Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piece Na Holzgaz -Atmos


Ryszard13

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dla osób palących w piecach Atmos lub innych o podobnej konstrukcji, głównie chodzi mi o jak ustawić piec zakładając go paliwem [drewnem] na noc, aby z rana był jeszcze żar.

Teorii w tej kwestii jest dużo jednak interesuje mnie jak to jest w praktyce.

Jeżeli był ten temat poruszany to proszę o link do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego kotła konieczny jest bufor. Drewno spala się szybko i intensywnie wytwarzając ogromne ilości ciepła w relatywnie krótkm czasie i nie da się bez bufora przetworzyć tego na długą stałopalność. Wszelkie metody obejścia tego przez obniżanie temperatury i kiszenie drewna zemszczą się szybko i boleśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie posiadam bufora, landomatu,ani żadnego zaworu na powrocie i zamierzam długo palić w tym piecu mimo że piec ma już za sobą 8 sezonów, o ile piec jest wykonany z dobrej stali kotłowej, to samo mi powiedzieli producenci pieców c.o, którzy twierdzą, że pozyskanie takiej dobrej stali kotłowej jest na dziś dzień mało prawdopodobne, to samo dotyczy też żeliwa, dlatego wiele pieców mimo wszelkich zabezpieczeń i zaleceń producenta nie dochodzi do pełnoletniości.

Z jaką taką, eksploatacją pieca dam sobie radę trochę praktyki jak i wiedzy posiadam, może moja wiedza nie jest tak współczesna, piec na holzgas kupiłem raczej z ciekawości, jeżeli mi się spodoba ta metoda uzyskania ciepła, to zakupię jakiś nowy ,ale jak na razie jestem w fazie eksperymentu.

Mam starą instalację jakiś 800litrów wody, 250m do ogrzania i dom nieocieplony, stary piec wytrzymał 35lat palenia węglem, koksem i przez ostatnie 12 lat drzewem i nadal jest sprawny, ale odstawiony na boczny tor.

Odziedziczyłem kawałek lasu, dlatego przeszedłem na drzewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800 litrów wody w instalacji same w sobie stanowi niezły akumulator ciepła. Polecam wkładanie w kocioł drewna w grubych kawałkach, by powierzchnia odgazowania była jak najmniejsza. O tym, że drewno ma być suche chyba nie muszę pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dla osób palących w piecach Atmos lub innych o podobnej konstrukcji, głównie chodzi mi o jak ustawić piec zakładając go paliwem [drewnem] na noc, aby z rana był jeszcze żar.

Teorii w tej kwestii jest dużo jednak interesuje mnie jak to jest w praktyce.

Jeżeli był ten temat poruszany to proszę o link do tematu.

a jaka masz moc i jaki dom ogrzewasz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mój kociołek to Atmos DC 22S czyli 22kW jak się nie mylę, używany przez osiem sezonów grzewczych, według zaleceń producenta tak przynajmniej twierdził poprzedni właściciel kociołka.

 

Piec wygląda na zadbany egzemplarz, jak i eksploatacja pieca wskazuje na małe zużycie części ceramicznych.

 

Dom do ogrzania to jakieś 250m kwadratowych powierzchni, parter, piętro i poddasze,nie licząc piwnicy 1 grzejnik, chociaż nie można to nazwać piwnicą bo dom nie jest wkopany w ziemię i stoi na powierzchni.

 

Po trzech rozpaleniach w tym piecu jestem zadowolony z wydajności jak i oszczędności zużytego paliwa w porównaniu z poprzednim piecem.

 

Instalacja podłonczenia pieca jest bardzo prosta posiada jedynie Zawór różnicowy i pompę na zasilaniu na powrocie nie instalowałem zabezpieczeń termicznych, pompa obiegowa chodzi non stop podczas pracy pieca…

 

 

Palę drzewem liściastym mieszanym, dąb olcha brzoza i grab, ale tylko 1 rok sezonowanym, bo tyko takie obecnie posiadam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę, że te gatunki drzewa wymagają dłuższego sezonowania, najwyżej kociołek pójdzie na złom, 1000 zł straty za kociołek to jeszcze nie tragedia.

Paliłem w starym kotle takim drzewem i i jakoś przeżył 30 lat mimo ostrzeżeń sąsiada który jest przedstawicielem weismana i buderus, nie mam zbytnio na działce gdzie sezonować drzewa.

Mam tyko nadzieje że poprzedni właściciel kociołka dobrze wypalił blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mój kociołek to Atmos DC 22S czyli 22kW jak się nie mylę, używany przez osiem sezonów grzewczych, według zaleceń producenta tak przynajmniej twierdził poprzedni właściciel kociołka.

 

Piec wygląda na zadbany egzemplarz, jak i eksploatacja pieca wskazuje na małe zużycie części ceramicznych.

 

Dom do ogrzania to jakieś 250m kwadratowych powierzchni, parter, piętro i poddasze,nie licząc piwnicy 1 grzejnik, chociaż nie można to nazwać piwnicą bo dom nie jest wkopany w ziemię i stoi na powierzchni.

 

Po trzech rozpaleniach w tym piecu jestem zadowolony z wydajności jak i oszczędności zużytego paliwa w porównaniu z poprzednim piecem.

