Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotoogniwa A Oszczedności


Rekomendowane odpowiedzi

Zmuszony do odszukania tabeli wydajnosci podaję iż dla 17A czyli 3720W wydajnosć dla 7st na zewnatrz jest 13430W ale wszytko co powyzej 10kW wchodzi w klase energetyczną A bez plusików  az czuję sie lepiej może tym pociągnę do wiosny hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie ma takiej tabeli w internecie bo obejmuje parametry certyfikowane i te niecertyfikowane i nie ejstem upowazniony do udostenianaia

w tej chwili moj układ pracuje na 1040W poboru i wg tabeli generuje 4330W ciepełka a czy tyle jest to nie wiem ,CO ma wtej chwili 38,5st na zasilaniu na zewnatrz 7st w pomieszczeniu 23,5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad , wszyscy posiadacze PC zachowują się podobnie jak Ty i @automatyk - wide temat na FM.

Może wreszcie któryś z posiadaczy poda jakieś dane techniczne na temat budowy swojej pompy - konkrety co jak ma w środku.

Tu nie idzie o sławetny R-290, ale też o inne "flaki" oraz sposób montażu

Większość sobie poczyta, ale może 2-3 takie coś spróbuje zrobić i odejdzie od wungla, co byłoby niezłym efektem pedagogicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ty swoją wiedzą dzielisz sie za darmo i podpisujesz dokumenty na budowie za darmo czy jednak cenisz swoją wiedzę i umiejętnosci ???

do zrobienia pompy potrzebną jest sprężarka 3 fazowa pradu stałego 120Hz lub 145Hz (BLDC) lub przy strowaniu 0-1 zwykła sprężarka ale niestety sprawności lecą na łeb i jakis stary klimatyzator zeby mieć wymiennik w tym przypadku parownik no i wymiennik RHA np 24-40 lub 34-40

albo i większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz wiedziałem że nie znasz technologi

zasilanie sprezarki jest taktowane prądem stałym na trzech fazach dlatego 3 fazowa pradu stałego a nie sinusoidalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili pobiera 980W foto generują juz 1230W czyli w tej chili licznik stoi w miejscu bo resta idzie na potrzeby domu za pare min nadmiar energi bedzie zrzucany na grzałke cwu tak aby licznik energii stał w miejscu hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zrobienia pompy potrzebną jest sprezardka 3 fazowa pradu stałego 120Hz lub 145Hz (BLDC) lub przy strowaniu 0-1 zwykła sprężarka ale niestety sprawności lecą na łeb i jakis stary klimatyzator zeby mieć wymiennik w tym przypadku parownik no i wymiennik RHA np 24-40 lub 34-40

albo i większy

Prąd stały ma 0Hz. Koledze automatykowi chyba chodzi o częstotliwość kluczowania napięcia mostka sterującego silnik BLDC?

Ps. rozumiem, że do zasilania tego mostka masz jakiś prostownik z 230V(400V) na stałe? Czy fotowoltaika jest dopasowana do tego napięcia, czy też po trasie masz jakiś konwerter?

Tak z ciekawości bo jestem noga z tego tematu. Czemu sprężarka sterowana 0-1 ma tak dramatycznie gorszą sprawność niż ta z modulacją?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no masz prostownik z zasilania 230V  po wyprostowaniu filtrowaiu masz 250V DC i takie napiecie idzie na sprężarka o częstotliwości od 0 do 145Hz

sprezarka BLDC ma wieksza sprawnośc z 2 powodów mozna modulowac praktycznie od 0 do 140% mocy nominalnej po drugie można ją krecić od 0 do 9000 obr na min a nawet i wiecej w zaleznosci od modelu ,duze obroty to małe gabatyty to małe tarcie i małe straty a moja sprezarka jest wielkosci butelki coli 1,5l . Po trzecie modulacja powoduje brak szronu na wymienniku przy temp bliskich zera

co  powoduje kolejne oszczednosci i to wszytko powduje że osiagniecie COP nawet 6 przy bldc nie jest problemem

ponadto pod wgledem sprawnosci przy sprezarkach czy tez wentylatorach przyjmuje sie że silnik indukcyjny klatkowy ma niewielką sprawnosc nawet potocznie sie mówi że silniki  klatkowe to złom jest

ta sama technologoa jest w kompresorach  powietrza plus sprężarka łopatkowa (taka jak w pompie kotła olejowego) powoduje że nowa sprezarka pobiera tylko 10kWh co wcześniejsza śrubowa pobierała 35-40kwh (dane mojego klienta )nie wspominając juz o tłokowych i te sprężarki powietrza sa złomowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe stwierdzenie z tymi 3 fazami prądu stałego - ale niech ci będzie, choć to błąd, gdyż sam silnik BLDC - czyli bezkomutatorowy prądu stałego jest zasilany przez układ komutacji, często wbudowany w sam silnik,  ale na tym etapie nie rozważajmy technologii wyższych , tylko podstawową - tą 1 f ze startem 1-0 .
Poleć jakąś dobrą 1 f do 2-3 kW.

