Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Gaz Czy Pellet ? , Dom Pow. Całkowita 170M2


Speedstar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Od jakiegoś miesiąca poszukuje informacji jakie ogrzewanie byłoby dla mnie najbardziej ekonomiczne ze strony finansowej.
Parę Informacji odnośnie mojego domu.

Powierzchnia całkowita to 170m2 / użytkowa 135m2, garaż ok. 30m2. kotłownia ok 7m2
Nie posiadam ogrzewania podłogowego tylko same grzejniki płytowe.

Komin ceramiczny Schiedel Rondo Plus 18 cm.
Obecnie palę weglem+drzewo, piec dolnego spalania Zubr 21KW.

Bojler dwuplaszczowy Kospel WP-120l

Ostatniego sezonu (12 mscy) zużyłem 1,5 t węgla i ok. 10m3 drzewa sosna (choć sądzę że było to mniej może 2-3 m3)
Temp w domu 22-23 st. w nocy wiadomo że spadała ale do ok. 18-19 st.
W garażu podwójnym bramy ocieplone (w środku styropian) znajduje się 1 grzejnik w największe mrozy -20C temp spada do ok 15C
Wszystko to CO i Woda użytkowa rowniez latem

Ostatnia zima była łagodna ale nigdy przez 5 lat jak mieszkamy w tym domu nie spaliliśmy więcej węgla jak 2,5 t, zazwyczaj max 2 t. plus ok. 10 m3 drzewa.


Ze względu na brak czasu (praca,małe dzieci) potrzebuje kotła zautomatyzowanego i w tym momencie wchodzi w grę pellet lub gaz.

Gaz będzie ciagnięty w mojej okolicy w przyszłym roku.

Dom wg strony ciepłowłaściwe.pl jest C - średnioenergooszczędny.  
Dom nie jest super zaizolowany a dokłądnie to sciany gazobeton24+12cm styropianu, dach-dachówka ceramicza, pełne deskowanie, i wełna 18 cm.

I teraz wg certyfikatu energetycznego roczne zużycie energii wynosi 140 kWh/m2

A wg strony cieplowlasciwe.pl wyszło mi 91 kWh/m2 na rok. Dane podałem naprawdę skrupulatnie i nie wiem skąd tak duże rozbieżności
Względem ostatniej zimy sprawność mojej instalacji wynosi 60% / 1,5 t wegla i ok 10m3 drzewa sosna = koszt razem 2 tys zł (wegiel orzech-800 zl/tona, sosna 80zl/m3)

Podam pozostałe wyniki ze strony cieplowlasciwe.pl
=============================================================
Ile energii potrzeba do ogrzewania

7,1kW  takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz
44W/m2 wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
14 550kWh tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
91kWh/m2*rok zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej C

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -16°C na zewnątrz
7,1kW potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 2,7°C na zewnątrz
3,6kW potrzebna moc grzewcza

NO i własnie co wybrać wg strony cieplowlasciwe.pl koszt pelletu i gazu jest w przypadku mojego domu równy ok 3 tys. zł
Jeśli to prawda to wiadomo gaz lepszy nie liczę kosztów jednorazowych typu przyłącze ok 2,5 tys zł i dobry piec kondesacyjny ok 8 tys no i wiadomo robocizna.
Przy pellecie tez jest podobnie celuje w kocioł HeizTechnik DasPell 12 lub 15 KW koszt ok 10 tys plus robocizna.
Czyli Jednorazowo wyjdzie podobnie

Sprawa rozbija sie o koszta rok roczne ogrzewania ewentualny serwis itp.
Nie licze mojej pracy związanej z czyszczeniem pieca na pellet i z rozładunkiem samego pelletu bo to i tak pikus jak by porownac do wegla i drzewa.

Jak sam liczyłem za pellet powinienem zapłacić ok 20% wiecej jak za wegiel czyli ok. 2,5 do max 3 tys.
Gaz powinien mi wyjść ok x2 tego co za węgiel czyli ok 4 do 4,5 tys.

Czy się mylę ?
Czy starczy mi kocioł na pellet 12KW do ogrzania jak podałem ok 165 m2 ?

