Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hef eko plus U 38kw


gregm

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę dotyczcą ustwień kotła Hef eko plus uniwersal 38 kw,może ktos z forumowiczów ma doświdczenie z tym kotłem i pomoże mi rozwiązac kilka kwestii.

Na wstępie chcę powiedzięć,że jestem nowym posiadaczem tego kotła i mam pytanie dotyczące prawidłowych ustawien, ponieważ te ustawienia których dokonał instalator nie dają prawidłowych efektów.

Są to następujące ustawienia U0-57,U1-30,U2-30,U3-50,U4-20, efekt jest taki ,że na palenisku jest duża ilość niedopałków groszku i tworzy sie tzw.popcorn.

Pomimo moich drobnych korekt ustawienia niewiele to pomogło,nadmienia że palę groszkiem z kopalni Kazimierz w Sosnowcu podobno jednym z lepszych na rynku.

POZDRAWIAM GORĄCO WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW I Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam również piec Hef eko plus U 38KW. Ogrzewam nim dom z 1980r 270m plus bojler 120l, okna plastikowe dom ocieplony styropian 5cm. Grzejniki panelowe, część z termostatami a część ze starymi zaworami. W kotłowni zawór trójdrożny. Piec kupiłem dwa miesiące temu więc moje doświadczenie jest znikome. Parametry jakie nastawił u mnie serwisant są takie same jak u Ciebie z wyjątkiem, U3-75. Na tych ustawieniach miałem dużo spieków oraz niedopalonego węgla. Telefon do serwisanta nieco pomógł, ale nie rozwiązał problemu w 100%. Miałem regulować parametry U1 w dół i U2 w górę tak, aby sumą U1 i U2 było 60. U3- wyższe nastawy przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i odwrotnie. Moje nastawy na teraz: U0-58, U1-10, U2-50, U3-95, U4-20 przesłona wentylatora uchylona na 1,5cm. Ilość spalanego węgla zmniejszyła się do 3 wiader na dzień to ok. 30 kg, niestety w popielniku nie ma przysłowiowego popiołu z papierosa, a szkoda! Choć w mniejszej ilości, ale nadal są spieki. Węgiel mam z Kazimierz-Juliusz. Będę próbował jeszcze z przesłoną na wentylatorze. Moje ustawienia serwisowe ustawione przez serwisanta też odbiegają od wartości nastawów fabrycznych: C0-0, C1-1, C2-100, C3-26, C4-1, C5-0, C6-2, D0-40, D1-80, D2-40, D3-2, D4-45. Pozdrawiam i również czekam na sugestie forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź może z czasem uda się nam dokonać takich ustawień,które będą nas satysfakcjonowały,ja ze swej strony postaram się informować o postępach w ustawieniach jeżeli tylko będą lepsze efekty ,na razie testuje różne ustawienia z lepszym lub gorszym skutkiem,może na forum są osoby ktore maja większe doświadzczenie od nas fajnie byłoby jakby podzieliły się swoimi doświadczeniami.

Napisałem również maila do producenta o swoich problemach, poniżej wklejam jego odpowiedź,może się przydać,ale nie jest odkrywcza.

Pozdrawiam!!!!!!!!

 

 

Wszelkich nastaw do spalania węgla odbywa się za pomocą parametrów U1 oraz U2 oraz dodatkowo na przesłonie wentylatora. Ustawienie parametrów U1, czyli czas podawania na 36 s oraz U2, czyli czas postoju podajnika na 24 s (pamiętając że suma tych parametów dała nam zawsze 60 s) są parametrami wyjściowymi do uzyskania mocy kotła. Ewentualnych korekt dokonuje się dopasowując te paramtry do spalanego węgla. Moja propozycja to taka aby dać np U1 na 28 s i U2 na 32 s i resztę doregulować wentylatorem. Może być taka sytuacja, że węgiel się dobrze spala i kiedy zabierze Pan tą szlakę do ręki rozkruszy się. Niestety węgiel chociaż, że teoretycznie jest z dobrej kopalni może być złej jakości, ponieważ węgiel węglowi nie jest równy niestety. Istnieje też możliwość zanieczyszczenia kanału gdzie podawane jest powietrze, które mają znaczący wpływ na spalanie węgle. Mieszczą się one w retorcie jako prostąkątne otwory wewnątrz palnika, które należy wyczyścić i usunąc brud na zewnątrz kotła. I w tym miejscu też musi być oczywisćie nawiew świerzego powietrza w kotłowni aby wentylator pobierał powietrze świerze a nie ciepłe do spalania. Jak Pan widzi troche warunków musi zostać spełnionych ale w większośći przypadkach idzie ustawić parametry kotła do uzyskania dobrego spalania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witam,

