Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki zawór mieszający do kotła DEFRO Komfort PLUS


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam piec jak w temacie. Chce zamontować zawór mieszający bo czytałem że przedłuża żywotność pieca. Zamierzam też w krótkim obiegu wpiąć wymiennik c.w.u. Piec ma moc 25-30 KW i grzeje 170L wody. Jaki zawór założyć ?? Czy jest sens ?? Proszę o pomoc chociaż na ten temat posty już są jednak nie dotyczą tego pieca.

Opublikowano

Myślę, że warto sięgnąć do instrukcji. W większej ilości postów i zaleceń producenta należy zamontować zawór 4 drogowy. Poczytaj na stronie defro napewno będzie gdzieś opisane.

Opublikowano
Witam. Mam piec jak w temacie. Chce zamontować zawór mieszający bo czytałem że przedłuża żywotność pieca. Zamierzam też w krótkim obiegu wpiąć wymiennik c.w.u. Piec ma moc 25-30 KW i grzeje 170L wody. Jaki zawór założyć ?? Czy jest sens ?? Proszę o pomoc chociaż na ten temat posty już są jednak nie dotyczą tego pieca.

 

 

Witam,

 

Najpierw należało by opisać układ instalacji co, aby udzielić fachowej odpowiedzi.Co do przedłużenia żywotności kotła, należy rozumieć okres jego użytkowania.W sezonie letnim bez ogrzewania nie ma on jakiegokolwiek znaczenia.Korozja stali niskowęglowej będzie intensywna,w okresie palenia w kotle przy odpowiednich nastawach zaworu, następuje wypalanie się gazów łatwo palnych.Drugą zaletą jest to,że nie zakłada się kocioł i przewód kominowy nie wypaloną smołą.Brak jest też samo roszenia się kotła i wybuchów samo zapłonowych.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Dobrze. Ale koledzy kupiłem ten trójdrożny. Montować go na zasilaniu, za pompą obiegową.

Ciekaw jest jak się będzie sprawdzał. Ma on zmieszać zasilanie z powrotem. W takim razie ustawiam temperaturę na grzejniki czy na powrocie?? Czy ustawiam tak abym miał przy zasilaniu 60stC na powrtocie 55stC. Bo jak dobrze rozumuje to zakładam go po to aby na isstalację puścić np.45stC. a obiegu małym mieć cały czas np. 60stC. Proszę o wyjaśnienie głębokie tematu, czyli opis zasady działania zaworu trójdrożnego. Co n uczyni w instalacji.

Opublikowano
Proszę o wyjaśnienie głębokie tematu, czyli opis zasady działania zaworu trójdrożnego. Co on uczyni w instalacji.

 

Jeśli kupiłeś 3d honeywella, to na stronie producenta znajdziesz techniczne materiały z opisem jego działania w zależności od wyboru instalacji. Generalnie można go zamontować na zasilaniu, wtedy masz regulację jakościową (stały przepływ, zmienna temperatura), albo na powrocie i wtedy masz regulację ilościową (stała temperatura, zmienny przepływ). Znajdziesz tam krótko opisane zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Opublikowano
Dobrze. Ale koledzy kupiłem ten trójdrożny. Montować go na zasilaniu, za pompą obiegową.

Ciekaw jest jak się będzie sprawdzał. Ma on zmieszać zasilanie z powrotem. W takim razie ustawiam temperaturę na grzejniki czy na powrocie?? Czy ustawiam tak abym miał przy zasilaniu 60stC na powrtocie 55stC. Bo jak dobrze rozumuje to zakładam go po to aby na isstalację puścić np.45stC. a obiegu małym mieć cały czas np. 60stC. Proszę o wyjaśnienie głębokie tematu, czyli opis zasady działania zaworu trójdrożnego. Co n uczyni w instalacji.

Zawór trójdrożny nie jest przeznaczony do tych wymogów o których piszesz.Zrezygnuj z montowania jego,przeznaczenie jego jest do instalacji ogrzewania podłogowego.Zawór czterodrożny w tym wypadku jest wskazany,prawidłowa praca jego jest obwarowana wieloma prawidłowościami.To długi temat i aby dobrze działał musi instalację wykonać znawca tematu,w innym przypadku będziesz miał problemy.

