Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotoogniwa A Oszczedności


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym pokazać jak montaż fotoogniw wpływa na realny spadek zużycia energii z sieci, poniżej wklejam wykresy z dnia gdzie  już system jest prawie dopracowany i wcześniejsze bez fotoogniw

Zainstalowane fotoogniwa są o mocy 735W i pracują na przetwornicę oraz ładują akumulatory tak aby  pokryć zapotrzebowanie w drogiej taryfie czyli od 7-13 i od 16-22

 

zużycie z wczoraj gdzie było słoneczko ale i tak nie udało się całej enegi spożytkować

post-4676-0-67261800-1397901281_thumb.png

i za chwilę wykresy z przed zamontowania fotoogniwpost-4676-0-26673600-1397902280_thumb.pngpost-4676-0-38074600-1397902422_thumb.png

 

 

w sklad sytemu wchodzi

3 płyty 245W

regulator ładownia 60A

przetwornica 24/230 modyfikowany

akumulatory o pojemności 100Ah

wszytko pracuje na przełączniku przetwornica /sieć do tego podpięty jest serwer ,monitoring telewizor ,sprzęt głośno grający i sieć firmowa rutery i takie tam jeszcze muszę podpiąć laptopy ale to troszkę przeróbek w rozdzielni wymaga

system dział tak że priorytetowo od godziny 7-13 i 16-22 pracuje na przetwornicy ciągnąc energię z aku +fotoogniwa  jeśli energii w południe jest sporo i aku są już naładowane to w czasie taniej taryfy tez idzie z fotoogniw ,jeśli jest pochmurno i braknie energii to przełącza eis wszytko na sieć natomiast jak w sieci braknie prądu to z automatu o każdej porze pracuje na aku lub fotoogniwach

przełączenie pomiędzy siecią a przetwornicą lub odwrotnie jest tak szybkie że wszytko co zasilane jest z zasilaczy impulsowych działają bez problemu natomiast wiertarka potrafi to przełączenie wyłapać poprzez delikatny spadek obrotów system jest tak prosty i skuteczny że pozwoliłem sobie pominąć ups od serwera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą wyczytałem tu na forum odnośnie tego tematu  że na modyfikowanej sinusoidzie nie pójdzie wiertarka  to prosiłbym nie sieć teorii tylko sprawdzić  ... a zasilaczom impulsowym nie przeszkadza przebieg napięcia gdyż i tak napięcie jest prostowane i następnie przetwarzane na wysokiej częstotliwości  i prostowane oraz stabilizowane dokładnie tak samo jak w spawarce inwerterowej  ale to tylko dla wyjaśnienia dlaczego można do takich urządzeń byle jaka przetwornicę zastosować wkoncu ups od komputera to w 90% ma przebieg prostokątny nawet nie modyfikowany ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przetwornice 12/230V  mod sin 600/1000VA i wiertarki komutatorowe na niej działają bez problemu - już kilka lat stosuje taki układ zasilania zabudowany na stałe w samochodzie i bez problemu wszystko co podłączam z nim działa - elektronarzędzia, zasilacze laptopów i komórek, oczywiście źródła światła 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież większość z UPS-ów ma na wyjściu modyfikowaną sinusoidę  - sam mam 4 szt po 1 kVA i wszystko z nich działa OK

Do jednego podpiełem rekordową baterię 24V/320Ah + UPS Smart APC i jest to moje zasilanie kotłowni.

Koledzy , jeżeli zarzucacie, że coś z czymś nie nie działa to dla przestrogi podajcie - typ, model, producenta aby takiego nie kupować - a nie walicie ogólne a to jest nie prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą wyczytałem tu na forum odnośnie tego tematu  że na modyfikowanej sinusoidzie nie pójdzie wiertarka  to prosiłbym nie sieć teorii tylko sprawdzić  ... a zasilaczom impulsowym nie przeszkadza przebieg napięcia gdyż i tak napięcie jest prostowane 

Wiertarka może i pójdzie ale przy drogim sprzęcie byłbym ostrożny bo harmoczne na twojej modyfikowanej "sinusoidzie" mogą robić kuku silnikowi.

Jak sam zauważyłeś sprzęty zbudowane o zasilacze impulsowe (pewnie w większości) mają to w nosie czy dostają sinus, trapez czy napięcie stałe.

 

Kolego automatyk, mógłbyś się podzielić ile kosztował Ciebie ten zestaw w rozbiciu na poszczególne elementy ?

Pochwalić się uzyskiem dziennym z tego zestawu?

Napisać coś o akumulatorach i ich żywotności?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie ten zestaw kosztował nie duzo bo duzo kolegów po fachu

fotoogniwa noweREC 245W  3szt 1450zł brutto ,przetwornica 24/230 -1000/1500W  150zł  ,aku 20szt 10Ah HPG razem 780zł ,regulator ładowania CM60 320zł i jakies przewody i działa

na dzien dzisiejszy zużycie dzienne mi spadło do 8-9kW było 15-18kW ale to dla dni słonecznych w pochmurne troszkę brakuje bo o 20 juz pracuje na sieci nie może dociągnąć do 22  ale muszę jeszcze dwa lapki w biurze po do podpiąć bo jak się słonce oprze to aku pełne i ogniwa nie są obciążane a to szkoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej modyfikowanej sinusoidzie działają zarówno Hilti jak i Makita - i to raczej markowe radzą sobie z takimi pseudo" sinusoidami.

