Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Pieklorz tak wiem miałem go wcześniej i fakt, że to było lepiej rozwiązane...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owiń czujnik folią al. lub cu.(tylko z umiarem) i wciśnij to do studzienki pomiarowej. Dla pewności można dodać jakieś samoróbkowe czopowanie. Np. jakiś silikon, możliwości jest od metra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzazga, drut miedziany, guma balonowa :)

Troszkę kreatywności a nie tylko " mamo a mi się popsuło.. "

;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko wodza. Radzę sobie bez mamy już ponad 5 lat. Po prostu nie wpadłem odrazu na to co mogło być przyczyną, a jak to teraz zrobić to chyba każdy załapie. Myślałem, że to jakiś kolejny BUG w sofcie sterownika. Także sorry za fałszywy alarm.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

od 4 lat używam Pieca *** EcoGreen 20kw, sterownik Titanic 3s, panel pokojowy i czujnik zewnętrzny. Powierzchnia domu 98m2. Podłogówka ok 40m2 + grzejniki, 1 pompa CO, 1 pompa CWU + solary. 5 stref na podłogę z czego praktycznie używane 3 - salon + kuchnia i łazienka.

Niestety nie posiadam mieszacza ani zaworu 3/4D przez co jedna temperatura wody idzie na cały układ. Ratował mnie czujnik pokojowy umieszczony w salonie który przy osiągnięciu zadanej temperatury uruchamiał pompę obiegową cyklicznie. O ile ustawianie temperatury w pokojach przez grzejniki jest względnie poprawnie to na podłogę już nie za bardzo. Przy ustawieniu 2 (z 5 lub 6 max) bywa za ciepło (do 24/25 stopni w salonie), natomiast przy 1 podłoga nie grzeje. Przyszedł czas na poprawki przed sezonem grzewczym więc szukam porady.

Już jeden spec oglądał moją instalację i chce dorzucić rozdzielacz z rotametrami i grupą pompową + zawór 3D. Osobny obwód wody na podłogówkę.Sterownik polecił swój ale ja stawiam właśnie przy Skzp-02 z panelom pokojowym i zewnętrznym czujnikiem temperatury. Mam parę pytań:

1. W którym miejscu wywiercić dziury pod czujnik spalin? Czy uszczelnić dodatkowo jakoś czujnik?

2. Jak wygląda automatyka sterowania temperaturą podłogówki? W salonie chciałem mieć panel pokojowy gdzie są 2 obiegi podłogówki. Czy jest sens dokładania sterowania po wifi tymi 2ma obiegami w zależności od pory dnia? Typu od 00:00 do 12:00 trochę mniejsza temperatura? Wiem że trzeba uwzględnić bezwładność podłogi. Czy może lepiej zostawić jak to ma być czyli sterowanie przez zawór 3D?Na pewno wolałbym nie schodzić 1 dziennie do piwnicy żeby zmienić nastawy podłogi, wolałbym to robić zdalnie albo jakąś automatyką.

Może ktoś ma jakieś doświadczenia co do tego sterownika w piecach ***?

Z góry dziękuję za pomoc :)

5.jpg

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa po co taki potwór kocioł? Co do sterownika. Otwór pod czujnik spalin wywierać na górze za wyjściem czopucha z kotła. Nie musisz go niczym ocieplać. Ale sam czopuch z.przedluzka do komina warto. Sterowanie podlogówka można zrobić samym sterownikiem, jednak tu chyba lepszym wyjściem będzie założenie rotometrów i sterowaniem przepływem ewentualnie zawory termostatyczne na rozdzielaczu z siłownikami a te podpiąc do paneli z czujnikami temp. Jeśli pętle podłogówki sa różnej długości nie jest zbyt dobrze, generalnie lepiej jak są w miarę o takiej samej długości. Ustawienie rotometrów to zabawa ale możliwe do wysterowania. Siłowniki zrobią same robotę. Na rozdzielacz zawór termostatyczny do ok 40-45 st, + bypass . Skzp jest niezłym sterownikiem, ale panel pokojowy do podłogówki sprawdzi się w jednym pomieszczeniu, i jeśli pobawisz się z przepływami na pętlach da radę to ogarnąć.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na czerwono czy takie miejsce będzie dobre. Chodziło mi tez czy włożenie samego czujnika jest wystarczające, czy uszczelnić go jakoś żeby dym nie wydobywał się?

O ociepleniu mówisz całego tego czopucha? Np wełną?

Dlaczego 20KW? Budując dom mniej więcej obliczyłem że potrzebuje 15KW ale pytałem o opinie producenta pieca i mojego instalatora, obydwie strony mówiły tak samo, że lepiej kupić większy, 20KW niż za jakby miał być za mały. Trudno, mam co mam i tego nie zmienię obecnie. Dom dosyć dobrze ocieplony, brakuje jedynie okien 3szybowych z ciepłym montażem bo już $ się kończyła. W przyszłym roku może w końcu zamontuje reku + GWC chociaż tu nie chodzi o oszczędności ale o podniesienie komfortu.

Muszę poczytać o jak działają rotometry. Czy same siłowniki można dołożyć do mieszacza później czy wymagane jest od razu wybrać mieszacz z siłownikami? Masz może jakiś link do zestawu z siłownikami?

Jeszcze pytanie co do sterownika. Obecnie czujnik temperatury CWU z zasobnika zaniża temperaturę o ok 7 stopni. Czy sterownik ma możliwość korekty temperatury na tym czujniku? 

