Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

zrobiłem instalacje ciepłej i zimnej wody systemem zgrzewanym . przyszła pora na zrobienie próby szczelności. czy próbę szczelności można zrobić powietrzem nie napełniając układu wodą ? jak napełnię wodą to potem będzie ja trzeba jakoś usunąć bo dom w stanie surowym i nie będzie ogrzewany. nie mam doświadczenia w zgrzewaniu rur i jakoś nie mam zaufania do tych moich zgrzewów , zastanawiam się czy nie zdarzy się taka sytuacja ,że teraz wyjdzie wszystko ok a jak rury popłynie gorąca woda to pod wpływem naprężeń coś się rozszczelni ? nie mam możliwości nagrzania wody w układzie bo nie ma pieca, bojlera itp . myślałem żeby może nagrzać wodę w jakimś garze i nalać do rur i wtedy dobić powietrza ?

Opublikowano

Podłącz kompresor, nabij do 6 bar, zostaw na 1 dzień, jak będzie spadek ciśnienia to bierz pędzel + mydliny i wszystkie złączki smaruj - zobaczysz gdzie ucieka.

Duże wycieki zobaczysz od razu.

To bezpieczniejsze niż woda bo nie zaleje.

Aby rury się nie popękały pod wpływem gorącej wody trzeba je prawidłowo zamocować - na stronach producentów np Vavina są porady jak prawidłowo mocować rury, oczywiście w tynku powinny iść w otulinie piankowej.

Opublikowano

A co się ma rozszczelnić?, jeżeli nie dasz ciśnienia wody pow dopuszczalnego (min10bar) to wytrzyma i rury są przeznaczone na gorącą wodę, to może jedynie mogą popękać na wskutek zbyt sztywnego montażu rur do ściany.

O tym mocowaniu pamiętaj.

Pozdr.

Ps no chyba ze zastosowałeś wszystko z supermarketu to mogą być jakieś nieokreślone perturbacje z instalacją, jeżeli rury , kształtki i zgrzewarka są firmowe to spoko.

Opublikowano

 

Pozdr.

Ps no chyba ze zastosowałeś wszystko z supermarketu to mogą być jakieś nieokreślone perturbacje z instalacją, jeżeli rury , kształtki i zgrzewarka są firmowe to spoko.

Witam Czy market Castorama można powiedzieć że ma odpowiednie materiały ? , czy mimo wszystko spoglądać na markę ?

Opublikowano

Jak dla siebie to tylko na markę, raz np we wspomnianej Ca...... w W-wie kupiłem kształtki do zgrzewania prod tureckiej, nie dość że topiły się w zbyt niskiej temp - rura Vavina była jeszcze nie gotowa to potem jak jedna złączka upadła ze stołu na ziemię to pękła jak ze szkła.

Po takich wyrobach można się wszystkiego spodziewać., lepiej zapłacić te parę złotych więcej i mieć spokój.

Ale generalnie Ca.... stara się trzymać jaki -taki poziom.

Pozdr.

Opublikowano

Wspomniałem bo jak sam zauważyłeś są różne materiały i o to właśnie mi chodziło zakupiłem tam parę razy kształtki i wykonanie jako tako ,ale zauważalna różnica z innymi które zakupiłem taniej gdzie indziej firmowe i jak by grubsze mam jeszcze na wzór , a z ciekawości sprawdzę wagę jednej i drugiej kształtki :P

Opublikowano

Rozumiem ale co do żywca to wolę 100 kg dzika niż 150 lub 200kg lochę :D

a co do np. kształtek miedzianych i lutu miękkiego to zalecił byś made ni Poland czy Germany ?

i dlaczego na polskim rynku można spotkać miedzianie z Niemiec tańsze od naszych Polskich ?

Opublikowano

Rozumiem ale co do żywca to wolę 100 kg dzika niż 150 lub 200kg lochę :D

a co do np. kształtek miedzianych i lutu miękkiego to zalecił byś made ni Poland czy Germany ?

i dlaczego na polskim rynku można spotkać miedzianie z Niemiec tańsze od naszych Polskich ?

Czy masz pewność że te polskie to polskie? - u nas na rynku to IBP - Banninger/ Conex z Poznania lub Nibco z Łodzi to potentaci europejscy , w Polsce praktycznie nie robią złączek miedzianych tylko trochę z brązu na przejściówki z gwintem, w latach 90 było dużo złączek włoskich, a te niemieckie też pewnie internacjonalne.

Opublikowano

Powietrzem nabija się instalacje najwyżej do 3 - 5 bar ( w zależności od instalacji, wyjątkiem są instalacje pneumatyczne). tak wysokie ciśnienie to jak bomba. Sprawy badań i prób są regulowane warunkami wykonania i odbiorów technicznych instalacji. Przy instalacji wewnętrznej ciśnienie powinno wynosić 2,5 do 3 bar. Powietrze ma mniejsze cząsteczki niż płyny i w związku z tym nieszczelności są widoczne już przy niskich ciśnieniach. Nawet sieci ciepłownicze (wodne) normalnie odciskane na 24 bary w przypadku sprężonego powietrza odciska się na 5 bar. Przy wodzie w związku z małą ściśliwością wody gdyby nastąpiło uszkodzenie instalacji (wyrwanie jakiegoś elementu) to tylko instalacja się rozszczelni, przy sprężonym powietrzu element może zagrozić zdrowiu lub życiu (jak pocisk). Piszę to ku przestrodze innym. No i taka próbę przeprowadza się w czasie minimum. 45 minut. jednak 24 godziny to przesada. próba ma wykazać czy instalacja jest szczelna a nie pokazać wytrzymałość instalacji.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

zrobiłem próby instalacji cwu i pionów zasilajacych do rozdzielaczy podłogówki. czy konieczne jest robienie próby szczelności podłogówki jeśli w podłodze nie ma żadnych łączeń ? chodzi o to że nie zamontowane są rozdzielacze i na tym etapie jest to dla mnie kłopot.

