Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Ozi80 napisał:

Wytłumacz mi w takim razie, jak ty utrzymujesz stałą temperaturę w pokoju? Na podłogę ci idzie cały czas tyle samo, ale przecież na zewnątrz pogoda się zmienia. Okna otwierasz? Biegasz do tego zaworu na 3D i nim kręcisz? Czyż nie właśnie do tego służy siłownik?

Dzisiaj w nocy było -10 stopni. Przy temp w okolicy 0 stopni podłogówka utrzymywała mi w pomieszczeniu 21.7 stopnia. Teraz przy - 10 jest 21.3 w pomieszczeniu ale nie przestawiałem zaworu. Czyli spadek temperatury w pomieszczeniu o 0.4 stopnia. Tylko wchodząc na budowę nie czułem zmiany temperatury wewnątrz bo podłogówka cały czas promieniuje ciepłem z tą samą mocą. Ciepło jest subiektywnie dla mnie odczuwane tak samo. Nie mam czujnika podłogówki w wylewce i nie jestem w stanie ocenić jaka w samej podłodze panuje temperatura ale dla mojej stopy nie ma różnicy. Jest tak samo jak wczoraj czy 4 dni temu.

Spalanie wzrosło oczywiście, ostatnie 3 dni nie dość, że wieje to jeszcze mrozy nadeszły. Na chwilę obecną 18kg/24h przy stałej pompie i ciągłym komforcie cieplnym. 

Nie mówię, że gdy przyjdzie - 15 albo -20 to nie zwiększę temperatury podłogówki bo to pokaże czas jak przyjdą morozy. Teraz na podłogę mam około 28 stopni i jest ciepło. Być może będę musiał jak zrobi się jeszcze zimniej zwiększyć do 31. Tego jeszcze nie wiem.

Jedyną zmianę, którą wprowadziłem 3 dni temu to zwiększenie temperatury CO. Było 55 teraz jest 65. Czyli bez zmiany nastaw podawania kocioł pracuje na wyższych temperaturach.  Tak jest lepiej. Jednak wiąże się to z większym spalaniem bo na chwilę obecną podajnik pokazuje, że pobiera 0.6kg co dla mnie i tak jest przekłamane. Paląc 18kg/24h nie możliwym jest aby podawał 0.6kg. Powinien pokazywać 07 albo 0.8kg/h. Pierwsze i ostatnie ważenie pelletu robiłem w styczniu tego roku. Nawet nie mam zamiaru tego robić ponownie bo dla mnie to jest bez sensu. Wystarczy metodą prób i błędów ustawić spalanie i działczy. 

U mnie jeżeli chodzi o ochronę powrotu, hydraulik zamontował zawór 4D, który bardzo dobrze radzi sobie bez pompy tj. grawitacyjnie. Powrót przy temperaturze CO 65 średnio wynosi 46 stopni czyli tyle ile zaleca producent ( 45 stopni ). 

Ostatnia sprawa dotycząca ilości spalania i komfortu cieplnego w domu to pewnie izolacja. Pomimo, że mam okna 2 szybowe to na styropianie i wełnie nie oszczędzałem. No i dom na płycie fundamentowej a nie tradycyjnych fundamentach co również ma duże znaczenie.

 

20181201_063545.thumb.jpg.39784e8287ac9d7e91ff45ac6d0a8b6c.jpg

Edytowane przez Boryssov
porawa literówek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2018 o 15:20, Ozi80 napisał:

1. Pogodówka to akurat najmniejszy pikuś. Bez tego też można żyć. Tylko przy zmianie pogody musisz biegać i zmieniać temperaturę zadaną na CO. Jak ci się nie będzie chciało biegać, to sobie kiedyś taką pogodówkę zainstalujesz. Ale do tego bym nie przywiązywał aż tak wielkiej uwagi.

2. Zawory zwrotne. Nie znam się na instalacji.

3. Rozdzielenie dwóch obiegów. Z tym na razie też bym poczekał. To już duży koszt tego modułu. Nie wiem, czy nie lepiej od razu zmienić sterownika na Touch, a tego Slima gdzieś opchnąć. Touch może bez dodatkowego modułu zarządzać dwoma obiegami...

Najpierw poszedłbym w kierunku pełnego sterowania obiegiem z podłogówką.

A czemu na ten zawór 3D z podłogówki nie możesz zamontować siłownika?

Wiesz juz co z tym Twoim pomysłem?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przyszedł czas na podsumowanie spalania w miesiącu Listopad.

piec połknął mi 31 worków pelletu po 15 kg każdy czyli 465kg co mi daje średnią dobową 15,5 kg, może było by mniej ale do połowy listopada nie miałem ocieplonego stropu i przez kilka dni spalanie skoczyło do 22-28 kg doba, po dociepleniu nagle spadło o 10 kg.

