Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 170M2


januszj26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

17 KW do domu 170 m2 ocieplonym w takim standardzie to trochę za dużo, spokojnie wystarczy 14 Kw jak nie mniej. Z seryjnie produkowanych kotłów dolnego spalania coś tam idzie wybrać, ale jak chcesz dolniaka z prawdziwego zdarzenia, to pogadaj z Przemysławem z forum, wykonuje takie kotły i wygląda to naprawdę rewelacyjnie sam się przymierzam do kupna :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dom ocieplony 2x5cm styropianu w murze z pustaka keramzytowego 25cm wew. i 12cm zew.Poddasze ocieplone wełną 25cm.

Kolega poleca mi piec Eko-cal dolnego spalania 17kw.Ma taki 12 lat i jest zadowolony. Ale każdy chwali co ma .

 

Na stronie producenta mało danych. Jest przekrój kotła BB, ma dużą powierzchnię wymiennika. Patrząc na wymiary kotłów w porównaniu do mocy gabarytowo niewielkie. Kocioł o mocy 33kW rozmiarowo odpowiada kotłom o mocach 10kW mniejszych innych producentów. Waga niska, więc producent spawa z cienkich blach.

Wypowiadam się wyłącznie na podstawie opisu ze strony producenta kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dzięki za dobre rady.A wie ktoś ile kosztuje i ile trzeba czekac na kociołek od Przemysława??

A może ktoś poleci mi coś dobrego i sprawdzonego choc mam świadomośc że są na tym forum przedstawiciele firm produkujących kotły ,którzy zachwalają swoje produkty i wciskają każdemu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kolego trzeba umieć "dzielić ziarno od plew" tak to niestety jest, natomiast ludzie którzy się tu intensywnie udzielają to w większości zapaleńcy którzy przesiedzieli w kotłowni długie godziny aby jakoś udobruchać tą bestię którą dostali w sklepie wraz ze słowami "ta 30 będzie idealna do pańskich 150m" lub podobnie nieważne, poczytaj poradnik Timona choć to o kotłach automatycznych to znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, do Przemysława2ar napisz na priv o dobór i cenę kociołka, ja mam prototyp od Przemka, jeśli nie masz za daleko to zapraszam na oględziny, ten http://www.fuego.pl/1901_DAKON_DOR16_16_kW.html kocioł będzie lepszym wyborem jako kocioł dolnego spalania a przez to że jest przewidziany do węgla brunatnego to na kamiennym będzie miał większą moc, tylko jakiego kotła byś nie wybrał to i tak trzeba uczyć się w nim palić

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Reded o piecach naczytałem się tyle że kręci mi się od tego w głowie. Gdy tylko córki dopuszczą mnie do komputera to siadam i czytam co się da.Boję się tego że wywalę ze 3,5tysia a potem będę się mordował z tym niewypałem z 10lat. Zależy mi na kotle oszczędnym i trwałym a takich jak na lekarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew opinii użytkowników jak również producentów i dystrybutorów kotłów udzielających się na forum. Zamawiając kocioł oprócz budowy, zwracałem uwagę na deklarowaną wagę kotła, co oznacza grubość blach zastosowanych w budowie, oraz gwarancję. Jak kocioł jest dobrej jakości producent daje długi okres gwarancji, jeśli taki sobie to gwarancja zaczyna się od 2 lat.

Gdybym miał wystarczjącą ilość pieniędzy zakupiłbym kocioł z podajnikiem, ze względu na wygodę obsługi. Pozostałe kotły to loteria. W przypadku dolnego spalania przy zakupie szukałbym kotła który posiada wszystkie cechy jakie opisują użytkownicy dokonujący przeróbek.

Czyli, jeśli kocioł dolnego spalania to:

- oddzielne drzwiczki popielnikowe

- palnik szamotowy, z ceramicznymi dopalaczami

- wygodne drzwiczki załadunkowe

- dodatkowo podawane powietrze wtórne( bardzo ważne)

- wygodny dostęp do wyczystek

- odpowiednia masa kotła w przypadku stali

- długi okres gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

A może wziąłbyś też pod uwage, kotły odpalane od góry, jak zakupisz kocioł z dmuchawą to możesz palić znacznie tańszym miałem, te kotły mają mase zalet i jedną wade- trzeba codziennie rozpalać, ale jeśli przebolejesz ten fakt, będziesz się cieszył ekonomicznym i niemal bezdymnym spalaniem (wiem co mówie sam próbowałem tak palić), tyle, że kocioł odpalany od góry pasuje, żeby był troszke większej mocy, i tutaj te 17 Kw byłoby odpowiednie tak mi się wydaje.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew opinii użytkowników jak również producentów i dystrybutorów kotłów udzielających się na forum. Zamawiając kocioł oprócz budowy, zwracałem uwagę na deklarowaną wagę kotła, co oznacza grubość blach zastosowanych w budowie, oraz gwarancję. Jak kocioł jest dobrej jakości producent daje długi okres gwarancji, jeśli taki sobie to gwarancja zaczyna się od 2 lat.