Opublikowano

Bo właśnie nikt (a wielu pytałem) nie potrafił mi powiedzieć co mam kupić. Zawór już mam i teraz nie wiem. Ma on jeden wlot i dwa wyloty. W środku jest jakby krzywka która ustala kierunek wody. Miałem przekonanie że jeżeli częsciowo otworze do góry na grzejniki a częsciowo na powrót to zasada powinna być spełniona. Tzn. dogrzeje powrót a reszta w grzejniki. Chociaż tak na prawdę chce zrobić tak aby na piecu i wpiętej termie było 60stC. I to mabyć mały obieg dogrzewający przy okazji piec. Natomiast na góre chce puścić tyle wody aby otrzymać 44-46stC bo tyle mi wystarczy aby w zimie było ciełpło. A przy ciepłym jesiennym dniu wystarczy 42stC i grzanie przez 2, 3 godziny. Gdzie popełniłem błąd w myśleniu. Szkoda że na moim terenie ile jest sklepów to każdy mówi co innego. Jakb nikt nie wiedział co siędzieje. Kupiłem 3 drogowy bo był tańszy. Powiedzieli mi

Opublikowano

umieszczam tu cytaty z aukcji czy one kłamią??

"ZASTOSOWANIE:

 

3-DROGOWY zawór mieszający V5433A stosowany jest przede wszystkim jako element wykonawczy w układach regulacji temperatury wody zasilającej w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. Współpracuje z siłownikiem M6063. Konstrukcja zaworu zapewnia jego długą i niezawodną pracę.

 

WŁAŚCIWOŚCI

 

• -Chromowany grzyb

 

•- Optymalna charakterystyka regulacyjna temperatury wody zasilającej

 

•- Zabezpieczenie antykorozyjne

 

• -Niezawodne I trwałe sprzęgło do siłownika

 

-• Szeroki zakres wartości przepływów

 

-• Zwarta zabudowa"

 

" ZAWORY TEGO TYPU PRZEZNACZONE SĄ DO PRZEŁĄCZENIA MIESZANIA ORAZ REGULOWANIA TEMPERATURĄ W KOTŁACH CENTRALNEGO OGRZEWANIA JAKO ZABEZPIECZENIE PRZED ZBYT NISKĄ TEMPERATURĄ POWROTU "

 

"ZASTOSOWANIE:

 

Zawory trójdrożne mieszające zapewniają regulacje systemu centralnego ogrzewania na zasadzie zmieszania czynnika grzewczego pobieranego z źródła ciepła (KOTŁA) oraz powrotu z instalacji grzewczej.

 

Przy zastosowaniu takiego rozwiązania w układzie grzewczym mamy niepowtarzalne korzyści z tym związane zarówno, co do precyzyjnego sterowania temperaturą w obiegu c.o. Jak również przedłużamy kilkakrotnie żywotność czynnika grzewczego, jakim jest kocioł w naszej kotłowni.

 

Coraz więcej producentów zaleca stosowanie zaworów trójdrożnych, a w niektórych przypadkach jest to wskazane w gwarancji kotła pod karą utraty gwarancji. Ostatnio popularne staje się przedłużanie gwarancji jeżeli zastosowany jest zawór trójdrożny lub czterodrożny.

 

A dlaczego:

 

Większość użytkowników w okresie, gdy niema mrozów zmniejsza temperaturę na kotle poniżej 50 stopni C, ponieważ w domu jest za gorąco, co automatycznie obniża żywotność kotła narażając go na korozje ( w szczególności końcowa część kanałów grzewczych, z których spaliny uchodzą do komina. Kocioł zaczyna się pocić. (Skraplać na ściankach kotła, co powoduje, że kocioł zżera rdza) a przy okazji na kominie wychodzą plamy, których nie da się zmyć i niemiło pachnące.

 

A wszystko to można prosto zmienić stosując regulowany zawór trójdrożny mieszający.