Koniec listopada spore ochłodzenie na śląsku trzy dni po kolei u mnie było -10C w nocy to i spalanie było większe.

Dodam jeszcze że dwa dni prze końcem miesiąca zamontowałem" zawirowywacze" do pieca, temperatura spalin spadła mi o 20C czyli oscyluje mi w granicach 80-105C zależnie od mocy palnika ale jakie to będzie miało przełożenie na spalanie w miesiącu Grudzień, czas pokaże.

Podsumowując:

Październik spalane 330kg= 11kg doba

koszt  215 zł+27zł prąd=242zł

Listopad spalone 465kg =15,5 kg doba

koszt 302zł+24zł prąd =326zł.

Sterownik pokazał że spalił pelletu łącznie przez dwa miesiące 735 kg a w rzeczywistości 765 kg. czyli oszukał mnie na 30 kg.

Zapomniałem dodać że od początku robią mi się spieki, a z tych 765 kg pelletu mam 10 kg popiołu.

Edytowane przez matrix3078
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Matrix... Ja ogrzewam mniej, ale z gorszym ociepleniem. Od 24.09 do dziś spalone ok 570 kg. CWU wyłączone, ponieważ sam wybieg pompy CWU podgrzewa zasobnik po każdym wygaszaniu kotla. Temp w domu 22-23. Zużycie prądu od momentu wł kotla to ok 45 KWh. = 27 zł. Kocioł pracuje w automacie. 

To tak w skrócie. 

Nasz kolega co spał w kotłowni, to chyba musiał jednak buteleczkę walnąć w nocy, bo milczy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Boryssov napisał:

Dzisiaj w nocy było -10 stopni. Przy temp w okolicy 0 stopni podłogówka utrzymywała mi w pomieszczeniu 21.7 stopnia. Teraz przy - 10 jest 21.3 w pomieszczeniu ale nie przestawiałem zaworu. Czyli spadek temperatury w pomieszczeniu o 0.4 stopnia. Tylko wchodząc na budowę nie czułem zmiany temperatury wewnątrz bo podłogówka cały czas promieniuje ciepłem z tą samą mocą. Ciepło jest subiektywnie dla mnie odczuwane tak samo. Nie mam czujnika podłogówki w wylewce i nie jestem w stanie ocenić jaka w samej podłodze panuje temperatura ale dla mojej stopy nie ma różnicy. Jest tak samo jak wczoraj czy 4 dni temu.

Spalanie wzrosło oczywiście, ostatnie 3 dni nie dość, że wieje to jeszcze mrozy nadeszły. Na chwilę obecną 18kg/24h przy stałej pompie i ciągłym komforcie cieplnym. 

Nie mówię, że gdy przyjdzie - 15 albo -20 to nie zwiększę temperatury podłogówki bo to pokaże czas jak przyjdą morozy. Teraz na podłogę mam około 28 stopni i jest ciepło. Być może będę musiał jak zrobi się jeszcze zimniej zwiększyć do 31. Tego jeszcze nie wiem.

Jedyną zmianę, którą wprowadziłem 3 dni temu to zwiększenie temperatury CO. Było 55 teraz jest 65. Czyli bez zmiany nastaw podawania kocioł pracuje na wyższych temperaturach.  Tak jest lepiej. Jednak wiąże się to z większym spalaniem bo na chwilę obecną podajnik pokazuje, że pobiera 0.6kg co dla mnie i tak jest przekłamane. Paląc 18kg/24h nie możliwym jest aby podawał 0.6kg. Powinien pokazywać 07 albo 0.8kg/h. Pierwsze i ostatnie ważenie pelletu robiłem w styczniu tego roku. Nawet nie mam zamiaru tego robić ponownie bo dla mnie to jest bez sensu. Wystarczy metodą prób i błędów ustawić spalanie i działczy. 

U mnie jeżeli chodzi o ochronę powrotu, hydraulik zamontował zawór 4D, który bardzo dobrze radzi sobie bez pompy tj. grawitacyjnie. Powrót przy temperaturze CO 65 średnio wynosi 46 stopni czyli tyle ile zaleca producent ( 45 stopni ). 

Ostatnia sprawa dotycząca ilości spalania i komfortu cieplnego w domu to pewnie izolacja. Pomimo, że mam okna 2 szybowe to na styropianie i wełnie nie oszczędzałem. No i dom na płycie fundamentowej a nie tradycyjnych fundamentach co również ma duże znaczenie.

