Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ogniwo Eko Plus M 26 - Opinie / Użytkowanie / Za I Przeciw.


AdamJas

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomnę nieśmiało, jak wyglądał wybór kotła bietki

 


Witaj,

 

Wynik z kalkulatora wskazuje na kocioł 25 kW i tu polecam RBR Ekouniwersal lub Skam-P Premium, ale najlepiej byłoby zlecić wykonanie OZC dla całości np. u Asolta

 

FUHP Solterm Andrzej Sołtys
ul. Batalionów Chłopskich 17
33-200 Dąbrowa Tarnowska
tel. 506 060 832  mail: [email protected]

 

"Wstawię tez zawór 4 drozny by piec pracował na wyższej temp/czytam forum/ -czy to dobra droga?"

 

Jeśli grzejniki mają dużą pojemność wodną i są duże co powoduje, że trzeba na kotle utrzymywać poniżej 50*C żeby nie przegrzewać pomieszczeń wtedy warto go zamontować.

 

 

Nie jest to łatwe w przypadku mojej chałupy gdyż do nieregularna bryła domu a i pomieszczenia np na parterze związane z działalnością nie są ogrzewane tak jak dom.Dodam tylko 1 m w kalkulacji i wychodzi przy 400m 25 kw a przy 370 17 kw.

Czytam też że kotły chodzą na mocach zaprogramowanych w sterowniku?To taki 17 z jaką mocą górną może grzać a z jaką 25?

 

 

Pewnie by dał radę tylko będzie działał z niższą sprawnością niż 25 kW więc przy niewielkiej różnicy cenowej polecam jednak 25 kW.

 

Problem z przewymiarowaniem mogłabyś mieć kupując kocioł 50 kW bo takie przypadki już spotkałem i to w domach o dużo mniejszym zapotrzebowaniu.

 

 

Witam po przerwie.

 

Decyzja zapadła.Kupuję 25 kw teraz tylko został wybór firmy?

Skam P-Premium?Co myslicie? Ponieważ moja instalacja jest bardzo rozbudowana i pokręcona/tak jak cały ten moloch/  potrzebny mi będzie sprzedawca który pomoże w razie konieczności.Poprosiłam fachowca o pomoc ale nikt nie chce się bawić w takie drobne przeróbki i montaże zakupionych poza nimi kotłami.

Na szczęscie już mam wsparcie męża więc sama nie zostanę z problemem.

 

 

O matko,ależ instalator mi namieszał w głowie.Wygrałam wojnę o moc kotła bo oczywiście 25 kw za mały brać najmniej 35 kw.Poleca klimosza żeliwnego z retortą.Na wycenę czekam.

 

Rozważałam ogniwo eko plus a może nawet M ew.sasa z czujnikiem żaru lub rbr a tak naprawdę im więcej czytam tym głupsza jestem.

 

Wybór bardzo trudny. Poradzcie coś kobiecie bo zwariuję.

 

 

wymienniki żeliwne sa trwalsze od stalowych, mają jednak niższą sprawność i nieco wyższe straty kominowe. kocioł żeliwny Kielara ma kolega czp01 nie wiem czy się pojawia na forum jeszcze ale możesz poszukac jego wpisów. zadzwoń do firmy i dopytaj o ten palnik. jesli mozna na nim spalac miał to będzie dobry, jesli nie odpuściłbym.

problem z tym modelem który linkujesz jest taki że tam jest 15KW 20KW a potem dopiero 32KW to trochę za dużo moim zdaniem

 

 

Do czasu nie odzywałem się ani słowem. Nie widziałem nawet tego wątku. Nie czytam wszystkiego, co tu się pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszej mocy na takim stanowisku pracy ten kocioł pewnie już nie osiągnie, więc trzeba myśleć o jego zmianie na większy lub modyfikacji instalacji

Na pewno coś da montaż zaw termostatycznych przy grzejnikach i ew wydzielenie części usługowej z możliwością obniżania temp w tej części 

 

Mam nadzieję, że na odległość , bez wizji lokalnej nikt nie będzie usilnie wmawiał : zrób to , zrób tamto.

Mogą być luźne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak, i nie. Doskonale wiesz, że 26,6kW wyszło z wyliczenia zużytego opału w danym czasie, przy przyjętej sprawności 75%.

