Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rodzaj Kotła W Zależności Od Długości Wiszącego Wymiennika. Rozważania Teoretyczne.


emus

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Poniżej przedstawiam trzy rysunki kotłów.

post-12152-0-54409400-1422006487_thumb.jpgKocioł nr 1.

 

post-12152-0-66884900-1422006516_thumb.jpgKocioł nr 2.

 

post-12152-0-14572600-1422007276_thumb.jpgKocioł nr 3.

 

 

Jaka może być maksymalna wysokość prześwitu między rusztem a końcem wiszącego wymiennika aby kocioł był kotłem dolnego spalania?

 

Przykładowe odpowiedzi:

15% wysokości komory zasypowej.

50% wysokości komory zasypowej

85% wysokości komory zasypowej.

 

Proszę o podawanie uzasadnienia do swoich odpowiedzi.

Opublikowano

W moim subiektywnym odczuciu to taki jak na rysunku numer 1. Na rysunku numer 2 i 3 gdy węgiel przekroczy granice końca sćianki wtedy automatycznie zamieni się na kocioł górnego spalania.

Opublikowano

Wg producentów: całkiem dowolna. Wg mnie ok. 15 do 20% wysokości komory, tak, by nie utrudniać spalania i samego rozpalenia, ale też nie powodować zajęcia całego wsadu tylko stopniowe wypalanie opadającego w dół paliwa. Jak będzie wysoka, to cały wsad sie rozpali i będzie to coś na kształt odwróconego do góry nogami kotła górnego spalania, czyli cały zasyp skoksowany a spaliny ulatują dołem.

Opublikowano

Przychylam się do odpowiedzi młodzieńca. Dodam, że w wartościach bezwzględnych to powinno być moim zdaniem 9 - 12cm. Warstwa spalana i tak jest trochę grubsza.

Opublikowano

Najciekawszy jest przykład nr. 3.

Pionowa przegroda prawie o całą wys. drzwiczek zasypowych wyżej niż max. zasyp opału :lol:

Prowokacja jakaś? ;)

Opublikowano

W Ceramiku 18,5kW jest to 16cm. To jest za duży prześwit, rozpala 3/4 komory załadowczej zasypanego węglem. Oczywiście nie od razu, ale po kilku godzinach stopniowo.  Może tak powinno być? Wydaje mi się, że 10cm to perfekcyjna wysokość. 

Opublikowano

Ja bym obstawiał kilka cm więcej pod wymiennikiem, tak aby po wstawieniu palnika wyszło rzeczone 9 - 10cm...

Opublikowano

Ja osobiście uważam że prawie każde z tych rozwiązań ( może poza tym z przegrodą pod sufitem ) może być traktowane jako kocioł dolnego spalania . Różnica w głównej mierze bierze się z mocy paleniska i granulatu paliwa . Co prawda tego pierwszego parametru producenci nie podają ale już granulat paliwa dla jakiego kocioł został wykonany jest zazwyczaj podawany .

 

Dlaczego .

Wysokość przegrody przy założeniu że paliwo jest właściwe uwzględnia pośrednio jego ilość która w danym momencie bierze udział w spalaniu i można to stwierdzić licząc objętość paleniska do przegrody z uwzględnieniem gęstości zasypu a ta z kolei jest tym większa im drobniejszy granulat . Z kolei wielkość granulatu bezpośrednio wpływa na ilość wytworzonych gazów ( czytaj moc paleniska uwzględniając stałą wartość napowietrzenia dla różnych granulatów ).

Praktycznie wygląda to tak że przy palniku 10 cm i przepływie powietrza tylko przez ruszt paleniska nie da się osiągnąć deklarowanej mocy kotła bo gęstość zasypu i ilość wytworzonego ciepła będzie za mała dla granulatu kostka ale będzie już w sam raz dla granulatu groszek .

Patrząc w drugą stronę  dla granulatu kostka w tym samym kotle przegroda powinna mieć wysokość 30 cm dla wytworzenia z paleniska tej samej mocy ( tak obrazowo bez wyliczeń ) i ten kocioł z przegroda na wysokości 30 cm również będzie dolniakiem bo nie wysokość przegrody o tym świadczy ale kierunek i sposób przepływu powietrza przez kocioł .

Posunę się nawet dalej . Kocioł STROPUVA   chociaż to górniak wykorzystuje te sama właściwość co kotły dolnego spalania czyli spalanie   tylko w określonej grubości warstwy z tym że tutaj dobiera się ona sama w zależności od granulatu paliwa .

Reasumując

Im większa wysokość palnika tym większy granulat paliwa aby zachować odpowiednią grubość warstwy / nic nowego poza tym co @heso już na forum  zamieścił .

Pozdrawiam

Opublikowano

Niby masz rację, ale nie od dziś wiadomo, że granulacją opału reguluje się moc kotła. Łatwiej sterować granulacją niż wysokością przegrody. W związku z powyższym kocioł z niską przegrodą wydaje się bardziej uniwersalny. 

Opublikowano

Emus co ty tam kombinujesz hę?