 

20181201_063545.thumb.jpg.39784e8287ac9d7e91ff45ac6d0a8b6c.jpg

Witam 

udało się przeanalizować moje parametry 

Z góry dziękuje 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Trener40 napisał:

Matrix... Ja ogrzewam mniej, ale z gorszym ociepleniem. Od 24.09 do dziś spalone ok 570 kg. CWU wyłączone, ponieważ sam wybieg pompy CWU podgrzewa zasobnik po każdym wygaszaniu kotla. Temp w domu 22-23. Zużycie prądu od momentu wł kotla to ok 45 KWh. = 27 zł. Kocioł pracuje w automacie. 

To tak w skrócie. 

Nasz kolega co spał w kotłowni, to chyba musiał jednak buteleczkę walnąć w nocy, bo milczy :) 

Ja mam nową chałupę jeszcze w niej nie mieszkam, brak drzwi wewnętrznych. Może i bym mniej spalił ale ciągle bawię się ustawieniami sterownika. CWU nie grzeję a prąd mam w jednej taryfie i tylko jedna pompę elektroniczną. ( praktycznie pompa od podłogówki i kotłowa chodzą non stop).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, matrix3078 napisał:

Panowie przyszedł czas na podsumowanie spalania w miesiącu Listopad.

piec połknął mi 31 worków pelletu po 15 kg każdy czyli 465kg co mi daje średnią dobową 15,5 kg, może było by mniej ale do połowy listopada nie miałem ocieplonego stropu i przez kilka dni spalanie skoczyło do 22-28 kg doba, po dociepleniu nagle spadło o 10 kg.

Koniec listopada spore ochłodzenie na śląsku trzy dni po kolei u mnie było -10C w nocy to i spalanie było większe.

Dodam jeszcze że dwa dni prze końcem miesiąca zamontowałem" zawirowywacze" do pieca, temperatura spalin spadła mi o 20C czyli oscyluje mi w granicach 80-105C zależnie od mocy palnika ale jakie to będzie miało przełożenie na spalanie w miesiącu Grudzień, czas pokaże.

Podsumowując:

Październik spalane 330kg= 11kg doba

koszt  215 zł+27zł prąd=242zł

Listopad spalone 465kg =15,5 kg doba

koszt 302zł+24zł prąd =326zł.

Sterownik pokazał że spalił pelletu łącznie przez dwa miesiące 735 kg a w rzeczywistości 765 kg. czyli oszukał mnie na 30 kg.

Zapomniałem dodać że od początku robią mi się spieki, a z tych 765 kg pelletu mam 10 kg popiołu.

JESTEM JESTEM!!! :)Aż nie chce mi się wierzyć że po dociepleniu stropu spadło aż tyle spalanie.Ja mam nie ocieplony dach więc chyba się muszę za to wziąć...ale to już na wiosnę.

Z  300 kg mojego pelletu miałem dokładnie 1,42 kg popiołu,czyli jakieś 4.7 kg z tony.Pellet non name po 750 zł.Uważam że to dobry wynik i dobry pellet.

Te kwoty 242 zł i 326 zł za prąd to są kwoty które zużył sam piec?!!! Mam nadzieję że nie.

U siebie wsypałem 10 worków po 15 kg. czyli 150 kg a sterownik pokazał mi że spalił 154 kg.,czyli odwrotnie niż u ciebie.U mnie sterownik zawyża faktyczne zużycie.Może zmieniałeś w międzyczasie wartość podawania w sterowniku?Wtedy automatycznie zmienia się też w nim ilość spalonego pelletu.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ktoś może coś doradzić?

Podejrzewam,że zepsuł mi się sterownik,,bo dziś rano mieszkanie wychlodzilo się do 19 stopni a pokazywało,że jest 24. Odlaczam go w takim razie i muszę przejść na automat? Jak najkorzystniej go ustawić,żeby temperatura w mieszkaniu była 22? Dotychczas korzystałem z trybu pogodowego i nie mam pojęcia jak to działa w trybie automat.

Edytowane przez wilczefscy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman te kwoty to są za spalony pellet w Październiku i Listopadzie łącznie z prądem ok 95kWh.

Faktycznie zmieniłem podawanie z 2,6 na 2,4

Z takimi spiekami walczę od samego początku:

 

 

IMG_20181124_135531651.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ile pociągnął prądu sam piec,bez prądu który zużyłeś na oświetlanie mieszkania,włączanie sprzętu elektrycznego itd.SAM PIEC.

Ooo takich spieków to bym nie zdzierżył...Skąd i po ile masz ten pellet?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
1 godzinę temu, matrix3078 napisał:

 

Podsumowując:

Październik spalane 330kg= 11kg doba

koszt  215 zł+27zł prąd=242zł

Listopad spalone 465kg =15,5 kg doba

koszt 302zł+24zł prąd =326zł.

Okman... Tu jest wszystko napisane. Czytaj trosze ze zrozumieniem. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam piec zużył prądu za 52 zł przez dwa miesiące (pompki chodzą praktycznie cały czas), mam tam licznik energii wpięty w gniazdko i na bieżąco widzę ile pobiera to cała maszyneria.

