Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piecyk Na Pellet Bez Prądu


Rekomendowane odpowiedzi

Hamerykańska myśl techniczna wykombinowała piecyk na pellet działający bez prądu.

 

Nie dość, że go 'matka natura' napędza, to także spełnia on tamtejsze normy emisji. Tutaj autor tego dzieła o nim opowiada, ale konkretów nie za wiele. Zwłaszcza przekroju się nie doszukałem.

Gość mówi, że ma dwie komory spalania, ale na odprowadzeniu spalin ma dodatkowy dopływ powietrza (tu widać) i kita płomienia potrafi walić za pierwszy zakręt "komina".

 

 

Niemniej ciekawe zjawisko i wyrób pionierski chyba na skalę światową. Ale i niedopracowany. W sprzedaży się pojawił w zeszłym roku i jako że nie było żadnego zabiezpieczenia przed cofaniem się ognia do zasobnika, to u niektórych klientów się to zdarzało, gdy komora spalania zapychała się popiołem (też coś zepsuli z odpopielaniem).

 

Jak firma zareagowała: rozesłali dystrybutorom zestawy naprawcze (chodziło o uszczelnienie doprowadzenia paliwa z zasobnika), by ci odwiedzili klientów, którym te piecyki sprzedali i pomogli im je naprawić (za darmo dla klientów, a producent zapłacił dystrybutorom za tę robotę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ten piecyk, trochę ładniejszy jak mi się wydaje http://www.lanordica-extraflame.com/it/stufe-a-pellet/cleopatra_p8923

 

A ten na pellet i drewno bez prądu http://www.lanordica-extraflame.com/it/stufe-combinate/cleo-combi-vogue_p8919

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tym ustrojstwie to pellet się nie pali, tylko tli ( żarzy) , obok jest konstrukcja do drewna lub pelletu, która reklamują jako bardzo wydajną z małą emisją tlenku węgla - dla pelletu 218ppm a dla drewna 873 ppm , które podobno "prawie" spełnia wymogi norm zanieczyszczeń 

 
To zabawka, do salonu , wygląda na próbę powrotu do korzeni.
Działa na zasadzie kominka, a jest firmowane przez producenta noży Friskars  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Wydaje mi się, że ten z linku wyżej też ma emisję dla peletu 218ppm. Co do samego spalania to nic nie mogę powiedzieć, bo z peletem nigdy nie miałem przyjemnosci ale wydaje mi się, że zapalony od góry w niechłodzonej wodą rurze może spowodować spory ciąg i silne napowietrzenie od dołu, podobne do nadmuchu wentylatorem i kto wie, czy rzeczywiście nie powstaje efekt podobny do rysunków producenta. Oczywiście to tylko gdybanie ale jeżeli chociaż zbliża się do zapewnień producenta to i tak byłby to moim zdaniem świetne rozwiązanie, łatwe do naśladowania. Sam bym takiego spalania spróbował w jakiejś rurze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane  o tlenku węgla są takie same dla obu konstrukcji - jedna jest tylko na pellet za ok 1300€ a druga w na drewno lub pellet za 1900€.

Jak próbowałem palić pelletem w kominku lub kotle to trzeba było bardzo dużo powietrza do rozpalenia i podtrzymania palenia - pellet ma dużą powierzchnię spalania i wymaga dużo tlenu do palenia.

Natomiast mam wątpliwości co do sprawności takiego rozwiązania - 5kg pelletu spalone w 6h  daje moc ok 3,4 kW - to 12,2 MJ/h z 0,83kg , to dużo,  to 14,64 MJ/kg, tyle co mój kocioł z palnikiem nadmuchowym.

Co do naśladownictwa to myślę że kolega Przemysław to by takie coś w jeden dzień obskoczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Pelet peletowi nie równy, może skandynawowie jeszcze nie nauczyli się go podrabiać jak nasi producenci a co do porównania do spalania w kominku, czy nawet w DS-ie to raczej nie ma porównania. W omawianej konstrukcji komorę spalania stanowi jak mi się zdaje pionowa rura. PP chyba pod ruszt a odpalanie od góry. Podobnie jak we wkładzie kominowym metalowym bardzo szybko powstaje dobry "cug" stąd zapewne dobre napowietrzenie warstwy żaru. Pytanie co z PW, jest czy go nie ma. A może wystarcza samego PP. Do czego służą te "otwory lub okienka" na przedniej ściance nie mówiąc o tym, że zapewne producent nie wszystko pokazał na rysunkach... Ale nawet jeżeli faktyczna sprawność jest w granicach 75-80% to i tak jest to świetny wynik, nieosiągalny dla miażdżącej większości tradycyjnych konstrukcji na paliwa stałe. Brak elektroniki i elementów ruchomych a także instalacji co. to też w pewnych warunkach plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Na stronie producenta jest link do filmu http://youtu.be/75aHxvjCBIg Myślę, że ten ruch powoduje już sam okrągły kształt przekroju komory spalania. Wystarczy wziąść kawałek (z 0,5m) stalowej rury np. 1" i przy jej jednym końcu zapalić np. kawałek papieru i zobaczyć i usłyszeć jaki dżwięk zacznie się wydobywać i jakie "ssanie"  taki kształ powoduje. Podobnie wygląda praca stalowego wkładu w kominie, jeszcze dziś wielu nie może uwierzyć, że małe przekroje takiego wkładu potrafią spokojnie obsłuzyć nawet duze kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta indyjska ( jeśli chodzi o piecyk Oorja Stove ) to inna koncepcja - tam jest zgazowanie pelletu, a następnie spalanie gazu , potrzebny jest dodatkowo wentylator nadmuchowy.