 

Instalacja podłonczenia pieca jest bardzo prosta posiada jedynie Zawór różnicowy i pompę na zasilaniu na powrocie nie instalowałem zabezpieczeń termicznych, pompa obiegowa chodzi non stop podczas pracy pieca…

 

 

Palę drzewem liściastym mieszanym, dąb olcha brzoza i grab, ale tylko 1 rok sezonowanym, bo tyko takie obecnie posiadam.

 

 

noo to daje dwa lata i po kotle będzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze teorie nie są zbyt pocieszające dla mnie, ale nie jestem aż takim pesymistą, raczej zawsze pozytywnie myślę, chociaż ludzie z branży grzewczej mnie ostrzegali, że budowa produkowanych obecnie pieców technicznie jest lepsza, jednak materiałowo, jakość gorsza i muszę się z tym liczyć.

Czyżby globalizacja i tą branże nie ominęła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej coraz większy wpływ księgowych i oddech Chińczyków na własnych plecach.

Dla Twojego pocieszenia: w moim domu pracuje już 18 lat stalowy kocioł olejowy podłączony tak samo jak Twój Atmos. Sprzęt montowany przez fachowców. Już kilka lat temu serwisant wróżył mu przerdzewienie, ale kocioł jakoś na przekór sie trzyma, chociaż pracuje na dość niskich temperaturach. W okresach przejściowych 40 stopni, a 50 stopni gdy mocniej przymrozi. Ostatni rok pracował juz tylko z doskoku, jako dodatkowe źródło ciepła, ale wciąż bez zająknięcia. O czymś takim jak temperatura powrotu kotła to ja osobiście dowiedziałem się dopiero rok temu, gdy zgłębiałem wiedzę przed instalacją kotła zasypowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gondoljerzy dodałeś mi trochę otuchy, mimo że, instalacje sanitarne i grzewcze o takim kierunku kończyłem szkołę i pracowałem kilka lat na utrzymaniu ruchu, gdzie miałem styczność z kotłownią, ale to było 35 lat temu i od tamtego czasu wykonywałem całkiem inny zawód.

Ja tyko czekam jak obecni producenci kotłów zaczną wymagać do pieców na drewno, okorowania go a nawet oheblowania drzewa przede włożeniem, też w jednym piecu paliłem różnościami przez 30 lat i jakoś przetrwał…

Widać są na świecie rzeczy, co się nawet fizjologom nie śniły, jak mawiał F.Kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zgadza się materiął był kiedyś lepszy ale żeby takie dobre czasy wróciły to trzeba by wskrzesić towarzysza Gierka ... a co do twojej instalacji to zamontuj ten zawór termoststyczny na powrocie i pompę na prowrocie do kotła i będzie super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie chciałem zrobić, ale instalator z wieloletnim doświadczeniem po oględzinach całej instalacji w domu, odradził mi takie rozwiązanie, jak i ciśnieniowy zbiornik wyrównawczy, nie wiem, czym się kierował, ale wiem, że to jest dobry specjalista z długoletnią praktyką zawodową.

Odradził mi też danie automatyki na pompie obiegowej, pompa ma cały czas chodzić podczas grzanie pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie chciałem zrobić, ale instalator z wieloletnim doświadczeniem po oględzinach całej instalacji w domu, odradził mi takie rozwiązanie, jak i ciśnieniowy zbiornik wyrównawczy, nie wiem, czym się kierował, ale wiem, że to jest dobry specjalista z długoletnią praktyką zawodową.

Odradził mi też danie automatyki na pompie obiegowej, pompa ma cały czas chodzić podczas grzanie pieca.

no pomp nie możesz sterowac przy tym kotle za wyjątkiem kiedy dobrze dziła instalacja gwawitacyjna ,w innym przypadku musi racowac cały czas jak pracuje kocioł ,a w jakim celu chcesz zamykać instalację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa i założyła głowice z zaworami zwykłymi zamiast do układów grawitacyjnych i teraz musi być pompa a grzejniczki się nie podobały ze musiała wymienić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam u siebie i montuje heimaier i do tego głowce ale odradzam DX to takie g... ze lepiej dołożyć do głowicy 5 zł i kupić tą lepszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mówi Polak mądry po szkodzie, tym Bardziej że ja je sam montowałem i nie zwróciłem uwagi jakie zawory mi dali, bo pompę zamontowałem wcześniej i myślałem ze to bez różnicy, a jednak jest.

Postaram się dowiedzieć co mi sprzedali i najwyżej wymiennie bo jeden grzejnik długi 20 żeberek słabo mi grzeje dołem i powrót jest tylko letni ,chociaż może to też być wynikiem złej regulacji na pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wrócę do kwestii pieców na holzgas, większość tych pieców posiada wkładki ceramiczne, które po jakimś czasie ulegają wypaleniu częściowym tak było z moim piecem {wypalił się ruszt górny} na którym spala się drzewo, naprawiłem to stosując beton ogniotrwały, ponieważ ruszt posiadał okrągłe otwory powietrzne ,użyłem za matrycę sterodur ktury po zastygnięciu betonu wydłubałem.

Aby ustrzec się przed ponownym wypaleniem tego elementu zastosowałem ruszt zrobiony ze stali, zbrojeniowej.

Czy takie rozwiązania są dopuszczalne i trwałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.