Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Przeróbki


kobi033

Rekomendowane odpowiedzi

planowałem schemat jak poniżej

post-16789-0-35986700-1336676650_thumb.jpg

ale kupiłem piec ze sterowaniem pogodowym Buderus G115 olejowy z zasobnikiem Logalux 135l więc zawór z siłownikiem i pogodówką będzie chyba zbędny w tych okoliczościach,

wszędzie ogrzewanie podłogowe- parter i poddasze - rozdzielacze z rotametrami

 

może ktoś z was sprawdzić i ewentualnie poprawić mi ten schemat do pieca z pogodówką?

post-16789-0-53247600-1336676657_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wstawiłem zawór 4D bo wyczytałem że zapewnia lepszą ochronę kotła przed korozją

 

post-16789-0-90724900-1337800013_thumb.jpg

 

napiszcie czego jeszcze brakuje na rysunku i w którym miejscu - będę na bieżąco poprawiał

1- zawór zwrotny dla CWU wstawić przed pompą czy za?

2- zawór zwrotnu dla CO wstawić przed 4D czy dopiero za pompą?

3- w którym miejscu podłączyć naczynie przeponowe

 

grupa bezpieczeństwa jest zamontowana na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie wszystkie schematy które zaproponowałeś "mogą" być poprawne. Problem jak zwykle tkwi w szczegółach i u Ciebie są to 4 obwody podłogówki. I bez odrobiny matematyki prawdopodobnie się nie obejdzie (trzeba sprawdzić wymagane przepływy dla podłogówki i porównać z wydajnością pompy). Nie chcę nic przesądzać bo danych wyjściowych nie znam, ale jest duże prawdopodobieństwo że na jednym obiegu grzewczym układ działał nie będzie, i trzeba będzie go podzielić na dwa obiegi i zastosować sprzęgło. Jeżeli tak będzie to najlepiej zastosować divicony z zaworem 3D na każdy obieg (oczywiście sterowane pogodowo).

Kotły olejowe mają przeważnie podwójne króćce zasilania i powrotu i do podłaczenia podgrzewacza można wykorzystać dugi zestaw króćów na kotle. Dla zapobiegania grawitacji trzeba stosować tzw hamulec grawitacyjny czyli zwrotny zawór sprężynowy montowany przed pompą cosię tyczy i CO i cwu. Naczynie przeponowe przeważnie na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiegów podłogówki jest więcej, w sumie około 600m rury x-pert S5+ 16x2

u znajomego 700 m chodzi na jednej pompie i jest ok

dołożyłem zawory zwrotne i naczynie do c.o

podobno będzie potrzebne też nacznie przeponowe 8l do c.w.u.

czy wstawić je również na powrocie z zasobnika (135l) do pieca?

czy w którymś miejscu jest jeszcze potrzebny zawór zwrotny?

 

post-16789-0-78971200-1337979824_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiegów podłogówki jest więcej, w sumie około 600m rury x-pert S5+ 16x2

u znajomego 700 m chodzi na jednej pompie i jest ok

 

 

U mnie 1 pompa 25/40 na 2 biegu obsługuje 14 obw podłogówki - ok 1100m rury PEX16 ( w sumie 140m2 podłogi),

Problem jest tylko w regulacji poszczególnych pętli .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A zawór 4-drogowy to czemu ma służyć?

Wg normy DIN nr...... nie pomnę teraz numeru, zabezpieczenie przed niską temp powrotu jest potrzebne dla kotłów gazowych i olejowych gdy ilość wody w obiegu przekracza 50l/kW mocy kotła czyli dla kotła 20kW zabezpieczenie przed zimnym powrotem jest przy pojemności układu ponad 1000l.

-wyciąg z instrukcji niemieckich kotłów - " Für Heizungsanlagen mit Wasserinhalten größer als 20 Ltr./ kW Heizleistung muss eine Rücklauftemperaturanhebung vor-

gesehen werden. Die minimale Rücklauftemperatur beträgt bei Heizkesseln mit Ölgebläsebrenner oder bei Gasheizkesseln mit atmosphärischem Brenner 30°C und bei Heizkesseln mit Gasge bläsebrenner 40°C."

Czyli praktycznie sterowanie pompami kotła załącza sie przy temp. 30 lub 40C w zależności od rodzaju kotła. - to pilnuje automatyka kotła , którą kupujesz z kotłem.