Ile z tego poszło w instalację a ile w komin, nikt nie jest w stanie stwierdzić bez ciepłomierza.

 

Przecież o tym, co poszło w komin mówi właśnie sprawność. 75% nie jest wielkością wygórowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie ten kocioł tylko mam dylemat czy da radę ogrzac moje metry-ok 380 z lat 80 ocieplenie 8 cm st.Tu 26 kw to max?a inne np stare ogniwo 25 kw ma jakieś rezerwy mocy?

On u mnie będzie miał co robić. Nie obawiam się pracy ma małych mocach tak jak Wy tylko właśnie jak poradzi sobie z dużą mocą w pracy ciągłej?Instalator upiera się przy żeliwnym klimoszu 32 kw. 

 

 

OEPlusM da sobie z tym radę. Bez obaw.

 

 

 

No to Bietka mas opinię ze źródła.

Ale już  20 11 poszedłeś na całość i rzutem na taśmę koleżanka wybrała nie to co trzeba 

 

 

No to mój faworyt na dziś ew.sas solid z czujnikiem żaru ale nie potrafię sama zdecydować.Prosiłam kolegę tu o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem ciekaw czemu teraz nikt nie mówi , że spaliny są za nisko i że 200-250 C to norma przy takiej aurze za oknem? Przyznaję ze swojej strony, że wentylatorem 35-40% nie ma co dmuchać w za mały (według mnie) palnik ale przypomnę tu kilka moich wpisów sprzed świąt i zapytam jak się to ma do obecnych wykresów:

 

Czy sterownik umożliwia sterowanie ręczne w zależności od temp spalin,tzn.powyzej np. 160C wchodzi w podtrzymanie, poniżej 120C przechodzi do pracy?

Czy na tym sterowniku da się ustawić histerezę 0,5C na wzroście, 0C na spadku?

Kocioł przy tej konstrukcji wymiennika i ciągłym dość mocnym wentylu nie odbierze w pełni ciepła ze spalin , potrzebne mu jest ich spowolnienie żeby konstrukcja dzwonu też to ciepło odebrała (modulacja przy małej instalacji a tu 0/1 bo i tak nie ma co liczyć na długie podtrzymanie) i to widać po wykresach, bez drobnych poprawek nie ma co ganiać kotła powyżej 200C na spalinach, zawór tak jak pisałem po aptekarsku, 

Jeśli wymiennik jest czysty to wysterujemy ten kociołek spalinami 150-180C, pozdrawiam.

Przykręć proszę zawór o 5 % a reszty nie ruszaj, tylko nie dawaj go w automat

 

Acha otwarcie zaworu jest zależne od zadanej kotła, ja jestem bardziej za 60-65 i otwarcie 25-30 ale to jak będzie prawidłowo wpięty 3D

 

Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu nie odzywałem się ani słowem. Nie widziałem nawet tego wątku. Nie czytam wszystkiego, co tu się pisze.

Czyli co ? Zdanie, w którym zapewniasz, że kocioł sobie poradzie nie było Twoje, a oparłeś je na opiniach innych "doradców" ? Nierozważnie.

 

Kolejna czyjaś złota porada, to zakup i montaż Alpha2.

Zdradzę Ci jeszcze jeden szczegół: udało się "jakoś" grzać w tym obiekcie, tylko dlatego że wyłączono pompę Alpha i włączono starą, wydajniejszą. Tym posunięciem urwało się ze spalin blisko 40st.

Co nam to mówi o kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież o tym, co poszło w komin mówi właśnie sprawność. 75% nie jest wielkością wygórowaną.

Tak, ale to dana prognozowana - że tak się nieładnie wyrażę. Nie do określenia w warunkach "bojowych", bez użycia odpowiedniego sprzętu pomiarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymiennik jest czysty to wysterujemy ten kociołek spalinami 150-180C, pozdrawiam.

Pamiętam ten wpis.

Teraz jednak wiesz, że w czasie mrozów takie wysterowanie nie zapewniało komfortu cieplnego w obiekcie.

