdzie tu wpływ instalacji (zawory mam ustawione tak samo od lat). Podobnie miało conajmnie 2 kolegów na forum - proponuję mimo wszystko zaczekać. Jednak zakładałbym że ludzie piszący instrukcję pompy znają zasady jej działania.
 
Tutaj chyba najdokładniejsze wyjaśnienie działania autoadapta (wyjaśniające, że dostosowanie trwa kilka dni).

http://www.bgtherm.com/products/heating/pumps/domestic/d/Alpha2_brochure_installer.pdf

New reference setting
When changing the proportional pressure curve setting tgo adapt to the requirements of the heating system, AUTOADAPT automatically sets a new reference duty point. From the new setting, the process starts over again: AUTOADAPT will continuously adapt to changes in the heating pattern.

Regulation intervals
Changes in the reference duty point and proportional pressure curve do not take place every other minute, but are based on an analysis of the heating pattern over a few days. Immediate fluctuations in demand, however, are adjusted by the proportional pressure regulation.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest na pewno w dobrym miejscu hydraulik zakładał poprzednie i chodziły bdb, o jaki mostek chodzi raczej pomiędzi zasilaniem ,a powrotem nic takiego nie ma schodzą się oddzielnie . Sam już nie wiem czy z tą pompą jest coś ,już bym odpuścil to autoadapt, ale manualne ustawienia też dużo nie daja termostaty na grzejnikach na 3 i są zimne gdzie na ups były cieple , może ta instalacja sie nie nadaje to tej funkcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak masz bypass (zawór zwrotny) na pompie to on może przepuszczać.

lub

2. Są uszkodzone zawory odcinające bojler i ogrzewanie. Nawet po ich "zamknięciu " sa otwarte.

Stąd po zamknięciu przepłwu do bojlera i ogrzewania przepływ (pobór mocy) w AUTOADAP nie spada.

 

Mostek czyli połączenie zasilania z powrotem na przykład poprzez źle podłączony zbiornik wyrównawczy. Wtedy zdecydowana większość wody płynie do naczynia i dlatego grzejniki moga być zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.