 

Po za tym ładna kotłownia tylko potrzeba wyczystki na skropliny, chyba że jest z drugiej strony ściany oraz brak uszczelnienia wejścia do komina.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawór 4-drogowy to czemu ma służyć?

Wg normy DIN nr...... nie pomnę teraz numeru, zabezpieczenie przed niską temp powrotu jest potrzebne dla kotłów gazowych i olejowych gdy ilość wody w obiegu przekracza 50l/kW mocy kotła czyli dla kotła 20kW zabezpieczenie przed zimnym powrotem jest przy pojemności układu ponad 1000l.

-wyciąg z instrukcji niemieckich kotłów - " Für Heizungsanlagen mit Wasserinhalten größer als 20 Ltr./ kW Heizleistung muss eine Rücklauftemperaturanhebung vor-

gesehen werden. Die minimale Rücklauftemperatur beträgt bei Heizkesseln mit Ölgebläsebrenner oder bei Gasheizkesseln mit atmosphärischem Brenner 30°C und bei Heizkesseln mit Gasge bläsebrenner 40°C."

Czyli praktycznie sterowanie pompami kotła załącza sie przy temp. 30 lub 40C w zależności od rodzaju kotła. - to pilnuje automatyka kotła , którą kupujesz z kotłem.

 

Po za tym ładna kotłownia tylko potrzeba wyczystki na skropliny, chyba że jest z drugiej strony ściany oraz brak uszczelnienia wejścia do komina.

 

Pozdrawiam

 

więc temperatura powrotu np. 30 C nie będzie szkodliwa dla tego kotła?

wszędzie jest podłogówka projektowana na temp. średnią 35 C

wyczytałem na forum że temperatura powrotu powinna wynosić około 50 C

wyczystka na skropliny jest po drugiej stronie ściany wraz z podłączeniem do kanalizacji

chciałem dołożyc jeszcze (jako zabezpieczenie temperaturowe podłogówki) termostat przylgowy za pompą c.o. ustawiony na 50 C który ją wyłączy np. w razie przypadkowego przestawienia zaworu 4D - może tak być?

czopuch tylko przymierzony czy nie koliduje z rurkami - nad uszczelnieniem myślę (znaczy czytam forum :-) )

 

 

 

Brak zaworu bezpieczeństwa i zaworu zwrotnego na zasilaniu podgrzewacza cwu (przynajmniej ich nie widać).

 

post-16789-0-68342400-1341007500_thumb.jpg

 

grupa bezpieczeństwa jest z prawej strony kotła u góry ( zawór 2.5 bar, manometr, odpowietrznik), a zawór zwrotny za pompą ładującą zasobnik c.w.u.

zawór zwrotny za pompą c.o. tez jest

 

dzięki za uwagi

może jeszcze coś wypatrzycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to temp powrotu to jeżeli jest oryginalny sterownik to on nie pozwoli na obniżenie tepm poniżej zadanej (minimalnej) na kotle.

Ten cytat pochodzi z instrukcji sterownika R-3 dla kotłów Wolfa. sam mam kocioł wolfa na gaz i żadnych dodatkowych zaworów 3 i 4 drogowych w układzie pracy nie przewidziano .

Natomiast jeżeli taki kocioł pracuje z buforem to powinna być regulacja ( stabilizacja ) temp powrotu na kocioł.

Zobacz na stronie firmowej producenta lub w instrukcji kotła.

Zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem temp wody na podłogówce jest jak najbardziej wskazane.

 

Pozdrawiam

PS Powinien być zawór 3 drogowy ale jeżeli zamontowałeś zawór 4-drog. to zostaw , od przybytku głowa nie boli.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-16789-0-15007900-1341154910_thumb.jpg

 

z tej tabeli chyba wynika że sterownik (2105) sam zapewnia ochronę pieca przy palniku jednostopniowym (taki mam)

w instrukcji sterownika pisze że jedna z funkcji to "ochrona przed kondensacją"

 

ciekawe jak to działa ? - potrzebuję temperaturę zasilania ok 40C to temp. powrotu będzie ok.30C - jak sterownik czy kocioł poradzą sobie z taką temperaturą?

 

 

ta kotłownia to mój pierwszy kontakt z hydrauliką więc mogę zadawać "dziwne" pytania :-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.