CoTo Opublikowano 24 Października 2008 #1 Opublikowano 24 Października 2008 Witam Wiosną przymierzam się do modernizacji instalacji CO.Mam zamiar zamontować zawór mieszający.Spotkałem się dzisiaj z twierdzeniem w sklepie że:Czy zastosuje się trój- czy czterodrogowy to wychodzi na to samo.Byłem skłonny kupić czterodrogowy lecz teraz to już sam nie wiem.Proszę o Wasze opinie na ten temat? Pozdrowionka. Cytuj
marcin Opublikowano 24 Października 2008 #2 Opublikowano 24 Października 2008 Moja opinia na ten temat jest taka, że powinieneś zmienić sklep ;) Co do różnic niewiele pomogę - ale podam dwie cechy znalezione na stronie http://www.termsystem.com/zawory_trojdrogowe.htm : - jeżeli chodzi o zawory czterodrogowe, to największą ich zaletą jest ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu; - następną zaletą zaworów czterodrożnych, jest możliwość podłączenia podgrzewacza ciepłej wody użytkowej (C.W.U) do obiegu kotłowego; Cytuj
CoTo Opublikowano 24 Października 2008 Autor #3 Opublikowano 24 Października 2008 Dzięki Marcin za szybką odpowiedź i utwierdzenie mnie w wyborze (4D) Nie mam więcej pytań ;) Dzięki za link. Pozdrawiam. Cytuj
iryd56 Opublikowano 24 Października 2008 #4 Opublikowano 24 Października 2008 W moim sklepie (hurtowni) i wśród części instalatorów opinia podobna. Z półki sklepu lepiej schodzą trójdrożne, 4D zamawiają znikome ilości. A tak naprawdę to nie to samo. W swojej kotłowni (kocioł już przyjechał- paliwo ekogroszek) na pewno zastosuję zawór 4D - to oczywiste. Cytuj
CoTo Opublikowano 24 Października 2008 Autor #5 Opublikowano 24 Października 2008 iryd56, w Twoim sklepie to przynajmniej są 4D.W tym w którym ja pytałem tylko mają 3D.Cena powala:180zł.Czy to nie za dużo? 4D mogą ewentualnie zamówić.O cenę już nie "miałem siły" zapytać. Cytuj
marcin Opublikowano 24 Października 2008 #6 Opublikowano 24 Października 2008 Podszkoliłem się ;) Z tego co wyczytałem na paru stronach zawór 3d można podłączyć na 2 sposoby: Tak aby temperatura czynnika grzewczego na instalacji była w przybliżeniu taka jak na piecu a regulacja odbywa się poprzez "przydławienie" powrotu (czynnik grzewczy w grzejnikach krąży ze zmienną prędkością. Zaletą tego rozwiązania jest utrzymanie wysokiej temperatury powrotu - wadą właśnie to, że górna część grzejników będzie tak gorąca jak piec - dodatkowo trudniej sterować grzejnikami za pomocą zaworów termostatycznych. W tym przypadku pompa jest przed zaworem 4d, który jest zamontowany na powrocie instalacji. Drugi sposób - pompa za zaworem 4d zamontowanym na zasilaniu - zalety: możliwość regulacji temperatury na grzejnikach - woda w grzejnikach krąży ze stałą prędkością - grzejniki równomiernie nagrzane. wada - niska temperatura powrotu. Informacje zaczerpnięte z kilku stron. M.in: http://www.honeywell.com.pl/automatyka_dom...ory_mieszajace/ (polecam przeczytać) Zawór 4d łączy zalety obu tych sposobów (zmienna temperatura na instalacji + wysoka temperatura na powrocie), jednocześnie bardziej sensowne jest zastosowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach. Cytuj
DamianLubliniec Opublikowano 2 Listopada 2008 #7 Opublikowano 2 Listopada 2008 Witam Poniższy link przedstawia zasadę działania zaworu 4d I wcale nie jest prawdą że jego główną zaletą jest "ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu" http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html Cytuj
