Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Poradę W Schemacie


krzwi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem zawór 4-ro drogowy i nie mam pomysłu jak go zainstalować.

Problem tkwi w tym że mam kocioł węglowy oraz gazowy pracują na wzajem, jak węgiel wygaśnie a wszyscy są w pracy to włącza się gaz.

Ze względu na to że kocioł się pocił zakupiłem czterodrogowy i tu mam problem. Z kotłem węglowym nie ma problemu tylko jak wpiąc gazowy aby ładował zbiornik CW. Po długich namysłach i wielu planach narysowałem coś takiego jak ten schemat.

Co o tym myślicie i co mam zmienić. Dwie pompy kolor niebieski mają działać (ta koloru ciemnego to bład jej nie bedzie), A- to zawory zwrotke klapkowe, B- to zawory zwrotne sprężynowe

Pozdrawiam

post-30018-0-43734000-1338142377_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kocioł gazowy trzeba wpiąć w obwodzie kotłowym równolegle do węglowego.

W miejscu, gdzie łączy się powrót gazówki z powrotem do węglowego trzeba wstawić zamiast trójnika zawór trójdrogowy przełączający obiegi (kulowy z siłownikiem). Ten siłownik ma być sterowany tym samym napięciem co kocioł gazowy - jak on się załączy, to zawór ma się przełączać.

 

Niestety zawór ten jest bardzo drogi (bo w tym miejscu jest wymagana duża średnica (5/4 cala) i to jest problem.

 

Innego rozwiązania na razie nie widzę ale się nie zastanawiałem zbyt długo...

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Inna sprawa jest taka, że bojler to przecież akumulator. On nie musi być cały czas ładowany i powinien wytrzymać nawet 1 dzień z odpowiednią temp. wody.

Zamiast podpinać go do gazówki, ustaw w nim temp. tak wysoką, żeby zgromadził odpowiednią ilość energii (np. 60C zamiast 50C).

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł gazowy jest zamontowany w instalacji? Nie chodzi o producenta ale o rodzaj (czy jest to kocioł stojący czy wiszący). Poza tym to intryguje mnie sposób zabezpieczenia układu i to zarówno zabezpieczenie kotła węglowego jak i gazowego (odpowiedź na pierwsze pytanie trochę wyjaśni)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kocioł gazowy trzeba wpiąć w obwodzie kotłowym równolegle do węglowego.

W miejscu, gdzie łączy się powrót gazówki z powrotem do węglowego trzeba wstawić zamiast trójnika zawór trójdrogowy przełączający obiegi (kulowy z siłownikiem). Ten siłownik ma być sterowany tym samym napięciem co kocioł gazowy - jak on się załączy, to zawór ma się przełączać.

 

Niestety zawór ten jest bardzo drogi (bo w tym miejscu jest wymagana duża średnica (5/4 cala) i to jest problem.

 

Innego rozwiązania na razie nie widzę ale się nie zastanawiałem zbyt długo...

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Inna sprawa jest taka, że bojler to przecież akumulator. On nie musi być cały czas ładowany i powinien wytrzymać nawet 1 dzień z odpowiednią temp. wody.

Zamiast podpinać go do gazówki, ustaw w nim temp. tak wysoką, żeby zgromadził odpowiednią ilość energii (np. 60C zamiast 50C).

Witam

Mam jeszcze takie pytanie, jak wstawię ten zawór z siłownikiem to jak zachowa się ładowanie zasobnika CCW, oraz czy będzie potrzebny aż taki wielki zawór gdyż mam podpięte kotły miedzią 28.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małych średnicach obiegu kotłowego (poniżej 5/4) trzeba stosowac pompę kotłową, podobnie jak narysowałeś podobno przez pomyłke (grawitacja nie działa i zawór nie chroni powrotu w odpowiedni sposób.

Wtedy rzeczywiście zawór moze być calowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sposób podłączenia kotła gazowego z podgrzewaczem jest archaiczny i był stosowany w urzadzeniach które nie miały oddzielnych przylączy na podgrzewacz.

2. Brak jest możliwości regulacji temperatury na podgrzewaczu przy podgrzewie gazowym

3. Brak możliwości realizacji priorytetu grzania cwu przy podgrzewie gazowym, a podłączenie gazówki i kotła na paliwo stałe do jednej wężownicy to kolejne nieporozumienie tak jak i powrót dla gazówki przez zawór 4D. Jaki układ przestawia zawór 4D i odcina kocioł węglowy, aby gazówka mogła podgrzewać cwu (!!!???)? Optymalnym rozwiązaniem jest podgrzewacz z dwoma wężownicami. Przy układzie jak na schemacie gazowy będzie podgrzewał węglowy ale nie CO (!!!???).

4. Naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa nie wystarczają za zabezpieczenie kotła na paliwo stałe, musi być wężownica schładzajaca. Poza tym do pracy w układzie zamkniętym dopuszcza producent a nie instalator.

5.Zawory zwrotne klapowe czy spręzynowe nie będą regulować kierunku obiegu wody w układzie, moga zapobiegać grawitacji, umiejscowione jak na schemacie nie wnoszą nic.

6. Układ jak na schemacie jest nieprzemyślany (co jest bardzo delikatnym stwierdzeniem) i wymaga sporo pracy.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Więc proszę o jakąś radę, gdyż będę rozcinał instalację i zakładał tą 4-ro drogówkę i chcę aby to zadziałało z całą reszte.

Może w miejsce powrotu z wymiennika cw wpiąć taki zawór trzydrogowy ze sprężyna zwrotną jak na aukcji:

http://allegro.pl/show_item.php?item=2399703370&errmsg=Obserwujesz+ju%C5%BC+t%C4%99+transakcj%C4%99.&watched=1&errmsgtoken=850f8c924a4eef0c8bea02f4e4fcf90d68443d6f0132029ff0e001eacd0b5fa5

i w tedy w momęcie załączenia gazówki zamknie powrót do co i woda powróci do gazowego.

Co Państwo na to?

Pozdrawiam

Edytowane przez krzwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podtrzymuje co napisałem we wcześniejszym poście. Wiszący kocioł jednofunkcyjny nie będzie prawidłowo pracował w tak podłączonej instalacji. Gazowy kocioł jednofunkcyjny z podłączonym podgrzewaczem pracuje w trybie priorytetu cwu, Przy podłączeniu jak na twoim schemacie nie można tego realizować bo jedna pompa ma obsługiwać i CO i podgrzewacz cwu. a nie ma zaworu trójdrogowego który by rozdzielał grzanie na CO i cwu, tak jak i nie można sterować temperaturą w podgrzewaczu. Dziś układów jak narysowałeś na schemacie, z wiszącym kotłem jedofunkcyjnym się nie wykonuje, bo większość kotłów ma wbudowany obwód grzania cwu, lub trzeba montować trójdrogowy zawór przełączający, sterowany przez sterownik kotła . Nie chcę się powtarzać ale optymalny jest podgrzewacz z dwoma wężownicami, abo podłączony tylko do gazówki zgodnie z DTR kotła. O zabezpieczeniach pisałem i też nie ma co się powtarzać. Podaj typ kotła gazowego który kupiłeś lub zamierzasz kupić wtedy łatwiej będzie cokolwiek napisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.