Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie Grupowe W Tłoku


redo10000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów,

Tak się ostatnio zacząłem zastanawiać nad innym sposobem palenia w moim piecu tłokowym. Otóż obecnie w jedym cyklu podajnika podawana jest stała dawka paliwa co określony czas. A gdyby robić kilka cykli na raz a potem dłuższa przerwa na dopalenie po czym ponownie kilka cykli. Czy taki sposób byłby ekonomiczny i lepszy od wykonywania co określony czas jednego cyklu pracy.Zostawiam na razie kwestie pozycjonowania tłoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już spotkałem się z takim paleniem w tłoku na forum M....r, ale dawno temu. Gość wybudował bardzo duży dom, wszędzie podłogówka, kocioł z tłokiem, nie pamiętam producenta, ale sterowanie chyba robił sam. Generalnie nie narzekał, osobiście nie próbowałem, wydawało mi się to jakies dziwne. Pewnie można, ale co z dmuchawą, chyba trudniej ustawić, który ster sobie z tym poradzi i co zrobić z nadmiarem energii ?

Jak instalacja na grawitacji z dużą ilością zładu to jeszcze ujdzie plus stary kocioł z dużą pojemnością wodną, ale nowe instalacje podłogowe, nowe grzejniki potrzebują kotła o pojemności 50 litrów i jak największej powierzchni płaszcza, dodatkowo palenie ciągłe bez postojów, w małych dawkach a często, ster który ogarnie dmuchawke z czujnikiem temp spalin to niskie spalanie

 

 

Chyba lepiej w małych dawkach, częściej  - ekonomiczniej i ekologicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj.

 

Powiem tylko tyle. Grupa symuluje jedną większą dawkę jak w tłoku.

Ok. Dziś ustawiłem sobie maksymalny czas podawania tłoka. Jest on 2,5 raza większy od normalnego, czyli za jednym podaniem podaję 2,5 raza tyle co poprzednio, ale przerwę między podaniami robię ok. 3,5 raza dłuższą. Zobaczymy jak to się sprawdzi. Z małymi dawkami podawanymi co pewien określony czas zauważyłem taki mankament, że jak piec przechodzi z trybu podtrzymanie do trybu praca, to musi być kilka podań, aby dobił do zadanej temperatury (np. ok 4,5podań). Dopiero przy 4-5 podaniu żar kończy się tuż przed ostatnim otworem nawiewu, a to oznacza, że przez te poprzednie 1-3 podania przez palnik jest dmuchane powietrze, ale nie w całości przez żar. Idea tego jest taka, aby raz podać tyle węgla od razu, aby żar kończył się tuż przed ostatnim otworem nawiewu. Ale nie wiem czy dobrze myślę? Przetestuję i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kombinuje jak tu dawkę tłoka zmniejszyć i zwiększyć liczbę cykli, a tu proszę... Zamiast rozpoczynać eksperyment teoretyczny przejdź do praktyki i daj znać ile węgla zaoszczędziłeś.

Dam znać jak najbardziej, no ale zamiast oszczędności może być strata. Tak czy owak warto chyba spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już spotkałem się z takim paleniem w tłoku na forum M....r, ale dawno temu. Gość wybudował bardzo duży dom, wszędzie podłogówka, kocioł z tłokiem, nie pamiętam producenta, ale sterowanie chyba robił sam. Generalnie nie narzekał, osobiście nie próbowałem, wydawało mi się to jakies dziwne. Pewnie można, ale co z dmuchawą, chyba trudniej ustawić, który ster sobie z tym poradzi i co zrobić z nadmiarem energii ?

Jak instalacja na grawitacji z dużą ilością zładu to jeszcze ujdzie plus stary kocioł z dużą pojemnością wodną, ale nowe instalacje podłogowe, nowe grzejniki potrzebują kotła o pojemności 50 litrów i jak największej powierzchni płaszcza, dodatkowo palenie ciągłe bez postojów, w małych dawkach a często, ster który ogarnie dmuchawke z czujnikiem temp spalin to niskie spalanie

 

 

Chyba lepiej w małych dawkach, częściej  - ekonomiczniej i ekologicznej.

No właśnie nie wiem w jakich dawkach lepiej, dlatego próbuję, próbował ktoś może w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam a jak zmiejszyc ilosc podawanego ekogroszku w tłoku.posiadam piectypu kpm kaczmarek pleszew 35kw sterownik titanik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam czy mógłby mi ktos pomuc w ustawieniu pieca kpm tłok kaczmarek 35kw ze sterownikiem titanik .bardzo dużo spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedys jak budowałm swój podajnik razem z piecem i testowałem sterownik to własnie takie spalanie wpadło mi do głowy i zrobilismy program w sterowniku który ma za zadanie pilnowania takiego spalania grupowego czyli u mnie taki parametr można zrobic jakby na dwie funkcje czyli krotnos podawania mam zrobiony od 1 do 10 czyli czas przerwy powiedzmy mam 295s i ten czas moge zrobic od 1 do 10 razy czyli mogę podac jednorazowo np.7 dawek czyli w moim przypadku 7min i palic 295x7=2065s czyli ok 35 min piec pali bez dokładania.

A teraz przyjmijmy ze piec aby utrzymac daną temperature na zasilanie potrzebuje 1-2 podania aby znowu wejsc w podtrzymanie wię co ? STRATA i sadza.

Niestety najlepszym rozwiązaniem na dzien dzisiejszy powiem ze w domu jedno-dwurodzinnym jest sterowanie dwustanowe i super dobranych dawkach wtedy straty nie idą w komin mamy czyste spalanie ekonomiczne i jest ciepło.Ja wiem z doswiadczenia ze zaraz ktos napisze ze jest jeszcze PID ale niestety to mnie nie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tłoku pali się miałem  i wtedy jest ok.Jak się chce palic eko to trzeba kupis jakiegos slimaka.