W zasilaczu impulsowym na wejściu napięcie jest prostowane czyli nie ma różnicy co jest prostowane,l ba niektóre zasilacze impulsowe mogą być zasilane napięciem stałym, tylko o odpowiedniej polaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie dlatego cała moja mała serwerownia na tym chodzi, lodówki bałbym się podłączyć ze względu na kondensatory mogłyby nie zrozumieć takiego napięcia ale tez nie będę ryzykował  dla mnie jest super to co jest a jak to sie sprawdzi to w przeciagu pól roku podłączam sie do sieci z falownikiem on -grid i kolejnymi 9 płytami tego typu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg pomiaru prądu wejścia i wyjścia i przeliczenia na moc mogę powiedzieć że strat nie ma(hehe) jedyna strata wentylatory wtedy widać różnice około 20W ale zakłam że ogólnie te 95% sprawności ma ,akumulatory takie same mam w ups bo to śa od ups i jeden juz pracuje 7 rok i przezył juz sporo ...a akumulator jeden kosztował 39zł a nie 78 a po drugie  firma HPG cos mówi ??? jak nie to proszę nie teoretyzować  ,dla ścisłości  nieopłacalna ??? daje  tej zabawce 12-15 miesiacy czas zwrotu  tym bardziej że będę rozbudowywał siec która znowu będzie targała kolejne 250W na godzinę przez 24h no ale jako że zawsze wiesz najlepiej to niech będzie ze dla ciebie nieopłacalna masz wykresy masz pełne dane tylko sobie zobacz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za przetwornica jest?

Jak chodzi o akumulatory to one w upsie prawie w ogóle nie są rozładowywane, inaczej niż tutaj, jeśli nie są żelowe to max te 12-15 mies. pociągną.

A w tym upsie to robisz jakieś testy czasami? Bo po 3 latach to więcej jak 30% pojemności nie mają.

 

Sorki ja myślałem, że chcesz pokazać jakie to jest bardzo nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś kiedyś w ups żeby akumulator był kwasowy bo ja takich ups nie pamiętam ,tak ups działał bardzo często bo miałem mało mocy na złączu ... teraz juz mam a w ostatnich dwóch tygodniach z 200 razy jak trwały testy ,naprawdę się nie produkuj bo tylko pośmiewisko robisz z siebie  najpierw sprawdź bo napisałełm co od jakiego producenta i podpowiem ci tylko tyle że jak wejdzie ustawa prosumenta w czerwcu to zwrot inwestycji przy takiej metodzie i cenie jak zamontowałem to max czasz zwrotu inwestycji 3-4 lata ale oczywiście bez aku tylko prosto w sieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do buforowej to nie ma problemu ale najlepsze są HPG jako  AGM tylko kwestia czy trzeba je tak mocno rozładowywać

bo jak pracują od 22-28V to maja do 5 lat gwarancji jak od 20,5-29,4V to maja rok gwarancji ja mam tak ustawione że układ się przełącza na sieć przy 22,2V a przestaje ładować przy 28V ,zresztą jakby nie było to słoneczka tu juz nie ma od 16,30 tylko z chmurek ładowało jakieś 4-6A do 19  a jeszcze idzie energia z aku, w tej chwili mają 24,3V i pobierany jest z nich prąd 12-14A i to jest  stały pobór o ile nie słucham głośniej muzyki bo wtedy do 25A potrafi podejść  hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja tam "elekpstrykiem " nie jestem ale do takich zastosowań powinno się chyba stosować akumulatory przystosowane do pracy buforowej (częste i głębokie rozładowania) czyli AGP. Ani samochodowe ani żelowe do tego się raczej nie nadają. Jeżeli się mylę to oczywiście poprawcie.

 

Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorem żelowym a AGM

Oba są akumulatorami rekombinacyjnymi ( tzn. w normalnych warunkach pracy zachodzi w nich rekombinacja gazów wydzielanych podczas ładowania tworząc wodę ) i oba rodzaje są zaliczane do akumulatorów szczelnych.

Główną różnicą jest to, że w akumulatorach AGM elektrolit jest całkowicie wchłonięty i unieruchomiony prze specjalną mate szklaną separatorów, podczas gdy w akumulatorach żelowych kwas zmieszany jest z dwutlenkiem krzemy tworząc żel, który unieruchamia elektrolit. Zaletą akumulatorów AGM w stosunku do żelowych jest to, że zastosowane maty szklane umożliwiają pracę akumulatora pod zwiększonym ciśnieniem , co zwiększa trwałość przy pracy cyklicznej. Przypadku akumulatorów żelowych nie można stosować takiego ciśnienia,więc trwałość jest zazwyczaj zwiększana przez zwiększoną gęstość pasty, co wydłuża okres życia akumulatora, ale nie zapewnia wydajności prądu rozruchowego, jaka jest wymagana do zastosowań np. w samochodach.