 

czopuch.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w tym miejscu może być. Czujnik spalin ma.kolnierz i odpowiednia średnica otworu w czopuchu nie pozwoli wpaść czujnikowi, a o szczelność nie musisz się martwić. Rotorki w rozdzielaczu regulują ilość przepływającego czynnika ( najczęściej woda) tym samym ilość przenoszonej energii czyli ciepła. Temperatura tego czynnika też.ma.wplyw ale nie może być większa jak ok 45 i po to potrzebny zawór termo 3 D( różne szkoły) masz na rozdzielaczu zawory termostatyczne wystarczy zamienić je na siłowniki wraz ze sterowaniem ich. Sterownik tego nie obsłuży musi być dedykowany. Nie mam teraz za bardzo czasu na podesłanie jakiegoś namiaru.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zawory 3D są różne, czy najlepsze rozwiązanie jest wybrać taki z siłownikiem którym będzie można sterować właśnie za pomocą skzp-02? Nie chcę chodzić do piwnicy żeby regulować to ręcznie a jak już moge ustawić automat to byłoby idealnie.

Ponawiam jeszcze jedno pytanie, może ktoś zna odpowiedź:

Obecnie czujnik temperatury CWU z zasobnika zaniża temperaturę o ok 7 stopni. Czy sterownik ma możliwość korekty temperatury na tym czujniku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy korekty czujnika CWU niestety nie ma,być może czujnik w bojlerze nie przylega dokładnie,jeśli jest luz to owiń go taśmą miedzianą lub aluminiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma możliwość korekty wszystkich czujników oprócz cwu

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeseś w błędzie,bo cwu nie ma.Sorry nie przeczytałem dokładnie twojego wpisu.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik dopiero będę kupował w tym miesiąc a zmiana instalacji pod koniec przyszłego ale już staram się wyjaśnić parę kwestii. 

Czy wy swoimi zaworami 3D też sterujecie ze sterownika skzp-02? Macie ustawiona automatykę na to? Jakieś wymagania co do zaworu 3D żeby można nim tak sterować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa ustawianie z rotarmetrami? Bo ustawiamy nimi ale jeszcze są termostaty. Czy ustawienia termostatów mają wpływ wtedy? Bo jednak mając siłowniki na termostatach można zdalnie tylko nimi sterować a nie rotarmetrami.

Czy mogę później zainstalować siłowniki i bezprzewodowe sterowanie termostatami? Może będę zadowolony działaniem manualnym a nie chcę wydawać $ i komplikować sobie wszystko. Ale też gdybym nie był zadowolony chciałbym mieć możliwość instalacji sterowanai bezprzewodowego bez wymiany mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do pana TomekBrz bo chciałbym być pewny. Mam w piecu czujnik spalin w tulei ochronnej, tak było oryginalnie, oczywiście zaniża mi temperaturę. Czy zaniżanie temperatury ma wpływ na proces spalania ? Czy jest to tylko informacyjne i używane jest tylko gdy temperatura spalin przekroczy wartość zadaną. Jeżeli ta temperatura jest brana pod uwagę podczas procesu spalania to może jednak warto wywiercić otwór i ten czujnik dać bezpośrednio w czopuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

damszn rotometry regulują ilość przepływu czynnika w danym czasie i jest to wartość stała ile ustawisz tyle będzie. Zawory termostatyczne również regulują ilością przepływu ale z wartością zmienna zależna od temp która działa na zawór , siłowniki zamiast zaworów regulują tym samym ale możesz je regulować zdalnie np z każdego pomieszczenia za.pomoca paneli pokojowych. Mniej więcej w skrócie tak to wygląda. Co do zaworów 3 D i tu trochę mylisz pojęcia. Są takie zawory termostatyczne które regulują temperaturę czynnika przepływającego przez ten zawór. I np jeśli taki zawór ma nastawę 45 s. będzie tak regulował aby zmieszać ciepłą i chłodna wodę aby wyszła woda o temp 45 s. Tak zawór nie musi mieć siłownika. Zawory mieszające 3 lub 4D takze działają podobnie ale można je regulować zależnie od potrzeb. Np potrzebujesz 45 s i tak można ustawić, potrzeba więcej lub mniej także możesz ustawić. Możesz takim zaworem "kręcić" ręcznie lub założyć siłownik do zaworu mieszającego i wtedy tym siłownikiem sterujesz innym urządzeniem np sterownikiem kotła( SKZP ma tę funkcję i świetnie się sprawdza) wtedy po podłączeniu pogodowki i czujnika wewnętrznego masz w zasadzie pełna automatykę ,oczywiście po usprawnieniu innych rzeczy. Wszystko działa samodzielnie bez Twojej ingerencji.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko125

Wolę właśnie zawór 3D na siłownik od razu i zostawić wszystko na automatykę sterownika. Czujnik zewnętrzny też będzie.

Natomiast pytanie czy mając mieszacz mogę później bez problemu zamontować inne zawory termostatyczne, np takie:

https://allegro.pl/oferta/sterowanie-ogrzewaniem-podlogowym-podlogowka-7123554409

Nie chcę od razu wydawać nie wiem ile $ gdy może będę zadowolony manualem.

Rozumiem że mając już dobrze ustawione rotometry regulując tylko zaworami termostatyczny na mieszaczu mogę już uzyskać zmiany temperatury w np. salonie? Czy do zmian temperatur i tak trzeba użyć rotometrów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.