marcin Opublikowano 2 Listopada 2008 #8 Opublikowano 2 Listopada 2008 I wcale nie jest prawdą że jego główną zaletą jest "ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu" W porównaniu z zaworem 3d generalnie tak właśnie jest. Zawór 3d albo umożliwia utrzymanie wyższej temperatury kotła i niezbyt dobrze rozwiązane sterowanie temperaturą co albo przeciwnie - steruje temperaturą co w podobny sposób jak zawór 4d, lecz powracająca do kotła woda jest wychłodzona przez kaloryfery. Aczkolwiek zgadzam się, że nie jest to główna zaleta zaworu 4d. Cytuj
juri1981 Opublikowano 14 Lutego 2010 #9 Opublikowano 14 Lutego 2010 Witam !!! Mam takie pytanko : mam piec Lazara multikomfort21 instalacje mam zrobioną tak że pompa jest na powrocie a za nią zawór 3d bez siłownika i chciałbym właśnie zakupić siłownik żeby piec sam regulował sobie moc . Mam do tego już czujniki temperatury w domu i na zewnątrz ale czy zawór 3d wystarczy czy musi być 4d? Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 15 Lutego 2010 #10 Opublikowano 15 Lutego 2010 W porównaniu z zaworem 3d generalnie tak właśnie jest. Zawór 3d albo umożliwia utrzymanie wyższej temperatury kotła i niezbyt dobrze rozwiązane sterowanie temperaturą co albo przeciwnie - steruje temperaturą co w podobny sposób jak zawór 4d, lecz powracająca do kotła woda jest wychłodzona przez kaloryfery. Aczkolwiek zgadzam się, że nie jest to główna zaleta zaworu 4d. Dlatego preferuję układ zawór trójdrożny na instalację c.o. , dla kotła obieg kotłowy pompowy. Każdy z układów jest wtedy niezależny. Cytuj
kotłowy Opublikowano 15 Lutego 2010 #11 Opublikowano 15 Lutego 2010 Chciałbym zapytać.Co to jest za zawór regulacyjny przepływu-zwykły kulowy?Czy jakiś z siłownikiem i sterowany temperaturą powrotu do kotła. Cytuj
lemon84 Opublikowano 15 Lutego 2010 #12 Opublikowano 15 Lutego 2010 mam pytanie. Czy pompa może być zamontowana przed zaworem 4D?? Cytuj
lemon84 Opublikowano 15 Lutego 2010 #14 Opublikowano 15 Lutego 2010 a może jakieś uzasadnienie? Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 15 Lutego 2010 #15 Opublikowano 15 Lutego 2010 Chciałbym zapytać.Co to jest za zawór regulacyjny przepływu-zwykły kulowy?Czy jakiś z siłownikiem i sterowany temperaturą powrotu do kotła. Zawór nie kulowy bo nie nadaje się do regulacji, możne być grzejnikowy. Jeśli chodzi o pompę to przyczyna leży w innym przepływie wody gdy jest przed zaworem czterodrożnym. Cytuj
kotłowy Opublikowano 15 Lutego 2010 #16 Opublikowano 15 Lutego 2010 Dzięki za odpowiedź- grzejnikowy ,ale zwykły czy pod głowicę termostatyczną? Cytuj
neokowal1 Opublikowano 15 Lutego 2010 #19 Opublikowano 15 Lutego 2010 Witam !!! Mam takie pytanko :mam piec Lazara multikomfort21 instalacje mam zrobioną tak że pompa jest na powrocie a za nią zawór 3d bez siłownika i chciałbym właśnie zakupić siłownik żeby piec sam regulował sobie moc . Mam do tego już czujniki temperatury w domu i na zewnątrz ale czy zawór 3d wystarczy czy musi być 4d? Lazar Multikomfort21 posiada sterownik RecalArt A3000T, który to sterownik w trybie pogodowym jest przystosowany do współpracy z siłownikiem zaworu 4d. Tak więc musi być zawór 4d, dlatego że sterownik reguluje temperaturę zasilania grzejników i jednocześnie poprzez odpowiednie ustawienie zaworu 4d utrzymuje wysoką temperaturę powrotu do kotła. Na stronie internetowej producenta kotła są przykładowe schematy instalacji i tych schematów należy się trzymać. Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 16 Lutego 2010 #20 Opublikowano 16 Lutego 2010 Jeśli regulowana jest temperatura c.o. to można też sterować trójdrożnym. Taka opcja jest w instrukcji sterownika. A o powrót układ obiegu kotłowego. Cytuj
danpol1 Opublikowano 25 Listopada 2010 #21 Opublikowano 25 Listopada 2010 Chciałbym zatem zapytać:czy do regulatora Economic 3000, można zastosować zawór 3D np."Corona" z założonym siłownikiem? Pozdrawiam Cytuj
Kozak71 Opublikowano 10 Marca 2013 #22 Opublikowano 10 Marca 2013 Witam, mam pytanie, poniewaz zastanawiam sie nad montazem zaworu 3d w swojej instalacji. Aktualnie piec obieg otwarty, wymiennik ciepla i za nim obieg zamkniety z grzejnikami. cwu podpiete pod uklad otwarty przy piecu. Korzystam z zaworow termostatycznych przy grzejnikacj jak rowniezc ze sterownika Auraton. Pompa na zasilaniu. Jak sterownik wlacza pompy, to temp na piecu oscyluje w ok 65-7-st (zadana 57). Jak zaczyna pompowac to temp na piecu spada do 30-35st, zanim nagrzeje cala wode w instalacji mijaja wieki jak i rowniez duze ilosci wegla. Zastanawiam sie, czy jak zaloze zawor 3d na instalacje otwarta pieca, to czy ogranicze spadanie temp przy wlaczaniu sie pomp ? bo powiedzmy 50% goracej wody pojdzie na wymiennik a 50% goracej wroci do pieca ( obecnie cala woda z pieca idzie na wymiennik), czy wtedy piec nie powinien szybciej dochodzic do zadanej ? domyslam sie, ze dom bedzie sie wlniej nagrzewal ze wzgledu na nizsza temp na zasilaniu grzejników. Cytuj
Gość Digitrax Opublikowano 10 Marca 2013 #23 Opublikowano 10 Marca 2013 Palisz stale w kotle czy przepalasz ? Jeżeli to drugie to nie ma się co dziwić, że rozgrzanie instalacji pochłania duże ilość węgla. Rozbujanie instalacji pochłania sporo energii dlatego ekonomiczniej jest palić stale tyle ile potrzeba. Zrób schemat instalacji i pokaż co tam masz. Cytuj
Kozak71 Opublikowano 10 Marca 2013 #24 Opublikowano 10 Marca 2013 W zalaczniku schemat co. Pale stale, ale czasami w ciagu dnia korzystam z regulatora, np. wychodze do pracy o 6 wracam o 17, to na regulatorze mam ustawioa temp. nizsza o 1,5stopnia. i pec praktycznie caly dzien w podtrzymaniu. Ale bez regulatora, bywaja sytuacje, ze np. glowica termostatyczna otworzy sie na kilku kaloryferach i temp z zadanej 57 spada do 48, bo ma jednak duzo wody w danym momencie do nagrzania. Glownie sie zastanawiam, czy moge przez dolozeniu tego zaworu jakos zmniejszyc zuzycie opału, wlasnie poprzez mniejsze roznice temp. i szybsze dochodzenie do zadanej pieca... ale moge sie mylic, to tylko moje przypuszczenia ;) Cytuj
sambor Opublikowano 10 Marca 2013 #25 Opublikowano 10 Marca 2013 Przy układzie z wymiennikiem nie stosuje się dodatkowych układów podwyższających temp powrotu na kocioł tu trzeba odpowiednio sterować pompami przed i za wymiennikiem. Pozdr. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.