Opublikowano

Istnieje taki z regulowaną wysokością? Wydaje się taka góra-dół blacha/płyta szamotowa nie roket sajens. Obecnie blachę mam, testowo, ale w pionie opartą przy drzwiach zasypowych i opartą w połowie rusztu. Zrobiła się zjeżdżalnia i od razu połowa rusztu wyłączona z rozpalenia. Blacha zwykła taka 2mm, pozostała z dorabiania czopucha. Gnie się ale działa.

Opublikowano

Tak, bywają takie, ale ceny znać nie chcesz... ;) Mój wymarzony prawdopodobnie też będzie miał, o ile dojdzie do wykonania kociołka wg. mojego projektu. 

Opublikowano

Miałem obniżenie palnika z płaskownika stalowego o grubości 8 mm. Spalił się. 

 

Jeszcze cztery "prawa" opisujące wysokość przelotu:

1. Dla węgli płomiennych z dużą zawartością popiołu - przelot wyższy (niż dla węgli typu np. 32)

2. Dla kotłów z rusztem wodnym i wąskim przegarniaczem - przelot wyższy (niż dla rusztu żeliwnego "typu zębiec" lub "typu supraclass")

3. Dla kotłów z podawaniem powietrza głównego pod ruszt - przelot wyższy (niż dla kotłów z podawaniem PP przez zasyp i ceramicznym, ażurowym wezyrem)

4. Dla kotłów z automatycznym przegarniaczem przelot może być niższy (o ile to przegarnianie działa). 

Opublikowano

Ekspertem to ja nie jestem ale z doświadczeń z klientami różne te oczekiwania bywają ale najlepiej jakby przegroda kończyła się 10cm nad rusztami i w tym osadzona była  ceramiczna dysza Venturiego o małym przekroju  i aby kocioł mało palił :wacko:  Jakież zdziwienie jest kiedy tłumaczę że  kocioł 20KW aby uzyskać moc nominalną musi spalić 4kg węgla na godzinę i zaczyna się " to mój GS 25kW pali 25kg/dobę " :) 

 

Szanowni forumowicze moc kotła zwykle podaje się dla mocy paleniska a ta jest powiązana z ilością spalonego paliwa w czasie 1 godziny stąd też różni producenci różnie interpretują pojęcie kotła DS.

Co innego jest gdy kocioł wyposażony jest w ceramiczną dyszę z PW albowiem wówczas moc kotła odnosi się do przepustowości tejże dyszy ale tak czy inaczej kocioł swoją ilość paliwa spalić/odgazować  musi i właśnie diabeł tkwi w wspomnianym szczególe czy węgiel spalamy czy też zgazowujemy. Do spalania potrzeba   ok 12cm prześwitu a do zgazowywania dysza o przekroju 40-50cm^ może okazać się wystarczająca .

 

Jeżeli planujecie zakrywanie rusztu blachami to podpowiedzieć mogę że te cienkie są odporniejsze na odkształcenia aniżeli te grube np. tam gdzie szybko polegnie blacha 6mm tam z powodzeniem może "istnieć nienaruszona " blacha kwasoodporna 1,5mm

 

Jeżeli palicie  węglem z dużą ilością popiołów lub z dużą spiekalnością to można zastosować "dyszę " pionową  np. we wspomnianym KWKD postawione na tylnej ściance po ukosie  trzy płytki 3cm  stworzą ładną zwężkę pomiędzy nimi a grodzią nie zmniejszając znacząco wysokości na wejściu.

 

Pozdrawiam

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Podbijam zapomniany a jakże istotny dla idei kotła DS problem wysokości/szerokości palnika w DS-ie, mam nadzieję, że skoro mamy tutaj Kolegę Resq-a to może co nieco zdradzi z "kuchni" projektowej kotła jak to się kształtuje. Mój kocioł 24Kw ma wymiennik 15 cm od powierzchni rusztu żeliwnego, paląc węglem typu 31 z Piasta, o co pytał Kolega Resq w innym temacie odnoszę wrażenie, ze jest to prześwit w miarę optymalny biorąc pod uwagę fakt akumulacji popiołu, który jest spychany do palnika przez "wajchowanie" ruchomym rusztem. 

Opublikowano

Nie wiem, czy odpowiem na Twoje pytanie,

chodzi o to aby dostarczyć tlen do prawidłowego procesu spalania C do CO2  zachodzącego  w rozżarzonej  warstwie paliwa do jej górnej części.  Na pewnym poziomie gazy nie zawierają już praktycznie wolnego tlenu. Jeżeli ponad tym poziomem znajduje się dalsza warstwa rozżarzonego paliwa , będzie w niej przebiegać  reakcja spalania kosztem tlenu zawartego w CO2. W wyniku takich reakcji powstaje CO ( do powtórnego spalenia?!).

Przyjmuje się więc optymalną wysokość dla węgla kamiennego 10-krotność ziarna.

Przegroda w kotle DS. ustala właśnie tą wysokość aktywnej rozżarzonej warstwy paliwa.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której wspomniał Przemek, dla kotła DS. węglowego , lepszym rozwiązaniem jest ruszt szerszy niż dłuższy , właśnie dlatego aby całkowita droga gazów w kierunku od rusztu do palnika (ceramicznego ) zachowywała powyższe.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.