Pellet kupiony w Koniecpolu no name za 650 zł.

A to moja skromna kotłownia:

Sorry za kable już są pospinane.

 

IMG_20181129_081347219.jpg

IMG_20181129_081404013.jpg

IMG_20181129_081415418.jpg

Edytowane przez matrix3078
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,25,czy 30 zł. miesięcznie jest akceptowalne.Ta czerwona bańka u góry to jest grupa bezpieczeństwa + naczynie?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie grupa bezpieczeństwa + naczynie przeponowe do CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

A mnie wczoraj ponownie tchnęło i od 19-ej przełączyłem na pracę skokową. Zmieniłem trochę ustawienia zaworu 4D tak aby temp na zasilaniu była o jeden stopień niższa od kotla. Pomyślałem... A w d... niech pali, a ja mam mieć ciepło. Przy - 10 st na zewnątrz modulacja zbyt wolno rozpędzała kocioł i całą instalacje...ogolnie nie ma dramatu.... Dziś czyszczę kocioł po 10 dniach i spalonych 150 kg ( tak, tyle wyszło na 10 dni). Zostawię nadal skokową i zobaczę efekty... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszło ci podobnie jak u mnie 15kg doba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Nawet dzisiejsza noc wykazała, że spalił 15 kg po zmianach ( jak dla mnie super) Przy wcześniejszych ustawieniach i ustawieniu 4D bylo tak, że ostatnie 15 min grzania kotla temp na zasilaniu była ok 58-59 st, temp kotła 64-65, powrót ponad 60... Czyli grzalem kocioł... Teraz jest zupełnie inaczej...Wczoraj o 17-ej wyrównałem poziom w zasobniku i było tak jak na zdjęciu. Dziś o 16.30 dosypałem 15 kg i poziom ten sam... 

P. S. 

Zmieniełem teraz histereze czujnika pokojowego z 1.4 na 1.2.  Niech się częściej rozpala, a komfort lepszy... 

20181201_161833-800x400.jpg

Edytowane przez Trener40
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Matrix.... Ja podałem 15 kg z ostatniej nocy ( - 10 st na zewnątrz). Spojrzałem teraz na zapiski i listopad wyszedł mi 23 worki po 15 kg., więc średnia u mnie w listopadzie wyszła 11.5 kg/ dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Okman napisał:

Ok,25,czy 30 zł. miesięcznie jest akceptowalne.Ta czerwona bańka u góry to jest grupa bezpieczeństwa + naczynie?

Zostało mi trochę wełny z poddasza, czy taka wełna można ocieplić czopuch? Masz sprzęgło hydrauliczne? Pompki musz byc na wyjściu z kotła i na powrocie przed tym sprzęgłem?

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, IzaTom napisał:

Zostało mi trochę wełny z poddasza, czy taka wełna można ocieplić czopuch? Masz sprzęgło hydrauliczne? Pompki musz byc na wyjściu z kotła i na powrocie przed tym sprzęgłem?

Ja dawałem zwykłą wełnę 10cm owinąłem ją folią aluminiową samoprzylepną.

Tak mam sprzęgło hydrauliczne, przed sprzęgłem jest pompa kotłowa u mnie na zasilaniu.

Za sprzęgłem są:

pompa do podłogówki

pompa do rozdzielacza na grzejniki (drabinka w łazience)

pompa do CWU( ciepła woda użytkowa)

Wszystkie pompy mam na zasilaniu ciepłej wody.

4 godziny temu, Trener40 napisał:

A mnie wczoraj ponownie tchnęło i od 19-ej przełączyłem na pracę skokową. Zmieniłem trochę ustawienia zaworu 4D tak aby temp na zasilaniu była o jeden stopień niższa od kotla. Pomyślałem... A w d... niech pali, a ja mam mieć ciepło. Przy - 10 st na zewnątrz modulacja zbyt wolno rozpędzała kocioł i całą instalacje...ogolnie nie ma dramatu.... Dziś czyszczę kocioł po 10 dniach i spalonych 150 kg ( tak, tyle wyszło na 10 dni). Zostawię nadal skokową i zobaczę efekty... 

Nie chcę się czepiać ale sam napisałeś że w 10 dni spaliłeś 150kg pelletu a to daje 15 kg na dobę czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
27 minut temu, matrix3078 napisał:

Nie chcę się czepiać ale sam napisałeś że w 10 dni spaliłeś 150kg pelletu a to daje 15 kg na dobę czyż nie?

Dokładnie tyle wyszło ( zapiski do wglądu), tyle, że ostatnie 10 dni było dość zimnych i z ostatnich dni wyszło 15 kg /dobę. Cały listopad już wygląda inaczej... Policz sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.