 

Wtedy na kotle nastawiamy sobie temperaturę powyżej 52 stopni co nie powoduje zjawisk korozji a na zaworze regulujemy tak aby w domu nie było ani za zimno ani nie za gorąco.

 

Zaletą dodatkową tego rozwiązania jest to że jeżeli posiadamy zasobnik ciepłej wody ( bojler ) z wężownicą zawsze mamy ją odpowiedni dogrzewaną wodą o temperaturze kotła.

 

O zaletach zaworów trójdrożnych mieszających mogą znaleźć państwo mnóstwo informacji w Internecie.

 

My proponujemy państwu zawór trójdrożny 1 " firmy honeywell ponieważ większość współpracujących z nami instalatorów z całej polski właśnie je stosuje ze względu na ich niezawodność.

 

Wraz z zaworem w oryginalnym pudełku dołączona jest instrukcja montażu zaworu wraz z schematami podłączenia go razem z kotłem i instalacją c.o."

 

Podane cytaty są na aukcjach zaworów 3 drogowych.

Opublikowano

Witam,

 

Honeywell to bardzo dobry zawór. Jednak jeśli będziesz chciał zamontować automatykę zaworu mieszającego ( siłownik z sterownikiem ) to cena oryginalnego siłownika potrafi rzucić na kolana.

 

Ja osobiście montuję i polecam szwedzkie ESBE zarówno zawory mieszające jak i siłowniki - cena siłowników ESBE jest niższa od Honeywell o 200 zł ( 370 zł za ESBE i 574 za Honeywell ). Nie mam żadnego układu z tą firmą - montuję, bo są najlepsze, a w zestawach zawór - siłownik jest zachowany najlepszy stosunek jakości do ceny. A uszczelnienia w ESBE ( oringi ) można wymieniać bez demontażu zaworu.

 

Jeśli chodzi o zastosowanie zaworów mieszających do kotłów na opał stały to stanowisko producentów liczących się kotłów jest jasne - albo zawór albo utrata gwarancji lub jej poważne skrócenie. To nie wynika z czyjejś fantazji czy fanaberii - zastosowanie zaworu mieszającego daje mnóstwo korzyści zarówno producentowi kotła jak i - a może przede wszystkim - użytkownikowi. Korzyści z jego zastosowania były wielokrotnie opisane na Forum więc nie będę do tego wracał.

 

Jaki zawór - trzy- czy czterodrożny:

Do kotłów wykonanych ze stali minimum to zawór 3-drożny, choć lepszy jest zawór czterodrożny. W kotłach wykonanych z żeliwa nie ma potrzeby ani obowiązku stosowania zaworów mieszających. Zastosowanie mieszaczy w takich kotłach służy jedynie zapewnieniu komfortu użytkownikowi. Natomiast do kotłów stalowych jest niezbędne nie tylko pod rygorem utraty gwarancji, ale także po to, żeby po 4-5 sezonach nie wyrzucić kotła na złom jako nie dającego się już naprawić. Oczywiście nie bez znaczenia jest także komfort temperaturowy w domu związany z zastosowaniem zaworu mieszającego - można wtedy zautomatyzować odbiór ciepła i jego dostarczanie do ogrzewania pomieszczeń poprzez zastosowanie sterowników zaworów mieszających - niezależnie czy 3- czy 4-drożnych. Dla instalatora jest praktycznie bez znaczenia, który mieszacz montuje inwestorowi ( piszę tu o samych względach wykonawczych ). Jeśli użytkownik chce mieć poza zaworem mieszającym jeszcze możliwość pracy obiegu grawitacyjnego, to montując zawór 4-drożny instalator musi się trochę 'nagimnastykować' i tak naprawdę nie każdy takie coś potrafi wykonać. Dużo prostsza jest sprawa jeśli montuje zawór 3-drożny.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę dobierając zawór mieszający:

W układach otwartych należy stosować zawory mosiężne natomiast w zamkniętych - żeliwne i mosiężne. Co ciekawe, zawory mosiężne są tańsze od żeliwnych.