mam również piec Hef eko plus U 38KW. Ogrzewam nim dom z 1980r 270m plus bojler 120l, okna plastikowe dom ocieplony styropian 5cm. Grzejniki panelowe, część z termostatami a część ze starymi zaworami. W kotłowni zawór trójdrożny. Piec kupiłem dwa miesiące temu więc moje doświadczenie jest znikome. Parametry jakie nastawił u mnie serwisant są takie same jak u Ciebie z wyjątkiem, U3-75. Na tych ustawieniach miałem dużo spieków oraz niedopalonego węgla. Telefon do serwisanta nieco pomógł, ale nie rozwiązał problemu w 100%. Miałem regulować parametry U1 w dół i U2 w górę tak, aby sumą U1 i U2 było 60. U3- wyższe nastawy przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i odwrotnie. Moje nastawy na teraz: U0-58, U1-10, U2-50, U3-95, U4-20 przesłona wentylatora uchylona na 1,5cm. Ilość spalanego węgla zmniejszyła się do 3 wiader na dzień to ok. 30 kg, niestety w popielniku nie ma przysłowiowego popiołu z papierosa, a szkoda! Choć w mniejszej ilości, ale nadal są spieki. Węgiel mam z Kazimierz-Juliusz. Będę próbował jeszcze z przesłoną na wentylatorze. Moje ustawienia serwisowe ustawione przez serwisanta też odbiegają od wartości nastawów fabrycznych: C0-0, C1-1, C2-100, C3-26, C4-1, C5-0, C6-2, D0-40, D1-80, D2-40, D3-2, D4-45. Pozdrawiam i również czekam na sugestie forumowiczów.

Kolego, co do ustawień serwisowych ,to obniz jeszcze parametr c2 ze 100 na 50,bo 100sekund dla wentylatora po przejsciu ze stanu podtrzymania do pracy to trochę za duzo.Druga sprawa,masz na palniku usypana kupkę żaru w wysokości około 5cm,jeśli jest wyższa to odsłoń trochę przesłonę na wentylatorze,dosłownie regulacja jest na milimetry,bo Hef daje wntylatory bardzo wydajne do swoich kotłów,Z kolei jeśli na palniku robi Ci sie efekt "lawy" czyli wentylator wydmuchuje sobie większe kawałki żaru i z czasem robi sie dołek to musisz przysłonić lekko przesłone na wentylatorze.Takie wyregulowanie jest możliwe po całodniowej pracy kotła,czyli musi on kilka razy przejść w stan podtrzymania i pracy i z kolei przy każdorazowej zmianie parametrami u1 i u2 również trzeba wyregulowac przesłona na wentylatorze.

Kolejna przyczyna może być zła jakośc węgla,czy może być pomieszany z kamieniem, albo z kawałkami koksu,osobiście miałem kiedyś do czynienia z węglem pomieszanym z kamieniem i węgiel sklejał mi się tworząc wieże na palenisku.

Przyczyna złego dopalania węgla może być też zatkane szczeliny w palniku przez które dmucha wentylator(czasami popiół klinuje wylot powietrza i tam wentylator dmucha nieco słabiej.

Spróbuj moich zaleceń,może to pomoże.Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia serwisowe są prawie identyczne z Twoimi z nie wielką róznicą C3-20,ale dokonałem korekty C3-26 tak jak u Ciebie i zgodnie z sugestią porzedniego forumowicza zmieniłem C2-50,zobaczymy jakie będą efekty.

Ostatnio dokonałem korekty ustawień i testuje następujące U1-23,U2-37,U3-80,U4-45.

Spalam około 25 kg na dobę z tym,że z uwagi na sprzyjającą pogodę w ciągu dnia praktycznie grzeje tylko wodę w bojlerze 140 l a dopiero około godziny 18:00 podkręcam na ogrzewanie mieszkań i to na razie się sprawdza,zobaczymy jak zacznie się prawdziwa zima.

Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Moje ustawienia nie zmieniły się za bardzo od poprzedniego postu. Nastawy jakie mam teraz to: U0-62,U1-11,U2-49,U3-80,U4-40 na zaworze trójdrożnym mam ustawioną temperaturę na kaloryfery 45 stopni, w pokojach ok. 21 stopni. Wentylator ustawiłem według sugestii kkj. W czasie ostatnich przymrozków kilka dni poniżej 0 (-6 stopni) spalanie miałem pomiędzy 34-38kg na dzień. Próbowałem ustawień u1-powyżej 20, ale spalanie wychodziło większe o kilka kilogramów na dzień więc wróciłem spowrotem do starych. Gdy temperatura na zewnątrz jest ok. 5 stopni na + to piec spala poniżej 30 kg/dzień. Pomimo różnych ustawień pieca popiół nie jest delikatny jak z papierosa jest cały czas taki sam zbrylony spieczony. Prawdopodobnie to wina węgla, sprawdzę to dopiero jak kupię z innej kopalni, już niedługo.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.