Zresztą..niedługo będzie powtórka z rozrywki. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jeżeli węgiel jest jako taki czyli ma w sobie kalorie bo szkłem d.py się nie utrze

1 ślimak przeciw zwój jest beee bo pali się tylko do połowy jako groszek reszta sie tylko tli - knifu nie zdradze bo przecież ktoś bierze kase -niech kol ZZ myślą

2 zaślepić dysze z tej strony co jest największy płomień i to  dosyć sporo bo luft wychładza spaliny- wymiennik

3 zastosować dmuchawke np wpa 120 bo ta oryginalna - fałszuje spręż

4 zał pompe na foll piec-cwu  czekać aż sie zrobi tzw bufor na min 65 st

5 obieg na grzejniki pompe ustawić cyklicznie- krótkie cykle

jak to nie pomoże -sprzedać wechikół -ZA WCZASU

7nie kupować pieca z palnikiem bruceropodobnym

8 wiem o dobrych piecach- wymiennikach tylko sterownik oryginalny w nim jest bee ale kol BOLECKI BY MÓGŁ SPP DOPASOWAĆ Z POWODZENIEM  DO TEGO PODAJNIKA BO TO JEST CHYBA JEDYNY W PL PROSTY I NIE ZAWODNY I SPRAWDZONY PALNIK   -SĄ  TO PIECE OD SPYRY Z PSZCZYNY

9 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ? Zdanie, w którym zapewniasz, że kocioł sobie poradzie nie było Twoje, a oparłeś je na opiniach innych "doradców" ? Nierozważnie.

 

Kolejna czyjaś złota porada, to zakup i montaż Alpha2.

Zdradzę Ci jeszcze jeden szczegół: udało się "jakoś" grzać w tym obiekcie, tylko dlatego że wyłączono pompę Alpha i włączono starą, wydajniejszą. Tym posunięciem urwało się ze spalin blisko 40st.

Co nam to mówi o kotle ?

 

Mówi to nam, że

kocioł OGNIWO EKO PlusM 26kW jest za mały do tak tak dużych i ciepłożernych obiektów jak obiekt bietki. To jest kocioł dla obiektów mniejszych, które wymagają źródła ciepła o maksymalnej mocy do 26kW.

Potencjalni nabywcy tego kotła niech to mają na uwadze!

Edytowane przez ZawiJan99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po "staremu", ile W/m2 bezpiecznie jest przyjąć dla starego obiektu ?

I nie chcę tu słyszeć bajań o przewymiarowaniu, tylko konkret: tyle i tyle.

Pamięta ktoś markowsskiego ? :] Pewnie sporo osób, a żadnej nauki z tego.

Edytowane przez verb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ten wpis.

Teraz jednak wiesz, że w czasie mrozów takie wysterowanie nie zapewniało komfortu cieplnego w obiekcie.

Zresztą..niedługo będzie powtórka z rozrywki. Zobaczymy.

Zgadzam się w 100% ale wtedy dyskusja toczyła się gdy były " normalne warunki " za oknem. A wykres zupełnie inaczej wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tu bronił inwestora, bo wina po tej stronie jest też bezsprzeczna.

 

Starzy, często wyśmiewani instalatorzy, proponują od 85 do 100W/m2. Ja mam 103W/m2, nie narzekam.

Wtedy mniejszych nie było. Jednak kolejny kocioł będzie miał nie mniej niż 85W/m2 - lubię ciepło, nie lubię niespodzianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co potrzeba Bietce(propozycje):

1 Stabilizacja i święty spokój

2 Sterowanie układem za pomocą dobrze dobranego,  zamontowanego 3D plus obieg CWU ale tu nie mam doświadczenia lub dobrze dobranego i sterowanego 4D

3 Więcej mocy w tej strefie klimatycznej przy takiej budowli z częścią pod wynajem gdzie pewnych złych nawyków się nie wykluczy

4 Pójścia w odpowiednie kryzowanie (dopasowanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach do realnych potrzeb), jeśli zawory to o ograniczonym zakresie działania i tylko tam gdzie bezwzględnie konieczne (wyobraźcie sobie kocioł na styk , dziadzia Wania dmucha i w nocy z 0C robi -15 ,w sklepie zaczyna się roboczy dzień, zawory się otwierają, zawór 3D kręci w prawo w lewo,  CWU woła o dogrzanie....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronka ogniwo podaje ze ten kociol jest na powierzchnie uzytkowa budynku 70-240m  .Przytykacie Zawijanowi a on przeciez nie wybieral nikomu tego tego kotla ,jak juz byl zainstalowany to dopiero zapewnial ze da rady ogrzac ten dom i kociol dał rady co prawda na mocy znamionowej ale jednak co nie oznacza ze jest super dobrze bledy sa kazdy wie jakie  :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co potrzeba Bietce(propozycje):