Opublikowano (edytowane)

Musisz sprawdzić podłogówkę przed zalaniem betonem.

Nie ważne czy są połączenia czy nie, sprawdzić trzeba.

Zresztą podczas zalewania podłogówki rury muszą być napełnione wodą pod ciśnieniem roboczym.

Edytowane przez sambor
Opublikowano (edytowane)

Witam Czy market Castorama można powiedzieć że ma odpowiednie materiały ? , czy mimo wszystko spoglądać na markę ?

co do jakosci materialow instalacyjnych PCV np:ksztaltek,rur,mieli swojego czasu badziewo z turcji,nieraz zdarzylo mi sie ze kolanko PCV po wlozeniu do zgrzewarki mialo zaduza srednice otworu co wynikalo ze nie mozna bylo zgrzac.Po drugie to popatrz na ceny ksztaltek w castoramie a w innej hurtowni to przebicie maja 100%,wiem co mowie bo robilem materialem po czesci od nich a druga sprawa jest taka ze pracowalem tam.W CASTORAMIE oplaca sie glownie kupowac tylko materialy budowlane jezeli oczywiscie ktos patrzy na ceny.

Edytowane przez jendrej83
Opublikowano

Ja też miałem z tureckimi kształtkami problem ale nie z wymiarami a z materiałem topił się 2x szybciej niż rura Vawina, natomiast co materiałow budowlanych to nie masz racji tam tylko kleje i glazura tanie, pozostałe - cegły, pustaki, drewno, cement, wełna i styropian są o 20-30% droższe nią w hurtowniach.

Jak potrzebujesz 3-4 bloczki to można kupić w Cast....., natomiast materiały do budowy domu raczej nie.

  • 2 lata później...
Opublikowano

Podepnę się pod temat.

Sprawdzałem swoja instalacje CWU poprawkach, które robiłem po "instalatorze".

 

Próbę robiłem powietrzem pompując instalację do 3bar. Stwierdziłem nieszczelność na jednym z korków więc dla pewności wykręciłem wszystkie, owinąłem taśmą teflonową i wkręciłem. Sprawdzałem mydłem czy nie ma już pęcherzyków.

Następnie stwierdziłem, że puszcza na łączeniu filtra siatkowego i nypla. Ciśnienie sprawdzałem na manometrze zamontowanym na filtrze siatkowym

Zamknąłem zawór za sekcja filtrów i wyszło, że to na niej nadal spada ciśnienie do 0bar mimo ponownego nawinięcia pakuł oraz zastąpienia ich nitką z teflonem.

Odkręciłem zawór główny i zalałem filtry wodą z sieci odpowietrzyłem (na manometrze wskazuje ok 2,7bar).

Zakręciłem zawór ciśnienie spadło minimalnie, Znowu odkręciłem - ciśnienie wzrosło. I tak kilka razy (dni)

W końcu zostawiłem główny zawór odkręcony i nie stwierdziłem, żeby ciekło.

 

Czy to oznacza że sekcja filtrów jest jednak szczelna biorąc pod uwagę, że korpusy są odkręcane

 

Teraz chciałbym przeprowadzić próbę ciśnieniową wodną. Mam pompę do prób.

 

Pytanie jak i czy odpowietrzać instalację CWU?

W kotłowni rury zakończone zaślepkami.

Na piętrze tymczasowo zimna i ciepła woda przy wannie połączone.

Mogę wkręcić zawór do przyłącza prysznica i przelać wodę ale to raczej nie odpowietrzy "ślepo" zakończonych odcinków instalacji.

 

Jakieś sugestie jak podejść do tematu?

Opublikowano

Tak trochę od siebie dodam - stosując teflon trzeba wiedzieć co się robi. Pakuły plus jakiś szuwaks uszczelniający są bardziej hydraulikoodporne. Nawet jak trochę są nieszczelne, to pod wpływem wody pęcznieją i doszczelniają, a po pewnym czasie takie polączenie dodatkowo zacementowuje się kamieniem.

Opublikowano

Ten teflon na korkach to tymczasowo. 

Ten na połączeniu filtra osadnikowego z nyplem 1" to taka pakuła z teflonem z pojemnika (UNIPAK LOCTITE 55 150mb).

Poprawiałem dwa razy pakuły + pasta. W końcu użyłem tego Loctite.

Na sucho połączenie wydało mi się dość luźne.

Może powinienem zrobić pasta+pakuły+pasta

Opublikowano (edytowane)

Pakułów ma być dużo, tego się nie oszczędza. (Oczywiście bez przesady) Mają być nawinięte szczelnie - tak żeby się nie obracały podczas wkręcania.

Oczywiście nawijasz w kierunku zgodnym z kierunkiem skręcania.

Edytowane przez disaster

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.