Gdybym miał wystarczjącą ilość pieniędzy zakupiłbym kocioł z podajnikiem, ze względu na wygodę obsługi. Pozostałe kotły to loteria. W przypadku dolnego spalania przy zakupie szukałbym kotła który posiada wszystkie cechy jakie opisują użytkownicy dokonujący przeróbek.

Czyli, jeśli kocioł dolnego spalania to:

- oddzielne drzwiczki popielnikowe

- palnik szamotowy, z ceramicznymi dopalaczami

- wygodne drzwiczki załadunkowe

- dodatkowo podawane powietrze wtórne( bardzo ważne)

- wygodny dostęp do wyczystek

- odpowiednia masa kotła w przypadku stali

- długi okres gwarancji

Jezeli chodzi o kociol dolnego spalania to wszystkie twoje wymaganie spelnia kociol Przemka wiem bo go posiadam :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak nie chce innego w porownaniu do trzech ktore zameczylem w ciagu 40 lat ten wypada najlepiej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za dobre rady ale ja to wszystko wiem. Mi bardziej zależy na podaniu konkretnego producenta kotłów a nie jaki ma byc piec. W końcu lat 90tych wyspawałem dobry kociołek i śmiga do dziś lecz jest to typowy górniak do wszystkiego. Kiedy go robiłem to węgiel kosztował ok 350zł i o ekonomi spalania się nie myślało.Wiem ile pracy i czasu kosztuje zrobienie od podstaw pieca ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew opinii użytkowników jak również producentów i dystrybutorów kotłów udzielających się na forum. Zamawiając kocioł oprócz budowy, zwracałem uwagę na deklarowaną wagę kotła, co oznacza grubość blach zastosowanych w budowie, oraz gwarancję. Jak kocioł jest dobrej jakości producent daje długi okres gwarancji, jeśli taki sobie to gwarancja zaczyna się od 2 lat.

Gdybym miał wystarczjącą ilość pieniędzy zakupiłbym kocioł z podajnikiem, ze względu na wygodę obsługi. Pozostałe kotły to loteria. W przypadku dolnego spalania przy zakupie szukałbym kotła który posiada wszystkie cechy jakie opisują użytkownicy dokonujący przeróbek.

Czyli, jeśli kocioł dolnego spalania to:

- oddzielne drzwiczki popielnikowe

- palnik szamotowy, z ceramicznymi dopalaczami

- wygodne drzwiczki załadunkowe

- dodatkowo podawane powietrze wtórne( bardzo ważne)

- wygodny dostęp do wyczystek

- odpowiednia masa kotła w przypadku stali

- długi okres gwarancji

Robert (za pozwoleniem) gdybym ja i zapewne większość forumowiczów miał wystarczająca ilość pieniędzy to zastosował bym elektryczne ogrzewanie podłogowe lub promienniki IR i bym się nie męczył z kotłami ,kotłownią i całym tym syfem, ale jak jest to wszyscy wiemy

 

Jeżeli chodzi o wagę kotła to np zamiast grodzi wodnej pomiędzy zasypem a komorą dopalającą wspawałbym płytę 25mm i kocioł ważył by 500kg a żywotność jego była by taka sama jak kotła z 3mm blach (oby nie krócej) albowiem korozja od strony płaszcza raczej bardzo rzadko występuje, częściej koroduje albo z zewnątrz pod wpływem wilgoci z otoczenia albo od środka pod wpływem działania kwasów (sporadycznie przy dmuchawie kocioł utlenia się z powodu ograniczonego odbioru ciepła w miejscu wysokich temp (kamień kotłowy).

 

oddzielne drzwi do popielnika - podnoszą koszt wykonania a wiele nie dają

szamotowa komora dopalająca - ok

wygodne drzwiczki załadunkowe

(czyt.pewnie duże) -ok ale przy węglu raczej nie jest to regułą

PW - ważne ale zależnie od stosowanego opału (koks go nie potrzebuje :) )

Wygodny dostęp do wyczystek -hmm kocioł ustawiony zgodnie z wytycznymi powinien mieć swobodny dostęp do

każdej jego części ;) ale zapewne miałeś na myśli aby wyczystki umożliwiały

swobodne czyszczenie wymiennika a nie przez jakieś dziuple

odpowiednia masa -każda masa kotła jest odpowiednia jeżeli producent udziela gwarancję na jego

prawidłowe działanie podczas okresu eksploatacji

długi okres gwarancji - jest ważny ale należy zwracać uwagę na rodzaj gwarancji , jej uwarunkowanie,

i koszty serwisowe w okresie gwarancyjnym

 