1 Stabilizacja i święty spokój

 

 

 

Masz racje z tymi cegłami wywalic to razem z tym mocowaniem to jest dobre na małej mocy ,przy tak duzej tylko powodowac moze dodatkowe spiekanie i problemy z usuwaniem popiołu samoczyszczeniem .Mistrz verbomat niech tak ustawi palnik zeby na mocy nominalnej nie robilo spieku bo przeciez nie taka jest idea kotła na eckogroszek zeby biegac i rusztowac na palniku najwyzej troche nie dogrzeje ale przynajmniej nie bedzie trzeba biegac spieki zbijac 
Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bietka zapłaciła za 5 klasę a bez tych szamotów w palniku pewnie nie ma już 5 klasy. To już jest ingerencja w konstrukcję kotła/palnika, niby tak banalna jak wyjęcie cegieł, ale jest. Cegły powinny wrócić ma swoje miejsce a jak przeszkadzają w spalaniu na pełnej mocy to magicy z Ogniwo niech to naprawią i tu raczej dom @bietki nie ma nic do rzeczy jeżeli chodzi o poprawność spalania węgla na pełnej mocy.  Bym też tak bardzo nie czepiał się samego węgla, choć niektórzy będą mieli w tym interes, że to ewidentnie wina *** węgla. Dom bietki i zbyt mała moc kotła to jeszcze inna kwestia.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy macie z tym verbomatem ??

Nazwa nie wiem skąd się wzięła, ale to o czym piszecie, to mój autorski soft dla sterowników wcześniejszej generacji.

Nie przyjdzie i nie ustawi.

Edytowane przez verb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna porada, skoro układ CO ze względu na bezwładność traktujemy w trybie godzinowym jeśli chodzi o akcję - reakcję to budynek traktujmy dobowo, czyli łopatologicznie pisząc, jeśli wiemy że nadciąga ochłodzenie przygotujmy układ stopniowo i wcześniej, podobnie po okresie mrozów możemy jeszcze przytrzymać kocioł na wyższych parametrach. Wiem, że nie zawsze się da ale świadomość inercji obiektu musimy mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że adresatem tych uwag jest bietka... A Ty sobie wyraźnie kpisz. To niezbyt eleganckie. Nie sądzisz?

Do początku do punktu 

4.Zrobić termoizolację.

pisałem jak najbardziej poważnie ,potem skończyły się pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus z ciebie jest faaaajny gość, już raz byłeś aktywny w tym temacie przy wyborze kotła, teraz znowu dajesz "cenne" rady. OMG

dom duży? duży,

kocioł mały? mały,

a ty proponujesz termomodernizację :D to taniej będzie część domu zburzyć (tą zimniejsza)

a jak jedziesz autem i brakuje paliwa to auto zmieniasz? tylko pamiętaj, że w fabrycznie nowych autach jest ok 5-10 l paliwa :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol ma 5 klase czy jest z szamotami czy nie tego narazie nie zmienimy .Szamoty w tym kotle to dodatkowa przystawka na małe moce zeby były lepsze warunki do dopalenia ,czy tam grzanie CWU .W takich warunkach jak obecnie pracuje ten kociol te szamoty nalezy wyjac razem z mocowaniem szczegolnie gdy stosuje sie paliwo gorszej jakosci ktore sie spieka ułatwi to lepsze odpopielanie tego palnika .Jezeli to jest mozliwe to prosze to wykonac a przekonamy sie ze napewno to pomoze pozbyc sie tych gigantycznych spiekow .Potem ładnie doregulowac palnik na odpowiednia moc zeby sie nie robiły nawet kosztem mniejszej mocy ale bez spiekow .Bo co z tego ze pali sie rakieta jak po krótkim okresie palnik sie dlawi spiekiem to juz niech lepiej pracuje cały czas dobrze na ciut mniejszej mocy a moze sie okazac ze po dluzszym dobrym czasie pracy bez zadławiania spiekami osiagnie lepsza wydajnosc i nizsze spaliny   :D

 

 

4.Zrobić termoizolację.

To dobry kierunek ale to beda bardzo wysokie koszty , teraz napewno nikt nie bedzie nic termomodernizował jest zima 

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.