Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Sterować Temperaturą W Domu?


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Nie musi być aż tak dokładne że do 1',,może być i 3 stopnie. Czyli jeżeli układ mieszany to i tak robić pogodowke wraz termostatami na kaloryferach i ma być dobrze? . A na podlogowke może być jakąś głowica za kapilara?cos takiego wyczytałem co kolwiek to znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie z powodu " Piec dużo mniej pali." :D

To jest chyba oczywiste skoro  podłogówka potrzebuje mniejsze temperature na zasilaniu niż kaloryfery mniej więcej o 10-15*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pisząc takie rzeczy dajesz świadectwo ułomności naszego systemu edukacyjnego

 

To jest chyba oczywiste skoro  podłogówka potrzebuje mniejsze temperatury na zasilaniu niż kaloryfery mniej więcej o 10-15*C.

 

Gdyby to była prawda to wszyscy mieliby tylko podłogówkę. :P

 

A tak na serio : gdy do ogrzania budynku trzeba np 10kW, to nie jest ważne jakie jest ogrzewanie - to sprawa drugorzędna.

Ważne jest aby te 10kW dostarczyć , czy w podłogówce, czy grzejnikach wodnych czy parowych - 10kW to 10kW

A na wyprodukowanie tych 10 kW potrzeba w danym kotle  XX paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak się wtrącę nieśmiało...

Masz dostęp do gazu tak? 

Dlaczego nie zrobisz wszędzie podłogówki i nie podepniesz jej bezpośrednio pod kocioł gazowy i jego pompę?

Wtedy sterujesz tylko pogodowo, albo pogodowo z uwzględnieniem temp. wew. Im mniej skomplikowana instalacja tym łatwiejsza w sterowaniu i mniej podatna na awarie... a jak coś się spierniczy to szybko będziesz wiedział co;)

Będziesz miał wtedy najprościej , najlepiej.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pogodówki trzeba czujnik z kotłowni na zewnątrz budynku przewód 2 lub 3x , ten drugi przewód z kotłowni do korytarza , to raczej powinien być do pokoju w którym nie ma dużego nasłonecznienia i np kominka. ale ten drugi to tylko na wypadek sterowania termostatem pokojowym

 

Ale wiele zależy od samego sterownika jakiego będzie wymagał sterowania i jaką będzie miał komunikację z peryferiami

Czyli powinien być najpierw schemat hydrauliczny a doborem sterownika a następnie okablowanie a ty robisz to odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego odwrotnie bo jak położę tynki to potem jak kablem z kotłowni przejdę do pokoju? A tak chce zrobić elektryke przed tynkami a czy się przyda to się okaże, jak sam piszesz podczas robienia hudrauliki itd.

 

Czy źle myślę? Jak potem puścić kabel do salonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się już.

Czy do sterowania podłogówką za pomocą pogodówki wystarczy tylko czujnik który jest na zewnątrz domu i się go podłącza w kotłowni ?Nie mogę nigdzie znaleźć jaka instalacja elektryczna potrzebna jest do pogodówki a jaka pokojowego. Jeżeli sterownik w domu tzn w salonie nie jest wymagany dla prawidłowego działania pogodówki to nie będą robił instalacji a pokojowego nie będę robił tak jak pisaliście wyżej.  Jeżeli może być tylko w kotłowni to w domu nie potrzebuję , mogę przejść przez ten mój metraż do kotłowni :) w końcu codziennie ustawień się nie zmienia.

Masło maślane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem zamiast kabla połóż rurki lub peszel. Wewnątrz musi być jakikolwiek byle wytrzymały mechanicznie przewód, drut stalowy- "pilot". Jeżeli okaże się, że potrzebujesz np 5 żył, po prostu wymienisz pilot na właściwy kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pogodowy to urządzenie które steruje tylko od temperatury zewnętrznej czy to zaworem czy kotłem. Do tego sterownika można często podłączyć sterownik pogodowy (koryguje nastawy pogodówki do rzeczywistej panującej w mieszkaniu temperatury) lub termostat który wyłącza ogrzewanie w momencie osiągnięcia temperatury zadanej dla pomieszczenia. sterowniki pogodowe mogą być jako cześć sterownika kotła (większość nowoczesnych sterowników ) lub jako niezależny sterownik lub rozszerzenie sterownika kotłowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pogodowy to urządzenie które steruje tylko od temperatury zewnętrznej czy to zaworem czy kotłem. Do tego sterownika można często podłączyć sterownik pogodowy (koryguje nastawy pogodówki do rzeczywistej panującej w mieszkaniu temperatury) lub termostat który wyłącza ogrzewanie w momencie osiągnięcia temperatury zadanej dla pomieszczenia. sterowniki pogodowe mogą być jako cześć sterownika kotła (większość nowoczesnych sterowników ) lub jako niezależny sterownik lub rozszerzenie sterownika kotłowego.

Tutaj wkradł się błąd ? Powinno być pokojowy prawda?

 

I na razie wszystko w temacie. Pokojowego sterowania nie będzie aby nie kombinować,  podłogówka będzie z pogodówki a na górze na grzejnikach będą głowice z termostatami. Także wewnątrz domu nie będę robił instalacji elektrycznej tylko czujnik się da na zewnątrz domu i do kotłowni przewód a tam nie musi być pod tynkiem.

 

Wszystkim dziękuje za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pisząc takie rzeczy dajesz świadectwo ułomności naszego systemu edukacyjnego

 

 

Gdyby to była prawda to wszyscy mieliby tylko podłogówkę. :P

 

A tak na serio : gdy do ogrzania budynku trzeba np 10kW, to nie jest ważne jakie jest ogrzewanie - to sprawa drugorzędna.

Ważne jest aby te 10kW dostarczyć , czy w podłogówce, czy grzejnikach wodnych czy parowych - 10kW to 10kW

A na wyprodukowanie tych 10 kW potrzeba w danym kotle  XX paliwa.

 

Być może masz rację, ja tylko mówie z praktycznego punktu widzenia obserwując  moją instalację.  Zaobserwowałem że przy temp. obecnych  od 3 do 10*C) dużo taniej wychodzi lekko grzać podłogę niż załączać kaloryfery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podłogówka nie działa na zasadzie konwekcji , wiec w jaki sposób to ciepło idzie do góry ?  pyzatym patrząc na rozkład temperatury przy OP najniższa temp jest właśnie u góry , robiłem pomiary :) , btw nie mam zamiaru podważać Twoich stwierdzeń .

Oczywiście w jakiś tam sposób OP na parterze dogrzeje górę,  ale na pewno mniej niż miałyby to zrobić grzejniki , które wymuszają ruch powietrza 

Bardziej wzrost temp. zewnetrznej spowodował mniejsze wychładzanie piętra 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po prostu mniej wylatuje kominem, a grzanie podłogi na całym parterze daje pozytywny efekt na piętrze - ciepło ulatuje do góry.

Jakiś pozytyw tego z pewnością jest, ale jeśli mieszkańcy nie mają ochoty na kilka stopni różnicy pomiędzy kondygnacjami, to lepiej niech zdecydują się ogrzewać poddasze niż liczyć na ciepło z dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.