Ja bym dodał jeszcze wiele innych spraw ale i tak one bardzo szybko umykają przy codziennym użytkowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich i pozdrawiam

Kol. sambor Litewski Kalvis mnie nie interesuje i z Litwinami nie chcę miec nic wspólnego, ale dzięki za odpowiedz.Objeżdziłem znajomych , wiele sklepów i wniosek jest taki że w sklepach mówią co innego niż użytkownicy tych kotłów. Napiszcie mi dlaczego piec znanej firmy kosztuje ok 5000 a z doświadczenia wiem , że koszt produkcji to połowa ceny. Za co płacimy tą drugą połowę .Jest kilka pieców dobrych a cena jest adekwatna do produktu i tylko takie mnie interesują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich i pozdrawiam

Kol. sambor Litewski Kalvis mnie nie interesuje i z Litwinami nie chcę miec nic wspólnego, ale dzięki za odpowiedz.Objeżdziłem znajomych , wiele sklepów i wniosek jest taki że w sklepach mówią co innego niż użytkownicy tych kotłów. Napiszcie mi dlaczego piec znanej firmy kosztuje ok 5000 a z doświadczenia wiem , że koszt produkcji to połowa ceny. Za co płacimy tą drugą połowę .Jest kilka pieców dobrych a cena jest adekwatna do produktu i tylko takie mnie interesują.

Zadzwoń na przykład do Ogniwa Biecz i zapytaj o cenę prosto w fabryce a potem porównaj ze sklepową :D . I na pewno zobaczysz róznicę -_- a jak wielką to już Ci mogę odpowiedzieć :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj producenci w swoich cennikach mają dużo wyższe ceny niż dystrybutorzy. Nie wiem jak w przypadku Ogniwa, ale inni producenci tak robią.

Dlaczego? Dlatego żeby indywidualni klienci nie zawracali im d...

 

Możesz przybliżyć co ci się w nim podoba. Kocioł jak kocioł. Kilku producentów wykonuje bardzo podobne konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do wszystkich, czy ktoś ma kociołek żywca Opal 16kw i co może o nim powiedziec. To chyba jedyny piec który mi się podoba pod każdym względem.

 

Kocioł w którym ja nie widzę nic nadzwyczajnego.Typowy śmieciuch.

Kupisz i od razu będziesz musiał kombinować jak w nim palić.Chcąć od góry? trzeba zaślepić prześwit pod pierwszym wymiennikiem i dorobić np KPW

Chcąc palić dołem? trzeba zaślepić górny prześwit nad wymiennikiem,dorobic palnik szamotowy i w jakis sposób doprowadzić tam jeszcze PW.

Ja bym takiego kotła nie kupił na pewno.Twój wybór.

pzdr.E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Napiszcie mi dlaczego piec znanej firmy kosztuje ok 5000 a z doświadczenia wiem , że koszt produkcji to połowa ceny. Za co płacimy tą drugą połowę .Jest kilka pieców dobrych a cena jest adekwatna do produktu i tylko takie mnie interesują.

Koszt roboczo godziny (kosztów produkcji i utrzymania) w małej lub sredniej firmie to ok 150zł w dużych zakładach nawet więcej i już masz odpowiedz.

Koszt materiałów nie był, nie jest, i nigdy nie będzie głównym wyznacznikiem kosztów produkcji

Do kosztów produkcji oprócz materiałów należy doliczyć koszty ponoszone na pracownika, koszty amortyzacji sprzętu, koszty energii, koszty paliwa (logistyka) podatki, akcyzy, certyfikaty i wiele innych opłat o których przeciętny klient nie ma pojęcia nawet koszty gwarancji a tym samym serwisu są niemałe i mogą stanowić 10% ceny produktu

Piszesz ze cena wysoka i ze 50% to marża, to ja zapytam dlaczego tak mało osób decyduje się na produkcję skoro to taki złoty interes? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Przemysławie pytasz dlaczego tak mało ludzi decyduję sie na taki interes .Takich firm jest bardzo dużo a problemem jest spadająca ilośc fachowców z dziedziny ślusarsko spawalniczej. Nie napisałem nic o kosztach za materiał tylko o kosztach produkcji a wiem ze koszty składają się z wielu czynników. Ale ja nie będę płacił za pensje dyrektorskie ,służbowe auta ,reklamę kadrę kierowniczą i na rodziny utrzymujmace się z firmy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden kw na 10 metrów kwadratowych powinno byc ok,a jeśli chodzi producenta pieca to polecałbym DEFRO.Sam mam kocioł tej firmy i jestem bardzo zadowolony,ale polecam go wiekszości klientów którzy stawiaja na jakość.Piec kupuje się na długie lata więc nie można oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.