Układ wymuszony pompą - bez grawitacji - najlepiej dobierać zawór do pompy, oczywiście biorąc pod uwagę średnice. Czyli standardowo pompa ma 1" więc i zawór mieszający 1"; wystarczy do zapewnienia przepływów ( prze Kvs min 8 ) w grzejnikach ogrzewających szacunkowo do 320 m2.

Układ grawitacyjny - zawór mieszający powinien być tej samej lub o 1 średnicę w typoszeregu większą niż średnica rur lub wyjść z kotła.

Nie proponuję stosowania w układach grawitacyjnych powiedzmy zaworu czterodrożnego 1" z bocznikami w postaci zaworów różnicowych lub klapowych o większej średnicy. Taki układ działa prawidłowo przy grawitacji, natomiast po załączeniu się pompy dzieją się dziwne rzeczy; 'chińszczyzna'. Układ taki działa w stanie delikatnej równowagi tylko przy określonej nastawie zaworu mieszającego ( z moich doświadczeń wynika że powyżej '5', czyli połowy nastawy ). Zmiana położenia zaworu w trakcie pracy zaburza tą równowagę i układ pracuje bardzo niestabilnie, wręcz nieprzewidywalnie. Nie polecam.

 

Pozdrawiam

Piotr

Opublikowano

W dużym skrócie - nie. W zaworze 3d albo dogrzejesz powrót albo puścisz odpowiednią temperaturę. Więcej w podanym powyżej linku.

Opublikowano

Panowie. Kończąc moje rozterki na ten temat chciałem przekazać moje uwagi na temat działającej instaklacji CO z zaworem 3 drogowym. Okazało się że działa. przy ustawieniu 50% na powróti 50% piec ma aż za dużo ciepła. Instalacja również ma wystarczającą ilość energii(w nocy aż za gorąco). na polu zero co prawda. Uważam że montaż tego zaworu był trawfiony. Wpiąłem również bojler który nagrzewa się bardzo szybko. Rozwiązanie godne polecenia. Nie prawdą jest to co ogólenie wypisują, że tylko i wyłącznie 4 drogowe. Bujda na resorach. Regulacja tu się odbywa poprzez ograniczenie ilości gorącej wody dostarczanej do grzejników. Płynie jej mniej, chociaż ma taką samą temperaturę. Przzez co grzejnik na górze jest ciepły czy gorący ale na dole już nie. Taka regulacja jest jaknajbardziej właściwa. Im więcej wody idzie na instalację tym grzejnik jest ciplejszy na większej powierchni. Nawet minimalne otwarcie zaworu 3 drogowego w kierunku powrotu powoduje wyrównanie się temperatur na powrocie i zasilaniu. Obiekt jest testowany i pierwsze próby przbiegły bardzo zadowalacjąco. Polecam to rozwiązanie. Schemat ponieżej, zrealizowanego ukąłdu.

 

Takie roziązanie pozwoliło wymusić ruch wody w obydwu obiegach(małym i dużym). Strumień wody jest kierowany na zawór, który kieruje wodę w zadanym kierunku mniej lub bardziej.

post-3405-1225189133_thumb.jpg

Opublikowano

Oczywiście, że nie tylko i wyłącznie. Ale sterowanie temperaturą realizowane przez zawór 4d jest bardziej komfortowe, bo grzejniki są równomiernie nagrzane - jak wspomniano gdzieś w innych źródłach bardziej sensownie staje się wtedy zamontowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach. Dodatkowo powietrze jest mniej wysuszane. Ot co - zawór 3d działa jak najbardziej zgodnie z założeniami, ale moim zdaniem zawór 4d do sterowania temperaturą na grzejnikach i jednoczesnej "ochrony" powrotu z wyżej wymienionych powodów nadaje się lepiej.