 

Akumulatory HPG są  akumulatorami żelowymi wykonanymi w technologi AMG, dopuszczone do głębokiego rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no można i tak do życia podchodzić ale fakt faktem że jakbyś za taką instalację zamawiając firmę zapłacił 7-9 tys to lepiej w coś inne zainwestować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ok. To mi jeszcze pokaż tę przetwornicę za 150 zł, która ma 95% sprawności.

 

Odnośnie wpuszczania prądu w sieć, to jak będziesz musiał zapłacić 3000 za legalizowaną przetwornicę i jeszcze obowiązkowe przeglądy przyłącza, to Ci rura trochę zmięknie.

 

A potem (za parę lat) znowu będzie inwestowanie w akumulatory, tylko takie 10 razy droższe, niemiecki specjalizowane.

A tak będzie bo Niemcy już na to przechodzą, wpuszczanie energii w sieć już tam jest be.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów, szczegónie Automatyka :)

 

Odnośnie odkształconych przebiegów prądów i napięć proszę zerknij tutaj na pierwszą stronę http://www.medcom.com.pl/dl/WE_AB_3-2004.pdf , a wszystko będziesz wiedział. Do wiertarek też jak najbardziej ma to zastosowanie - str 2 i 3.

 

Piastun

"Wiertarka może i pójdzie ale przy drogim sprzęcie byłbym ostrożny bo harmoczne na twojej modyfikowanej "sinusoidzie" mogą robić kuku silnikowi."

 

Harmoniczne "nie są" na modyfikowanej sinusoidzie, (harmoniczne to jest tylko i wyłącznie TWÓR MATEMATYCZNY) - przebieg PRĄDU LUB NAPIĘCIA JEST ODKSZTAŁCONY , który możemy rozłożyć na nieskończoną ilość sinusoid o wielokrotności czestotiwosci podstawowej 50Hz, nazywa się to szeregiem Fouriera. W roku 1807 zajmował się tym Joseph Baron Fourier ..... - jak myślicie czy już mam zmienić dealera, czy jeszcze nie??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(harmoniczne to jest tylko i wyłącznie TWÓR MATEMATYCZNY)

................który możemy rozłożyć na nieskończoną ilość sinusoid o wielokrotności czestotiwosci podstawowej 50Hz, nazywa się to szeregiem Fouriera.

skoro coś jest wielokrotnością to jest harmoniczną :) 

i dla kolegów taka uwaga że "pseudo sinus" 50Hz ma także harmoniczne o mniejszej mocy na częstotliwowści 100Hz, 150Hz, 200Hz itd i to właśnie grzeją silnik a nic nie wnoszą do wykonywanej przez niego pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ok. To mi jeszcze pokaż tę przetwornicę za 150 zł, która ma 95% sprawności.

 

Odnośnie wpuszczania prądu w sieć, to jak będziesz musiał zapłacić 3000 za legalizowaną przetwornicę i jeszcze obowiązkowe przeglądy przyłącza, to Ci rura trochę zmięknie.

 

A potem (za parę lat) znowu będzie inwestowanie w akumulatory, tylko takie 10 razy droższe, niemiecki specjalizowane.

A tak będzie bo Niemcy już na to przechodzą, wpuszczanie energii w sieć już tam jest be.

no nie zmięknienie tylko wiem że za falownik musze zapłacić 2500 zł i zadnych aku  do sieci juz nie potrzebuje porostu na ostro z foto na falownik i w sieć i tyle wniosek juz mam złożony u dostawczy energi czekam na pozwolenie od nich  tylko czekam na ustawe prosumenta i tyle ,a co do Niemców nieuków to było do przewidzenia jak u nas sie inwestowało w sieć i sterownie to niemcy nie wiedzieli jak sie za to wziasć i teraz mają to co mają ja zaswieci słoneczko to prad puszczają do polski jak z gasnie to z polski biora juz kilka razy ich ratowaliśmy przed black -aut bo tak słaby system mają ze farmy fotoogniw rozbierają bo my powiedzieliśmy im dość tego i maja to co mają i teraz myślą czy budować jeszcze jedną sprzęgło z polską i Szwecją czy odpuścić i rozbierać farmy narzazie rozbierają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro coś jest wielokrotnością to jest harmoniczną :)

i dla kolegów taka uwaga że "pseudo sinus" 50Hz ma także harmoniczne o mniejszej mocy na częstotliwowści 100Hz, 150Hz, 200Hz itd i to właśnie grzeją silnik a nic nie wnoszą do wykonywanej przez niego pracy.

czytajcie uważnie ja zasilam zasilacze impulsowe wiec cokolwiek im puścisz to nie ma najmniejszego znaczenia ,a pisałem ze do modyfikowanej mozesz podłączyć wiertarkę natomiast nie pisałem że jest to dobre a badać nie badałem jedynie co zaobserwowałem to po przeałaczeniu na siec wiertarka miała nieco więcej obrotów i tyle nic wiecej nie mierzyłem bo to jest mi niepotrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.