Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimna Woda Z Bojlera


ryszardl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jest sobie taka instalacja:

post-21545-0-39347500-1378282082_thumb.jpgpost-21545-0-35031800-1378282108_thumb.jpg

Problemem jest mała ilość ciepłej wody z bojlera. Podejrzewam, że większość przepływu idzie przez wymiennik i dlatego woda w bojlerze nagrzewa się bardzo wolno. Czy zamontowanie zaworu dławiącego nieco przepływ przez wymiennik zaradzi temu problemowi?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przepływ przez boiler jest za niski, to powinieneś czuć wyraźną różnicę pomiędzy temperaturą rury zasilającej boiler a rurą jego powrotu. Zazwyczaj przy takim podpięciu to boiler trzeba dławić, a nie wymiennik, który ma większy opór niż wężownica boilera.

 

Napisz jeszcze ile masz na kotle, a ile chcesz mieć na boilerze. Bywałem u ludzi, którzy na kotle trzymali 50 i tyle samo chcieli mieć na zasobniku, a rozbiór wody był solidny. Im mniejsza różnica temperatur, tym wolniej boiler będzie się rozgrzewał lub zadanej nigdy nie osiągnie. Z tego min. powodu sterowniki kotłów w priorytecie CWU podnoszą automatycznie temp wody w kotle o ok 10 stopni na czas grzania biolera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno się mylisz. Wymiennik płytowy ma dużo większy opór niż bojler i nie powinien on stanowić przeszkody. Zrób więcej zdjęć i z innej perspektywy bo może jest gdzie indziej problem. Czy ten stan jest od początku działania instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. powrotu do pieca: post-21545-0-59793900-1378496673_thumb.jpg

Temp przed i za wymiennikiem: post-21545-0-62109500-1378496757_thumb.jpg

Temp rury powrotnej z bojlera: post-21545-0-61354800-1378496812_thumb.jpg

Widok na instalację: post-21545-0-94097000-1378496876_thumb.jpg post-21545-0-21246800-1378496949_thumb.jpg

 

Tak, taki stan jest od początku działania instalacji.

Proszę zwrócić uwagę na temp rury powrotnej z bojlera i ogólną temp powrotu do pieca - wygląda na to, że jednak przez wymiennik jest większy przepływ. Możliwe jest, że coś blokuje wężownicę bojlera? ale to rury 1" i 5/4" ??

Tak sobie myślę: a może powrót z bojlera jest wpięty nie w tym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu płytowy jest ten wymiennik ? jakiej mocy ? może jednak rzeczywiście mniejszy opór przepływu jest przez niego niż przez wężownicę wymiennika pojemnościowego. Zwiększałeś bieg pompy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik przy bojlerze jest zakręcony. W zasadzie nie jest tam potrzebny, był założony w razie "w"

 

Tak czy owak, pasowałoby zdławić przepływ na wymiennik ale tu nie za bardzo jest czym.

Właśnie co do tego chcę się upewnić - wg mnie pasowałby zawór dławiący zaraz na wyjściu powrotu z wymiennika (po stronie kotłowej rzecz jasna ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie temat zagadka

jak wężownica bojlera może mieć mniejszy przepływ niż wymiennik ?

obawiam się że bez wizyry jakiegoś instalatora się nie obejdzie

Taaaa.... też mnie to dziwi - wygląda, że wężownica przytkana.... ale w jaki sposób?? Kurcze, nie chce mi się tego rozkręcać, ale chyba będę musiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, by raczej za... Chyba, że się nie znam ;)

Nieistotne to jest za czy przed. W węzłach cieplnych zawór instaluje się za wymiennikiem bo tam już jest niższy parametr. W warunkach domowych może być za lub przed, spełni to samo zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało... (tzn. dławić bojler...)

Na piecu zawsze min 70C i tyle też teoretycznie powinno być w bojlerze

 

PS. A tak poza tematem to ile czasu taki bojler powinien się nagrzewać? Bojler 140 l

przy 70st to około 3 godziny i masz 55st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.