Trochę się rozpisałem mam nadzieje że nie za dużo ale chciałem podać jak najwięcej szczegółów

Dziękuje z góry za pomocne porady .
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli będzie ciągnięty gaz , to naprawdę warto się do niego przygotować i podłączyć . Nie myśleć o pelecie, drewnie czy węglu.

A propos. jak Kol. wyliczył sprawność swojej instalacji   60 %.  ; czy  m3 drewna ma Kol na myśli mp /przestrzenny?

tak się wtrącę:  zakładamy 2 tony węgla i 10mp drewna  czyli ok  5 ton.

Wsad do kotła : 2 x 7500 kWh/ węgiel/   +  5 x 4000 kWh  razem  35000 kWh  x 60  %   daje rocznie 21000 kWh zyżycia podzielę przez 165 m2 powierzchni wychodzi  127 kWh/m2 czyli coś między 91 a 140 ...czy to jest zużycie razem z cwu  ?

Tak naprawdę przychyliłbym się do opinii,że sprawność jest rzędu 40%-45% .

Porównując z moim domem  /105 kWh/m2/rocznie , raczej przychyliłbym się do 91 u Kol.

czyli 91 x  165 około  15000 kWh rocznie.

I tu przy kotle kondensacyjnym zużycie gazu szacuję na 1500 m3.  

Oczywiście wyliczenia pi razy drzwi. ale dają pewien obraz ; jakie ogrzewanie wybrać

Te 15000 kWh należy przyjąć jako minimalne.

Zakładam dalej,że  z 1 kg peletu mamy  4,5 kWh ciepełka to rocznie potrzeba  3,3 tony.

 

Reasumując:  teraz Kol. płaci ok.  2400 zł  /bardzo tanie drewno !!!/ u mnie teraz rząd 130 zł  + cięcie na małe i siekierka w ruch...

                                    ew. gaz    1500 X 2,5  ??   = 3750 zł.

                                     ew. pelet  3,3 x 950  ??    =   3135 zł.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zużycie jest razem z CWU, drewno sosna w mojej okoilicy jest w cenie od 80-120 zł/mp (przestrzenny) / pomorskie i to juz pociete pasujące do kotła .

Te drewno co kupiłem bylo z 2 sezonów temu zawsze kupuje więcej drewna żeby choć jeden rok mogło poleżeć.

Podałem 10mp ale myśle że to mogło być mniej jak pisałem 2-3 mp mniej, ciężko mi to określić gdyż mam drewutnie na ok 15mp i dlatego wolałem nawet podać więcej ale myślę, że mogło to być bardziej w granicach ok 7mp.

 

I tak jak już pisałem w poprzednej zimie na 100% zużyłem 1,5 t węgla i na oko ok. 7 mp drewna sosna. To oczywiście zużycie razem z CO i CWU.

A na stronie cieplowlasciwe podałem 2,5 t węgla, czyli 1,5 t węgla plus ok 5mp drzewa reszta 2mp drewna na CWU , może w tym momencie popełniłem błąd, sądziłem że z grubsza 5mp drewna to 1 t dobrego węgla.

 

Czyli moje obliczenia odnośnie gazu i pelletu wydają się być prawidłowe.

Gaz ok 4 -4,5 tys zł

Pellet 2,5-3 tys. zł

 

Pellet dobrej jakości niedaleko mnie jest po 800 zł (sprawdzony przez sąsiadów)  http://www.sylvadrewno.com/web/index.php jaka cena będzie w przyszłym roku tego nikt nie wie.

Z drugiej strony patrząc na obecną sytuację polityczną na linii Polska - Rosja istnieje zawsze jakieś ryzyko, że może z gazem nie będzie do końca tak kolorowo.

A gaz sprowadzany tankowcami lpg nie może być przecież tańszy od gazu przesłanego rurą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 3 miesiące temu...

Wygoda jak diabli bo  eko sam się przywiózł , sam się wniósł a popiół sam się wysypał a kocioł sam wyczyścił  normalnie jak w Harym Poterze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.