 

Ponadto trzeba jakiś zawór rozprężny + jakiś czynnik do napełnienia układu, jaki jest najlepszy, wiadomo że sprężarki są dedykowane pod dany czynnik chłodniczy

 

PS

technologia podobna do silnika BLDC jest od dawna obecna w naszych kotłowniach - takie silniki mają pompy elektroniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

technologia BLDC  jest znana od 120 lat natomiast trudnosc sprawiało sterowanie ,a podpowiem że jest tez ta technologia w nowych odkurzaczach  i bedzie we wszystkim co musi mieć duze obroty czyli powyzej 3000obr/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FM z realu

1 SPF ok 2,5 - niepotrzebny bufor i kolejna pompa 24/d

2 SPF 4 - wielkie kombinacje z instalacją i czynnikami, a podany wynik i tak dłonie wątpliwy.

3 SPF Julki 2,88, ale nie bez udziału kabli w ilości ok 15% zapotrzebowania w najgorsze mrozy.

4 mój na on/off 3,44 i też z tygodniowym wspomaganiem poniżej - 10C

Reszta bajki

Wielu ma podliczniki na PC i u nich bez fajerwerków od 3 do 4 z hakiem tys kWh na rok dla domu jednorodzinnego 100-200 m2. Wielkiej różnicy GW, a PW też się nie obserwuje.

On/off bardziej preferowany w GW niż w PW, bo tam ma w miarę stałe warunki pracy. W PW by nie brakowało mocy przy mrożące musi być ogromną sprężarką, albo tandem dwóch mniejszych, by z kolei na małych mocach jedna duża za bardzo się nie męczyła.

Do kombinacji właściwie jedyne rozsądne wyjście to kupienie gotowego inwertera klimatyzacji i przerobienie na PW. Na mnie nie ma się oglądać, bo ja części miałem dość tanio i dlatego się zdecydowałem na budowę od zera. Gdyby przyszło wszystko kupować w cenach detalicznych miajało by się to z celem i ekonomią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie aktualnie pogrzewa sie 430m2 z czego 400 do 23,5st grzejemy juz od 2 tyg i jakies 4dni na poczatku miesiaca i zuzcycie 416kwh  z czego tylko 140 z sieci w drugiej taryfie adekwatnie w zeszłym roku zuzyłem we wrześniu 167m3 gazu ,wiec szacunkowy koszt podgrzewania wody i CO we wrześniu br  to około 60zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomiczne liczby rysujesz, ale nie kwestionuje. Sprawdziłem swoje, od 2.05.2015 do dziś na CO poszło 211kWh ciepła, to jakieś 50kWh prądu. Za poprzednią dobę 9,98kWh prądu w tym 2kWh na CWU. Średnia dobowa jak na razie ok +10C.

Jak tobie przy tej średniej bierze ok 4kW, to przy średniej 0C będzie to prawie 8kW. Nie licząc derfrostów już będzie brakować mocy nominalnej, z defrostami i wyższą temperaturą GZ ciężko to widzę.

Ale informuj.

Fajnie by też było mieć jakiś podgląd na temperaturę końca sprężania. Np jakiś czujniczek na grubej rurce wchodzącej do wymiennika ciepła w domu. Można by mniej więcej zorientować o bezpiecznym zakresie pracy takiej PC przerobionej z klimatyzatora. Np czy przy - 5C za oknem potrafiła by nagrzać CWU do 45C, czyli parowanie ok - 10C, a skraplanie +55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu dzis był mrozik -3st wejscie na wymiennik podczas grzania wody 67st woda ustawiona na 47st teraz podczas grzania CO czynnik 47st istalacje CO na zasilaniu 34st w pomieszczeniu 23,5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest niemozliwe ????

 uzasadnij ?

a propo wczesniej pisałes że przy -10st nie osiagnie ilus tam stopni uswiadamiam cie kolego że pompy ciepła samsunga przy -20st grzeją wodę do 60st bez zadnych grzałek jak znasz parametry tego zazu to zobaczysz że to nie zaden problem ,czy ja u siebie przy -15st uzyskam taki parametr to nie wiem pozyjemy zbaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.