Opublikowano

Tzn i tak i nie. Jeśli chodzi o zawory termostatyczne. Gdyż każde ppmieszczenie ma inną charakterystykę cieplną, chociażby dlatego że znajduje się od różnych stron świata, inaczej się nagrzewa. Mury od północy są zimniejsze od połuddnia cieplejsze. Jeśli ktoś chciałby mieć ideał to musiałby za dużo włożyć pieniędzy aby to uzyskać. Natomiast sam zawór 4drożny i tak problemu regulacji nie rozwiązuje. I grzania grzejników. Zawór termostatyczny i tak jest potrzebny jeżeli ktoś stoi przy grzejniku i mierzy. Tutaj uważam że za dobre pieniądze otrzymałem dobry efekt.

Układ 4 drogowy wymaga dwóch pomp. Są to tak na prawdę 2 układy połaczone tym zaworem i grzanie w dni ciepłe polega na uzupełnieniu ciepła z obiegu pieca o małą ilość energii. Każdy obieg krąży niemal własnym tempem. Jak dla mnie koszty zbyt duże, wykonania i utrzymania. Poza tym czytałem że sztuką jest wykonanie instalacji z zaworem 4 drogowym tak aby była możliwość grawitacyjnego krążenia wody.

Opublikowano

Nie wiem czy dobrze zrozumieliśmy się z zaworami termostatycznymi. Generalnie powtarzam tylko słowa mądrzejszych ode mnie - przy instalacji z zaworem 3d sterowanej ilościowo (czyli tak jak Ty masz) działanie zaworów termostatycznych jest ograniczone do wąskiego, dolnego zakresu regulacji ;) O stąd to: http://www.honeywell.com.pl/automatyka_dom...ory_mieszajace/

 

Natomiast do działania instalacji z zaworem 4d nie są wymagane 2 pompy. Ja mam dwie, ale druga jest do sterowania obiegiem cwu. Sam obieg grzewczy ma jedną pompę.

 

Co do obiegu grawitacyjnego - tutaj przyznaję rację - z zaworem 3d jest łatwiej i dużo prościej (jak myślę wystarczy "odkręcić" - ale i 4d da się tak podłączyć. Pytanie tylko jak ważna jest to "opcja". Generalnie tylko tam gdzie zdarzają się naprawdę długie przerwy w dostawie prądu.

 

Generalnie to dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Podsumuję to co ja wiem i uważam:

 

Zawór 3d:

zalety: niższa cena

wady: albo równej temperatury grzejniki i brak ochrony powrotu, albo grzejniki gorące u góry i ochrona powrotu , łatwiej na grawitacji

 

Zawór 4d:

zalety: równocześnie steruje temperaturą grzejników w sposób "jakościowy" i chroni powrót

wady: wyższa cena, trudniej uzyskać obieg grawitacyjny

 

Pozdrawiam

Marcin

Opublikowano

Zawór 4D ESBE szwedzki 212zł, Chwaszczyno k/Gdańska. Czy to dobra cena i czy mógłbym go zamontować do mojego Żubra jest to piec stalowy na biomasę,montować na powrocie czy na wyjściu. Mam zamiar instalację wykonać w obiegu zamkniętym, czy naczynie rozprężne 35 l będzie wystarczającym zabezpieczeniem instalacji?

 

Pozdrawam

Opublikowano

Zawór 4d montuje się generalnie między powrotem i zasilaniem. Rozdziela on obieg grzewczy na dwa.

 

Co do obiegu zamkniętego nie wypowiem się, gdyż to nielegalne :rolleyes: Pozdrawiam. Marcin.

Opublikowano
Zawór 4d montuje się generalnie między powrotem i zasilaniem. Rozdziela on obieg grzewczy na dwa.

 

Co do obiegu zamkniętego nie wypowiem się, gdyż to nielegalne :rolleyes: Pozdrawiam. Marcin.

 

Podobno jesteśmy w UE, a tu jest to dozwolone. Co jaki monter przyjdzie jak usłyszy system zamknięty to nie chce robić , a jak ma się jeszcze wpiąć w instalację gdzie pracuje gazowy Termet to wszyscy zmykają. I tak naprawdę nie wiem czy do świąt ktoś mi to złoży do kupy, żebym mógł Gazowatym pokazać gest Kozakiewicza.

 

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.