Co do wskaźnika poziomu paliwa to jest on zasłonięty szybą, inaczej pellet by wylatywał, nie mówiąc już o ogniu i dymie.

Pewnie w rurze są jakieś żebra aby PP mogło od dołu zasuwać a ciąg jest powodowany jak już Sony23 pisał wysokością konstrukcji.

W RS to się bawiłem, ale z taką konstrukcją jeszcze nie.

tak pi razy drzwi jak przeliczyłem zasyp na wysokość  to wychodzi średnica wewnętrzna ok 9cm .

Mam w magazynie rurę żeliwną fi 150, 2m dl - to będzie potwór ;) , tylko kłopot z łączeniem z resztą - nie jest spawalna.

I tu pytanie czy żeliwo wytrzyma taką pracę?

Może na złomie coś stalowego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeca indyjska  zastępuje hindusom palnik gazowy i aby pracować efektywnie potrzebuje nadmuchu,u fina rolę wentylatora spełnia komin.Wskażnik rzeczywiście jest osłonięty szybą i to zapewne żarodporną, ale jeśli między szybą niema kanału powietrznego to po paru przepaleniach szkiełko zakopci się sadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wziełem rurę PCV fi 75 - i zrobiłem taki model palnika - okazuje się że przy 1m i zasypie 85cm - zostaje te 15cm wolnego -rura jest szczelnie zatkana i nie ma podawania PP, tam muszą być jakiś kruczek z tym PP od dołu podawanym.

Może na całej długości rury są po obwodzie jakieś dysze?

Zauważ że do pracy takiego pieca wystarczy minimalny ciąg 5-10Pa.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fin aby opatentować  swój wynalazek wprowadził podkręcanie płomienia,sądzę iż nie na całej długości rury tylko na jej końcówce.Sambor to powietrze tylko wchodzi od dołu do tego piecyka co wcale nie oznacza, że przechodzi przez całą warstwę paliwa.Najprościej to zrobić kątówką nacięcia wzdłóż rury po obydwu stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciąć po długości  kątówką rurę fi ok 100mm od wewnątrz to raczej masakra.

Najlepiej było by coś na wzór wnętrza lufy armatniej  - takie rowki spiralne, 

Jak przepatrzyłem swój złom to mam rurę fi 80 od komina gazowego - kwasówka , ścianka 0,8mm - powinna 1 palenie wytrzymać, ale to PP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Zasyp na próbę jakieś 40 cm rury peletem i spróbuj to "przedmuchać" ,jeżeli ludzkie płuca podołają, to ciąg poradzi tym bardziej. Myślę, że granulacja peletu jest na tyle duża, że pozostają między ziarenkami wystarczajace szczeliny dla migracji powietrza. W starym kotle ciąg potrafił przeciągnąć PP przez warstwę 30-40 cm lichego zboża z masą sypkich zanieczyszczeń przytykających przestrzeń między ziarnami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Co to jest ciąg ? Można powiedzieć, że przy obecnej temp. na zewnątrz ciągu nie ma ale wystarczy, że odpalimy gazetę i ciąg jest. Podobnie z tym ustrojstwem. Klapa skróconego obiegu jest więc wystarczy żeby wystartować a potem kręci się samo, reszta to wyliczenie powierzchni paleniska (tzn. mocy do powierzchni wymiennika, żeby minimalna temp. spalin zapewniała ów "legendarny" ciąg... W wielu postach np. użytkowników kostrzew pojawia się opinia, że kocioł lepiej pracuje z brudnym wymiennikiem, co pozwala sądzić, że przy czystym jego powierzchnia jest zbyt duża i zbyt zimne spaliny nie wytwarzają odpowiedniego ciągu do prawidlowej pracy tego akurat kotła. Każdy kto ma klapę skróconego obiegu sam może zobaczyć jak kocioł pracuje na mega ciągu (klapa otwarta) i ciągu normalnym (klapa zamknięta). Odpowiednik stosunek powierzchni wymiennika ale także jego kształtu do mocy paleniska to chyba najważniejszy element, który decyduje jak kocioł będzie pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poeksperymentowałem i po przesianiu pelletu - ok 3mm sito- i wysokości zasypu do 60cm jest przejście PP - czyli swobodny przedmuch

Przy zasypie ok 1m już praktycznie nie ma przedmuchu.

Użyłem rury kominowej fi 60 /0,5mm 2 x po 0,5m.

Może bym w tym już rozpalił, ale na razie brak rusztu,

 

Sony23 spoko - na razie próbuję z samą rurą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Nie wiem , czy dobrze zrozumiałem ale sama rura bez komina może nie zadziałać, chociaż te piecyki dla trzeciego świata zasuwają i bez komina. A tak na marginesie, sąsiad ma sklep i masę kartonów itp., kocioł z podajnikiem i chyba bez awaryjnego paleniska więc cała makulatura ląduje w blaszanej beczce, gdzie jest spalana. Jezeli w kartonach nie ma plastików to spalanie od góry jest bezdymne lub prawie bezdymne i niestety bezefektywne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek próba palnika, ciąg to będzie - jest mocny wiatr, czyli coś pociągnie, na razie chcę to zrobić bezkosztowo, czyli tym co mam lub będzie na złomie

Najlepsza byłaby rura czarna fi ok 100 - łatwo taką spawać , wiercić .

później koncepcja obudowy , np mnie pasuje wylot spalin na samym dole, podłączenie wylotu do wyczystki od kominka.

 

natomiast niektóre modele kuchenki indyjskiej mają wentylator z akumulatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.