Jak czytam że w tłoku pali się miałem i w tedy jest ok to mnie !... W kotle tłokowym pale miałem i eko a obecnie orzechem

i orzech najlepiej się sprawdza,no czywiśie w moim tłokowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam drogich forumowiczów,

Tak się ostatnio zacząłem zastanawiać nad innym sposobem palenia w moim piecu tłokowym. Otóż obecnie w jedym cyklu podajnika podawana jest stała dawka paliwa co określony czas. A gdyby robić kilka cykli na raz a potem dłuższa przerwa na dopalenie po czym ponownie kilka cykli. Czy taki sposób byłby ekonomiczny i lepszy od wykonywania co określony czas jednego cyklu pracy.Zostawiam na razie kwestie pozycjonowania tłoka.

Kilka cykli podawania na raz (raz po raz) spowoduje kopcenie w trakcie pracy i powstwanie sadzy w nadmiernej ilości w przejsciu w podtrzymanie. I tak jak napisał kolega robogaz strata opału .Ja dziele dawkę podawanego opalu na 2 lub więcej i wtedy

spala super przy miale przy eko przy groszku i przy grubszym opale.

Według mnie lepsza mniejsza dawka opału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, po dobie palenia sadzy jest zauważalnie więcej, wiec powyższe wnioski słuszne. Niemniej spalanie w zasadzie podobne, choć teraz na dworze jest zimniej. Zgoda, że dawkę należałoby zatem zmniejszyć - np. po bokach ustawiając ścięte cegły szamotowe jak to sugerował Vlad24 w innym poście, nie mniej u mnie nie mam za bardzo takiej możliwości. Ile u was drodzy użytkownicy pieców tłokowych trzeba podań aby piec osiągnął zadaną temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie dawki poprzez ustawienie cegieł szamotwwych ścietych może spowodować pietrzenie się opału na palniku , a co za tym idzie produkcje sadzy w nadmiernej ilości , kopcenie . Im grubsza warstwa opału tym gorzej.

U mnie kociołek potrzebuje 4-5 podań pełnych aby osiągnoł zadaną temperature .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawke powinno się dopasować na regulacji srub od tłoka lub sterownikiem a nie dawać na sam palnik szamotu.

Lub jeżeli ktos ma mozliwosc regulowac samym kontraktonem pozycje otwierania tłoka.

U mnie aby dojsc do zadanej potrzeba 2 podania pale groszkiem 40 mm 24mj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam że w tłoku pali się miałem i w tedy jest ok to mnie !... W kotle tłokowym pale miałem i eko a obecnie orzechem

i orzech najlepiej się sprawdza,no czywiśie w moim tłokowcu.

Nie wiem co oznacza ten wykrzyknik :) ?A co do samego orzecha to musi bardzo strzelać w samym tłoku podczas podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie strzela bo konstrukcja podajnika jest inna niż w większości tłoków a detal tkwi w samym kształcie tłoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 70kgna24h ,mysle ze to dużo.moje ustawienia to czas pracy 25min,czas w podtrzymywaniu15min,krotnosc5,czas przedmuchu 15s,tem co48,cwu55,moc dmuchawy4 bieg na 10 około30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie sedna tematu. Wg. mnie częściej i mało to optymalna technika palenia, a sposobem na zmniejszenie "efektu sadza" i może odrobinę mniejsze spalanie mogłoby pomóc podawanie na palnik cieńszej warstwy opału niż jest to dotychczas wówczas cienka warstwa szybciej napowietrza się. Proszę zrobić mały test polegający na rozsunięciu (np. pogrzebaczem) podanej dawki na większą powierzchnię palnika tak żeby była ona max. 2cm wysoka. Dymienie wystąpi ale przez bardzo króciutki okres a płomień stanie się bardzo jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Blackbird podał prawie idealny sposób na ekologiczne spalanie, ale nie ma możliwości na takie spalanie w automacie, zawsze jakaś dawka pójdzie w górę i zacznie się spiętrzać, jedynie można pomóc kociołkowi aby nie dopuścić do tego, aby było za dużo popiołu. U mnie sprawdza się to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pochwal się jak wygląda twój tłok lub producent (jaki) a moze typu SAM Ja jestem ciekaw.Ko

 

 

Sedno spalania  w tloku to podajnik , palnik    podajnik  szerokośc 170mm płytka palnika 200mm opał podawany ładnie (rozlewa się na płytce palnika) tłok mniejszy  a palnik troche szerszy  powodyje to ładne rozłorzenie opapału po podaniu ,  A nie tak u was tłok i palnik jednakowa szerokość, do tego dorobiona regulacja wysokości p-odawanego opału ( regulowana)  Do tego 3 płytki palnikla 1 orginał 2 do miału 3 do grubego opału chodzi tu o napowietrzanie . opał kupuje po 1-1i3tony tego samego opału, czyli wymiana płytki palnika 2-3 razy w sezonie  w trakcie czyszczenia. Tłok to blacha  o grubości 5 mm w kształcie litery l praacująca na prowadnicach+ blacha 5mm dospawana pod kątem 45  stopni + profil 20na 40 przed. I nic sę nie klinuje i  nie strzela . Serce tłokowca  to podajnik i palnik.

Kocioł tak jak w opisie lokalny mały producent .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast mnożyć posty to napisz co to jest dużo? 50kg/ 24h ? więcej ?

witam 70kgna24h ,mysle ze to dużo.moje ustawienia to czas pracy 25min,czas w podtrzymywaniu15min,krotnosc5,czas przedmuchu 15s,tem co48,cwu55,moc dmuchawy4 bieg na 10 około30%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.